Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 10)


199 raspunsuri la acest subiect

#171
vilcris

vilcris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 05 octombrie 2008 - 22:52

Sunt racita, racita, racita.... am 37 cu 4 linii... parca m-a calcat trenul.

Vanessa la 1929 de cand dateaza sfaturile erau fiare de calcat cu carbuni sau care se incalzeau pe soba. Aveau unul mai mare si mai greu pentru stofe in care se introduceau carbuni (noi azi dam bani pe ele sa le punem bibelou) si unul ceva mai mic si mai usor care era tot cu carbuni sau se incalzea pe plita, pentru matasuri si materiale usoare. Mai aveau unul mic de tot cu care calcau pliuri marunte si alte briz-brizuri caracteristice epocii.
Sa ne intoarcem in zilele noaste. Fiarele obisnuite ar echivala cu cel mai usor, pentru matasuri. Am vazut la Altex sau Media Galaxy niste centre profesionale de calcat. Alea aveau un fier cu o talpa mai grea, buna pentru stofe. Dar cam scumpe centrele alea...desi imi faceau cu ochiul. Un fier mic de voiaj ar echivala cu fierul pentru pliuri. Insa noi trebuie sa ne descurcam cu ce avem acasa. Este doar bine sa stim cam care ar fi dotarile si rolul lor.

Masina ruseasca care era in prim-plan este cea pe care am invatat sa lucrez si sa brodez. Este foarte robusta si acum o folosesc la materiale "grele": stofe, huse, draperii, etc. Era acolo pentru ca i-am facut sotului o pereche de papuci de casa dintr-o stofa groasa de manta de militian de pe vremuri (doar papucii astia ii plac).
Cealalta masina liniara este cea mai noua dintre toate si o folosesc pentru stofe si materiale mai fine.

Kinderas, imbiba bine zona cu apa si calca asa ud. Poate ar fi bine sa incerci sa calci peste o carpa si cu fierul putin mai fierbinte. Cu atentie ca se pare ca este sintetic. Tocmai din aceasta cauza s-ar putea sa nu poti indeparta urmele definitiv.
Cel mai bun sfat al meu este ca de alta data sa nu mai cosi definitiv pana nu ai insailat si probat. Crede-ma, ca am stricat si eu cateva nerespectand regula asta. Si nu mai fac, chiar daca stiu ca tiparul este perfect pe masura mea. Conditiile si materialul nu sunt niciodata aceleasi.

Alina, da, si eu folosesc pernutele la descalcat cusaturile asa cum ai spus, dar asezate pe cant. Pentru acest lucru am vazut undava un dispozitiv. O bucata de lemn ca o caramida mai subtire, care pe cantul subtire era captusita pentru calcat. Bun ar fi si un dispozitiv ca asta de adaugat la rsenalul nostru.

Va pup, ma duc sa bolesc ca maine ma duc la servici, moarta-coapta [pup]

#172
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 05 octombrie 2008 - 23:53

Buna [biz]-telor,
Inainte nu erau probleme cu procurarea revistei dar de-o vreme se gasesc f greu; pe-aici se vinde pe sub tejghea ptr ca de cate ori am trecut pe la chioscuri nu am vazut-o iar cand am intrebat mi-au spus ca s-a epuizat; ma interesau mai mult modelele ptr barbati dar luni voi suna la Bucuresti ptr ca vineri nu am reusit sa iau legatura cu ei.

Alina rochia e super atat ca model (clasic) cat si culoarea [olala]

Aici sunt modele pentru rochii de seara dar nu au tipare
http://www.myjane.ru...s/text/?id=5432
La biblioteca moda
http://www.myjane.ru...es/rubric/?id=1
sunt mai multe modele iar in cazul in care vrei detalii dai clic pe #1063;#1080;#1090;#1072;#1090;#1100; #1076;#1072;#1083;#1077;#1077; >> (citeste mai departe); de aici am copiat cateva modele.
http://www.myjane.ru...c/?id=36&page=2 aici sunt multe explicatii dar din pacate greu de tradus ptr a fi intelese.

Cursul de croitorie in lb italiana imbunatatit fata de data trecuta cu mai multe explicatii si sfaturi:
http://utenti.lycos....sticomesifa.htm aici gasiti tabelul masurilor fractionate care sunt utile in constructia tiparelor (la formulele date)
http://utenti.lycos..../cappottino.htm -palton sau pardesiu ptr fetite

Cris multa sanatate !

Tonia [hia]

#173
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 13:51

Crisa, sanatate multa, sa te faci bine, repede.

Am purtat rochia cu brio, zic eu. Singurul inconvenient ar di fost ca mi se vedea putin captuseala la bust, desi am cusut rezervele de captuseala...

Rochie fatza; RochieSpate; Rochie

Gata! Ma mut pe pantaloni, Elena, stai pe aproape...



ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Poets of the Fall

#174
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 06 octombrie 2008 - 20:51

Lorina, foarte interesanta ideea ta de "brodat". Mersi de explicatii la sarpe.



Cris, insanatosire grabnica!



Tonia, chiar in nr asta sunt niste pantaloni barbatesti pe care vreau sa-i fac, din 2005 nu am mai gasit un tipar sa-mi placa de pantaloni barbatesti.



Alina, ce sa mai zic, [olala][olala][olala] rochita ta. Nu mai am cuvinte, bravo! Sunt aici cand o sa ai nevoie de mine la pantaloni, desi nu cred ca o sa ai nevoie [pup]



eu am facut o pereche de pantaloni din polar pentru Petru. Nu sunt cine stie ce in comparatie cu se lucreaza pe aici, dar ne facem noi mari si atunci sa vezi!





[pup] tot [grup]-ul!



Elena [mamica] de Petru (17.03.2008)





#175
kindaras

kindaras

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 07 octombrie 2008 - 00:53

Salutare fetelor !
Cris,Alina , multumesc de sfaturi [pup] , am sa vad ce pot face sa repar greseala si daca nu .. chiar asa , sa-mi fie invatatura de minte.[bang] . Multa sanatate Cris !
Alina, rochia ta e super , imi place la nebunie. si culoarea [olala] , si iti sta foarte bine cu ea [:D]. mi se pare mie sau la partea de jos e un pic balon ?? sau o fi de la material.. din ce material e ? am si eu o nunta luna viitoare si ma gandeam la o rochie ...[:)] spor la lucrat pantaloni !
Elena, ce scumpei sunt pantalonasii lui Petru !
Lorina, de unde ai luat materialul de blug din care ai facut gecuta ?

va pupic si promit sa trec mai des pe aici cu tot cu rateurile mele[:D]

Kinderas

#176
lorinaoo1

lorinaoo1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 423 mesaje

Postat 07 octombrie 2008 - 14:25

Multumesc, fetelor, pt aprecierile legate de gecuta [:I] Sunteti dulci tare. Dar eu tot carcotasa mi-s, tot defectele le vad. De cand m-am apucat de cusut, vad toate defectele la toate hainele pe care le-am cumparat, am luat-o razna rau [alcool]

Kinda spor la invatat japoneza, mie mi se pare f greu.

Materialul pt jecuta nu l-am cumparat de la metraj, aveam 2 perechi de blugi cumparate la reduceri de husbandu' meu; cum nu se aranjau cum trebuie si nu-i purtam... i-am transformat [:D] De fapt eu cam sunt la capitolul "transformat haine nepurtate". Asa am facut multe hainute de purtat prin casa fetei mele si am scapat si de haine de aruncat si de cheltuieli multe [:)]



Alina super rochia [olala], bravo tie [flo] Si ce bine iti sta [olala] Am la cine sa apelez pt sfaturi cand m-oi apuca si eu de rochii [:D]



Cris insanatosire grabnica, asta daca nu te-ai facut bine intre timp [flo] Si multumesc tare mult pt indicatiile si pozele cu pernutele. Trebuie sa ma apuc si eu [:)]



Tomari multumim pt linkuri [flo]



Elena ce draguti sunt pantalonasii pt Petru [olala] Nu stiam ca asa se numeste materialul ala. Sa-mi spui daca ti-a iesit sarpele [pup]



Eu am incercat sa fac si eu o broscuta de aia simpatica dar nu-mi place cum a iesit, am umplut-o cu melana de aia pufoasa si nu se aranjeaza bine.

Pun si niste pozici

top fata

top spate

bluzita si pantaloni de casa pt Lorinush

pantaloni stofa elastica

Topul nu mi-a iesit, cum v-am mai spus, extraordinar de bine la guler, dar cand n-oi mai avea ce face, l-oi desface. Nici pe tati fotograf nu ma pot baza, deci nu am poze asa frumoase ca ale voastre [q]. Ieri am facut o maleta dintr-un tricot cu fir argintiu (fusese o rochie, am pastrat doar manecile, putintel modificate), dar trebuie sa modific gulerul, ca a iesit prea gros fata de restul maletei, asa ca inca nu pun poze.

Asaaa... am mai cautat si eu pe net de-ale croitorelii si am gasit muuulte chestii interesante.

un blog cu tutoriale, in franceza

iepuras de plus

ponei

buburuza

Bambi

linkuri muuuulte adunate intr-un club

Si am mai gasit, tot rasfoind prin ultimul link, niste chestii faine de la pfaff, de pe situl lor, dar nu am salvat legaturi directe.



Spor la croitorit [pup]



Tzontzonica mea[copil] Lorina Maria (5 iulie 2007)



#177
cafera

cafera

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.884 mesaje

Postat 08 octombrie 2008 - 13:53

Lavi, inca o data felicitari!

Pe "acasa" nu mai dai? Ne e dor de tine [q][q][q][q].

Mamica de printese

#178
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 08 octombrie 2008 - 18:37

Buna [biz]-telor,
Fetelor care aveti overlock

http://www.quelle.de...dex=&urlparams=

vreau sa va intreb daca se comporta bine la orice fel de material (elastice tip jerse, subtiri gen voal, denim); ma bate gandul la unul pana nu ajung si la noi preturile mari cum este la adresa de mai sus.

Kinderas asa cum zicea Cris, si eu sunt mama insailatului indiferent cat de simplu ar fi ceea ce lucru; chiar si semnele le dau tot cu ata ptr ca uneori creta se mai sterge, acele le mai pierd si le gasesc intotdeauna altii.

Lorina topul arat f bine in foto iar Tzontzonica e o papusa cu doua perle verzi.
Elena, am vazut ca Petru merge in vizita la domnisoare.

In privinta revistei astept sa ma sune saptamana viitoare dupa ce am dat comanda.

http://www.craftbits...?projectID=1104 o jucarie maimuta confectionata din ciorapi

Tonia [hia]


#179
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 00:40

lorina, frumoase lucrusoare, sa le purtati cu placere! de sarpe nu stiu cand o sa ma apuc, sa mai termin ce mai am urgenta...jucarelele le-am pus pe prima pagina.



Tonia, eu nu insailez deloc, urasc sa lucrez cu acul in croitorie, doar can n-am ce face atunci insailez. Eu nu vad jucaria, poate nu merge la ora asta, mai incerc maine.



eu am facut o husa pentru patutul lui Petru, aici un detali cum pun eu elasticul la ea.



si o pereche de pantalonasi dublati si am facut si un tutorial pentru cine este interesat.



va pupacesc



Elena [mamica] de Petru (17.03.2008)





#180
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 14:10

Merci pt compli, fetele. Chiar as lucra multe rochii din astea dar nu am unde sa le port... Si omul are nevoie la casa lui de pantaloni, bluze, etc.

Lorina, ai fost o harnicutza. Frumosi pantalonii Lorinei, asa de trendy[olala] Pt hainutele de casa ce tipare ai folosit? Caut un tipar de bluza cu maneci lungi pt fi-mea si nu am la indemana. Era si in revista ungureasca?

Tonia, Privilegul e super bun la orice material. Daca vrei iti trimit albumul meu sa vezi ca am bagat sub ea multe genuri de material si a surfilat tot. Trebuie doar rabdare la reglat tensiunile, marimea cusaturii. Si neaparat sa-ti iei modelul un pic mai scump, cu transport diferential. Caracteristica asta iti permite sa surfilezi materiale diferite[:)]

Elena, mii de multumiri pt explicatii. Eu vreau de mult sa fac cearceafuri cu elastic pt noi si pt copila. Eu visam pt noi la asternuturi de satin, dar oare stau fixate in elastic sau aluneca si asa? Pantalonii lui Petru sunt super simpatici, Eli a mea are pt toamna asta si tare imi place sa fac pantaloni pt ea(fara slitz, fara betelie...). Dar nu are bluze, daca ii faci lui Petru sa-mi zici de unde iei tipar.

Am gasit o tehnica numita "felting", in engleza si as vrea sa incerc. Dar nu se gasesc dispozitive(la ei exista o scula cu multe ace care perforeaza lana netoarsa si o contopeste cu materialul dorit); in mare tehnica e cam asa: sau mai multe detalii video la Nancy: http://www.sewingwithnancytv.com/ Ce ziceti ar iesi ceva daca folosesc ac normal?



ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Poets of the Fall


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -