Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat......adoptie(partea a 7-a)


138 raspunsuri la acest subiect

#21
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 19 noiembrie 2004 - 11:15

kkk, pentru a prinde legea veche ar trebui sa reusesti sa intri in incredintare in vederea adoptiei anul acesta. Adica sa depui cerere, sa obtii atestatul sa gasesti un copil adoptabil (sa aiba consimtamantul dat si sa fi trecut 30 de zile dupa aceea) si sa prinzi o comisie pentru incredintare anul acesta. La noi a durat 1 luna si o saptamana numai de la depunerea cererii pana la atestat. Nu e regula, dar oricum nu cred ca o sa obtii atestatul mai repede de 1 saptamana - doua. Si apoi cautatul....

Sincer, daca ai de gand intr-adevar sa prinzi legea veche, mi-e teama ca e cam tarziu, dar nu imposibil.

Oricum, daca stai pana termini de zugravit.....



Alexandra[foto]



Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic [copil] [fetita]

#22
oana_mm

oana_mm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 19 noiembrie 2004 - 13:24

Fetelor chiar m-am suparat!! Pe legea cea noua!! Noi eram hotarati ca la anul sa ii luam o surioara lui Eric. Dar este exclus sa fie mai mare decat el. Vroiam neaparat o fetita care sa fie sub obladuirea lui.
óm trai si 'om vedea ce o mai fi pana la anu'.
Va pupam
Oana si Eric

Oana Melinte-Moraru
http://www.lamaze.ro
http://community.web...om/user/oana_mm

#23
mmi

mmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 19 noiembrie 2004 - 14:48

Iertati-ma fetelor!
Va citesc fiecare cuvintel in fiecare zi, de cind exista forumul acesta (Adoptia sau a iubi copii fara limite).
Vreau doar sa va ofer un brat de flori si respectul meu.
Mihaela.

#24
xerxe

xerxe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 19 noiembrie 2004 - 15:44

Meme, ancheta sociala postadoprie, realizata trimestrial, timp de 2 ani dupa incheierea adoptiei, asa zice legea noua, se rafera la modul in care copilul s-a integrat in familie, modificari de serviciu, de locuinta, stare de sanatate, modificarile din viata copilului: merge la gradi, la scoala; ce abilitati noi a dobandit: merge, vorbeste, numara, citeste etc, in functie de varsta copilului. Nu ai de ce sa te speri![pup]
kkk, are dreptate Cristina, in principiu ca sa intri pe legea vechea incredintare in vederea adoptie.
De ce nu tb sa vasperiati? Pt. in general, parintii/mama care isi abndoneaza copilul are rude, mai ales, cu aceeasi situatie materiala, vor fi f greu de convins sa accepte alti copii; poate numai in conditiile in care li se vor da ajutoare, alimente etc. si de unde??? Ceea ce este adevarat este va dura mai mult pana copilul va avea situatia juridica clara!
Pana cand va putea fi sprijinita financiar familia biologica o sa mai dureze![pup]Luminita mama alexutei


#25
meme

meme

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 19 noiembrie 2004 - 17:24

Xerxe,sa inteleg ca va trebui mereu sa ne actualizam adeverintele de salariu,dovezile de venituri,caziere,adeverinte medicale pe parcursul acestor 2 ani,sau vor fi simple vizite ale asistentei sociale la domiciliu?

#26
xerxe

xerxe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 19 noiembrie 2004 - 17:51

Meme, este o simpla vizita si se discuta despre modificarile intervenite, daca este cazul, si se consemneaza si tb din nou acte, numai in cazuri deosebite (schimbare domiciliu, boli grave etc.)intereseaza mai mult evolutia copilului si relatiile cu parintii adoptivi. [pup]

#27
oanamagda

oanamagda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 noiembrie 2004 - 19:46

xerxe, am o nelamurire, poate ma ajuti cu un raspuns: daca am copil in plasament, dar copilasul devine adoptabil in ianuarie(adica la mijlocul lui ian. se scurg cele 75 zile), cum se va aplica legea in cazul acesta? stiu ca voi intra pe legea noua, dar cit de anevoioasa va fi procedura? daca mama isi sa acordul in 2004, iar termenul de 30 zile dupa declaratia de abandon va fi implinit in 2005, pot obtine incredintarea in vederea adoptiei imediat?
astept nerabdatoare raspunsul tau..

#28
xerxe

xerxe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 20 noiembrie 2004 - 10:01

Oanamagda legea noua n-are nimic de comentat fata de copiii a caror parintii sunt de acord cu adoptia acestora, deci cu consimtamant, iar dc tu ai copilul acasa este f f f greu ca sa ti-l mai ia cineva, dp ce a ramas definitiv consimtamantul.
Fetele care aveti copiii acasa nu aveti de ce sa va faceti probleme dc situatia copilului este clara juridic, adica ei sunt adoptabili! Iar dc nu au situatia clara numai f f rar se intampla sa se razgandeasca mama sau sa se gaseasca o ruda sa-l vrea, ei nu prea stiu ca dp ce si-au dat consimtamantul se mai pot razgandi...
Eu de felul meu sunt optimista, dar nimic nu este sigur 100% pana nu ramane consimtamantul definitiv, de, meseria....![:D]

#29
mimsi

mimsi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 20 noiembrie 2004 - 17:27

Salutare! Ieri a fost vineri si am fost la comisie. Luni-marti vom avea atestatul. Mai ramane de gasit bebitzul... si gata. Voi fi mamica de 2005. Cum ma vad cu atestatul in brate incerc sa-mi intind antenele. Cam astea-s noutatile. Aissa, mai e un pic si o sa fiti trei...Abia astept sa ne povestesti cum e. Xerxe, multumim de sfaturi. E tare bine ca printre noi e si cineva din interiorul sistemului. O saptamana buna va doresc!

#30
HelleneC

HelleneC

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 20 noiembrie 2004 - 23:25

[flo][flo][flo] va salut fetelor! Raman uimita sa vad cate sufletele nevinovate vor gasi linistea unei familii si dragostea unor parinti super-adevarati! Imi pare rau ca timp de 2 ani nu am reusit sa urmaresc sectiunea asta (mi-am crescut odorul) si de abia de putin timp am internet acasa, asa ca sap mereu sa vad una alta! Ma bucur ca pentru copiii lasati aiurea exista tot timpul cineva care ii doreste! Am lucrat in DPC timp de 7 ani si pot spune doar ca ma durea sufletul, plangeam si aveam cosmaruri de cate ori eram nevoita sa aduc un copil din teren si sa il las intr-un centru (daca era asistent maternal plecam linistita). Noua lege pare mai dura, dar o sa vedeti ca pana o sa se "durizeze" o sa treceti cam tot ca prin actuala OU 25/1997. Eu personal am fost de acord cu adoptia (chiar si internationala) numai sa nu vad copii suferind prin centre, de unde ii scoteam tot timpul cu retard mare de comportament + altele! E adevarat: aveti grija atunci cand cautati un copil, dar indiferent de situatie veti avea multumirea identica pe care o am si eu ca mama "biologica" care am nascut copilul si veti vedea peste ani ca veti simti ca VOI ati nascut acel copil. Asta a fost parerea unor parinti adoptivi pe care i-am intalnit si carora le-am recomandat cate un copil! Va pup si Cel de Sus sa va ajute sa treceti peste toate incarligaturile birocratiei (sunt mici obstacole! "care este")[;)].
[mamica] Elena & [copil] George (2 ani si 2 luni) &[grup]toata lumea

mami "da george"
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=36561


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -