Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Programul scolar in Ro


85 raspunsuri la acest subiect

#21
Miruna Enescu

Miruna Enescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 13:10

Stati asa, ca aici nu numaram olimpicii! Noi vorbim aici despre formarea pentru viata a copiilor nostri.
Am citit ca in State nici n-au auzit de Olimpiade prin scoli. Zice ca acolo merge cam invers decat la noi. Nu se streseaza de loc in generala, la liceu e ceva mai greu, la facultate se face carte serioasa si numai cine munceste de rupe si este cu adevarat deosebit isi da doctoratul.
La noi ii chinuie de le sar capacele in generala, dupa care o cam lalaie prin liceu si oricine are chef face o facultate.
Si copii sunt numai cativa ani, si daca apuca sa li se para invatatul o corvoada fara sens, n-am facut nimica. Le-am bagat in cap niste cunostinte care exista la indemana oricui va vrea sa le caute, dar nu i-am invatat ce sa faca in viata cu aceste cunostinte.

Miru

#22
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 01 noiembrie 2005 - 21:06

quote:
Originally posted by Miruna Enescu

La noi ii chinuie de le sar capacele in generala, dupa care o cam lalaie prin liceu si oricine are chef face o facultate.
Si copii sunt numai cativa ani, si daca apuca sa li se para invatatul o corvoada fara sens, n-am facut nimica. Le-am bagat in cap niste cunostinte care exista la indemana oricui va vrea sa le caute, dar nu i-am invatat ce sa faca in viata cu aceste cunostinte.

Miru



Absolut de acord. Bine punctat, Miruna.

Iulia

#23
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 noiembrie 2005 - 12:53

eu cand eram in liceu erau zile in care aveam 8 ore pe zi!!! ieseam de la scoala la 4 si mai imi lua 40 de minute sa ajung acasa... [bang] ce mai, mai rau decat la un servici.[bang]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz [pis] Bubulina [pis] Maritza [pis]

#24
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 02 noiembrie 2005 - 14:40

Si pe mine m-ar interesa sa putem schimba ceva... Eu si sotul meu avem de multe ori discutii de genul acesta cu soacra, care a fost profesoara de matematica...
Adi este inca prea mic, dar ma gandesc cu groaza ce-l asteapta...
Cum putem face sa schimbam sistemul? Oare daca intram in UE se va schimba ceva?... Daca da atunci imi doresc si eu in UE ca altfel nu prea...

#25
elena d

elena d

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 02 noiembrie 2005 - 15:40

nu veti putea schimba nimic acum sau in viitorul apropiat.
programa scolara, cantitativ si calitativ, nu si-a modificat structura, exceptiile sunt la citeva chestii nesemnificative, si in continuare vom blestema sistemul scolarizarii in ro.
fiica-mea are bac-ul, manifesta o sila si un dezgust total, uneori, dar e matura si desteapta sa-si duca crucea inainte.
i-am spus ca nu e nici o sansa ptr. generatia ei, de ex. azi are 6 ore, pleaca direct la pregatirea de la mate, are o chestie de explicat, maxim 1 ora - sedinta scurta si urgenta, apoi vine acasa, maninca si pleaca la biologie.
cind se pregateste ptr. orele de maine ?
MAINE ARE ORE DE LA 7 DIMINEATA - FILOZOFIE ! dorm in banci majoritatea elevilor, parca i-ar place filozofia asta dar e cam tirziu la momentul asta, trebuie sa aplice la ceva dupa care trage speranta sa mai cistige si bani.

are de pregatit 3 obiecte cu materia pe 4 ani fiecare, cotizam la pregatire ptr. sistematizarea materiei ! nu ptr. ca odorul nu ar invata.
urmeaza apoi celelalte 2, de cite 1 an.

in plus trebuie sa faca fata nesimtirii profilor care PRETIND SA COTIZEZI la pregatire la ei in particular, altfel nu pupa NOTA CORECTA ! si asta conteaza la examen, nu ?
am refuzat chestiilea astea la clasa a 8-a, si din 6 si 7 la mate nu o scotea, dupa examenul de capacitate trebuia sa scuip in ochi profa, favoritii si cotizantii abia abia au luat un 7, chiar si mai rau, plingeau in pumni.
astea se pastreaza si la liceu, culmea ! sunt la un liceu bine cotat in oras, au facut scandal elevii si au schimbat profa de biologie, info etc. dar acum se fac altfel de presiuni psihologice.
cine nu are nervii de otel nu rezista, sau e de o nesimtire crasa, sau se plateste.

la facultate e mai grav, analfabetii platesc ptr. studii, alaturi de cei care vor invata cu adevarat, oricum nu treci pina nu cotizezi - individual sau la gramada.

am deviat oleaca de la subiect

programul e un haos, are zile cu obiecte "grele", mate fizica chime si altele parca s-ar duce la activitati extrascolare.
fiecare prof isi aranjeaza cum poate programul, tezele s-au dat si in zile consecutive, in plus si test de verificare in ziua respectiva la alt obiect.
pe linga toate bilele negre una e mai gri, paza si disciplina care se impune e mult mai buna ca in alte scoli.
legatura cu parintii depinde mult de parinti si diriginte, acum suntem obligati sa contactam scoala 1 data pe luna, doar ptr. ca am semnat o hartie.
in cursul clasei a 8-a o singura data am calcat in scoala. sa fac act de prezenta la prima sedinta si apoi m-au mai vazut cind am completat fisa cu optiuni ptr. liceu.

sunt multe de povestit dar ne luptam cu morile de vint, programul trebuie facut de oameni care au copii la scoala, nu ptr. cei de olimpiada - sa stiti ca olimpiadele sunt mofturi sau aberatii ptr. popoarele care au un program NORMAL de educatie, cine vrea sa faca performanta, o face in conditii speciale, cercetare, nu ptr. stupid people cei multi, fara caldura, materiale didactice etc.

#26
ingerash

ingerash

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 680 mesaje

Postat 03 noiembrie 2005 - 01:43

probabil cei care sustin acest sistem nu au copii in situatia descrisa altfel nu ii inteleg[bang], eu sunt a 12-a am chiar si 9 ore pe zi si ore de la ora 7 dimineata [bang], ca sa va spun ce pretentii au unii profi, dupa ce ca ne costa milioane intregi pregatirea pt bac, atestat, etc + banchet mare, mic, cadouri pt profi ( ca toti au pretentii )unii mai au tupeul sa ne ceara sa avem manuale la niste materii care nu au nimica cu specializarea noastra .
diriga mea vine in clasa, nu saluta si direct spune :SCOATETI BANI!
vii se pare normal????? ca sa nu mai spun cat am de invatat de imi iasa pe ochi dar sincer cand ies din curtea scolii primul meu gand e la SOMN!!!!!!!!!!!!!! si daca profa de romana vrea sa ma trimita la nu stiu ce cenaclu si ii spun ca nu am timp se mai si enerveaza. abia astept sa trec de bac, sper sa nu ajung la calmante pana atunci ca eu m-am saturat de profi si de sistemul lor stupid (ne cred niste roboti care doar trebuie sa invete si sa faca teme) habar n-au ca si noi mai vrem sa vede un film sau ceva sau ca as vrea macar vinerea seara sa ies sa ma vad cu prietenii dar nu pot. stiti de ce? pentru ca adorm! ma termina oboseala, pt ca timpul saptamanii stau si invat uneori pana la 2 noaptea [haibat](uitati-va ce ora e acum am terminat tema la mate!)
sper ca ati inteles ideea mea dar sunt obosita si nu stiu cat de coerenta am fost
[neand] cu dedicatie pt profesorii mei iubiti [xx(]

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru ca nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tau! Gabriel Garcia Marquez

#27
elena d

elena d

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 03 noiembrie 2005 - 10:07

m-am temut ca ca am luat-o pe aratura, referitor la subiectul deschis, dar ati citit parerea unei eleve in aceeasi situatie.

fiica-mea a venit aseara pe la 7,30, de la pregatire din alt cartier, a mincat, s-a spalat si si-a bagat picioarele in lectiile de azi, chiar mi-a racnit ca nu o mai intereseaza numic ptr. azi, in faza in care era.

iar problema cu somnul cred ca e generala, ptr. copii care sunt interesati sa pregateasca bacu-ul. sunt epuizati fizic, apoi psihic. acum e mult mai dificil ca la clasa a 8-a, isi evalueaza singuri situatia - aia care pot sa o faca si sunt constienti - si incep discutii contradictorii cu parintii, sau nici macar nu te mai contrazic, sunt ei lamuriti de anumite chestii si asa ramine, cum cred ei, fara sa mai stii tu ce e in capul lor.

chiar daca au invatat 4 ani cum trebuie e f. dificil sa treaca prin toata materia si sa faca fata pretentiilor testelor si examenelor, scrise sau orale.

din partea mea pot sta profii in greva nelimitat, dar macar sper la 1 saptamina de greva, sa se poate odihni putin elevii, macar sa aiba program normal de somn, ca de lectii normale nu poate fi vorba.

apropo de programul strict si comunicarea dintre parinti si scoala aplicata in Franta si alte tari cu democratie... avansata !
ar trebui sa stiti ca astfel de programe au fost impuse tocmai ptr. obligarea oamenilor sa respecte legile, ptr. evitarea HAOSULUI SOCIAL.

respectarea legilor si implicit traiul in societate a fost impus cu forta - au fost drastici la aplicarea sanctiunilor, ptr. ca daca faci ceva anormal s-ar putea sa aiba repercursiuni asupra celorlalti din jur, si celor din jur nu le place sa fie deranjati.

cind au gresit au pus bitele pe ei, furtunele cu apa, inchisoarea adevarata, pedeapsa capitala si asa s-a pastrat respectul oamenilor fata de alti oameni.
aici in ro. poti sa faci orice oricui, nimeni nu te trage la raspundere, nu exista legi care sa fie aplicate si respectate, acele popoare au trecut si ele prin asa ceva, dar societatea lor actuala s-a construit cam intr-o 100 de ani, fara exagerare. s-au educat generatiile treptat dar s-au aplicat legi dure, ca altfel era o anarhie mai mare ca la noi. si acum ne arata obrazul, ca in 20 de ani nu am facut nimic, chiar am decazut fata de comunism.

cind avea odorul 3 ani, spuneam - Doamne, sa schimbe astia sistemul de invatamint, ca poate mai apucam si noi ceva mai omenesc, dar de unde, acum platim hahalerele de profesori sa ne bage in seama cu pretentiile lor aberante.




#28
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 04 noiembrie 2005 - 01:11

quote:
Originally posted by miau-miau

quote:
Originally posted by kim
Elevii romani sunt cunoscuti aici ca elevi buni, constiinciosi, cu rezultate f bune, se adapteaza si recupereaza usor, de multe ori cu un pas inainte fata de ceilalti. Si asta datorita naturii romanilor dar si profesorilor care i-au format in Romania. Eu am vazut ambele sisteme, si acum ca profesor aici nu mi-e rusine cu elevi care au facut scoala in Romania.


E sint de acord ca elevii romani de aici sint in majoritate buni la scoala si constiinciosi dar nu datorita sistemul romanesc de invatamint si nici datorita naturii romanilor, ci datorita faptului ca majoritatea romanilor plecati in strainatate sint oameni cu ceva scoala si educatie si deci pretentii mai mari de la copii, investesc bani si timp in educatia lor. Asa cum nu poti sa tragi concluzia ca sistemul de invatamint romanesc este exceptional judecind dupa cei citiva copiii olimpici.



[:-)))]

semnat:
o loaza

_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#29
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 04 noiembrie 2005 - 01:21

quote:
Originally posted by liviujuristul


-Am avut ocazia sa vizitez cateva scoli din Europa si sa stau de vorba cu cativa elevi occidentali,din curiozitate,in timpul liber.
Nu as vrea sa spun mai mult decat atat : merci ca avem scoli,ca elevii au carti si ca avem profesori cultivati.
Ce am intalnit dincolo am ramas "masca" ,elevi care nu stiau nici in ce tara sunt,ce forma de guvernamant au tara lor, care este capitala tarii lor,care este diferenta intre fauna si flora...intrebari simple la care un elev din ciclul primar din Romnia ar raspunde imediat.
Degeaba au occidentalii de toate daca in cap ...
si au de toate pe munca imigrantilor,ieftin platita .


Chiar daca ar fi asa, cu ce m-ar incalzi pe mine ca sistemul scolar occidental nu e perfect. Oricum, e limpede ca nu ar fi ajuns unde sint, daca nu profitau de intelighentia romaneasca, care, dupa cum spune si miau-miau, toata e peste granita. Eu si cu tine ce am mai ramas [:D]


quote:

-Nu va mai plangeti,fiti bucurosi ca sunt sanatosi si pot merge la scoala sa invete cat mai multe,pentru-ca un om care stie multe e mai greu de prostit,nu-i asa? ce alegeti sa stie o limba straina atat, sau numai matematica,sau numai biologie,sau ar fi bine sa stie din toate cate ceva?
- Mai meditati,cultura nu a omorat pe nimeni dar incultura ,primitivismul a dus pe multi la pierzanie...

Ceva se bate cap in cap in discursul tau. Nu trebuiau sa fie oale si ulcele ocidentalii cei primitivi?

_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#30
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 04 noiembrie 2005 - 12:18

Baiatul meu cel mare este in clasa a 7-a, acum este un pic mai bine, s-a mai acomodat cu programul infernal al celor de la gimnaziu, baiatul cel mic este in clasa a 5-a si ii este foarte greu sa reziste "in priza" de dimineata pana seara. Sunt de acord cu descintec, programa scolara este prea incarcata, cel mai mult ma enerveaza ca pentru week-end li se dau teme cu carul, cercul de matematica e pus tot sambata, nu stiu ce se urmareste cu aceasta metoda?
Pe de alta parte, daca am trece la sistemul "occidental" cred ca ar aparea alta problema: ce fac copiii nostri in timpul liber? Am citit aici pe forum cate probleme apar in timpul vacantelor cand copiii nu au ocupatie zile in sir, sunt prea multe tentatii negative in jurul nostru si daca nu putem echilibra acest aspect macar stam linistiti ca invata si fac teme, nu umbla aiurea pe strazi.
Cand copiii mei erau la gradinita mi se rupea sufletul sa-i trezesc dimineata la 6 ca sa ajung cu ei la 7 fix pentru ca altfel "d-nele" de la gradi se isterizau asa cum se isterizau si daca nu ajungeam la 16 fix sa-i iau acasa desi programul era pana la ora 18 si cu toate astea niciun parinte nu s-a sesizat, dimpotriva, incercau sa rezolve situatia ducand cadouri si atentii, promovand o atitudine de gudureala umilitoare. De acolo incepe buba sa creasca, de la gradinite, programul ar trebui sa inceapa intre orele 7-10 si sa se termine intre orele 16-19. Revenind la gimnaziu, cine credeti voi ca are timp si chef sa inventeze activitati extra-scolare pentru copiii nostri? Pentru ca, ok! - refacem programa scolara, dar cu ce compensam?

Nu certati copiii cand viseaza!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -