Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)


199 raspunsuri la acest subiect

#31
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 28 august 2008 - 20:30

Kinda, mai poti sa desfaci fasia alba si sa pui una mai lunga.



am terminat si fusta, o sa pun poze sa vedem cand ma lasa Petru. Maine e sarbatoare. Azi a aparut Burda 9/2008 mi se pare f interesanta!



Elena [mamica] de Petru (17.03.2008)





#32
vilcris

vilcris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 28 august 2008 - 20:39

Kinda eu as descoase banda alba de la poale si as sectiona-o in 2 benzi dar care sa nu fie egale. De exemplu banda de sus mai ingusta si cea de jos mai lata. Intre ele as intercala materialul negru (daca gasesti unul asemanator). Altfel ar merge si un material cu imprimeu alb-negru, poate chiar unul negru cu buline albe, dar atunci ar trebui sa "asezonezi" corespunzator si garnitura de la gat.

Abia astept sa pun si eu aici niste realizari de-ale mele dar mai intai trebuie sa ma dumiresc cum se face. Sper sa nu dureze mult.
Momentan am in lucru, in stadiul de finisare un taior de vara, tinuta business dar nu prea rigida ca nu prea sunt fun tinute de genul asta.

#33
kindaras

kindaras

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 28 august 2008 - 23:23

multumesc de sugestii... am sa va arat pana la urma ce fac la rochita cand m-oi apuca de ea , cat mai curand sper( asa , cat mai e cald afara)

s-au uscat si pantalonii :

fata 1 pantaloni si

fata 2

spate

Iulia bine ca ai scris ca maine e sarbatoare .. ca eu tot uit sa trag cu ochiul in calendar.

noapte buna !



Kinderas

#34
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 28 august 2008 - 23:52

vilcris, intai trebuie sa-ti faci cont pe un site unde sa-ti incarci pozele cum ar fi photobuchet.com sau webshots.com (eu altele nu mai stiu, mi-au ajuns astea 2). le incarci acolo si apoi dai legatura la link. Sper ca se intelege ce am vrut sa zic.



Kinda, super, super ti-au iesit pantalonii. Sa-i porti cu placere! iti fac niste picioare luuuuuuungi!



Elena [mamica] de Petru (17.03.2008)





#35
vanessamoon

vanessamoon

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 29 august 2008 - 00:03

Smecheria de intors bretele e tocmai ce-a postata de Guguluf. Am vazut-o intr-unul din capitolele din urma si m-am gandit ca nu e mare lucru, asa ca am luat o sarma si a facut-o.[detectiv]

Vilcris esti binevenita printer noi. Stiam de asimetriile corpului insa nu ma gandisem la inversarea care are loc la probatul pe dos. Asteptam cat mai multe “tipsuri si tricksuri” si iti doresc familiarizare grabnica cu modul de functionare al forumului.[flo]

Kinda imi place mult rochita. Daca ti se pare prea scurta o poti purta cu colanti sau ciorapi cu un nr mare de deni. Daca nu ar fi asa stramta eu as combina-o si cu o pereche de blugi. Sa mai pui un alt material de alta culoare in continuarea celui alb e cam prea mult. Mai bine dai jos partea alba de tot si pui o bucata mai lunga. Sunt curioasa ce ai sa faci cu ea!

Guguluf funda chiar este in prelungirea parti din spate si poate fi legata oriunde. Cred ca ai dreptate ca dispozitivul merge mai usor pe materialele satinate ca aluneca usor.

Abea astept sa vad nr 9 din Burda. Deocamdata vreau sa fac un tricou din nr 8 si mai am si o rochie de terminat, doar pentru mine.[8D]
Inter timp m-ar interesa cum va intretineti masinile si mai ales overlockul?


Vanessa

#36
lorinaoo1

lorinaoo1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 29 august 2008 - 00:54

Buna! Ce harnicute ati fost la scris [:D]

Eu am terminat pantalonii aia la care m-am mocait de-o luna, acum cateva minute le-am cusut si nasturii si gata, nu-i mai desfac nici picurata cu ceara. Poze o sa-mi fac maine (ca nu are cine sa-mi faca, acum dorm si tati si cupil [nani]) si promit sa pun tot maine, daca tot e sarbatoare, si pozicile cu rucsacul-sling.



Kinda superbi pantalonii tai si tinuta cusuta de tine e tare eleganta [8D] si am remarcat si saboteii tai [:)] La rochita m-am gandit exact la ce spusese Vilcris (mai putin la partea cu materialul cu imprimeuri sau buline, ca nu am avut atata imaginatie). Partea de sus o poti asorta cu o fundita simpla agatata fie cu o brosa, fie cusuta direct.



Vilcris desi sunt si eu noua pe aici iti urez un sincer bun venit [flo] si sa ne mai inveti cateva smecherii din croitorie ca eu una am nevoie de sfaturile voastre. Abia astept sa-ti admir colectia de creatii.



Vanessa e incitatnta rau rochita aia pe care ai facut-o. Imi place combinatia gri (parca gri e) cu rosu.







Tzontzonica mea[copil] Lorina Maria (5 iulie 2007)



#37
iulia72

iulia72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 29 august 2008 - 01:26

Multumesc mult ptr.incurajari!La fel imi spun si eu :ca trebuie sa fie bine.

Kinda,revista pe care am luat-o se cheama Burda:passo per passo.Este un supliment al rev. Burda si apare din doua in doua luni.Are mai putine modele;si rev.Boutique.Erau mai multe(ma refer la cele cu tipare)dar sotul facuse ochii mari si nu prea am exagerat din prima.Din Burda chiar mi-am facut o rochita.Pantalonii ti-au iesit super!Ptr. mine,care nu reusesc sa fac pantaloni,mi se par foarte reusiti.Felicitari! '[flo]'Pt.rochita as merge pe ideea lui Vilcris.Chiar am vazut intr-o revista ceva in genul asta.

Guguluff,imi venea sa plang ca nu am putut sa iau tot de acasa,dar nu am putut sa fac doua drumuri.Numai cand ma gandesc la toata colectia mea de Burda...Dar ma consolez cu ideea ca mi adun eu incet,incet.

Vilcris,bine ai venit!Avem nevoie de fete cu mai multa experienta,ne mai lamurim si noi cu una cu alta...Eu voi avea nevoie de tine cand voi incerca alta pereche de pantaloni(ptr.ca ma intaratatzi voi sa mai incerc,kinda,de ex).Am facut si eu un curs la distanta(Eurocore),dar nu m-a ajutat foarte mult.Asteptam si creatiile tale.

Va pup!






#38
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 29 august 2008 - 01:28

gogosar fata; spate; lateral



Elena [mamica] de Petru (17.03.2008)





#39
iulia72

iulia72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 29 august 2008 - 01:35

Multumesc mult ptr.incurajari!La fel imi spun si eu :ca trebuie sa fie bine.

Kinda,revista pe care am luat-o se cheama Burda:passo per passo.Este un supliment al rev. Burda si apare din doua in doua luni.Are mai putine modele;si rev.Boutique.Erau mai multe(ma refer la cele cu tipare)dar sotul facuse ochii mari si nu prea am exagerat din prima.Din Burda chiar mi-am facut o rochita.Pantalonii ti-au iesit super!Ptr. mine,care nu reusesc sa fac pantaloni,mi se par foarte reusiti.Felicitari! '[flo]'Pt.rochita as merge pe ideea lui Vilcris.Chiar am vazut intr-o revista ceva in genul asta.

Guguluff,imi venea sa plang ca nu am putut sa iau tot de acasa,dar nu am putut sa fac doua drumuri.Numai cand ma gandesc la toata colectia mea de Burda...Dar ma consolez cu ideea ca mi adun eu incet,incet.

Vilcris,bine ai venit!Avem nevoie de fete cu mai multa experienta,ne mai lamurim si noi cu una cu alta...Eu voi avea nevoie de tine cand voi incerca alta pereche de pantaloni(ptr.ca ma intaratatzi voi sa mai incerc,kinda,de ex).Am facut si eu un curs la distanta(Eurocore),dar nu m-a ajutat foarte mult.Asteptam si creatiile tale.

Va pup!


Am uitat!
Vanessa,eu curat masinile din cand in cand(in functie de mat, cat de mult lasa scame)cu o pensula de pictat si dupa aceea le ung cu ulei.La Singer,nu am ce sa ung,ca nu pot sa desfac masina.O am de 5 ani si nu am uns-o niciodata,nu stiu cat va mai merge.



#40
lorinaoo1

lorinaoo1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 29 august 2008 - 10:54

'Neata!

Iulia lasa ca iti refaci tu colectia de reviste, mai ales ca acolo gasesti si mai si. Cu locurile si oamenii o sa te obisnuiesti in timp.



Elena super fustita gogosar [olala] Dar spune-mi si mie cum vine prinsa jos? Ca am vazut si eu modelul asta, cred ca pe siteul Burda si nu prea stiu cum vine prinsa jos. Presupun ca are o captusela, o dublura ceva cu latime mai mica, asa e?



Am pus si eu poze, la pantaloni tot astept pe cineva sa ma pozeze [:D]. Deci:

pantaloni spate

pantaloni-lateral

si rucsacul

buzunar telefon mobil

buzunar interior 1

buzunar interior 2

rucsac - fata



Tzontzonica mea[copil] Lorina Maria (5 iulie 2007)




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -