Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

cum iti recuperezi sotul


122 raspunsuri la acest subiect

#91
soanso

soanso

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.244 mesaje

Postat 20 septembrie 2008 - 13:01

mada[pup]imi pare rau ca a luat-o iar razna musiu[xx(].

Nu te lasa "calcata" in picioare,fii puternica pt scumpica de Miruna.



cmiha,poate in cazul tau este mai bun titlul:cum imi regasesc sotul.



cum mai e situatia,ai inceput ceva investigatii asa cum ti-au sugerat mai multe fete?adevarul poate durea dar e mai bine sa-l afli!



scrii ca iti doresti respectul sotului tau,dar cum te poate respecta daca el se "tavaleste" in pat cu alta(nu sunt certitudini sunt doar banuieli)...trebuia sa discute cu tine sa vorbiti deschis despre sex daca asta la deranjat cel mai tare,multe femei nu mai au apetit sexual dupa nastere o buna perioada de timp dar asta nu inseamna ca el tb sa caute sex in alta parte si porma sa vina la tine cu fruntea sus si sa mai aiba tupeul sa dea vina pe tine ,nu are rost sa te invinovatesti tu pentru nimik ,un sot care are o "ia" e singurul vinovat.

sau poate nu e nimik sexual inca intre ei,poate e doar o amica cu care ii face placere sa stea de vorba...

eu una nu as avea liniste pana nu as afla tot.

pana nu ai dovezi clare parerea mea e ca nu are rost sa-i spui nimik,pt ca ar putea bine mersi sa nu recunoasca nimik .



fii puternica!



SOSO (20 dec 2005)

POZE SORANA



#92
emmma03

emmma03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 21 septembrie 2008 - 05:14

draga Miha! Imi pare foarte rau de tine, din pacate stiu si eu prin ce treci si tu si toate celelate femei inselate. E groaznic...dar viata merge mai departe, nu?
Hai sa vin si eu cu un sfat! Am inteles ca aia ar mai avea copii. Probabil e mai in varsta ca el, eu as spune ca e destul de periculoasa, pentru ca probabil stie ce vrea, probabil e trecuta prin viata fata de una tanara si stie ce are de pierdut. Ar fi bine sa deschizi subiectul cu sotul tau, dar inainte afla macar cum o cheama. iti spun eu cum. O suni, ii spui ca esti o asistenta de la vreun spital sau ceva de genu, dai si un nume, te prezinti frumos, foarte politicos, si ii spui ca a avut loc un accident, si ca asupra persoanei respective s-a gasit cartea ei de vizita sau a fost ultimul apelat si ca ai nevoie de niste date privind persoana respectiva. Cam morbid....dar functioneaza. Eu am pus-o pe o prietena sa o sune pe individa, ca eu nu as fi fost in stare, si i-a imbarligat ceva de genu', si i-a spus aia numele complet si unde lucreaza. [bis]
Merita sa incerci. sau sa te gandesti la o alta posibilitate. Iar cand o fi vreodata sa deschizi subiectul, sa-i spui de ....cutare, cum o cheama, macar sa vada ca nu vorbesti in necunostinta de cauza.
iti tin pumnii si te sustin, si eu am continuat! In fond si la urma urmei, toti barbatii sunt la fel. Macar daca il iubesti, lupta pentru el.

#93
andreea81

andreea81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 12:25

Citat:
citat din mesajul lui emmma03

draga Miha! Imi pare foarte rau de tine, din pacate stiu si eu prin ce treci si tu si toate celelate femei inselate. E groaznic...dar viata merge mai departe, nu?
Hai sa vin si eu cu un sfat! Am inteles ca aia ar mai avea copii. Probabil e mai in varsta ca el, eu as spune ca e destul de periculoasa, pentru ca probabil stie ce vrea, probabil e trecuta prin viata fata de una tanara si stie ce are de pierdut. Ar fi bine sa deschizi subiectul cu sotul tau, dar inainte afla macar cum o cheama. iti spun eu cum. O suni, ii spui ca esti o asistenta de la vreun spital sau ceva de genu, dai si un nume, te prezinti frumos, foarte politicos, si ii spui ca a avut loc un accident, si ca asupra persoanei respective s-a gasit cartea ei de vizita sau a fost ultimul apelat si ca ai nevoie de niste date privind persoana respectiva. Cam morbid....dar functioneaza. Eu am pus-o pe o prietena sa o sune pe individa, ca eu nu as fi fost in stare, si i-a imbarligat ceva de genu', si i-a spus aia numele complet si unde lucreaza. [bis]
Merita sa incerci. sau sa te gandesti la o alta posibilitate. Iar cand o fi vreodata sa deschizi subiectul, sa-i spui de ....cutare, cum o cheama, macar sa vada ca nu vorbesti in necunostinta de cauza.
iti tin pumnii si te sustin, si eu am continuat! In fond si la urma urmei, toti barbatii sunt la fel. Macar daca il iubesti, lupta pentru el.

Moaaaamaaa, ce idee! Saru', mana, emmma03!!!!!! Daca o sa am probleme, o sa apelez la ce ai scris mai sus....da'sper sa nu am nevoie...[:I]

~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca)

~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.


#94
emmma03

emmma03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 22 septembrie 2008 - 22:06

Mishto, nu?[:D]

#95
atlantiana

atlantiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 24 septembrie 2008 - 02:54

Draga cmiha,

nu am intrat de tare mult timp pe aici. acum am citit topicul tau si trebuie sa recunosc ca m-ai impresionat.

e atat de usor sa distrugi ceva: un obiect, un om, o relatie... dar sa construiesti si mai ales sa mentii ceva, e tare greu.

ai dat dovada de o mare intelepciune procedand asa cum ai procedat: cu calm si decisa sa iti pastrezi casnicia.

nu asculta vorbele celor care spun ca daca sotul a calcat strnb, trebuie sa ii dai papucii. de ar fi asa de simplu.... nu ii dai papucii doar sotului. cu el ti se duce linistea, o parte din sufletul tau, viata ta de zi cu zi se schimba. Ca sa nu mai spun ca un copil dintr-o casnicie destramata e ireversibil afectat.

macar pentru copil, si pot trebuie sa iti dai toata silinta sa iti pastrezi sotul, cata vreme - cu exceptia acestei abateri - e un sot bun.

andreea 81 are un mottto care imi place mult: „pacea e mai importanta decat dreptatea“. indiferent unde e dreptatea, de partea ta sau de partea sotului tau, conteaza fericirea, adica pacea sufletului. daca ii declari razboi, si ii ceri socoteala, daca incerci sa afli mai multe, daca cauti dreptatea, pacea va fi pierduta si probabil nu o vei mai recapata.

si daca ii ceri socoteala, ce rezolvi? ce a fost nu se poate schimba.
e mai important sa privesti inainte, nu inapoi. pana la urma, a facut o greseala - recunoaste asta prin comportament, prin faptul ca ti-a ramas alaturi. iar de gresit, a gresit toata lumea in viata, intr-un fel sau altul. sa ierti iti face tie mai mult bine dacat sa urasti.

#96
emmma03

emmma03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 00:50

MIHA, povesteste-ne ce se mai intampla? cum te mai simti?

#97
Aprilie

Aprilie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 142 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 05:14

Citat:
citat din mesajul lui atlantiana

...
e atat de usor sa distrugi ceva: un obiect, un om, o relatie... dar sa construiesti si mai ales sa mentii ceva, e tare greu....

nu asculta vorbele celor care spun ca daca sotul a calcat strnb, trebuie sa ii dai papucii. de ar fi asa de simplu.... nu ii dai papucii doar sotului. cu el ti se duce linistea, o parte din sufletul tau, viata ta de zi cu zi se schimba. Ca sa nu mai spun ca un copil dintr-o casnicie destramata e ireversibil afectat.macar pentru copil, si pot trebuie sa iti dai toata silinta sa iti pastrezi sotul, cata vreme - cu exceptia acestei abateri - e un sot bun.

andreea 81 are un mottto care imi place mult: „pacea e mai importanta decat dreptatea“. indiferent unde e dreptatea, de partea ta sau de partea sotului tau, conteaza fericirea, adica pacea sufletului. daca ii declari razboi, si ii ceri socoteala, daca incerci sa afli mai multe,
si daca ii ceri socoteala, ce rezolvi? ce a fost nu se poate schimba.
e mai important sa privesti inainte, nu inapoi. pana la urma, a facut o greseala - recunoaste asta prin comportament, prin faptul ca ti-a ramas alaturi. iar de gresit, a gresit toata lumea in viata, intr-un fel sau altul. sa ierti iti face tie mai mult bine dacat sa urasti.


Foarte frumos,cu suflet si simtire spus...si cu intelepciune!
Si eu simt/gindesc exact la fel.
O incurajez pe cmiha sa se gindeasca bine cind ia decizia...
Un pas gresit nu schimba faptul ca altfel e un om si un sot bun.
Si astia nu se gasesc pe toate dumurile.
Nici un alt tata pt copil nu exista.


#98
cmiha

cmiha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 19:17

Buna fetelor,
am continuat planul inceput, in sensul ca apropierea noastra a fost cea mai importanta... asa ca am venit acasa mai devreme, am incercat sa ne mai facem mici bucurii, sa vorbim mai mult si multe altele.

Deocamdata sunt multumita in ca in urma certii noastre unde cum v-am spus nu i-am spus fix esentialul, dar a inteles ideea, acel numar nu a mai aparut cu nici un fel de apeluri. Au mai fost cateva apeluri si sms-uri la care el nu a raspuns (am vazut asta in jurnalul telefonului).

Si cam asta-i situatia, sper ca acea relatie sa se fi incheiat, pentru ca au trecut aproape 1-2 luni de cand comunicarea s-a intrerupt. Isi da si el seama ca sunt mai atenta ca inainte la astfel de lucruri, si imi spune ca treaba asta chiar ii place.

E totusi o perioada linistita, am incercat sa nu ma mai gandesc la detalii ci in special la copilasul meu... si la lucrurile bune dintre noi.


#99
andreea81

andreea81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 30 septembrie 2008 - 12:22

.....perioada linistita, am incercat sa nu ma mai gandesc la detalii ci in special la copilasul meu... si la lucrurile bune dintre noi.

[/quote]
Da, cmiha, copilasul e cel mai important, iar daca sufletelul tau e mai linistit in urma ultimelor discutii din familie, inseamna ca a meritat sa ai rabdare si sa abordezi situatia cu calm si intelepciune.

~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca)

~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.


#100
ANAR

ANAR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 20 octombrie 2008 - 15:49

Buna fetelor, buna Miha!
am si eu o problema asemanatoare, asa ca te inteleg perfect.
Au trecut aproape doi ani de atunci si eu inca mai sunt foarte conectata la subiect...
Deci ma doare inca. Rau. Eu am ales sa imi confrunt direct sotul. Am incercat sa-l urmaresc o zi-doua, dar n-am rezistat. Mi se parea prea umilitor. Asa ca l-am intrebat cat se poate de naiv daca are o relatie cu altcineva. Bineinteles ca a negat. Bineinteles ca urmat o perioada ciudata in viata noastra de cuplu. Ziua ne uram, noaptea ne iubeam. Adica il acuzam, zbieram, plangeam, ma tanguiam, el ma trimitea la psihiatru, imi declara ca ma uraste pentru ceea ce fac relatiei noastre (?), ma manipula, santaja sentimental iar noaptea ma cauta disperat prin pat. Si tot asa.
Luni ne iubeam , poate si Marti, pe Miercuri incolo se strica treaba...Joi era un calvar, Vineri ne declaram URA, discutam despre divort, in momentul urmator flirtam, ne faceam avansuri, declaratii...[bang]Chestia asta a durat cam 1/2 an. Dupa care a urmat o alta perioada cu alte apucaturi ciudate, si alta, si alta...In timp, sigur, s-au estompat reactiile distructive.
Nu stiu si este o mare enigma pentru mine ce s-a intamplat atunci in mintea si in sufletul lui, cert este ca "semnele" infidelitatii au disparut ca prin minune incepand cu seara confruntarii. Si nu doar ca n-am mai gasit un "pattern" dubios al programului lui, dar si comportamentul fata de mine s-a schimbat. Nu ma mai tine la distanta. Pentru ca asta facea, chestia asta ma scotea din minti, asta a fost primul "semn". Nu ma lasa sa ma apropii de el(emotional). In rest, aproape ;) barbatul model(ajutor in casa, piata, respect, bla-bla-bla).
Initial am fost circumspecta dar se pare ca e sincer...

Acum, bineinteles, sunt bantuita de regrete. Ca m-am grabit, ca n-am avut rabdare sa adun dovezi. De ce? Pentru ca nu am reusit sa-l fac sa vorbeasca...gandindu-ma ca dovezile l-ar fi obligat s-o faca...nu stiu, nu sunt atat de sigura. Pe de alta parte, ma gandesc ca poate tocmai abordarea aia dezarmanta (Tu ai o relatie cu altcineva? Eu unde am gresit? [:I]) l-a ajutat sa ia decizia corecta.

In tot acest timp preocuparea mea prinipala a fost sa-l fac sa vorbeasca...Sa inteleg si eu ce ii lipsea d-le! Ce a gasit in alta parte. Ce trebuie sa schimb eu daca il vreau complet. Dar n-am reusit. Neaga in continuare. Am incercat cam in toate felurile, mai putin poate sa-l constrang. Asta n-am facut-o. Inca :)
Da, acum il simt aproape, totul ar putea fi minunat, dar, pe mine ma chinuie resentimentele.
Ce vroiam sa-ti spun, este ca primul gand este sa revina langa tine, parca nu mai conteaza altceva...dar apoi...iti doresti sa-l fi inteles ca sa-l poti iubii asa cum trebuie. Probabil ca este doar o iluzie convingerea ca poti face ceva sa elimini posibilitatea de a se mai repeta figura...
Noi suntem de 12 ani impreuna, casatoriti de 5, fara copii. Dar ne dorim.
Numai bine!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -