Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Apocalipsa


355 raspunsuri la acest subiect

#351
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 11 septembrie 2008 - 19:15

Citat:
Cei din "patura "de mijloc a societatii(unii) ei nu cred! Nu sunt nici destul de "saraci" nici destul de "bogati"!

Banuiesc ca in toata fraza asta nu te-ai lovit niciunde de cuvantul unii.[:D]

#352
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 11 septembrie 2008 - 23:54

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Ori cred in Dumnezeu oamenii de stiinta...ori saracii cu/fara scoala. Cei din "patura "de mijloc a societatii(unii) ei nu cred! Nu sunt nici destul de "saraci" nici destul de "bogati"!


Tu faci un "ghiveci" intre studii si bani. "Sarac" sau "bogat" nu au nici o legatura cu omul de stiintza/nivelul de cultura.

Larissa, sentimentele de frica, ura samd sunt extrem de daunatoare, si asta afli in majoritatea religiilor, spuse in cuvinte diferite...Frica de moarte si ce urmeaza dupa nu ajuta nimanui..Nu stim ce urmeaza dupa, insa un zambet ajuta intotdeauna mai mult decat incrancenarea si amenintarile cu iadul...

Sorana, JG, Xeno( in care/sub care "patura" esti mey?[:D]), continuati...Chiar incepuse sa-mi placa subiectul[:D]

“Shine on my way"

#353
larissa_79

larissa_79

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.670 mesaje

Postat 12 septembrie 2008 - 00:16

Victoria, frica de Dumenzeu e una. Ura nu stiu de ce ai bagat-o in acelasi context. Nu a fost nicium amintita de mine.



Nu stiu in alte religii cum e, insa iti pot spune sigur ca in religia ortodoxa frica de moartea vesnica, chinul vesnic e inceputul intelepciunii. E primul pas.



Sigur ca exista nadejde de mantuire si traim cu aceasta nadejde.



Legat de zambet. Zambetul e minunat, asta in caz ca nu e ranjet.

Zambetul e frumos, citeste tu din urma si spune-mi unde l-ai zarit?



Eu am vazut un haha-it sinistru amestecat cu zacusti, sex si petreceri! O mare bataie de joc! Sigur, totul in aceleasi context in care a fost expus experimentul la tv, comentat de stiristi etc.



Sigur haha-itul asta ne ajuta sa inchidem ochii si sa mergem mai departe! Pe majoritatea dintre noi.



Ce am citit din urma ma face sa cred ca sunt multi intre noi mai atei decat ateii declarati. Macar ateii isi cunosc si expun propriul adevar!



Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006)





http://www.flickr.co...s/32393475@N00/



S-o ajutam pe Alexia!





#354
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 12 septembrie 2008 - 01:30

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79


Nu stiu in alte religii cum e, insa iti pot spune sigur ca in religia ortodoxa frica de moartea vesnica, chinul vesnic e inceputul intelepciunii. E primul pas.



Eu ma incapatanez sa cred ca Dumnezeu inseamna iubire, nu frica si chinuri vesnice. Si nu, nu cred ca frica de chinurile vesnice poate fi inceputul oricarei intelepciuni.
Daca ne-a creat dupa "chipul si asemanarea sa" - si aici ma incapatanez sa cred ca e o metafora - nu cred ca a creat niste viermi fricosi care se tarasc umili, implorand mila si tremurand de frica iadului...

V

“Shine on my way"

#355
larissa_79

larissa_79

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.670 mesaje

Postat 12 septembrie 2008 - 01:49

Victoria sigur ca Dumnezeu inseamna iubire. Ne iubeste dincolo de puterea noastra de a ne imagina macar. Acum insa, dupa caderea lui Adam firea noastra este cazuta. Suntem chemati sa restauram aceasta fire sa ne apropiem de ceea ce am fost candva.

Am zis doar ca frica de moartea vesnica este inceputul intelepciunii, nu sfarsitul. Fiecare pas facut ne va apropia de Dumnezeu. Sigur eu vorbesc din punct de vedere ortodox. Eu in Sfant Scriptura am vazut porunci, pilde n-am vazut nicaieri sa scrie ca suntem dupa chipul si aseamanarea lui Dumnezeu deci implicit mantuiti.



Unde ai citit tu ca acum suntem dupa chipul si asemanarea sa? Asa am fost, inainte de cadere. Acum ne-a ramas doar chipul sau nici macar, ca il schimonosim si pe asta.

Mai un machiaj, mai un silicon, mai un cercel din nas. Si eu ma machiez uneori, am avut si eu parul cu suvite blonde dar totusi asta nu ma impiedica sa vad ca fac modificari si ca nu mai sunt asa cum m-a creat Bunul Dumnezeu. Sufleteste nu mai vorbim.



Sigur ca ne place sa credem multe, si mie imi place uneori sa cred asta.

A te incapatana sa crezi in ceva sau a-ti place sa crezi ceva e o copilarie, o fuga de adevar. Pentru ca, intrebarile se nasc in tine. Vin singure....trebuie doar sa le asculti. Daca nu esti sigura de ceva cauta adevarul. Si asta e valabil pentru oricare dintre noi!



Si vorbesc din perspectiva mea care inca ma incapatanez sa cred diverse, inca n-am pus inceput bun asa cum trebuie, inca nu stiu tot ce ar trebuie sa stiu, inca nu fac nici macar jumatate din ce stiu deja!



Suntem chemati impreuna cu totii sa implinim legea dragostei de Dumnezeu si de oameni. Suntem chemati la desavarsire!



Gata, sunt off-topic. Spun putin in fraze multe. Imi pare rau! As fi vrut sa exprim mai mult din ceea ce simt si stiu. Atat pot insa.



Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006)



http://www.flickr.co...s/32393475@N00/



S-o ajutam pe Alexia!








Apocalipsa(2)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -