Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce ati face daca ...


29 raspunsuri la acest subiect

#1
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 29 octombrie 2004 - 12:45

Cred ca aici e locul cel mai bun pentru aceasta postare.
Prietena mea a aflat de curand ca mama care a crescut-o nu este mama ei naturala. Adica tatal a avut o relatie acu` 30 de ani si asa a sosit ea. Neavand copii, mama ei a acceptat-o si i-a oferit mai mult decat un parinte poate da: iubirea nemarginita si un camin adevarat. Niciodata nu ar fi banuit asa ceva, dar a aflat din greseala ca asa e. Mama ei nu este cea biologica. Respectiva o abandona-se in spital.
Voi ati cauta sa cunoasteti femeia care v-a adus pe lume ?
Ea nu vrea pentru ca singura fiinta careia ii spune mama este cea care a fost alaturi de ea intotdeaunasi nu vede nici un motiv real pentru ca sa o faca. Nu simte nimic fata de acea persoana, doar o gratitudine si mai mare - acum ca stie adevarul - fata de cea care ii este MAMA. Daca ar fi putut alege, nu ar fi vrut sa afle adevarul.

Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.web...m/user/giulia16


#2
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 29 octombrie 2004 - 16:58

nici intr-un caz nu as dori sa o cunosc ... asta daca parintii adoptivi m-ar fi crescut cu dragoste si iubire cum spui despre prietena ta...





[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.babiesonl...abies/f/fatamea

http://www.desprecop...id=201&cid=1072

paginuta personala:

http://www.desprecop...ckname=danielac

#3
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 octombrie 2004 - 17:16

nu cred ca as vrea s-o conusc, atata timp cat nu ma macina gandul asta. daca as cauta-o si ea ar intra in viata mea, probabil s-ar schimba unele lucruri in relatia cu familia si daca e bine asa cum este, de ce sa fac asta


#4
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 31 octombrie 2004 - 18:08

Eu nu iti voi raspunde din perspectiva mea ci din cea a mamei si a sotului meu. Amandoi au fost crescuti de alta mama decat cea naturala. Amandoi isi cunosc si mama naturala, dar o considera MAMA doar pe cea care i-a crescut. Amandoi prefera sa nege ca cealalta exista. Trage singura concluziile.



Poze cu noi[foto]



Cristina, sper o viitoare mamica de ghemotoc mic-mic [copil] [fetita]

#5
iga

iga

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 01 noiembrie 2004 - 06:41

Sincer ,eu nu as vrea sa stiu cine e cea care m-a abandonat.Atita timp cit am parte de dragoste si caldura din partea mamei adoptive.Pentru mine ar fi numai ea,nu ar mai conta cine mi-a dat nastere.Decit sa fi dezamagita inca o data mai bine sa nu o cunosti!

ada

#6
amoraru

amoraru
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 02 noiembrie 2004 - 11:26

De ce?? [bang]Asta ar fi intrebarea la care as dori sa raspunda, aceea femeie care si-a abandonat copilul!!
Nu sunt in situatia aceea, dar sunt convinsa ca pentru orice exista o explicatie.. Poate nu are nici un raspuns dar macar merita incercat.. ( nu stie nimeni dupa atatia ani ce o fi in sufletul acelei femei <daca are!?!> si care or fi fost motivele care au determinat-o sa faca acel gest )[alcool](si asta este un motiv)

Cine poate rade in momentul infrangerii, n-a fost invins..

#7
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 02 noiembrie 2004 - 15:20

Din pacate, eu sunt din acea specie de oameni care vrea sa stie, chiar daca doare, deci cel mai probabil as cauta-o. Ce-as face dupa... nu stiu, dar SIGUR nu i-as parasi pe cei care m-au crescut. Asta e...

"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

#8
Silvia_Pui

Silvia_Pui

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 04 noiembrie 2004 - 17:18

Raportandu-ma la mine , daca maine mi-ar spune cineva ca sunt adoptata nu m-ar interesa . Parintii mei m-au crescut cu atata dragoste , incat nu ar conta motivul pentru care am fost abandonata . Mama ne-a iubit asa de mult si ne-a crescut frumos , ea fiind un copil crescut de bunici . Si pentru mine tata este doar unul si el este acum undeva deasupra si ne vegheaza pasii minut cu minut .

#9
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 15 noiembrie 2004 - 13:48

Sa-ti iubesti mama (cea care te-a crescut) indiferent de adevar. Ea a veghiat la capul tau zi si noapte, te-a educat, sprijinit... gandeste-te ca ai fi crescut intr-un orfelinat, numai la acest gand si nu as cauta-o pe mama naturala.
Eu am un copil cu probleme si nu as face asa ceva (sa o parasesc), nu as putea manca, sta, nu in nici un caz.
Sa nu o judeci ca are cine[ruga] nu se stie in ce imprejurari sau ce a fost, sa te bucuri ca ai avut noroc de o mama buna si te-a crescut si nu ai simtit diferenta.
Sa o iubesti mult de tot si sa o respecti.

paula2003[loveyou] & alexandra [9cer]
http://pg.photos.yah...h/alexa13tinta/

#10
Caroline

Caroline

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 15 noiembrie 2004 - 16:25

De multe ori m-am gandit ce ar fi fost de ales pentru o femeie gravida care, din diverse motive, nu are posibilitatea sa-si creasca copilul. Sa faca un avort sau sa-I dea o sansa. Daca a hotarat sa treaca prin toate starile placute si neplacute ale femeii gravide, sa treaca prin durerile nasterii si sa-I dea o sansa copilului ei este de condamnat? Sau daca facea un avort era de condamnat? Sau poate daca isi pastra copilul si il crestea in mizerie era mai bine? Eu nu pot raspunde la toate intrebarile de mai sus…. Dar daca parintzii adoptivi se bucura azi de copiii lor, iar daca acesti copii adoptatzi au avut o soarta mai buna, cred ca a fost posibil si pentru ca odata, o femeie gravida s-a hotarat sa nu avorteze.
Asa ca in povestea spusa de stef mai sus (http://www.desprecop...?TOPIC_ID=36149)mi se pare ca se gaseste cea mai intzeleapta atitudine fatza de mama biologica.


Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -