Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

LMA Piticlonti de iulie-august 2004 (260)


209 raspunsuri la acest subiect

#201
g_ioana

g_ioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 21 august 2008 - 22:34

Buna seara...meii ce-nseamna sa scoata Daria bata,am fost si eu in sfarsit la gineco,mi-am facut si pap,am si o metroanexita[xx(]

Mitzu si la noi este invers adica are o energie de nu-i fac fatza,la desene doar cand mananca,ca sa stea locului,[:D] in rest ma dispera pentru ca trebuie sa se joace cineva cu ea,de la carti,nu te supara frate,comoara lui piticot si ...teatru,ea se joaca cu o papusa si eu trebuie sa raspund in locul papusii...dar,trebuie sa recunosc ca eu o mai imbrac cateodata,iar de mancat vorba Viviei este obositor,mananca doar jumatate[:D]...nu vorbeste urat pentru ca nu o mai primeste popa in biserica[:D]...in schimb compenseaza afara,cu contraziceri si certuri[:D]..dialog cu Andrei prietenul ei..."azi nu ma joc cu tine Andrei!".."de ce?".."mi-ai murdarit sosetele ieri".."atunci nu mai esti prietena mea".."atunci nici tu nu mai esti prietenul meu".[:D]..

edit ca mi-am adus aminte,mandra mea este fan supernany,daca nimeresc emisiunea la tv se uita foarte atenta...asa ca,daca-i spun ca o sun pe supernany se executa rapid [:D]







filmuletze,filmulete noi,gorodeii,aripile mele,

gorodeii noi





#202
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 21 august 2008 - 23:08

Ioana , io ma repet[:D]..mindra ta si mindrul meu trebuie intilniti, asa si eu TREBUIE sa ma joc cu el..si sint un personaj, cel care mi-l dicteaza el[cool]

#203
mitzura

mitzura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 21 august 2008 - 23:32

Sunt multe de zis aici...

Cand mergea la gradinita puneam si eu pe seama oboselii, faptul ca venea acasa si se punea in pat la desene. dar acum e in vacanta. se trezeste de dimineata se duce la dvd si isi pune desene (ca se descurca singur). Eu il las in ideea ca poate asa mananca. (Masa de amiaza o mananca la masa, in rest, celelalte mese la televizor). Apoi pana strang eu de prin casa, bineinteles, din nou desene. Ca si ai vostri, nu prea ii place sa se joace singur. Asa ca varianta cea mai comoda, daca nu sunt eu pe acolo sa ma joc cu el, e la desene. Dupa ce imi termin treaba il iau la o tura de joc, sau iesim pe afara. Ne intoarcem in casa, ca sa doarma Mara, si in timpul asta ma joc eu cu el, o parte din timp, dar inevitabil ajungem la desene. Si tot asa...
va dati seama, ca eu incerc cat pot sa-l implic in activitati, dar parca nu mai am nici eu inspiratie, sau dispozitie, sa tot gasesc jocuri noi.
Imi doresc, si nu stiu cum sa fac sa-l ajut sa-si gaseasca un hobby, o activitate care sa-i placa si pe care sa o faca singur.
Iar vorbitul urat inseamna la el "proasto", pe care nu stiu de pe unde l-a prins, ca noi nu ne adresam unul altuia asa, si nici copiilor nu le-am zis niciodata in felul asta. Si "reao".
Asta cu limitatul desenelor e o idee buna, dar trebuie sa ma mai mobilizez si eu si sa mai caut activitati noi. De jucarii e cam plictisit, bineinteles...Si orice jucarie trebuie insufletita de mine, daca o iau eu in mana, se joaca cu ea, daca o vede intr-un colt, nu-i da atentie.

Cand era mic, asa era si el, nu statea o clipa locului, dar vad ca devine din ce in ce mai pasiv. Asa o fi temperamentul lui, nu stiu...

Si si eu sunt de acelasi principiu cu Olivia: trebuie sa cunoasca consecintele faptelor lui. Nu face un lucru, asta are o anumita consecinta, nu se imbraca, plec fara el. Chestia e ca atunci cand ma vede ca ies pe usa, ii pare rau si zice, gata ma imbrac, dar a doua zi, face acelasi scandal. Ca e greu sa se imbrace si ca oboseste.

#204
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 21 august 2008 - 23:49

Eu datorita evenimentelor multiple din viata mea..sint un car de draci ,nu am rabdare...daca as sta mai bine cu nervii[:D]...l-as lasa de mai multe ori sa plinga(ca urmare a faptelor lui)..dar cum nu suport zgomote incerc sa evit..cedez ..etc Dar daca intr-o zi Adela chiar ai pleca fara el...macar 15 minute...si apoi te-ai intoarce.Eu mereu ii spun..este ultima sansa![:D]daca nu faci asta...urmeaza consecinta
Mie mi-e clar ca Tudor este si putin plictisit fiind in vacanta. De ce nu mergeti la un sport..oricare ar fi el..Daca ii plac filmele mergeti al cinematograf la matineu.
Eu ma uit la Luca...mersul in parc, fara un alt copil,doar cu noi..nu mai este atractiv.Vrea dupa 10 minute sa mergem acasa! Cresc..au alte asteptari..
Apoi incerca sa-l implici in activitati la PC..cu aceleasi personaje care-i plac la Tv..sau jocuri pe TV.
Nu stiu cum este Tudor, dar Luca este un copil care efectiv ii place si vrea sa aiba mereu activitati si daca ar merge de la una la alta..nu l-ar deranja ..nu l-ar obosi. De aceea noi in septembrie sper sa reincepem inotul..Iar daca va povestesc la cite vreau sa-l duc in Ro...o sa credeti ca-s mama nebuna!..bani sa am [q]

hai ca mi-am scris memoriile[:D]

#205
mitzura

mitzura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 22 august 2008 - 00:25

Olivia, e mult adevar in ce spui tu, da, e plictisit. In parc unde are copii si joaca, nu zice niciodata ca e plictisit. Sau cand mergem impreuna pe undeva si avem activitati, la fel. In schimb daca mergem la plimbare de exemplu, dupa 10 minute nu mai vrea sa mearga, probabil ca nu e atat obositor, cat plictisitor, mersul pe jos la plimbare.

Activitati, da, as vrea si eu, dar locuim intr-un oras unde posibilitatile sunt foarte reduse. Avem un singur cinematograf, nu cred ca are programe la matineu, dar e o idee buna, o sa ma interesez. La inot, e prea mic, din cate stiu aici la noi il primeste de la 5 ani. In plus, anul asta a murit o fetita de 12 ani, care lua lectii de inot. Instructorii care stateau pe margine si povesteau n-au vazut-o ca se zbate in apa, cand i-au anuntat alti copii era prea tarziu. Dupa ce am auzit povestea asta, mi-a pierit cheful sa-l mai duc la inot. Ar mai fi teatrul de papusi unde eram clienti fideli, dar acum nu e stagiune si stiu ca se mai fac cursuri de arte martiale, unde teoretic l-ar primi si de la varsta asta. In rest....pauza.

Tu la ce mai intentionezi sa il duci? Poate imi mai dai vreo idee si mai caut si eu pe aici.

Si mai e o chestie. In primul rand trebuie sa ma motivez pe mine. Ori asta e greu in conditiile in care sunt tot frustrata ca nu gasesc timp si pentru mine. nu mai am timp sa citesc (asta e cea mai mare pasiune a mea, si apuc seara sa citesc 2-3 pagini inainte sa cad cu capul pe carte), nu apuc sa lucrez (am o gramada de proiecte neterminate, care stau si asteapta), nu apuc sa fac nimic. Ei doi sunt foarte solicitanti. De aceea mi-ar placea sa faca macar ceva singur, ca sa mai smulg si eu niste timp pentru mine.... Dar cred ca ce vreau eu pur si simplu nu e inca posibil. Poate cand mai cresc.

In fine, hai ca m-am spovedit aici ca la preot....[:D]. Sper ca n-am devenit foarte plictisitoare.

#206
AncaMaria

AncaMaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 22 august 2008 - 00:30

Mai la noi nu merge chestia ca plec si o las acasa, ca nu o deranjeaza.. de nu stiu cate ori ne-a spus ca nu vrea sa mearga cu noi.. si in Ro chiar am lasat-o acasa (m-am dus numai pana la magazinul de la coltul blocului) si cand m-am intors ma asteptam sa o gasesc in scara blocului, sau plangand.. de unde, era bine mersi..



Cat despre activitati in Ro, Olivia.. chiar iti trebuie bani, costa mult mai mult ca aici..



Anca & Bianca (19 iulie 2004)



Rugati-va pentru Diana

#207
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 22 august 2008 - 02:26

Este incredibil pt a treia oara o iau de capat[bang]
Anca bani sa fie ..dar si timp..pe asta de unde il luam?

Adela eu intentionez ca Luca sa nu uite engleza(deci ceva meditatii), apoi un sport..inot, tenis, fotbal (nu toate, dar vreau sa le incerce pe toate pt a ii da posibilitatea sa aleaga ce-i place), un instrument (nu ne-am decis inca care..vom incerca mai multe),karate..si ma opresc aici ...ca deja credeti ca-s dusa[:D]. Apoi in Cta stiu ca exista Casa Pionierului(sau cum i-o zice) unde sint cerucuri..de teatru de ..diverse. Verifica in Sibiu poate inca mai exista! Apoi mersul la biblioteca (noi o facem in fiecare zi de luni..citim..alegem carti si filme..mi-as dori sa iubeasca cartile).

Apoi daca vom reusi sa stam la casa as dori sa cumpar animale (ciine,pisica, iepuri..pesti , fazan)..asta insemnind responsabilitati placute pt el.
Apoi vom avea un cos de baschet la care sa arunce singur..sau cu noi..face bine si la conditiia fizica si ajuta si la cresterea in inaltime. Vom avea apoi fileu de volei (care poate fi folosit si la bedminton).Mey sa nu rideti de mine..am voie sa visez,nu?[olala]

Incerca apoi muzeele din Sibiu si imprejurimi..drumetii in weekend...
Tragica intimplarea de la inot..dar parintii unde erau?Sau insotitorul..

Citit? Ce este ala?...uitat de mult..eu sincer ma simt depasita cu un copil...dar cu doi! Dar recunosc si faptul ca il tinem mereu ocupat..si asta ne consuma tot timpul..ne apucam de recitit la batrinete [:D]

#208
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 22 august 2008 - 02:26

La Multi Ani! dl Pufu!! sanatate si virtute maxima!!!

sa va spun si despre al meu: Victor se imbraca si se incalta singur, face crize daca vreau sa il ajut. Inclusiv bocancii vrea sa ii incalte singur. Isi strange jucariile si face baie singur (mai putin capul). Dar nu vrea sa manance singur, motiv pentru care si-o fura. Il tin la masa pana mananca, daca face figuri iliau de perciuni.

A mai incercat si el obraznicii de gen 'tu esti prostu' meu' (catre taica-su) si nu va zic ce scandal a iesit, pedepse, palme, nevorbit cu el...a doua oara n-a mai fost cazul pentru ca nu a repetat.

Adela eu cred ca al tau e gelos pe Mara. Si se retrage in desene. Eu am o tactica, de fiecare data cand ma supara victor si trebuie sa ii fac teorie, ii fac 'teorie colectiva', de gen: 'mi-ati mancat ficatii amandoi' sau 'm-am saturat de mutrele voastre, tu vrei aia, frati-tu urla ca vrea ailalta, eu plec, o chem pe ma-ta-mare si plec'. Crede-ma ca are efect. Intotdeauna ei sunt in aceeasi oala indiferent cine a facut scandal.

Andries

#209
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 22 august 2008 - 02:32

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Eu am o tactica, de fiecare data cand ma supara victor si trebuie sa ii fac teorie, ii fac 'teorie colectiva', de gen: 'mi-ati mancat ficatii amandoi' sau 'm-am saturat de mutrele voastre, tu vrei aia, frati-tu urla ca vrea ailalta, eu plec, o chem pe ma-ta-mare si plec'. Crede-ma ca are efect. Intotdeauna ei sunt in aceeasi oala indiferent cine a facut scandal.

Andries


hi,hi..bestiala asta cu ma-ta mare[:D]..si eu ii spun ca plec si chiar cobor in garaj...dar nu am ma-ta -mare[cool]

#210
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 august 2008 - 10:32

capitolu douasutesaisunu'



scriu acolo [:)] (asta ca sa va aduceit de Pasarike [:D])


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -