Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Copil alaptat= copil dependent?


387 raspunsuri la acest subiect

#371
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 28 august 2008 - 18:10

Citat:
citat din mesajul lui monica70
SORANA fix asa temperament are si fetita mea,de mica a plans "sa impresioneze".De exemplu cand se loveste plange rar de tot si doar daca se loveste rau.In schimb,cand nu ii faci pe plac,o aude tot cartierul!!! Si eu sper sa progreseze la gradinita in sensul asta,adica sa inteleaga ca nu e doar ea buricul pamantului,ca nu cum ea vrea ceva in momentul ala trebuie sa ii faci pe plac! In rest e ok,am scapat definitiv de pampersi,mananca demult singura,se imbraca,incalta singura,de vorbit nu mai zic ... Doar la temperament e mult de lucrat,e tare nerabdatoare si incapatzanata,dar sper ca la gradinita ii va fi rusine de educatoare sa faca circ [:D] Cel putin eu si frate-meu asa eram,cumintenia intruchipata la gradinita si scoala,dar acasa ... tot dracusori impielitzatzi [bang]!
MONI SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga [cit] [disco]
[flo]Da, da - si Monica e cuminte la gradi. Daca se loveste plange doar daca s-a lovit tare, altfel nu. Incapatanata nu mai zic ...Nu plangea la gradi - dar mai gasea metode sa fie "cu mot" - de ex. o chema pe ingrijitoare (pe care o iubea mult) sa o duca baie. Din 10 in 10 minute. Mi-a zis femeia sa controlez copilul ca poate are ceva de face pipi asa des. Eu mirata - ca acasa nu facea ... Pana la urma i-am zis ingrijitoarei sa o refuze, sa o amane. Dupa vreo 2 saptamani nu mai facea pipi des ....[:D]Alta data s-a lovit seara la picior, o mica zgarietura, nici n-a plans. A doua zi a sustinut ca nu poate sa puna piciorul jos, ca o doare. A topait intr-un picior prin casa pana am chemat bona si am plecat la serviciu. Dupa care a alergat linistita prin parc, cu bona. Cand m-am intors la de serviciu vroia s-o tin in brate, ca nu poate merge [bang]Asta doar ca sa stii la ce sa te astepti.Sorana si Monica (5 ani)

#372
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 28 august 2008 - 19:22

Sorana din exemplele pe care le-ai dat remarca mea e ca tu inca nu faci diferenta intre plansul copilului de 2 ani si al aluia de 6-7. normal ca la 6,7 ani poate sa planga "la impresie". adica sa plana voit,fara sa-i vina neaparat. poate anticipa,tese strategii,etc,etc.

Iar exemplul dat de Monica, un copil de sub 3 ani, care plange sa impresioneze, e cu totul alta mancare de peste. Si fi-mea plange si se tranteste si se tavaleste in toate felurile cand primeste un nu categoric. de exemplu nu la calculator mai mult de 30 minute. se pune pe urlat si plans, desi acum deja e mare si a inceput si sa negocieze si sa argumenteze in locul crizelor de isterie.,etc. dar totusi nu pricepe treaba asta cu nocivitatea calculatorului, ea vrea sa se joace acum, in NU al meu vede doar o incalcare nedreapta a vointei ei si nimic mai mult .drept urmare devine al nabii de frustrata. si cum la 4 ani nu stapaneste intratat limbajul incat sa-si construiasca logic apararea, sa isi sustina cauza, singura arma si mijloc de calmare a nervilor si potolire a frustrarilor e urlatul ,trantitul. din acest motiv apar intre 2-5 ani crizele de isterie cu tranteli, pentru ca omuletul e prea mic sa-si rezolve frustrarile(enorm de mari cand nu intelege complet interdictiile) verbal.

dar plange pt ca ii vine sa planga, e frustrat si se descarca(si dupa cateva minute rade iar si se calmeaza) nu pt ca si-a impus sa planga fortat,cat mai tare, doar doar o impresiona pe careva.

Eu am observat ca se potoleste si inceteaza mult mai usor daca ii vorbesc frumos in plina criza, daca o iau in brate si-i explic ca o inteleg ca e nervoasa . Oricum mie mi se rupe sufletul pt ca a mea tot timpul ma ia cu " nu e coreeeect, mami" sau " nu e dreeeeept" ori pe ton urlat ori pe ton amarat de-i plangi de mila.

Eu deja observ la al meu copil de 4 ani si 4 luni schimbarea, exact ca la carte. crizele de tranteli s-au rarit, plansul ala isteric s-a mai rarit, a inceput sa inteleaga pe bune unele interdictii , a inceput sa negocieze si sa discute, sa-si sustina logic, cu argumente punctul de vedere atunci cand nu facem ce vrea ea. incet incet or sa dispara total, ca pana acum n-am vazut adolescent sau adult care sa-si rezolve divergentele plangand, ci verbal.

#373
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 28 august 2008 - 19:36

Monica, parca tu urmeaza s-o trimiti la gradinita, sper sa nu ma insel. La fel am pregatit-o si eu si tare bucuroasa astepta momentul.dar ca-i place ca idee e una si sa stea 8 ore acolo e alta. mai toti vor ca idee si par pregatiti dar ajunsi acolo multi incep sa planga si nu mai sunt deloc dispusi. la noi chiar se vedea nevoia, depasise bine 3 ani si simtea ca vrea la copii, ii vedea prin curtea gradinitei, deja se plictisise sa stea numai cu mine si cerea expres la copii. abia astepta sa mearga. la noi problema a fost cand a priceput dansa ca trebuie sa doarma acolo, in plus nu i s-a potrivit deloc stilul educatoarei respective. am renuntat o perioada si am incercat dupa cateva luni, la alta grupa, unde a mers ca unsa treaba, exceptand somnul ,asta nu ii place deloc. vrea in patul ei, acasa la ea. acum stie ca incepe de luni si se declara total nemultumita ca va dormi acolo, ma tot bate la cap sa'i gasesc pe cineva sa stea cu ea si sa mearga si ea la program redus.

Ceea ce voiam eu sa spun e ca in multe cazuri desi vor acasa si abia asteapta , acolo incep sa urle din toti rarunchii. o zi, doua, trei. plangeau aia din grupa mica toti odata de nu mai stiai ce si cum. cel putin astia de la program prelungit.

Daca va numarati printre privilegiatii care merg doar la patru ore....cred si eu, acolo merg majoritatea de placere si putini plang,eventual o zi doua la inceput.

#374
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 28 august 2008 - 19:56

FLAVIUTZA da a mea va merge din 15 septembrie si la program prelungit.Stiu ca una e ca abia asteapta sa mearga si una e sa fie pe bune acolo.Cu somnul de amiaza nu stiu cum va fi,ca e obisnuita sa adoarma cu bibele cu lapte/iaurt/suc din pacate.Dar ea e cam ca o maimutica in general cu copiii,daca face unul ceva, hop si ea.Ma gandesc ca daca se culca restul fara bibe,o sa faca si ea la fel.O sa ne orientam.

Si acum s-a trezit din somn si a venit direct sa ii pun filme cu gradinita,dar i-am sugerat sa se joace mai bine de-a gradinita [8D],asa ca acum e cu papusile iar ...

Ea abia pe 1 ianuarie va implini 3 ani,deci restul copiiilor sigur vor fi mai maricei decat ea,ma gandeam ca poate nu vor plange prea multi ,mai ales daca au fost intai si la cresa,deci obisnuiti pe-acolo (gradinita asta are si cresa).Oricum eu sunt pregatita si sa planga la inceput cand o lasam acolo ...

La noi chiar are cine sta cu ea,maica-mea abia a acceptat ideea sa o duc "asa repede" la gradinita (ca eu as fi trimis-o pe la doi ani ... sa nu se plictiseasca in casa iarna [pk]).Ea e stresata doar ca se va imbolnavi des in colectivitate,nu de alta .





MONI SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)


PRIMII DOI ANI


"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga



[cit] [disco]

#375
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 28 august 2008 - 20:19

Varianta gradinita program scurt/buni dupa amiaza mi-ar conveni enorm mie personal, dar la noi nu se poate.eu as vrea sa ii gasesc o bona pt 5 ore, perioada 12-17, inca sunt in cautari. sa doarma copilul acasa si sa fie fericit atunci chiar ar merge cu cel mai mare drag acolo. si sunt convinsa ca ar fi mult mai fericita. e impcata cu ideea si asa, dar o cunosc si vad eu schimbari minuscule in comportament, in tonus, in perioadele in care doarme acolo si perioadele de vara cand bantuie creanga prin padure la bunici. e alt copil, asta al meu, poate altii sunt perfect adaptati la viata de gradi prelungita, ceea ce iti doresc si tie.

A, sunt convinsa ca fi-mii i se pare de neacceptat somnul acolo, pt ca acolo doarme singurica in pat, nu o mangaie nimeni pe spate pana adoarme,nu i se serveste lapticul la pat.

#376
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 28 august 2008 - 23:34

Eu una, dupa ce am citit pe aici, cred a a mea va fi pana la 6 ani la program scurt...vai de viata mea, numai cu mine adoarme, cu mine mananca...etc.[bang]

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.../Ingrid28_photo

#377
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 29 august 2008 - 00:23

Io am intrat ca sa va spui ca ne merge muuuult mai bine cu alaptatul, am fost si 2 saptamani in vacanta in Austria si ne-am descurcat de minune, de vreo 2 saptamani s-au dus definitiv si colicii/urletele (ura!!!!), acum il alaptez constant in pat, ragaie dupa aia ca un campion mondial, l-am readus si pe tati in patul conjugal si acum avem un ritm excelent: il alaptez pe David seara pe la 8-8:30, apoi ma lasa pana aproape de ora 1, apoi mai vrea pe la 4-4:30 si apoi abia la 8, iar intre mese apuc si eu sa dorm mult mai bine. Am devenit si ceva mai insensibila la zgomotele lui (plescait, dres vocea, carait, tresarit etc.) si ma trezesc efectiv numai cand vrea mancare. Sunt fericita!!



Vreau sa le multumesc din suflet tuturor fetelor care m-au sustinut si m-au incurajat (pupici dubli si tripli) si sa-mi iau ramas bun de la acest subiect, ca vad ca se discuta de gradinite [;)]



Va pupicesc pe toate [pup]





Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] Poze cu noi



Povestea nasterii


#378
principe

principe

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.433 mesaje

Postat 29 august 2008 - 00:26

Si noi incepem gradinita in septembrie.Nu am emotii deloc.

Strategia gradinitei este lasatul progresiv,incepem cu cateva ore zilnic sau poate mai putin si pe parcurs marim timpul petrecut acolo.Mi se pare o buna strategie.

Gradinita are program toata ziua ..am sa-l las la program prelungit abia dupa ce vad ca este pregatit.

El este f sociabil,ii plac copii,a mai ramas cu copii,insa,acum cateva saptamani am fost sa fac cumparaturile si l-am lasat la gradinita magazinului ,a stat deoparte de copii incerca sa se joace singur dar neincrezator.am plecat si-am fost chemata de personalul ingrijitor la putin timp.Plangea si era atat de necajit ca l-am lasat, ca apoi nu ne-a mai privit in ochi toata ziua si intorcea capul cand ii vorbeam.Era suparat pe noi.[q]



Edit sa spun ca mi se pare logic ca un copil sa perceapa lasatul la gradinita la program prelungit ,fara o perioada de acomodare,ca pe un abandon,oricat l-am pregati teoretic.

Daca toate le facem treptat:ii introducem mancarea,il invatam sa manance singur,il invatam tot treptata sa faca pipi la olita.. etc oare desprinderea de noi nu trebuie facuta la fel,nu brusc ci incet ,incet?





Mata Emma lupta iar cu cancerul





http://www232.rockyo...7&islocal=true#

http://www232.rockyo..._gallery2.php?i

#379
dayanara

dayanara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.474 mesaje

Postat 29 august 2008 - 02:57

aici, cel putin la gradinitele care le stiu eu si de stat si particulare nu primesc copii decat treptat, chiar de.ai vrea tu sa.l lasi mai mult, ei nu accepta se incepe cu cate o ora sau doua

problema e ca nu lasa parintii sa stea cu copii inauntru, de fapt nu e o problema , cel putin nu pt mine, ce.ar mai fi sa stea toti parintii cu copiii sau doar unii parinti iar alti copii deja obisnuiti sa stea acolo sa.si doreasca iar cu parintii



ivan si dayanara

#380
principe

principe

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.433 mesaje

Postat 29 august 2008 - 06:30

Este de inteles ca fara parinti,ca altfel cum or sa se obisnuiasca?



O alta chestie,care mi s-a parut ca este de mare ajutor si mai ales copiilor sensibili,este introducerea lor la gradi mai tarziu cu cateva luni dupa deschiderea anului scolar.

In prima faza majoritatea copiilor plang,atentia educatoarelor trebuie sa fie distributiva.Pe cand,dupa cateva luni spiritele sE linistesc,copiii sunt integrati,nu mai este vaicareala generala, iar educatoarea se poate dedica mai mult copilului nou integrat.





MissParker,



Timpul o sa zboare ca batand din palme si ai sa te gasesti,precum noi acum,trecand de la alaptare la gradinita,apoi scoala.Ai sa vrei uneori ca timpul sa nu treaca atat de repede,ai sa vrei sa-i traiesti simultan toate varstele,sa nu pierzi nicio amintire,ai sa privesti cu nostalgie un prunc mai mic si ai sa spui:"asa era si al meu".

Ma bucur din suflet ca ati intrat in ritm,ca sunteti bine cu totii.Noi suntem cu 2 ani si 2 zile mai mari si uite ca a venit timpul sa ne facem ghiozdanelul ptru gradinita...[q]si ne intrebam cand am crescut?



Mata Emma lupta iar cu cancerul





http://www232.rockyo...7&islocal=true#

http://www232.rockyo..._gallery2.php?i


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -