Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

rai/iad....sau nimica....sau???


419 raspunsuri la acest subiect

#21
Amina_Marina

Amina_Marina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 912 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 19:24

Oamenii de stiinta spun ca , cenusa de pe cer si toate cele a fost o eruptie vulcanica intimplatoare si nu neaga ca Moise nu a existat. Ca a fost trimisul lui Dumnezeu , asta da , neaga.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................


Reflexia luminii pe suprafata apei
se misca neincetat.
totusi luna straluceste
si nu pleaca nicaieri
ea sta, dar se misca.












#22
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 19:52

quote:
citat din mesajul lui Amina_Marina
Oamenii de stiinta spun ca , cenusa de pe cer si toate cele a fost o eruptie vulcanica intimplatoare si nu neaga ca Moise nu a existat. Ca a fost trimisul lui Dumnezeu , asta da , neaga..............................................Doi Trandafiri Albi, in Rasaritul Primaverii............................ Reflexia luminii pe suprafata apei se misca neincetat. totusi luna straluceste si nu pleaca nicaieriea sta, dar se misca.
Amina,multumesc![flo]Deci ([:D] incep cu concluzia) stiinta atit poate explica despre acest fenomen,ca a fost ceva intimplator!Foooarte satisfacator![:D]La fel cum toate s-au format la intimplare,universul perfect,orbitele ,toate plnetele care se misca exact pe axul lor .Doamne cite intimplari intimplatoare,deja da de banuit![:D]Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]PoziciNoutatiAmira scolarita

#23
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 20:33

quote:
citat din mesajul lui irina.c.
quote:
citat din mesajul lui ladyJ
[quote]citat din mesajul lui blackpanterroSi on topic....cred ca se ia prea mot a mot ce scrie in Biblie.Vocul vesnic nu inseamna un foc pur si simplu,refuz sa cred ca Biblia este atat de simplista.S-au folosit nenumarate simboluri si subtilitati.Iar notiunea de ´´vesnicie´´ nu ne este cunoscuta noua,la fel cu notiunea de ´´end-less´´ Pur si simplu nu ne putem imagina cum vine asta,infinit,vesnic,fara sfarsit....Cu atat mai mult cu cat stim ca timpul este relativ.
mai, ce conteaza ca e foc pur si simplu , sau alt fel de foc. Ideea este ca acolo e un loc de chin, si acest chin va fi si fizic, deoarece la Judecata de Apoi va fi invierea trupului-vom invia si noi, asa cum a inviat Iisus.Nu e important cum si in ce fel e focul iadului, important e ca exista si cel mai bine e sa n-ajungi acolo. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]
irina,asta e pt. tine![flo] stiu ca indiferent de credinta,o sa "miste" ceva acolo...http://jp.youtube.com/watch?v=e84XGzPIiuo&feature=relatedAvertisment,sensibilosii sa nu deschida![:D]si pt. cei cu stiinta in brate[:D]http://jp.youtube.com/watch?v=akdd0TNMCuAhttp://jp.youtube.com/watch?v=FUUPYs0gElU http://jp.youtube.co...ature=relatedsi Yusuf Estes,ale carui speech-uri sunt nemaipomenite!http://jp.youtube.com/watch?v=C8Unyg83194Vorbind despre rai si iadhttp://jp.youtube.com/watch?v=XeY6iUTUqrM&feature=relatedHannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]PoziciNoutatiAmira scolarita

#24
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 20:45

Hannen, eu am convingerea ca pe noul cer, pe noul pamant, sub noul pamant, la un catralion de km distanta sub noul pamant, la un catralion de catralioane de km distanta de noul cer, unde vrei si unde nu vrei, nu are ce sa caute iadul.
Nu este posibil, nu stiu, Il ofensez pe Dumnezeu daca m-as gandi ca o vesnicie se vor chinui niste suflete, fiindca asa vrea El.
De ce se vor chinui? Nu neaparat fiindca au fost Hitler, Stalin, Ceausescu ci, pentru ca nu L-au vrut pe Dumnezeu!! Iar Dumnezeu le arata lor ce inseamna asta. Brrrr, ma ia cu fiori reci, pe bune!

Adica, daca ar fi ca cel mai mare criminal si torturator de oameni de pe pamantul asta sa se chinuie dupa moarte pt. ce a facut, poate ca in vreo cateva sute/mii/jde mii de ani de suferinta si-ar termina de ispasit pedeapsa. Totusi, chin vesnic????? valeu!!

ca sa nu mai spun de cei care nu au facut nimanui nici un rau in toata viata lor, dar au murit atei. Sa vezi pe astia ce chinuri vesnice ii asteapta [soc]. Tare multi crestini s-ar oferi sa iti povesteasca oleaca despre asta...



Ar fi foarte interesanta o discutie pe aceasta tema, a existentei/non-existentei chinului vesnic, da' vad ca au aparut deja extremismele si mistourile si nu am nici un chef sa-mi mai sustin parerea.
In fond, lasa ca e bine ca lumea sa creada ca exista iad. Teoretic, ar trebui sa faca bine la behaviour [:D].


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.


#25
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 20:59

blackpanterro(incep cu tine), hai sa facem un exercitiu! tu participi la un spectacol(am vrut sa scriu acident dar am zis sa nu fiu dramatica!), si tu o sa scri un articol intr-o revista exact cum a fost spectacolul de la tinutele actorilor/ cantaretilor...bla bla...dar fiecare amanunt il descrii in articolul tau!ok e bine pana acuma ne-am inteles?:) si apar eu de nicaieri , nu am fost la spectacol dar incep si povestesc cuiva de fata cu tine cum a fost spectacolul(dar repet eu habar nu am cum sa petrecut ce a fost cine a jucat/cantat)tu cum ai reactiona?????sau sa spunem ca am scris amandoua la ziare/reviste diferite despre spectacol dar tu ai participat la acel spectacol si eu vin peste 5 ani si spun cum cred eu ca a fost!!! tu cum iei chestia asta!! adica.....vin niste oameni din USA de la facultati/ universitati celebre si incearca sa-si de parerea despre un "spectacol "pe care nu la-u vazut! in schimb sunt gasite la marea moarta capitole(ORIGINALE!!!)care fac azi parte din Biblie, si in aceste papirusuri sunt descrise evenimente reale,traite si vazute de oamenii care le-au scris!!!!si tu vi si-mi spui sa cred in cineva care nu a fost de fata si habar nu are cum sau petrecut evenimentele! as fi chiar proasta sa cred "stiinta" netraita pe piele!!!
amina_marina...Moise a trecut pe USCAT prinMarea Rosie!!!!!!exod 14:21"Moise #351;i-a întins mâna spre mare. #350;i Domnul a pus marea în mi#351;care printr-un vânt dinspre r#259;s#259;rit, care a suflat cu putere toat#259; noaptea; el a uscat marea #351;i apele s-au desp#259;r#355;it în dou#259;." eu nu am vrut sa spun ca vreau sa sperii pe cineva cu iadul ca de asta am spus eu ca exista iadul ca vreau sa se chinuie vesnic cineve pe care"urasc"! nu asta am vrut sa spun nu doresc eu sa moara nimeni, oricum murim toti dar conteaza cum murim...impacati cu Dumnezeu sau nu?


#26
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 21:02

quote:
citat din mesajul lui denizel


Nu este posibil, nu stiu, Il ofensez pe Dumnezeu daca m-as gandi ca o vesnicie se vor chinui niste suflete, fiindca asa vrea El.
De ce se vor chinui? Nu neaparat fiindca au fost Hitler, Stalin, Ceausescu ci, pentru ca nu L-au vrut pe Dumnezeu!! Iar Dumnezeu le arata lor ce inseamna asta.
Brrrr, ma ia cu fiori reci, pe bune!

Adica, daca ar fi ca cel mai mare criminal si torturator de oameni de pe pamantul asta sa se chinuie dupa moarte pt. ce a facut, poate ca in vreo cateva sute/mii/jde mii de ani de suferinta si-ar termina de ispasit pedeapsa. Totusi, chin vesnic????? valeu!!

ca sa nu mai spun de cei care nu au facut nimanui nici un rau in toata viata lor, dar au murit atei. Sa vezi pe astia ce chinuri vesnice ii asteapta [soc]. Tare multi crestini s-ar oferi sa iti povesteasca oleaca despre asta...



Ar fi foarte interesanta o discutie pe aceasta tema, a existentei/non-existentei chinului vesnic, da' vad ca au aparut deja extremismele si mistourile si nu am nici un chef sa-mi mai sustin parerea.
In fond, lasa ca e bine ca lumea sa creada ca exista iad. Teoretic, ar trebui sa faca bine la behaviour [:D].


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.




Complet de acord. Si eu cred ca daca Dumnezeu exista, el este intruchiparea celor bune, altfel, daca ar fi rau si razbunator, de ce ar trebui sa il urmam?

Belucci, si tu chiar crezi ca toti cei pe care ortodocsii ii numesc necrestini (musulmanii de exemplu) vor arde in iad?

Tu ai citit Coranul sau de unde stii ca musulmanii sunt indemnati sa ucida. Sincer, imi vine greu sa cred asa ceva, stiu ca sunt si extremisti, dar pur si simplu nu pot sa-i bag pe toti in aceiasi oala [:)].



Good things happen to good people.


#27
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 21:10

quote:
citat din mesajul lui denizel



Nu este posibil, nu stiu, Il ofensez pe Dumnezeu daca m-as gandi ca o vesnicie se vor chinui niste suflete, fiindca asa vrea El.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.







nu se vor chinui ca asa vrea El, ci ca asa au ales ele(sufletele)



Dumnezeu este indelung rabdator si vrea ca toti, deci toti oasmenii sa vina la pocainta si la cunostinta adevarului, dar daca ei aleg sa mearga cu cel rau Dumnezeu nu le incalca libertatea



Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007)





am blog [:D]













#28
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 21:14

Denizel,nu este vorba de ce credem noi!

Dumnezeu singur a spus asta!El a spus ca a creat raiul si iadul,El a spus ca dupa fapta si rasplata.Nu eu,nu crestinul,nu evreul...Dumnezeu!



Stiu,suna infiorator de groaznic si nu doresc nici unui suflet sa vada macar de la distanta iadul!

Dar de ce ne "certam" noi despre ceva ce Dumnezeu a hotarit?



Denizel,sunt atitea exemple in biblie despre cum au fost pedepsiti pacatosii!Alea nu ti se par crude,crunde,alea nu-l ofenseaza pe dumnezeu?



Si poate par nesimtita,dar am o curiozitate la care imi poti raspunde pe pm daca vrei.Tu personal nu accepti iadul,sau doctrina ta ?

Ca sa vad cum te conving![:D](glumeeeeeeeeeeeeesc)







Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]



Pozici

Noutati

Amira scolarita

#29
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 21:15

BeLucci, tu sustii ca oamenii de stiinta(cei care nu au participat la spectacol) nu stiu nimic tocmai din aceasta cauza.Dar nici cei credinciosi nu au participat dar ei sunt ultra satisfacuti sa se ia dupa o carte care la fel a fost scrisa de neparticipanti la spectacol(biblia a fost scrisa la 200 de ani dupa asa-zisa existenta a lui Isus(spun asa-zisa pt ca in istorie si arheologie nu exista nici o dovada fizica a existentei acestei persoane).Deci tot ce sustii tu si ceilalti credinciosi se bazeaza pe credinta si nu pe dovada.

Pai ce rost are asa o discutie? Tu o vei tine mereu pe a ta si eu pe a mea, nu?



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

#30
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 21:19

quote:
citat din mesajul lui hannen





irina,asta e pt. tine![flo]

stiu ca indiferent de credinta,o sa "miste" ceva acolo...










multumesc, Hannen, ceea ce se spune acolo despre Judecata seamana foarte mult cu ce credem si noi.







Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007)





am blog [:D]














Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -