Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

FIV la Medlife (2)


171 raspunsuri la acest subiect

#21
21ali

21ali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 22 iulie 2008 - 20:20

Multumesc Geanina ,multumesc mult.Ma gindeam sa-mi fac acele analize FSH ,LH nustiu exact care sunt,sa merg cu ele facute dar cred ca ne vom prezenta la comisie cu ce avem si vom vedea apoi ce este de facut.Fetelor drumul pina la Bucuresti ma omoara, sper sa fac analizele local sa merg doar cu rezultatul.Cred ca ma pot numi veterana,am inceput in 1995 sa merg la dr TRANDAFIR(la parterul unui bloc)stiam ca sotul are oligo...iar la cabinet dr mi-a spus ca am uterul prea mic si de aia nu ramin insarcinata si spermograma sotului este foarte buna.Eu neavind alte surse de informatie despre acel cabinet am luat-o de buna si dai un an de zile ,luna de luna mergeam la Bucuresti imi facea o injectie in uter si gata va veni si sarcina.Asta este mergem inainte ,in 2000 mergem la Giulestila dr Dracea face sotul spermograma si ne recomanda FIV sau IAD ,am zis sa incercam IAD si am reusit din prima dar am pierdur sarcina la 8 saptamini.Am incercat in continuare iad-uri dar nu am mai ramas insarcinata.Fetelor m-am intins cam mult ,sper sa nu va suparati !

ali

#22
psj

psj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 936 mesaje

Postat 22 iulie 2008 - 20:48

Tu vii de la botosani? Mai bine suna la receptie si intreaba ce analize sa ai, ar fi pacat sa pierzi o luna ca nu ai avut ceva. Si sa mai faci si drumuri aiurea.

#23
21ali

21ali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 22 iulie 2008 - 21:32

Da,sunt din Botosani,voi suna miine dimineata sa intreb.Este mai bine asa.Tinind cont de virsta mea de 39 ani(impliniti ieri) credeti ca am ales bine aceasta clinica ?Oare mai pot spera ? va multumesc !

ali

#24
claudia_prea

claudia_prea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 245 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 10:46

Ali mult succes in primul rand!
Analizele le poti face in ziua 2-3 , si cele care trebuie sc facute in acest interval sunt: FSH, LH, E2, PROLACTINA, TSH, TESTOSTERON, T3, T4, iar in ziua 21 trebuie sa faci PROGESTERON.
Eu am lista analizelor, date de medici la primul FIV. Pentru mai multa siguranta suna oricum la receptie sa-ti confirme aceste analize, nu stiu daca au mai intervenit schimbari intre timp. Asa cum in lista mea histeroscopia era obligatorie, Daria vad ca nu a facut-o, deci e posibil sa mai fie ceva schimbari la lista, dar oricum aceste hormonale de ziua 3 sunt esentiale.
O zi buna tuturor!

Claudia

#25
dariaioanaxx

dariaioanaxx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 11:07

Ali - la multi ani si sa fie cu bebici acest an si pt. tine ! Claudia are dreptate decat sa pierzi o luna mai bine incearca si fa ti analizele hormonale acum; referitor la dna dr. Florica Trandafir, si sigur despre ea este vorba, am fost si eu pacienta dansei din noiembrie 1997 pana . oct. 1998; am inceput trat. in noiembrie si in martie eram deja insarcinata; nu o laud pt. ca am auzit multe lucruri negative despre dansa dar pe mine m a ajutat sa am baietelul pe care l am si care are 9 ani acum; pupici si bafta in continuare !





pup



Asteptand a doua binecuvantare de la Tine !

#26
Gianina34

Gianina34

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 12:09

Draga 21ali iarta-ma ca m-am bagat si eu in seama pe aici si nu am observat ca nu esti din Bucuresti (si eu te trimiteam sa vorbesti cu asistentele de la MMF [bang]).
Sa stii ca sunt de aceeasi parere ca si claudia_prea: nu are rost sa pierzi o luna. Fa analizele care ti le-a spus ea (am fost luni si exact pe acelea mi le-au facut pentru ziua 3). Pentru ziua 21 mi-au spus ca trebuie facut progesteronul.

Iti tin pumnii sa nu ai prea multe drumuri de facut si sa ne dai vesti bune cat de curand.

[pup]
gianina

#27
claudia_prea

claudia_prea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 245 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 12:36

Ali, pe langa analizele aferente, stiu ca o parte din investigatii vor sa fie facute la ei, pentru ca stiu clar medicii care le fac daca nu chiar ei insisi (histeroscopie, eco endovaginala)si sunt convinsi ca situatia este asa cum apare in buletinul respectiv.

Claudia

#28
21ali

21ali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 22:48

Buna seara fetelor,azi am avut o zi nu tocmai buna si din ce mi-am propus ieri sa fac nu am facut nimic.Nu am sunat la Bucuresti si nici nu voi putea sa fac luna asta acele analize,a intervenit o pbl -am mers de dimineata la spital cu cineva din familie si nu am avut timp si nici nu puteam sa fac acele analize ptr ca nimeni din familie nu stie de pbl noastra de ce nu avem copii.Va multumesc fetelor din suflet ptr urari!Sa va ajute Dumnezeu in ceea ce va doriti si sa fim cit mai curind [gravi].Noi vom merge pe 8 la comisie vom vedea atunci ce vor spune d-nii doctori apoi vom merge in concediu iar la intoarcere as vrea sa trec din nou pe la clinica sa fac acele analize.Dupa socoteala mea ar fi a 3 zi de CM si as putea sa incep la ei sa fac analizele.Sotul are oligoastenoteratospermie f severa(500000[gica]total imobili,fara cap ,fara coada -este explicatia dr de la laborator)se poate face FIV cu ICSI ?Asta mi-a dat de gindit,de aceea vom lasa sa facem toate analizele la Bucuresti,cei drept m-am plins in mesajele anterioare de drumuri dar uneori sunt ca vremea schimbatoare,am emotii si frica in acelasi timp.fetelor va multumesc inca o data de mesaje ,dar aici cu voi pot spune exact ce simt .VA PUP DULCE PE TOATE!

ali

#29
Gianina34

Gianina34

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 24 iulie 2008 - 14:09

draga 21ali - ai incercat sa-i dai ceva sotului tau? Ma gandeam la tribulus terestris, maca, etc... Ideal ar fi fost sa ia 2 luni, dar e bun si-asa ca timpul trece si acusi suntem in septembrie - octombrie.

[flo][flo][flo]
gianina

#30
21ali

21ali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 24 iulie 2008 - 23:46

Buna seara,Gianina da a urmat un tratament, defapt mai multe dar asa dupa ureche.prima data a luat potent power si a crecut nr la 5mil dar imobili,la Iasi dr Onofriescu ia dat undestor fara sal vada pe sot si a scazut nr la 500000.A inceput sa ia de 2 luni potent power,ceai naprasnic, coenzima q10,propolis cu miere de albine ,dar repet a fost dupa ureche,vom vedea rezultatele la Bucuresti.Pina atunci ne rugam sa fie bine,am emotii eu nu mi-am facut niciodata analize asa de multe si imi este frica,ca pe linga ce are sotul sa nu-mi gaseasca si mie ceva.Orice ar fi voi merge pina in pinzele albe ptr a avea puiutul meu in brate.[pup][pup][pup]

ali


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -