Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea la Medlife (cap.7)


221 raspunsuri la acest subiect

#191
carmen71

carmen71

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 23 martie 2008 - 17:05

multumesc fetelor ptr raspunsuri.
cand se face aceasta analiza pt streptococ B,si in ce consta?mie nu mi-a zis pana acum medicul nimic despre asa ceva.
ma scuzati ca nu sant prea activa,dar bb ar dormi non-stop.credeam ca pe la 4 luni iti trece,dar mie vad ca nu.

CARMEN71[gravi] 21 SAPT

#192
Marina_1609

Marina_1609

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.971 mesaje

Postat 23 martie 2008 - 20:11

si eu abia astept sa intre Luny sa ne zica ce si cum cu streptococul B. din pacate si eu am aceasta problema.

Cristina, poate nimerim impreuna :D ar fi interesant


18+

http://bd.lilypie.com/JZwNp2.png

http://babystrology....=14&babycount=1

#193
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 23 martie 2008 - 21:40

Raluca_07, am facut de 3 ori tratamentul pt streptococ, oral, l-am treminat cu o zi inainte de a naste si uite ca tot acolo era. dr.Popa nu mi-a facut antibiotic in travaliu, nici nu cred ca era timp avand in vedere ca am nascut repede si ala trebuie facut cu 4 ore inainte de nastere...eu in 3 ore jumate nascusem...te cred cat esti de stresata si eu la fel eram...dar esti pe maini bune, mendez si popa, si bebelui i se vor recolta probe imediat dupa nastere...
eu nu pot sa stau la calc prea mult pt ca nu pot sta pe scaun deloc, din cauza epiziotomiei..dar citesc cand pot, si va raspund la intrebari cat pot de repede..
tu stai linistita ca o sa fie bine totul, o sa vezi![pup]

LUNY[9cer],[gravi] in 40+ cu bebe MATEI CRISTIAN - Doamne ajuta-ne, ca mai e asa putin!..[bebic]
DPN 14.03.2008

Life is to precious to worry about stupid Shit!

#194
luny

luny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.405 mesaje

Postat 23 martie 2008 - 21:47

quote:
Originally posted by carmen71

multumesc fetelor ptr raspunsuri.
cand se face aceasta analiza pt streptococ B,si in ce consta?mie nu mi-a zis pana acum medicul nimic despre asa ceva.
ma scuzati ca nu sant prea activa,dar bb ar dormi non-stop.credeam ca pe la 4 luni iti trece,dar mie vad ca nu.

CARMEN71[gravi] 21 SAPT


se ia proba din col, acolo se gaseste apoi se trateaza cu antibiotic..este ffff pacatos pt bebe, pe noi nu ne afecteaza cu nimic!
la noi, organismul bebelui a detectat ca a intrat in contact cu streptococul cand a iesit prin col, asa ca anumite valori ale analizelor au fost modificate pt a se apara!..asta a fost, bebe nu a luat intern acest streptococ, ca era ingrozitor dak se intampla asta!!..de acee i s-a facut preventiv acest antibiotic!!..el nu a dat niciun semn de boala in zilele cat am stat in spital, d-aia am stat o zi in plus ptr a fi supravegheat, si deci totul este ok, multumim lui Dumnezeu!..papa bine, doarme, si suntem superfericiti!!..
CLAU, si Matty are aceeasi problemuta la piciorusul drept ca si Rebecca, cum ii faci masajul la gamba??noua dr ghionea ne-a zis ca nu este nevoie sa mergem la kineto pt ca e fff vaga problemutza la el, sa ii masam gamba, dar cum ii tin lama piciorului??pls, spune-mi si mie!!


LUNY[9cer],[gravi] in 40+ cu bebe MATEI CRISTIAN - Doamne ajuta-ne, ca mai e asa putin!..[bebic]
DPN 14.03.2008

Life is to precious to worry about stupid Shit!

#195
Raluca_07

Raluca_07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 00:00

Carmen, analiza pt streptococ se face in sapt 35-37. Atunci este elocvent rezultatul.
Luny, din pacate nu m-am linistit deloc! [bang] Eu tind sa fac cezariana, ca asa scade riscul de a transmite la puiut streptococul asta nemernic...
MA bucur ca ma vedeti si pe mine in timp real. Voi cum v-ati pus la semnaturi pictogramele acelea frumoase?

Raluca

#196
Raluca_07

Raluca_07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 00:02

PS: Mi-am schimbat semnul. Acum sunt si eu fetita, nu mai sunt baietel :))))
cand am completat formularul, am crezut ca trebuie sa completez cu sexul lui bebe :))

Raluca

#197
Marina_1609

Marina_1609

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.971 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 00:21

exista cumva posibilitatea ca acest streptococ sa treaca la copil si in timpul sarcinii?[bang][bang][bang]
sau e periculos doar la nastere naturala?
mie mi-e asa de fricaaaaa[:(][:(][:(]
eu am luat antibiotice prin sapt 7-8 cand am stat internata dar de atunci nu mai stiu nimic ca n-am mai repetat analiza
daca a revenit si s-a dus la bebe?[:(][:(][:(]

18+

http://bd.lilypie.com/JZwNp2.png

http://babystrology....=14&babycount=1

#198
Sake

Sake

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 03:41


quote:
si Matty are aceeasi problemuta la piciorusul drept ca si Rebecca, cum ii faci masajul la gamba??noua dr ghionea ne-a zis ca nu este nevoie sa mergem la kineto pt ca e fff vaga problemutza la el, sa ii masam gamba, dar cum ii tin lama piciorului??pls, spune-mi si mie!!



NU te ingrijora ...si fetita mea s-a nascut cu piciorusele intoarse spre interior si acuma nu mai are probleme decat la stangul foate putin ..si nu are dacat 16 zile
Masajul se face pe exteriorul piciorului,de la pulpita spre talpa ..si in talpa "spre exterior"..


#199
Raluca_07

Raluca_07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 04:28

Da, Marina, din pacate exista ruscul sa se transmita la fat inca din burtica, numai ca, nu te impacienta! Daca Doamne fereste l-ar lua, l-ar lua in primele saptamani de sarcina si ar determina modificari sesizabile la ecograf. Deci nu te speria! Cat mai ai pana la nastere?


Raluca

#200
M&M

M&M

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.583 mesaje

Postat 24 martie 2008 - 11:04

Pucca, mai ai putin...

Marina, poate o sa fim colege , cine stie!!!

AM si eu o intrebare. Stie cineva dr. Popa cand are concediu???



Cristina[gravi] 19+ ,cu [baietel]Mihai Daniel

" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -