Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

rai/iad....sau nimica....sau???


419 raspunsuri la acest subiect

#11
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 16:46

HAHA, BeLucci, tu chiar crezi ca satana manipuleaza lumea prin tv?



Si eu am vazut emisiunea de pe Discovery in care au dovedit ca fuga din Egipt si despartirea apelor e un mit.Acolo au participat foarte multi teologi de la Harvard care au sustinut acelasi lucru, ca e o poveste.Daca ei spun asta si vorba aia au in spate o cunoastere uriasa acumulata de-a lungul anilor in particular si la cele mai bune scoli din lume, cum sa nu ii cred pe ei??E foarte trist sa te afunzi in ignoranta si sa il pui pe d-zeu in toate in loc sa cauti raspunsurile palpabile de care ai nevoie.



Pe mine raspunsuri ca "asa vrea d-zeu..." sau "numai d-zeu stie de ce..." sau "asa a dat d-zeu..." ma lasa complet rece.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

#12
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 17:58

si eu am vazut emisiunea aberanta! atunci de ce in bisericile crestine se predica despre D-zeu? ca nu exista....?????Chiar asa putem sa ignoram total ca exista Dzeu? este normal sa traim iintr-o lume chiar asa in care se spun minciuni! chiar sa nu credem in nimica???de ce de mii de ani omul a simtit sa se roage sa se inchine, sa caute un zeu Dumnezeu cui sa-i fie loial??? e clar ca nu toti au nimerit cui trebuie sa se inchine, unii si-au sculptat animale sau zei si se inchinau acolo si aduceau jertfe! si voi spuneti ca nu trebuie sa ne inchinam la D-zeu ca nu exista?>???ciudat!de ce oamenii merg si-n zilele noastre si se inchina la icoane(pt mine e idol icoana)! simt nevoia sa se inchine cuiva, cred ca exista ceva dincolo! noi oamenii avem nevoie de forte supranaturale(adica de Dumnezeu!!) doar cand ajungem la necaz si nu mai avem prieteni care sa ne ajute si nici familie! atunci e bun Dumnezeu! D-zeu trebuie sa fie pe primul plan in viata noastra si nu de mana a 2-a...dau de necaz...hopa sti doamne hai fa-mi copilul bine ca are cancer sau te miri ce...si tu esti D-zeu bun nu unul rau!! panterro DA CRED ca satan manipuleaza, Isus nu manipuleaza! nici eu nu sunt genul care sa spun "asa a dat d-zeu" "numai D-zeu stie de ce" "asa vrea Dzeu" noi suntem liberi sa alegem , si in viata noastra putem decide cui sa ne inchinam, cum sa mancam ce sa mancat etc! dar D-zeu asculta rugaciunile oamenilor si poate influenta in anite feluri!

#13
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 18:33

quote:
citat din mesajul lui BeLucci
da sunt arabii care cred in coran si se roaga la a alah, dar ce scrie in coranul lor? sa ucizi cati mai multi ca sa ai dincolo 1000 de virgine si nu stiu cate bogatii! eu nu cred ca a ucide cu sange rece doar ca sa ai o viata buna dincolo este un lucru bun!(asta spun eu, nu vreau sa spun ca tu ai zis)! pentru mine personal nu sunt importante religiile, pt mine nu e important ca as fi ortodoxa sau penticostala sau catolica sau baptista, pentru mine conteaza ca omul sa creada in Dumnezeu si sa-l recunoasca , ca unic Dumnezeu
BeLucci,daca doresti dialog atunci te rog mult de tot,nu vorbi despre ceea ce nu cunosti!quote]citat din mesajul lui BeLucciHannen eu cred ca atunci cand satan nu sa mai supus Lui Dumnezeu si avrut el putere absoluta ,tunci Dumnezeu la aruncat din Rai, si credca automat sa creat iadul pt ca oameni sa poata sa aleaga unde vor! da ai dreptate cand spui ca iadul a fost creat pentru satan si ingerii lui,[/quote]BeLluci,satan nu a avut niciodata puterea absoluta!Ar fi absurd sa sustinem asa ceva.Creatia nu a fost si nu va fi niciodata mai presus de Creator.Eu am zis ca Raiul a fost creat ca o rasplata pt. cei ce au crezut(fara sa vada) pt. ce-i care au zis "am auzit si ne-am supus" iar Iadul a fost creat pt. satan (care s-a semetit in fata lui Dumnezeu atunci cind i-a ordonat sa i se inchine lui Adam spunind"eu sunt mai bun decit el,pe mine m-ai creat din foc,pe cind el e creat din lut!")Satan alungat de Dumnezeu ,cu iadul ca promisiune (Coboara de aici ca sa nu te mai arati semetz!Deci iesi afara si sa stii ca tu vei fi vesnic dintre cei vrednici de dispret!")Satan a raspuns"Da-mi ragaz pina in Ziua cind vor fi inviati!"Dumnezeu a grait "Vei fi dintre aceia carora li se va da pasuire!" Satan a raspuns "pt ca m-ai ademenit,ii voi pindi pe ei(oameni) pe drumul Tau cel drept si ma voi napusti asupra lor ,din fata si din spatele lor,de la dreapta si de la stinga lor,si nu-i vei afla pe cei mai multi dintre ei multumitori!"Dumnezeu i-a raspuns "Iesi de aici ,dispretuit si alungat !Cit despre aceea dintre ei(oameni) care te vor urma,voi umple Gheena cu voi toti!"Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]PoziciNoutatiAmira scolarita

#14
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 18:36

quote:
citat din mesajul lui blackpanterro
HAHA, BeLucci, tu chiar crezi ca satana manipuleaza lumea prin tv? Si eu am vazut emisiunea de pe Discovery in care au dovedit ca fuga din Egipt si despartirea apelor e un mit.Acolo au participat foarte multi teologi de la Harvard care au sustinut acelasi lucru, ca e o poveste.Daca ei spun asta si vorba aia au in spate o cunoastere uriasa acumulata de-a lungul anilor in particular si la cele mai bune scoli din lume, cum sa nu ii cred pe ei??E foarte trist sa te afunzi in ignoranta si sa il pui pe d-zeu in toate in loc sa cauti raspunsurile palpabile de care ai nevoie.Pe mine raspunsuri ca "asa vrea d-zeu..." sau "numai d-zeu stie de ce..." sau "asa a dat d-zeu..." ma lasa complet rece.Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner
Fuga din Egipt are mai multe variante stiintifice.Mit pur nu are cum sa fie pentru ca trebuie sa te gandestica, cumva cumva,o mana de oameni au scapat din mana soldatilor egipteni.Varianta citita de mine se bazeaza pe fenomenele naturii,un fel de flux si reflux al Marii Rosii,o retragere a apelor.Asta nu inseamna ca apele s-au retras cum vedem noi in cartile biblice ci ca au scazut la un nivel potrivit pentru a putea merge prin apa.Acum,ca a fost hazardul lui Moise sau ca a fost stiinta(fapte perfect explicabile ale naturii) sau ca a fost intr-adevar DD,ramane la alegerea fiecaruia.Si on topic....cred ca se ia prea mot a mot ce scrie in Biblie.Vocul vesnic nu inseamna un foc pur si simplu,refuz sa cred ca Biblia este atat de simplista.S-au folosit nenumarate simboluri si subtilitati.Iar notiunea de ´´vesnicie´´ nu ne este cunoscuta noua,la fel cu notiunea de ´´end-less´´ Pur si simplu nu ne putem imagina cum vine asta,infinit,vesnic,fara sfarsit....Cu atat mai mult cu cat stim ca timpul este relativ.

#15
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 18:42

Denizel,eu ca persoana ce cred cu tarie in existenta raiului si a iadului,ma consider departe de a fi dintre "dreptii" acestei lumi!

Si eu ma infior la gindul ca un om care ma uraste ,care mi-a facut ceva rau ,ar putea pati un necaz!!cum as putea eu sa-i doresc cuiva sa se chinuie in Iad???[q]

Iadul pe care-l stim noi(stii tu ce inseamna noi,numai ca nu vreau sa produc vreun soc cuiva) este un lucru teribil si ne rugam ca Dumnezeu sa ne fereasca pe toti de el!

Ceea ce scrie in Romani "Plata pacatului este moartea" eu cred ca se refera la moartea fizica,la ochiul pt. ochi si dintele pt dinte!





Aici "Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si îngerilor lui"

aici

"Focul cel vesnic nu a fost pregatit oamenilor ci diavolului si ingerilor lui, dar acolo vor merge si cei care i-au urmat pe acestia "

si aici

Si diavolul, care-i amagise, a fost aruncat în iezerul de foc Si de pucioasa, unde este si fiara si proorocul mincinos, si vor fi chinuiti acolo, zi si noapte, in vecii vecilor.



cele doua religii in discutie ,au acelasi punct de vedere([:D])







Sorana,n-am uitat![flo]incerc sa revin







Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]



Pozici

Noutati

Amira scolarita

#16
Amina_Marina

Amina_Marina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 912 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 18:52

quote:
Varianta citita de mine se bazeaza pe fenomenele naturii,un fel de flux si reflux al Marii Rosii,o retragere a apelor.



A fost tzunami provocat de vulcan activ( a erupt) si de aia Moise a reusit sa treaca Marea Rosie.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................


Reflexia luminii pe suprafata apei
se misca neincetat.
totusi luna straluceste
si nu pleaca nicaieri
ea sta, dar se misca.












#17
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 18:58

BeLucci, tu pur si simplu nu poti accepta stiinta pt ca esti orbita de credinta.E ok daca tu asa vrei dar sa vi sa sa spui si sa incerci sa convingi ca tot ce este in biblie e adevarat...daca tu crezi ca sti mai multe despre acest topic decat teologii de la Harvard care lucreaza cu oamenii de stiinta e treaba ta.

Pana si biserica catolica au oamenii lor de stiinta.



Mie mi se pare ca ortodoxismul e la fel de extrem ca si evanghelismul in US :( .De oamenii astia imi e teama nu de iad.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

#18
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 19:09

quote:
citat din mesajul lui Amina_Marina
quote:
Varianta citita de mine se bazeaza pe fenomenele naturii,un fel de flux si reflux al Marii Rosii,o retragere a apelor.
A fost tzunami provocat de vulcan deschis( a erupt) si de aia Moise a reusit sa treaca Marea Rosie..............................................Doi Trandafiri Albi, in Rasaritul Primaverii............................ Reflexia luminii pe suprafata apei se misca neincetat. totusi luna straluceste si nu pleaca nicaieriea sta, dar se misca.
Cine a provocat "fenomenul" descris de tine?(tocmai atunci cind Moise era urmarit de Faraon si oastea lui)Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]PoziciNoutatiAmira scolarita

#19
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 19:20

quote:
citat din mesajul lui ladyJ
[quote]citat din mesajul lui blackpanterroSi on topic....cred ca se ia prea mot a mot ce scrie in Biblie.Vocul vesnic nu inseamna un foc pur si simplu,refuz sa cred ca Biblia este atat de simplista.S-au folosit nenumarate simboluri si subtilitati.Iar notiunea de ´´vesnicie´´ nu ne este cunoscuta noua,la fel cu notiunea de ´´end-less´´ Pur si simplu nu ne putem imagina cum vine asta,infinit,vesnic,fara sfarsit....Cu atat mai mult cu cat stim ca timpul este relativ.
mai, ce conteaza ca e foc pur si simplu , sau alt fel de foc. Ideea este ca acolo e un loc de chin, si acest chin va fi si fizic, deoarece la Judecata de Apoi va fi invierea trupului-vom invia si noi, asa cum a inviat Iisus.Nu e important cum si in ce fel e focul iadului, important e ca exista si cel mai bine e sa n-ajungi acolo. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]

#20
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 19:23

quote:
citat din mesajul lui blackpanterro
BeLucci, tu pur si simplu nu poti accepta stiinta pt ca esti orbita de credinta.E ok daca tu asa vrei dar sa vi sa sa spui si sa incerci sa convingi ca tot ce este in biblie e adevarat...daca tu crezi ca sti mai multe despre acest topic decat teologii de la Harvard care lucreaza cu oamenii de stiinta e treaba ta.Pana si biserica catolica au oamenii lor de stiinta.Mie mi se pare ca ortodoxismul e la fel de extrem ca si evanghelismul in US :( .De oamenii astia imi e teama nu de iad.Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner
eu as zice ca tu nu poti accepta credinta fiindca esti orbita de stiinta[:D]belucci nu e ortodox/a Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -