Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Religia si Arta (3 1/2)


32 raspunsuri la acest subiect

#11
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 28 octombrie 2005 - 17:06

Ingrid, multam de oferta de vin cu scortisoara. Mi-aduc aminte ca ultimul vin cu scortisoara l-am baut intr-o dupa amiaza geroasa de iarna in vizita la o prietena, acu' vreo doi ani, intr-un apartament in Rahova, ascultind ingrozite cearta sinistra a vecinilor de deasupra.

Cit despre biografia lui Wagner sigur ca e importanta, voiam sa zic ca ai nevoie in primul rind de cunostinte muzicale si culturale ca sa intelegi mesajul muzicii lui: sa stii la ce fel de muzica raspunde (adica in ce costa inovatia lui, cum incearca sa depaseasca perioada clasica europeana), ai nevoie de cunostinte minime de mitologie scandinava, crestinism etc. Poti sa te lipsesti de ele si sa incerci sa raportezi muzica lui numai la tine - iar daca gasesti un inteles in felul acesta pentru muzica lui, e foarte bine. Insa mai multe cunostinte iti nuanteaza receptarea si - cred eu - ti-o imbogatesc.
Dar ce parere ai de antisemitismul declarat al lui Wagner? Crezi ca e periculos pentru tineri sa asculte Wagner, din cauza mesajelor subversive care ar putea fi transmise?

#12
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 28 octombrie 2005 - 17:36

Hai ca ma faceti sa rad cu wagner asta.mesajul lui e de tot rahatu, simplist si mult prea explicit.Momentele geniale din muzica lui sunt cele orchestrale, in care n-ai nevoie de cunostinte de mitologie si crestinism ca sa il intelegi...adica acelea in care a fost liber sa simta si nu constrans de libret.



Si nu cred ca daca asculti Wagner devii antisemit.Sa fim seriosi.



Cat despre elite etc.Uite ce e.ma deranjeaza elitismul social...precum si snobismul.dar ma dezgusta refuzul deschiderii spre arta si cultura, de fapt, as putea spune ca nu inteleg genul asta de oameni.cei care nu vor decat o manea si berea in fata ca mod de viata.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#13
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 28 octombrie 2005 - 19:41

vedeti? receptarea artei depinde de unghiul de abordare, ce loc comun, dar cat e de adevarat! si cum e mai bine? sa fii educat si sa intelegi toate aspectele muzicii wagneriene? sau sa nu stii nik despre wagner si intentiile lui si sa te limitezi strict la opera, rupta de creator?

pe de alta parte, ce ziceti de educatia creatorului? pe el cine il educa? mi se pare superficial sa limitam discutia despre educatie la "naivi" si "elitisti", asta e o abordare emotionala, nu obiectiva. pentru ca se induce gresit ca "arta naiva" vine dintr-o saracie intru duhul, adica din lipsa de mare cunoastere si din prea plin de puritate a sentimentelor, nealterate de cultura corupatoare; iar "arta elitista" (care nu e altceva decat arta mare, in opinia mea) se circumscrie spiritului decadent al artistului, saturat de cultura si incapabil sa mai creeze ceva puuuuur si simplu.

Myrrha, cel mai interesant din exemplul tau cu arta comunista mi se pare faptul ca pana si pe comunisti i-a mancat undeva sa aresteze arta ca sa-si exprime elucubratiile ideologice. de ce au ales neaparat arta, de ce nu alt mediu de comunicare? daca arta ar fi in principal mesaj, cum sustineai tu, de ce vorbim de kitsch comunist, ci nu de arta? numai pentru ca nu ne convine mesajul? mi se pare inconsecventa demonstratia ta. oribilitatea comunista (plus aia nazista) arata inca o data ca oricat de puternic si de efect ar fi mesajul transmis prin arta, arta nu poate fi redusa la mesaj.

#14
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 29 octombrie 2005 - 10:24

pentru Sabina: http://www.algoritma...91/VICACons.htm
pentru Myrrha: http://michaelgraves.com/product.asp
http://michaelgraves...p?mo=gal&tid=11

#15
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 29 octombrie 2005 - 10:46

il citisem de cand a aparut:)[:D]








Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#16
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 29 octombrie 2005 - 14:10

eram convinsa. dar, nici o impresie? :-) cum consideri tu tehnologiile astea moderne bagaretze in muzica?

Caci ei nu dorm daca nu au facut raul, le piere somnul daca nu au facut pe cineva sa cada - Pilde.


#17
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 29 octombrie 2005 - 15:18

Uite ce cred eu.

orisice poate fi folosit daca de la stadiul de efect se ridica la rangul de idee.



De multe ori sonoritatile astea inventate(care pot fi de exceptie) se folosesc in sine, pur si simplu, fiind fascinati de cum se aude compozitorul respectiv lasa sa curge sunetele fara a dezvolta mare lucru.





La o banda din asta se lucreaza f mult, se cauta, se potriveste etc.de obicei dupa un travaliu de genul asta ti se cam p[are ca ai terminat...se de fapt munca de-abia incepe.



Eu sunt adepta creionului si hartiei, fara ele mi se pare ca nu se poate lucra.Iar banda sa fie acolo doar daca ideea muzicala o cere.adica sa nu aduci ceva doar odata si dupa aia gata.



Cum sa zic...la pictura ar fi ceva de genu in tablou in care apare o singura data o pata rosie(facuta cu un retroproiectior de exemplu) care n-are nici o legtura cu lucrarea.Daca pata rosie apare cam de 3, 4 ori, potentand de fiecare data alt aspect al tabloului...gata, deja are scop(daca autoru e talentat poa sa aiba si sens[:D]).














Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#18
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 29 octombrie 2005 - 15:39

[:-)))]

Uite, eu articolul nu-l citisem. Dar mi se intampla destul de des sa merg la MNAC la evenimentele de arta experimentala (sigur, pe drum intr-acolo se prea poate sa-i fi cedat locul in tamvai vreunei babute)

Q


Honi soit qui mal y pense...


#19
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 30 octombrie 2005 - 17:51

Ei, multumesc pentru linkuri, Conchita.
Mie imi demonstreaza, ca si "arta" comunista, nu ca arta poate fi "redusa" la mesaj (ca n-am zis nicaieri asta), ci ca mesajul e esential. Si ca pot scoate un mesaj interesant chiar si din "arta" comunista, daca o privesc intr-un anume fel, si ca ma pot intemeia pe mine ca receptor "artistic" mai bine analizind-o si contestind-o.

In ceea ce-l priveste cazul Wagner, eu cred in diversitatea receptarilor si ca, desi tindem catre o intelegere corecta, adevarata a operei, nimeni nu detine varianta definitiva. Faptul ca exista semnificatie (sau mesaj) inseamna ca de oriunde o apuci poti ajunge undeva. Adica sint de acord ca un ascultator mai educat ca Sabina poate avea o perceptie mai buna asupra lui Wagner decit am eu, un amator. Dar perceptia mea e la fel de valabila, atita timp cit pentru mine functioneaza.

De fapt, pe mine ma deranjeaza ideea populara ca nu poti ajunge la arta decit dupa ce ingurgitezi o multime de informatie. Exista arta pentru toate nivelurile si pe masura ce devii mai educat, adica te cunosti mai bine in relatii cu restul oamenilor, devii mai pretentios. Dar arta nu trebuie sa fie o sectiune separata a societatii, ci trebuie sa faca parte din ea. Stiintele umaniste trebuie legate de viata omului obsnuit, nu sint rezervate geniilor.

Nu stiu cum se poate face asta altfel decit prin apropierea dintre Biserica si cultura. Cultura ca expresie a umanitatii si nobletii omului. Pentru ca Biserica se adreseaza tuturor, nu, si celui mai inzestrat sau nu, mai talentat sau nu. Asta ar trebui sa fie si menirea artei si culturii. Sa i se adreseze omului de pe strada, sa-l ajute sa reflecteze la sine si sa se cunoasca.

Este exact ceea ce nu face "arta" comunista. Nu te provoaca sa spui ceva despre tine, sa iti descoperi adevarul interior, e un discurs/monolog care nu asteapta replica, ci doar adulatie si obedienta. Nu asta e rostul culturii, nici al Bisericii.

#20
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 30 octombrie 2005 - 17:52

quote:
Originally posted by Sabina

nu plecati, ca revin maine.Citesc acuma ceva ce-mi da idei.



Ce citesti, ce citesti? [;)]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -