Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Doamne profesoare!!!!!!!!!!


239 raspunsuri la acest subiect

#1
ANDREEA11

ANDREEA11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.021 mesaje

Postat 20 martie 2008 - 14:43

As avea si eu o intrebare pt profesoarele aflate in concediu crestere copil: Beneficiati de bonurile cadou?????????

andreea

http://community.web...ser/andreeagogo

#2
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 21 martie 2008 - 15:57

N-am beneficiat nici de banii pentru carti, dar de bonusuri???

Madalina[gravi]31[fetita]
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )


#3
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 21 martie 2008 - 18:56

daca esti in crestere copil nu beneficiezi, ffiindca ai contractul de munca suspendat



Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007)





am blog [:D]













#4
dianad

dianad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 22 martie 2008 - 23:22

Fals. Cititi aici: http://forum.desprec...TOPIC_ID=117932
Cel putin in Bucuresti, unde Comisia paritara a hotarat asta, ar trebui sa se dea tichetele cadou, ba chiar sa se dea pentru toate evenimentele prevazute in 28 noiembrie 2007 de aceeasi comisie.
Sfatul meu este sa depuneti la ISMB/ISJ o cerere prin care solicitati sa se trimita scolii din care proveniti o adresa in care sa se specifice clar daca mamele aflate in CIC beneficiaza sau nu de aceste tichete.
Eu acum ma mai lupt pentru un lucru: modificarea metodologie de acordare a sutei de euro pentru carti. Banii astia se dau nu pe an scolar, ci pe an calendaristic, insa cererile se depun la 1 noiembrie din anul anterior celui pentru care se solicita banii. Se ajunge la cazuri aberante in care cineva care-si termina CIC pe 1 ianurie sa nu poata beneficia de acesti bani, desi este in activitate tot anul, pentru ca nu a depus cerere pana la 1 noiembrie. Si nu a depus cererea pentru ca nu se afla in activitate ca sa depuna cererea.
Ma gandeam ca noi, mamicile cadre didactice aflate in CIC, sa facem un memoriu ministerului in care sa cerem ca noi sa depunem acele cereri la data iesirii din CIC. Ce ziceti, ne strangem la petitie?

DianaD & Alexandru

#5
dianad

dianad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 22 martie 2008 - 23:32

Andreea, am vazut ca esti din Bucuresti. Trebuie sa iei tichetele, insa contabilii si secretarele nu le dau pentru ca nu stiu codul muncii. Am vorbit cu jurista ISMB-ului in jur de 7 martie. S-a aratat tare mirata ca ei au trimis scolilor sa dea tichetele si mamelor aflate in CIC, insa scolile nu pricep asta.
Ai o singura solutie: cerere depusa la ISMB . Cere sa se precizeze si daca aceste tichete se dau pentru toate evenimentele care au trecut de la 28 noiembrie 2007: 1 decembrie 2007. Craciunul 2007 si 1 martie 2008.Mai cere sa se precizeze baza legala pentr acordarea tichetelor pentru persoanele in CIC.

DianaD & Alexandru

#6
ANDREEA11

ANDREEA11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.021 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 13:56

Da, chiar maine facem un memoriu la ISMB. In mod normal ar trebui sa se dea o sa depun aici si articolul respectiv. Eu ma inscriu la petitie!


andreea

http://community.web...ser/andreeagogo

#7
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 15:11

acum am sunat si eu la scoala si cica n-au primit nimic, nici o informatie



Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007)





am blog [:D]













#8
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 15:17

am sunat acum la inspectorat la juridic si mi-a zis ca au trimis circulara, si sa fac cerere in scris la scoala pentru aceste bonuri, si sa-mi raspunda in scris ca nu mi le da, si motivul pentru care nu mi le da



Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007)





am blog [:D]













#9
dianad

dianad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 15:40

Irina, ai intrebat daca trebuie sa le iei si pentru 1 dec si Craciun? Eu te-as sfatui sa depui simultan cererea la scoala cu cea de la ISMB in care ceri sa se trimita scolii in scris daca ai dreptul la aceste tichete si daca le primesti si pe cele din urma. Cu cat sunt mai multe cereri la ISMB, cu atat rezolvati mai repede problema. Secretarele si contabilii stiu ca trebuie sa dea tichete mamicilor, au sunat chiar la ISMB si sindicate de unde au primit acelasi raspuns verbal: se dau, insa nu le dau pe motiv ca nu au negru pe alb sa le dea mamicilor in CIC care, dupa parerea lor nu intra la salariati sau angajati. Atata obtuzitate in gandire nu am mai vazut pana acum.

Andreea, cred ca ar trebui sa muti subietul la generale, ca sa-l vada si alte mamici cadre didactice, eventual sa-i schimbi titlul in asa fel incat sa se adreseze atat profesoarelor, cat si invatatoarelor sau educatoarelor.
Despre suta de euro am vorbit cu dl. jurist Militaru de la sindicate. Mi-a spus ca ei au facut ministerului o propunere de schimbare a metodologiei care sa permita mamicilor sa depuna cererea la iesirea din CIC. Cred ca aceasta propunere ar capata mai multa greutate daca ar fi insotita de o petitie on-line sau de cateva sute de memorii depuse la minister. Eu una ma ofer sa le primesc prin posta pe cele semnate de mamicile din tara si sa le inregistrez la MECT. Voi cum ziceti sa facem?

DianaD & Alexandru

#10
dianad

dianad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 15:45

Circulara pe care a trimis-o ISMB-ul in scoli e cea din 25 februarie postata de mine la link-ul de mai sus. Numai ca scolile nu pricep de acolo sa dea tichetele si mamicilor. Iar ISMB-ul care nu-si da seama ca in scoli salariat inseamna doar cine ia salariu , nu si persoane cu contract de munca suspendat, se mira de ce nu se intelege in loc sa explice negru pe alb.

DianaD & Alexandru


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -