Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cancerul de san - lucruri de stiut


52 raspunsuri la acest subiect

#21
ralucadiana

ralucadiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 07 august 2008 - 19:10

va multumesc si eu pentru informatii[bis]

boar

#22
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 13 august 2008 - 10:18

http://www.dailymail...f-destruct.html



http://www.dailymail...cer-tracks.html



http://www.dailymail...ble-months.html



http://www.dailymail...ast-cancer.html



Lorelai



May 3, May 2, May 1

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

#23
claudia_prea

claudia_prea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 245 mesaje

Postat 14 august 2008 - 15:52

Pentru ca nu stiu daca cititi si la subiectul "Campanie pt sensibilizarea autoritatilor", redau si aici link-ul catre petitia creata de noi - Sustinere pentru reglementarea legala a reproducerii umane asistate medical si introducerea procedurilor inseminare artificiala si fertilizare in vitro in programele nationale de sanatate.
Fac un apel la voi sa semnati petitia si sa inaintati link-ul catre ea mai departe in lista voastra de mess, pe mail, etc.
Acesta este link-ul: http://www.petitieon...-p28651051.html Va rugam semnati, semnatura vostra conteaza enorm pentru noi. Va multumim


Claudia

#24
Yvi

Yvi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 22 august 2008 - 03:26

Ce pot eu sa spun despre cancerul de san ?...imi spun si eu parerea care de fapt sunt concluziile pe care le-am "scos" eu din povestea unor cunostiinte.

Persoanele care au cancer la san , si se trateaza , dupa o vreme ( poate dura si putin dar si mult ... luni-ani ) au mari sanse sa fie depistate si cu cancer coluterin . ( Toate cunostiintele mele care au avut cancer la san , au fos depistate si cu cancer coluterin , chiar si mama mea )

Eu personal recomand tuturor ca sa vorbiti cu medicul de familie , sa puneti mana pe vaccinul pentru cancerul coluterin , pana ce nu e prea tarziu . Din cate stiu eu , vaccinul se poate lua de la 14 ani si nu au efecte secundare . Vaccinul ( ma rog ...vaccinele , pt ca e tratament format din 3 vaccine ) costa 1200 roni .

Cele care au cancer la san , pot sa se vaccineze pt cancerul coluterin , ca apoi sa nu mai aiba probleme .

Si din cate stiu...se lucreaza la un vaccin pt cancerul la san , vaccinul continand 80% venin de scorpion :| ( asta am citit undeva , poate e prostie , poate nu )

Scz pt off-topicul facut cu cancerul coluterin

#25
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 septembrie 2008 - 00:53

Citat:
citat din mesajul lui Yvi

Ce pot eu sa spun despre cancerul de san ?...imi spun si eu parerea care de fapt sunt concluziile pe care le-am "scos" eu din povestea unor cunostiinte.

Persoanele care au cancer la san , si se trateaza , dupa o vreme ( poate dura si putin dar si mult ... luni-ani ) au mari sanse sa fie depistate si cu cancer coluterin . ( Toate cunostiintele mele care au avut cancer la san , au fos depistate si cu cancer coluterin , chiar si mama mea )

Eu personal recomand tuturor ca sa vorbiti cu medicul de familie , sa puneti mana pe vaccinul pentru cancerul coluterin , pana ce nu e prea tarziu . Din cate stiu eu , vaccinul se poate lua de la 14 ani si nu au efecte secundare . Vaccinul ( ma rog ...vaccinele , pt ca e tratament format din 3 vaccine ) costa 1200 roni .

Cele care au cancer la san , pot sa se vaccineze pt cancerul coluterin , ca apoi sa nu mai aiba probleme .

Si din cate stiu...se lucreaza la un vaccin pt cancerul la san , vaccinul continand 80% venin de scorpion :| ( asta am citit undeva , poate e prostie , poate nu )

Scz pt off-topicul facut cu cancerul coluterin




Cancerul de col aparut dupa cancerul de san u are legatura cu HPV-ul , virusul impotriva caruia sunt acele vaccinuri.
Are legatura cu un dezechilibru hormonal si cu medicamentele care se administreaza pt. tratarea cancerului de san , si care afecteaza colul.
Nici o legatura cu HPV-ul , aia e alta mancare de peste.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.co...s/13005458@N00/

#26
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 00:33

pana la 35 de ani se face ecografie mamara care ste finuta si simpla, merita facuta in fiecare an de fiecare dintre noi! la 20 de ani medicii recomanda sa fie facuta din doi in doi ani dar dupa 30 sau dupa bebe sa va faceti in fiecare an ! este o prostie sa nu faci ceva atata timp cat este vindecabil 100% daca este descoperit la timp. Sa speram ca nu vom mai auzi niciodata de femei care mor din cauza aceste boli cumplite! Doamne ajuta

#27
mazly

mazly
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 octombrie 2008 - 05:03

Eu am trecut printr-o operatie la san...si nu este deloc usor.Mentionez ca am 21 si ani....iar operatia a avut loc la 16 ani( ff devreme).Dupa operatie nodului a fost supus biopsiei...spre fericirea mea nu a fost cancer.Insa de atunci si pana acum m-am luptat cu inca 2...la sanul celalalt.Am consultat nenumarati medici...care mai de care...fiecare cu teoria lui,insa majoritatea nu faceau decat sa ma sperie mai rau,spunandu-mi ca poate oricand degenera in cancer.Ultimul tratament( si singurul cu rezultate...adik acum nu mai am nimik) a fost unul naturist.Si cu mana pe inima recomand acest tip de tratamente,pt ca am vazut pe pielea mea.A reusit ce nu au reusit alte tratamente hormonale,locale etc,etc.Ceea ce am vrut sa subliniez in mesajul meu,este ca femeile din Romania se ascund de obicei dupa ideea "MIE NU MI SE POATE INTAMPLA ASTA".Ei bine,asa ziceam si eu,si tocmai mie mi sa intamplat.Prin urmare,cel mai bun mod de a verifica,de a te asigura ca esti ok,este ecografia.Sa faci o ecografie la san o data pe an,nu este un capat de tara.Lasati "masajul" sanilor facut in fiecare seara,nu are niciun efect.Daca nodulul este indeajuns de mare pt a-l simtii,este deja prea tarziu( urmatorul pas este operatia).Ecografia il poate depista din timp
multa sanatate tuturor

#28
nico82

nico82
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 octombrie 2008 - 18:31

am si eu o intrebare;de vreo 2 luni am o durere la un san asa niste intepaturi care le simt de cateva ori pe zi.Credeti ca ar fi o problema?sunt f ingrijorata si nici curaj sa merg la medic nu am!este ceva de speriat poate cineva sa mi raspunda?
multumesc mult!

#29
andutza019

andutza019
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 12:02

nico82, de ce nu-ti iei inima in dinti sa te duci la un medic? Cine stie, poate ai o afectiune mica, care se trateaza cu usurinta. De ce sa te chinui fizic si mai ales psihic cu ganduri negre..
Haideti fetelor sa ne luam inima in dinti si sa luptam daca trebuie sa luptam, caci fugind de cauza nu o inlaturam, ci mai rau o agravam.
nico82, daca te duci la medic, da-ne un semn si noua.
"Afla ca esti bine"! Te pup!

#30
alina_2005

alina_2005
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 noiembrie 2008 - 02:52

Salutare! Am 22 de ani, sunt studenta si traiesc in permanenta cu frica in suflet ca as putea avea cancer la san.De ceva timp am o durere nu foarte mare, insa persistenta la sanul drept si cred eu si un nodul.Imi este f greu sa-mi dau seama daca este un nodul adevarat asa ca autopalparea nu-mi este suficienta.Oricum sunt atat de speriata incat fac asta f des. As dori sa precizez ca am niste sani f sensibili si in ciuda varstei cresc in continuu spre disperarea mea. Momentan am ajuns la marimea 85B. As dori, daca se poate sa-mi recomandati si mie o clinica din Craiova unde as putea sa-mi fac o ecografie mamara si daca are cineva idee cam cat ar costa o astfel de analiza.Multumesc.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -