Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Apocalipsa


355 raspunsuri la acest subiect

#11
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 15:08

ce inseamna om normal? tot stau si ma gandesc, de ce la revolutie oamenii strigau"exista Dumnezeu" si cantau:"Sfîr#351;itul veacului tr#259;im / Cu lupte, ur#259; #351;i r#259;zboi / Dar ferici#355;i la cer privim / Nu e mult #351;i vine Domnul iar la noi / El vine iar, El vine iar / Ce fericire negr#259;it#259; / Se va sfîr#351;i al nop#355;ii chin amar / C#259;ci Domnul vine iar / E cerul #351;i p#259;mîntul plin / De semnele venirii Lui / În El sînt toate, da, amin / În El nici o umbr#259; de schimbare nu-i / El vine iar, El vine iar / Ce fericire negr#259;it#259; / Se va sfîr#351;i al nop#355;ii chin amar / C#259;ci Domnul vine iar / El vine iar / Ce fericire negr#259;it#259; / Se va sfîr#351;i al nop#355;ii chin amar / C#259;ci Domnul vine iar", aceste versuri le-am luat de aici http://ro.altermedia...m-toi_8213.html, Dumnezeu exista doar cand avem nevoie de El? de ce-L acuzam pe Dumnezeu ca a murit copilul , sau ca a murit nustiu cine nu stiu cum sau ca sunt inundatii...dar cand este vorba sa-i multumim pentru sanatate si altele...incepem cu manelele. asta mie nu mi se pare a fi om bun! daca-L ignori pe Dumnezeu nu esti bun!
uite de ex eu am putut daca sa vreau sa merg intr-o biserica cu un parinte cum am descris mai sus, adica era de fata da totul sau sa aleg sa caut eu pe Dumnezeu cum traiam eu cu ideea ca este. si am gasit ce am cautat. si ma simt bine si am pace si liniste pt decizia mea.
deci eu nu ma pot intoarce intr-un loc, care zic eu nu ma invata sa traisc bine.
denizel de unde sti tu cum este ziua mea. rog moderatorii ca sa inchida acest subiect daca eu am jignit cu ceva sau sa-i dati un avertisment lui denizel ca in loc sa discute subiectul ataca persoana! va multumesc
si apropo mai povestea cieva cum ca la nunta lor a venit popa beat si in loc sa tina predica de nunta a intrebat unde e copilul ca sa-i faca botezul.(sper ca am scris corect intamplarea, nu am acuma timp sa caut exact cuvant cu cuvant).

#12
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 15:08

quote:
citat din mesajul lui dodo

quote:
citat din mesajul lui Amina_Marina

Pai, stai asa , mai, Belucci. Daca un om e normal si devine credincios asta inseamana ca s-a schimbat din rau in bine.?
Daca unul e creincios crestin si devine confucianist sau buddhist asta inseamana ca a devenit rau ?
Eu sunt de toate , in care ma incadrez ?

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................


Reflexia luminii pe suprafata apei
se misca neincetat.
totusi luna straluceste
si nu pleaca nicaieri
ea sta, dar se misca.














Tu esti zeita aia, mey, cu nu stiu cite capete si cite perechi de brate, cite un cap si o pereche de brate pt. fiecare credinta[il]

On topic, vom vedea ce va fi nu mai devreme decit atunci cind va veni clipa, pina atunci e bine ca fiecare sa-si umple tolba cu cit mai multe fapte bune [flo]



[flo]

#13
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 15:41

ce credeti despre numarul fiarei? ce rol va avea in "apocalipsa".

#14
Amina_Marina

Amina_Marina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 912 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 18:16

Nu va fi nicio apocalipsa pentru ca evolutia omului inca nu s-a terminat.
Apocalipsa a fost prorocita si-n zoroastrism ,aproximativ acum 6000de ani inainte de Hristots( nu se stie cu exacitate), cind a fost fondata de Spitama.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................


Reflexia luminii pe suprafata apei
se misca neincetat.
totusi luna straluceste
si nu pleaca nicaieri
ea sta, dar se misca.












#15
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 18:53

amina_marina cand se va termina evolutia omului?

#16
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 19:19

quote:
citat din mesajul lui BeLucci

amina_marina cand se va termina evolutia omului?



Eu cred ca deja a luat-o la vale, spre involutie, cu atitea devieri..Uita-te in jur si-ai sa vezi o gramada de exemple, unul care-mi vine-n minte ar fi incestul, eu una il consider ca o decadere de pe treapta pe care ar trebui sa se situeze o fiinta rationala.

#17
Amina_Marina

Amina_Marina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 912 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 19:53

quote:
citat din mesajul lui dodo

quote:
citat din mesajul lui BeLucci

amina_marina cand se va termina evolutia omului?



Eu cred ca deja a luat-o la vale, spre involutie, cu atitea devieri..Uita-te in jur si-ai sa vezi o gramada de exemple, unul care-mi vine-n minte ar fi incestul, eu una il consider ca o decadere de pe treapta pe care ar trebui sa se situeze o fiinta rationala.



Nu si la alte civilizatii. Acest incest dateaza de cind a aparut omul. Cu citeva sute de ani in urma in China si Japonia casatoria intre frati, cumnati, unchi, etc era legala. Evolutia speciei , indiferent pe ce cale.

Belucci.

Ha sa mentinem firul spiritual al subectului si sa elaboram din acest punct de vedere, ca sa n-o luma pe aratura.
E vorba de planeta Eris si cercetatorii spun ca datorita ei are loc incalizirea globala, activarea vulcanilor, cresterea excesiva a miscarilor seismice. Eris datorita atractiei gravitationlae va deveni cometa , cind va lovi pamintul nu se stie , si daca-l va lovi.
Aceste fenomene au fost descrise si de sumerinei acum 7200 de ani care ei pe atunci o numeau Planeta Nibiru.Acesta profetie o gasesti si-n Apocalipsa -Revelatia- Noul Ierusalim.
Asteptam o noua Epoca de Gheata.Nu este prima data cind pamintul trece prntr-o astfel de glaciatiune, oricum nu va fi faorte mare .

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................


Reflexia luminii pe suprafata apei
se misca neincetat.
totusi luna straluceste
si nu pleaca nicaieri
ea sta, dar se misca.












#18
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 20:49

Apocalipsa(pe langa deviatiile si infloriturile tipice) contine niste informatii,niste temeri din totdeaua ale omului.
Generalitati care evident ca se pot adeveri partial , luand in calcul anumiti factori ca stiinta, logica.

Apocalipsa e o serie de ipoteze scrise putin fantasmatic.Nimic concret.Doar sfarsitul e concret,ca termen, in apocalipsa.Si cum toti murim mai devreme sau mai tarziu,nu vom sti daca s-a adeverit ceva concret pe baza acestei scrieri si cat de mult difera scrierea de realitate.

#19
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 29 iulie 2008 - 22:48

quote:
citat din mesajul lui Amina_Marina
Ha sa mentinem firul spiritual al subectului si sa elaboram din acest punct de vedere, ca sa n-o luma pe aratura.
E vorba de planeta Eris si cercetatorii spun ca datorita ei are loc [bla bla bla]

Te referi la ceea ce spun cersetorii poate ...
Iarasi se amesteca aiurea firul spiritual cu cel rational. [:(!]

#20
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 30 iulie 2008 - 04:02

quote:
in Biblie se pomeneste de apocalipsa! voi ce credeti va fi, nu va fi, cand va fi, de ce va fi, de ce nu va fi!


Pai asta e una din intrebarile la care stiinta a raspuns deja, nu merita sa ne mai batem capul. E sigur ca "Apocalipsa" va exista, se stie si data (cu aproximatie de cateva sute de milioane de ani:)



Daca "totul merge bine" (adica nu distrugem noi insine planeta, nu ne ciocnim cu vreun meteorit ca cel care a dus la disparitia dinozaurilor, daca galaxia noastra nu va intra in coliziune cu andromeda peste vreo 2 miliarde de ani etc) sfarsitul planetei va avea loc peste "fix" 4-5 miliarde de ani (sau 7.6 miliarde dupa unii astrofizicieni). Atunci soarele isi va fi ars tot hidrogenul si se va transforma intr-o stea gigantica rosie care va inghiti Pamantul.

Insa probabil ca nimeni nu va asista la acest spectacol caci specia noastra se va fi stins deja din cauza temperaturii ridicate ce va face imposibila viata pe terra cu mult inainte de obstescul sfarsit al soarelui (asta daca nici o solutie de 'colonizare' a altor planete nu se descopera "intre timp"... ca sa ramanem intr-o varianta apocaliptico- optimista [:D])



PS capcaune [cheers], lipseste un "coltul scepticilor" pe forumul asta, o sa propun infiintarea lui:)










Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -