Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Minunea mea cu ochi de peruzea,Mihnea Andrei!


22 raspunsuri la acest subiect

#1
mihailescu teodora

mihailescu teodora

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.538 mesaje

Postat 20 martie 2008 - 04:32

Asa incepe povestea puiului meu scump,intr-o zi de 13 februarie 2007,zi fara ghinion pt mine,scriidu-le fetelor care au fost alaturi de mine in lupta mea cu infertilitatea de la topical ,,Paciente optimiste si gravidutze ale dr.-lui Tutunaru’’:

13 februarie 2007
,,Am revenit,dragele mele!!!!
De data asta in calitate de ,,viitoare mamica''!!!!
Nici nu stiu cum as putea sa fac sa va multumesc la toate inmiit ,pentru minunatele voastre ginduri si pentru toata sustinerea pe care mi-ati aratat-o!
Nu o sa mai fac enumerarea de rigoare,fiecare sunteti speciala in felul vostru in inima si-n sufletelul meu!!!
Sa incepem cu inceputul,cred ca de fiecare data cind reusim,raminem datoare cu o povestioara despre,,ce si cum am facut special luna asta de am reusit''.
Povestioara mea incepe cu vreun an si citeva luni in urma,cind am hotarit ca ar fi vremea sa devenim parinti...Ne-am impiedicat de multe ori in tot timpul asta,dar de fiecare data am gasit puterea sa ne ridicam si sa continuam.
Am trecut cu brio de momentul ,,laparo'',rezultatul favorabil dindu-mi mari sperante.In paralel cu laparoscopia mea,am trecut si la investigarea sotului;diagnostic ASTENOTERATOZOOSPERMIE.
Ne-am cam turtit in prima faza,dar am zis ,,cu Dumnezeu inainte!daca El va vrea,sigur vom reusi''!!!
Ultimul CM l-am avut pe 10 .01,in z 9 m-am infatisat la usa lui Tutu pentru monitorizare.Dupa echo,mi-a spus sec:NIMIC,nici un folicul!!!
Am simtit ca pica cerul pe mine!Am plecat dezamagita rau si mi-am promis ca pina in aprilie nu mai calc la monitorizare!
Aaaa,pina in z 9 luasem BU tinctura 2 l-te/zi,nu ma asteptam sa n-am nici un folicul....
Dupa laporo,ne-am facut o schema de tratament(eu si sotul)de care ne-am tinut in mare masura,am mai facut mici abateri dar nesemnificative.
Din semnele transmise de corpul meu,am simtit ca ovulez prin z 18-19.
Zilele care au urmat,au trecut foarte banal,nu m-am gindit o clipa ca voi reusi.Am zis sa nu irosesc si luna asta,desi lui Tutu i se paruse ca am ovulat pina in z 9,pentru ca si endo era foarte grosut.
Cind am vazut ca am trecut de z 28 fara nici un simptom prevestitor al rusilor,am inceput sa sper!!!
In timpul zilei,ma apucau subit niste stari de voma,dar foarte estompate,oricum altceva decit pina acum.
In z 30,am zis sa incerc un test de sarcina,incepusera sa ma doara sanii foarte tare,dar o durere de mamelon,nu intreg sanul.
Mi-am facut testul si prin minutul 8 am vazut foarte firava si a 2-a liniuta.Nu-mi venea sa cred.
Aaaaaaa,saptamina a debutat cam nashpa pentru noi,ne-a fost sparta casa,furate bunuri....Eram asa de suparata ca si liniuta aia din z 30 nu-mi spunea nimic...
Am zis ,,lasa,daca trec si de week end ,e de bine''!
De vreo 6 zile imi tot masuram temperatura bazala:37.2 constant.
Emotiile mele cresteau.
Cind si azi dimineata am vazut 37.2 ,m-am gindit ca tre sa fie ceva.
Am stat,m-am tot fisticit prin casa,mi-era cam rau,nu prea puteam minca...
Pe la 10:30 mi-am trimis sotul dupa un test.L-am facut,tremurind din toate incheieturile.In 2 secunde era foarte pozitiv!!!

Am inceput sa plingem impreuna ca doi copii....
Restul.......peste vreo 9 luni!!!!!

Niciodata sa nu va lasati prada deznadejdii,legea compensatiei functioneaza perfect!!!!

Iata ca au trecut si cele 9 luni!Mai greu,mai usor s-au dus!Imi propusesem inca de la aflarea vestii ca sunt [gravi] ca voi fi o gravidutza f activa si ca voi merge pina in ultima clipa la serviciu.Eeeee,n-am mers chiar pina in ultima clipa,ci pina la inceputul lunii a 9-a!M-am simtit excelent,nu greturi,varsaturi,nimic,doar triplu testul a reusit sa ma destabilizeze emotional,printr-un rezultat cu risc crescut de Sindrom Down si Edwards.A fost piatra de incercare pt. mine.Sa-mi spulber orice urma de indoiala am recurs la amniocenteza ,care,ulterior mi-a confirmat in proportie de 99% ca voi avea un baietel perfect sanatos!Cele 10 zile care s-au scurs intre amnio si primirea rezultatelor testelor genetice mi s-au parut o vesnicie!
Au trecut si astea!
Si iata-ma pe mine in saptamina 38!Incepusem sa prestez munci ,,la greu’’ doar-doar s-o declansa ceva.Nimic.M-am prezentat frumusel la Mr.T al controlul final de evaluare a bazinului si de stabilire a modalitatii de a naste.Hotaram:natural cu epidurala,daca nu intertvine ceva.Buuuuuuuun!Intre timp imi comunica ca va fi plecat intre 8-14 octombrie,dar sa nu-mi fac griji ca bb il va astepta!Sa mor,nu alta!Dar daca bb al meu avea alte planuri?Feelingul meu imi spunea ca va fi bine pina la urma.M-am comportat absolute firesc!Aaaa,inainte sa plece.Dr.T a vrut sa ma mai vada o data sa stim cum stam!Doar ca n-am avut norocul sa se mai intimple acest lucru,pt. ca in ziua aceea fatidica tatal dr-lui a decedat.Am zis ca e un semn.Eram si trista pt.el,parka ma si linisteam gandindu-ma ca nu mai pleaca!Dar a plecat….Saptamana a trecut firesc.Cind m-am vazut duminica seara nenascuta,am zis:,,hai ,c-am trecut si de hopul asta’’!
Luni am vb cu el la telef,marti ma astepta la spital sa vedem ce mai e ,,pe-acolo’’!
La cite sms-uri i-am dat si de cite ori m-am dus la control(prin lunile 4-7 am avut contractii dureroase cu nemiluita,cred ca 2 sapt aveam echo + control pe masa pt evaluarea colului),ajunsese sa ma stie ca pe un cal breaz[:D]
Si cu Ramona legasem o ,,prietenie’’,in sensul ca-I eram oarecum simpatico si de multe ori raspundea ea la telef lui Tutu,asa ca ma steam bine si cu ea!
Marti,16 octombrie,la 8 dimi era la Elias la usa lui Tutu;el nu ajunsese inca,eram singura gravidutza cu burtoi ,,de nascut’’,restul erau pt monitorizari.Prima vine Ramona,ma vede si-mi zice:,,ai vazut ca bb l-a asteptat pe d-l dr?’’.Asta fusese obsesia mea in sapt 40:daca nasc fara Tutu,si sunam la Ramona si-o tacaneam:ce ma fac,daca nasc,eu nu ma duc in Elias fara d-l dr….’’
Apare si Mr. Tutu,in doliu,dar bine dispus,ma vede si incepe si el:,,ai vazut mah ca n-ai nascut fara mine?’’
M-a luat la control,eram fix in ziua DPN-ului,urma sa intru in sapt 41:SURPRISE!Col rigid,incepusese sa se scurteze putin,dar nicio idée de nastere!ooooooooooooo,sa innebunesc nu alta.Si Tutu a fost f surprins,dar subit si-a adus aminte cit gynipral bagasem in mine cu contractile de le avusesem,si si-a explicat de ce e asa colul meu.Eu ma indarjeam sa nasc mai repede si neaparat NATURAL.
Cum statea el sa se gandeasca ce sa facem ca intram in depasirea termenului,bb parea maricel,imi zice:ia du-te tu si fa-ti o internare san u avem surprise cu locurile din spital,te duci sus in maternitate si faci o monitorizare la bb sa fim siguri ca e in regula si apoi acasica si vii maine daca nu incep contractile intre timp!
Buuuuuuun!Imi fac eu internarea,ma pregateam sa ma duc sus,era cam aglomerat pe-acolo,sotul meu ma intreaba:luam liftul sau mergem pe scari.Eu:pe scari,2 etaje,o nimica toata fac miscare si poate incepe sa se inmoaie si colul meu.Ajung sus,la et 2 si dintr-o data simt ceva cald si ud cum imi curge pina in pantofi sin u se mai opera:mi se rupsesera membranele!!!!Hopaaaaaaaaaa,cit de mult asteptasem momentul asta,incepuse sa ma ia o frica de moarte!Mergeam si lasam dara in urma mea.Ajung in maternitate dau de Ioana,rezidenta lui Tutu cu care ma vazusem 10’ mai devreme,incepe sa rada cind ma vede cum imi curgea lichidul amniotic,nu mai incapea indoiala,numaratoarea inverse incepuse!
Ma ia o moasa in primire,d-na Tzuti,o scumpete de femeie!Contrar celor citite pe forum a fost o dulce!
Dupa vreo 15’ apare si Tutu cu o fatza f serioasa si-mi zice:,,Teodora,am primit reclamatii la adresa ta’’!Eu ma inverzisem,nu steam cu ce-am gresit!Dupa care incepe sa rada:bine,mah,le-ai dat de munca infirmierelor pe-aici ca le-ai murdaritt holurile si scarile!Haioasa faza.
Ma mai controleaza inca o data,intr-adevar membranele se rupsesera,si-I spune moasei sa-mi faca antispastice ca doar asa inmiem colul.Si-am inceput:papaverina,scobutil,supozitoare scopantil,mai baga moasa o mana,nimic!
Mi s-a facut si minunata clisma,ma asteptam sa fie mult mai naspa,dar chiar m-am ma

#2
Roxie

Roxie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 20 martie 2008 - 05:33

Ce poveste frumoasa Teodora! Sa-ti traiasca baietelul si sa fie sanatos. Si sa vina ok-ul pentru bb2 cat mai repede! [pup]

Roxie, bubulutza Denisa [zana](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [copil](11 ianuarie 2007)

#3
oanaiacovita

oanaiacovita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.068 mesaje

Postat 20 martie 2008 - 17:57

[flo]Ce poveste frumoasa![flo]

Sa iti traiasca baiatul, sa fie sanatos si sa aiba numai noroc in viatza...[hia]





Oana



Un [copil] pentru noi...



noi2



#4
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 21 martie 2008 - 02:39

Felicitari Teo, sa-ti traiasca minunea de baietel !!! Foarte emotionanta poveste, mai ales ca o parte din poveste o stiu din fiecare mesaj al tau! Nu am uitat mesajele tale frumoase si mai ales nu am uitat burtica ta mare si frumoasa!![pup]
MIHNEA sa ai o viata minunata alaturi de parintii care te iubesc!!!

Astept fiv-uletul meu [comoara] norocos de martie-aprilie 2008 [9cer]

#5
flori76

flori76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 21 martie 2008 - 03:35

Felicitari mamico si sa va traiasca papanashul!

Frumoasa si impresionanta poveste! [flo]

Flori


#6
sim_stoian

sim_stoian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.298 mesaje

Postat 23 martie 2008 - 02:44

Teo, m-am emotionat tare cand am citit povestea scrisa, desi o parte o stiu din convorbirile si sms-urile pe care le-am schimbat. Mihnea e un scump, e comoara voastra. Sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii si impliniri! Si spor la bb2 de indata ce primesti unda verde. 1000x[pup]



Sim, mami de [copil] Stefan (25.08.2007)

Mamicile gatesc

#7
mihailescu teodora

mihailescu teodora

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.538 mesaje

Postat 23 martie 2008 - 03:09

Roxie,Oana,Ioana,Flori,Sim[pup][floare3] pt. fiecare!

Ma bucur c-am reusit sa va sensibilizez cu povestea nasterii ratoiului buclucash!

Aaaa,si dupa ce i-am povestit fazele astea sotului meu,ce credeti c-am primit de la el imediat ce a reusit sa ma vada?Un imens buchet de flori si un ratoi galben de plus cu baterii care macane,canta si danseaza....L-o fi cautat mult pina l-a gasit[:D]?

Da,Sim,ai mare dreptate:e comoara noastra cea mai de pretz,cum si Stefan reprezinta pentru voi acelasi lucru,nu-i asa?



Teodora ,cea mai fericita[mamica]de [bibe] Mihnea Andrei(17.10.2007)

Mihnea

Papanashul meu iubit



Povestea nasterii



#8
Roxana_G

Roxana_G

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.876 mesaje

Postat 23 martie 2008 - 11:17

Sa iti traiasca puiul si sa fie sanatos si norocos! Si te astept cu povestea nasterii lui BB2. [:D]



Rox ,

Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)



Poze

#9
bikmaria

bikmaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.135 mesaje

Postat 23 martie 2008 - 11:22

TEO ,draga mea ,m-ai facut sa plang ,foarte frumoasa povestea ta ,sa-ti traiasca comoara cu ochisorii ca doua margelute ,sa va aduca numai bucurii .Iti urez mult succes in demararea actiunii bb2 si te astept cu o a doua poveste la fel de frumoasa ca aceasta .Iti urez tot binele din lume .[flo]



BIKMARIAmamica de dulceata mica MARIA TEODORA (05-09-07) si de papanas maricel ALEX (14-07-96) Poze noi ,cu noi

#10
carpatina

carpatina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 23 martie 2008 - 14:22

Sa fiti sanatosi cu totii.. mai duamna! [pup]



=====================

Mami de Ioana (27.09.2007)


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -