Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce trebuie sa faca o bona si la ce salariu?


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Catalin.Codrici

Catalin.Codrici
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 noiembrie 2004 - 18:21

Pentru persoanele care a u o bona am si eu o intrebare:
1. Ce face bona dvs, ce program are si cat o platiti pentru asta?
Multumesc anticipat celor care imi respund la intrebare
Catalin

#2
ancuta06

ancuta06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 17 noiembrie 2004 - 23:16

Catalin, iti spun eu ce va face bona: va lenevi cat va putea si va ignora copilul. Daca vrei sa-ti faca si menaj, atunci cu siguranta nu va petrece timp cu copilul. Il va "supraveghea" doar. Daca nu va fi nevoita sa faca menaj, tot acelasi lucru il va face, cu privire la copil. Parere personala.

Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003)


http://community.web...er/Busch_family

#3
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 18 noiembrie 2004 - 11:49

KORECT!
Si stai asa, ca la inceput, ca sa iti ia ochii, va da cu un aspirator, chiar daca tu nu-i vei cere, si iti va atrage atentia, ca sa o lauzi. Dar ii va trece repede!
Tot la inceput, va spala vasele copilului si ale ei. Apoi, va lasa vasele copilului asa, sub pretextul ca parintele tre' sa vada daca copilul a mancat sau nu, si cat anume. Si biberoanele, ca sa vezi tu ca a baut sucul de fructe - asta in cazul in care va treziti voi devreme si ii faceti, ca si ceai dealtfel. Ca daca face ea ceai, o sa uite Dumnezeu farfurioara pe ibric, si o sa faca infuzie de ce mi-e ca-i va da copilului cafea, ce mi-e ca-i da un ceai super tare de te vei intreba tu de ce nu doarme copilul si urla si e agitat.
Personal, nu am riscat sa fac experiente cu gatitul sau cu calcatul, am preferat sa-i dau copilului borcanele cand nu am putut sa ii prepar eu.
Si cand o sa patiti ca mine de o sa va gasiti copilul dupa o luna proptit la usa si ca nu va sti cum sa se repeada mai de urgenta in bratele voastre zbierand, o sa vi se rupa sufletul in doua!
Sa dea Dumnezeu sa gasiti altfel.
A fi bona in Romania, din pacate, nu este o ocupatie, ci un mijloc de supravietuire. Oricati bani o vei plati, tot iti va spune ca tre' sa plece devreme de acasa, sau ca ajunge tarziu si nu mai are timp de nimic altceva pentru ea...


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

#4
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 18 noiembrie 2004 - 12:03

Din punctul meu de vedere trebuie doar sa aiba grija de copil, doar de aceea e bona. Eu am avut noroc, am gasit o femeie cumsecade de 54 de ani care mi-a grijit fetita de la 2 ani pana la aproape 4 cand am dus-o la camin. Dar probleme la camin cu racelile, asa incat un an mai mult am stat in medical, concediu de odihna si chiar fara salar. Asa ca a trebuit sa caut din nou bona. As fi vrut pe cea dinainte, dar ii nascuse nora si avea de grijit nepotul. Asa ca iar cautari. Din nou am avut noroc, am gasit o femeie la 43 de ani in pensie de boala (are probleme cu spatele dar in rest e bine). Oricum fetita mea acum face 5 ani si merge la gradinita, se mai raceste dar macar am cu cine sa o las.
In privinta banilor eu ii dau 1.5 mil/luna. Cand merge la gradi fetita, ea sta mai mult, pina la 6. In rest pana la 4 ce venim noi.
Dimineata ii pune de mancare, o imbraca, o duce la gradi, apoi o aduce acasa, ii da sa manince si in parc pana venim noi. Acum fiind mai rece se joaca cu ea in casa. Asta trebuie sa faca o bona: sa se ocupe de copii nu sa faca menaj.


April & Andrada

#5
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 18 noiembrie 2004 - 12:14

La noi: 4 ore (11:00-15:00), 2 milioane. Nimic altceva decat sta cu copilul (eventual iesit afara). Nici de mancare nu-i da, decat rar (vine maica-mea si o hraneste la ora cuvenita).

Noi suntem foarte multumiti de ea. Nici n-ar avea cum sa faca altceva (imi cunosc maimutica si stiu ca nu te lasa nici sa respiri).



Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004

pozele noastre





#6
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 18 noiembrie 2004 - 12:33

Bona mea (de 2 ani),
imi calca rufele, mai spala hainele lui Adi (acum i-am spus sa n-o mai faca ca de asta ne-am luat masina automata), face curat, are grija de Adi, il duce in parc, iar din septembrie anul acesta il duce si il ia de la gradinita. Daca timpul permite sta cu el afara. Pe la 14-15 il culca.
Primeaza grija pentru Adi. Restul le face cand are chef. Sunt zile in care stau numai in casa, ca ploua si de obicei atunci le face pe restul.
Sta pana venim noi... adica a stat si pana la 12, dar si pana la 18. majoritatea timpului insa sta de la 7 la 16.
Si noi am fost draguti si cand a avut nevoie i-am dat liber si ea a fost draguta si cand am avut nevoie a venit, chiar si sambata.
Eu ii dau 2 milioane, dar sunt in Pitesti si asta este pretul. In Bucuresti se plateste mai mult.
Nu am avut pretentia sa-l invete mare lucru pe Adi. Imi este suficient ca este o femeie cu bun simt si ca Adi invata de la ea felul ei de a fi. Pentru ca dupa cum stiti cea mai importanta educatie este imitatia...
Nu a furat nicodata nimic din casa, desi toate sunt la indemana.
I-am permis sa-l ia pe Adi pe la ea pe acasa... sa-si mai faca din treburi.
Am avut surpriza placuta ca de Sf. Petru si Pavel sa se duca cu el la biserica.
Eu sunt mutumita. Adi are o educatie buna.Restul... povesti... engleza...cantece...poezii... le face cu mine.
Oricum Adi s-a atasat de ea.O saptamana am fost nevoiti sa-l ducem la soacramea ca bona a fost ocupata si tot timpul ne-a spus ca el vrea sa vina Lala ca nu-i place la buni.

Foarte important! Cand am angajat-o am vorbit doar de program, de bani si ca trebuie sa aiba grija doar de Adi.
Restul au venit de la sine... poate pentru ca este ea o femeie de treaba.

#7
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 18 noiembrie 2004 - 13:05

Noi am avut bona care venea la 9.00 si pleca la 17.30. O plateam cu 100 de dolari.
A venit la noi cand Toma avea 6 luni si a plecat in toamna asta cand am inceput gradinita.
Nu se ocupa decat de Toma. Nu facea deloc menaj. Am stabiit aceste conditii de la inceput si in linii mari au fost respectate.
Poate ca noi am avut noroc dar nu sunt de acord cu cei care generalizeaza si zic ca o bona vine sa te traga in piept si sa ignore copilul.
Am mai zis si altadata, nu era perfecta dar il iubea mult pe Toma care era foarte atasat de ea.

vlad

#8
Catalin.Codrici

Catalin.Codrici
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 noiembrie 2004 - 14:44

Eu as avea nevoie pentru vreo 5 luni doar de un program de 5-6 ore pe zi si abia apoi de mai mult, si in acest timp ssa se ocupe doar de copil, sa-i dea sa manaance si sa il scoata afara, caci de restul ne ocupam noi.
Problema este ca fetita mea este un copil mai special , s-a nascut prematur si ... are nevoie de o ingrijire mai atenta si caut o persoana care chiar face cu dragoste ceea ce a promis si pentru care este platita.

Cei vare aveti bone le-ati gasit prin firme specializate sau prin cunostinte?
Aveti incredere in firmele specializate in personal de baby-sitting?

Numai bine
Catalin

#9
Anny

Anny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 18 noiembrie 2004 - 15:25

Daca alegi o femeie printr-o agentie, este bine sa verifici niste informatii.

Bona copilului meu am luat-o printr-o agentie. Am avut noroc, e o femeie ok, sunt multumita. Dar asta nu ma poate determina sa am o viziune intru totul buna asupra agentiilor.
Este adevarat ca poti avea surprize neplacute si cu o bona recomandata de cineva din familie sau prieten de ex.

Indiferent de modalitatea prin care alegi bona, eu personal cred ca este o loterie.
Ca e prin agentie sau recomandare tot trebuie sa afli cat mai multe amanunte despre ea si pe cat posibil sa verifici informatiile care ti se dau despre ea.

#10
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 18 noiembrie 2004 - 18:12

Bona noastra nr 2, care trebuia sa vina doar provizoriu sa stea cu fata pana cand bona nr 1 isi rezolva problemele, ma rugase sa o recomand vreunei familii. Iar eu, incantata la inceput, asta am si intentionat sa fac. La un moment dat insa s-a intamplat ceva, nu stiu si nici nu vreau sa stiu ce, de urla fata numai cand aparea ea in usa!
Bona nr 1 nu si-a mai terminat problemele niciodata, acum e si indrogostita, iar noi am dus fata la gradinita. Am eu curaj sa mai recomand bona nr 2, cand copilul meu urla cat il tineau puterile cand o vedea? Si repet, nu de la inceput!
Acum, s-a inscris la o agentie. Sambata m-a sunat sa ma intrebe daca nu o mai recomand si eu in stanga, in dreapta. Eu,. fraiera, in loc sa-i spun direct in fata, mi-a fost jena, habar n-am de ce, si am preferat sa mint, sa ii spun ca lumea si-a cam dat copiii la gradinita, ca n-am avut timp, ca vedem noi...
Va dati seama ca la agentie va spune ca are si experienta, ca doar a stat cu fi-mea! Si sunt convinsa ca va avea un "scoring" puternic, are 53 de ani, intelectuala, proiectant de meserie, vorbeste franceza, stie Ceata lui Pitzigoi...

Este posibil ca eu sa nu fi avut prea mult de ales si din cauza programului: aveam nevoie de la 8.30 la 19.00 si pentru asta mi s-au cerut minim 100 euro, dadeam 4 mil jumate, mancare si cafea. Fara nici un fel de menaj, nici macar pentru copil.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -