Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nazdravani de oct-nov-dec 2003 (85)


232 raspunsuri la acest subiect

#11
adameasca

adameasca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 11:01

'neatza! si-o [cafea]

Ciuf, foarte interesanta activitatea ta [:D]
Sanatate puilor, sa nu se mai imbolnaveasca prea curand...

Sympa, mi s-a strans pielea pe mine cand am citit ce-ati patit... Nebunie curata, zau asa.

Noi mergem azi la cotrolul de dupa operatie, dar in principiu Luk e bine, se simte bine, se observa deja imbunatatiri in starea lui generala.

#12
ciuf

ciuf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 21:07

Sympa, tare nasoala intamplarea voastra. Ati ajuns cu Teo la spital de s-a facut atata tevatura din cauza cazaturii? Sau ce i-a facut sa deschida ancheta? Biata mama ta ce spaima o fi tras si de la cazatura si de la ce a urmat apoi! Insa, intr-adevar, te cam pune pe ganduri o chestie din asta. Te face sa te simti vinovat cand ajungi cu copilul la spital si incerci sa eviti sa ajungi acolo, tocmai pentru a preveni "interogarea".

Ileana, ma bucur ca Luca s-a recuperat repede.

Aseara am fost cu Luca la inot. o sedinta dureaza 55 de min. si e mai mult balaceala. Instructorul are 16 ani, se joaca cu copiii in apa (fiecare instructor are 5 copilasi), ii stropeste, ii face sa isi bage capul in apa, sa dea din manute precum ratustele si sa isi bage iar capul in apa. In fine, este ceva foarte lejer, nu ii forteaza sa faca nimic, vrajeste la ei din greu ca sa isi atinga scopul[:D]. Sunt tare curioasa ce va invata Luca in astea 4 saptamani.

Era o caldura in sala cu piscina ca incepuse sa ma ia ameteala.

Eva, bineinteles, ca ar fi vrut si ea in apa.

Am uitat sa va povestestesc o intamplare despre ei. Ne ducem la magazin, printre alte cumparaturi luam si apa minerala. Luca ne spune ca ii este sete si sa deschidem o sticla. Insa vede Eva care isi revenedica si ea dreptul. Bea intai Luca, apoi Eva. Luca cere iar apa. Ii dau sticla, se uita cu scarba la ea si imi spune ca nu vrea ca a baut Eva din ea. Pai si ce daca, spun eu. Ai voie sa bei dupa Eva. Intr-adevar, Eva cand bea din sticla casca gura toata, isi baga si limbuta de zici ca e soparlica. "Nuuuu, ca gura ei e uda".La care ia Luca sticla, ii sterge bine gura sticlei cu hanoracul de il avea pe el si a baut.

Am observat chestia asta mai demult. Lui Luca nu ii place sa manance ceva dupa Eva. daca i-a ramas Evei ceva dintr-o prajitura, de ex., si stiu ca ii place foarte mult lui Luca, o refuza. Eu cred ca el a devenit silos de cand Eva avea probleme cu dintisorii si ii curgea din gurita. Ne amuza copios cand il vedem cum o analizeaza pe Eva cand mananca.

Elena, apropos de cadavre. Aseara sotul s-a dus sa stea un pic cu Luca pana adormea, iar eu ma bagasem in pat. Eram asa de dusa cu gandurile, la ce facusem la examen, la identificarea anumitor parti ale cadavrelor, ca intra sotul in camera cu o viteza, se impiedica peste o cutie de jucarii (face zgomot), se stinge lumina, se aprinde lumina. Eram deja lipita de tavan[:D]. Am tras o asa sperietura ca ma luase ameteala. Si normal ca am inceput sa ii fac observatie. La care el: "dar la degetul meu (de la picior) nu te gandesti? Ca m-am lovit?"

Asa ca sa nu ma crezi mare viteaza. Sunt vai de fundul meu. Dar n-am incotro.





Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)

Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Binecuvantarea





#13
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 21:11

Ciuf pt tine

BLATUL: 10 oua,300g zahar,90g apa, 15g ulei si 360g faina, o lingura de supa de margarina netopita, 100 g cacao.1/2, praf de copt.
prepararea blatului e la fel ca orice blat, bati albusele separat si le amesteci la urma
CREMA :
400g zahar, 6 oua, 400g lapte, 700 g unt , ciocolata 250 g amaruie, nuca sau alune prajite si macinate-am pus dupa oki
PREPARARE :
ouale + zaharul +nlaptele se pun la fiert si se amesteca incontinu sa nu se prinda pe fundul cratitei si se fierbe pana se ingroasa si se da la rece.
dupa ce s-a racit se adauga treptat untul care in prealabil s-a frecat pana s-a facut alifie, iar la urama se adauga ciocolata.
blatul se insiropeaza cu sirop de visine si se folosesc si visine glasate.
tortul se imbraca in glazura de ciocolata si se orneaza cu frisca si visine glasate.

Daca vrei sa faci cu pasta de zahar (fondant cum ii zice aici), sa cumperi mai bine marca SAtin Ice (numai pe web am gasit si la galetica de 5lbs), desi poti folosi si Wilton, numai ca nu are gust asa de bun, eventual o dai la o parte cand servesti tortul. Fondant Wilton gasesti la MIchael's sau orice arts and crafts store in cutii de 900gr parca si in mai multe culori. Io te sfatuiesc sa cumperi o culoare de 900gr ca sa imbraci tortul si alt pachet de 900gr cu diferite culor- vin cate 4 intr-o cutie. Pe www.cakecentral.com gasesti tutoriale cu tehnica de imbracare si modelare si multe modele pt inspiratie. Trebuie sa-ti faci cont ca se le vezi, dar e gratis. Dupa ce ajungi pe site, da uns earch dupa "how to make MMF fondant" acolo iti arata si cum sa-l faci tu acasa, dar si cum sa imbraci tortul. Sunt forumuri de discutii pe toate temele, rabdare si timp sa ai numai.

Elena, sigur iei si puncte. Cand te prinde in school zone nu te iarta. Parerea mea e ca de ticket nu o sa scapi, dar probabil ca scapi la puncte, adica in loc de 3-4 iei numai 2. Vezi tu si ne spui.

Sympa, nasol cu protectia copilului. Idiotii astia ii cheama tot cand nu trebuie, am mai auzit si eu enormitati din astea.


#14
sympa

sympa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 22:10

Am revenit...un mesaj lung...neconectata, si l-am pierdut....Asta sunt eu!incerc sa mai scriu unul...

Valeria,da am fost cu el la spital.De fapt el a cazut duminica seara dupa baita, inainte de culcare.A cazut....el oricum e cu limbricuti la fund si nu stiu cum face dar tot timpul fuge,cade se ridica.L-am vazut ca a cazut mai urat...dar, s-a linistit relativ repede.De fapt a cazut pe arcada dreapta, s-a umflat foarte putin ochiul, i-am pus comprese, s-a linistit si- dormit toata noaptea la fel ca de obicei.Cu trezirile de rigoare dar fara sa maraie, sa fie mai deosebit ca de obicei.Doar ca dimineata avea deja ochiul umflat,nu-l mai putea deschide si-atunci am zis ca merg la spital sa vedem daca nu e ceva mai nasol.M-am dus la urgenta la un spital aici mai aproape de mine si de-acolo m-au trimis imediat la spitalul de copii.I-au facut scan, a vazut ca avea o fisura mica.Problema care a fost e ca fisura care o avea el era la orbita si nu la arcada.Si de-aici a inceput tambalaul.Ca nu avea cum sa-si faca fisura aia in interior de la cazatura, si ca la durerile care sunt provocate de durerea respectiva ar fi trebuit sa planga toata noaptea...si..si..si...de ce nu m-am dus atunci cu el la spital...am fost beata, drogata?????????Cu alte cuvinte..mama denaturata ce si-a batut copilul.Sa mori frate langa ei.le-am zis ca stiu si ei f. bine ce inseamna urgenta la Montreal...de la 6-7 ore de asteptat, ori daca el nu avea ochiul umflat, nu mai plangea, s-a comportat normal nu vedeam rostul.Si..pana la urma daca m-am dus luni la prima ora la spital m-am dus pentru binele lui, ca daca nu ma interesa nu mergeam deloc.In fine.....s-a ajuns pana la ..tu poti pleca acasa daca vrei, in momentul de fata avem toate drepturile asupra copilului.Imaginati-va intr-o situatie de asta!!!!!Am stat 4 zile in spital...zile in care nu i-au dat un tylenol, nu tu o picatura in ochi..nimic, nimic.Din 3 in 3 ore veneau sa-i ia tensiunea, temperatura si pulsul...l-au traumatizat pe bietul baiat ca nu mai suporta spital, cum intra cineva in salon cum se punea pe-un plans de nu-l mai linisteai.Pana la urma le-am zis la alea sa ma lase pe mine sa-i iau macar tensiunea ca facea ca trenul.4 zile de stres continuu, de intrebari, de incertitudine.In timpul asta au venit acasa dupa 3 zile de la prot. copilului si de la politie...au constatat ca a fost un accident si-au cerut frumos scuze, si cu asta am ramas.Ne-au lasat acasa dupa 4 zile.Nu m-a deranjat procedura care au facut-o, ci durata.Nu e posibil sa tii un copil sanatos in spital 4 zile pana sa constati tu ceva.Le-am zis sa ne lase acasa si pe urma poate sa vina si FBI-ul, si cine vrea, numai sa ma vad acasa.Nu au vrut.Sunt atatea de spus...dar vreau sa uit, e greu, a lasat sechele multe in sufletul meu, si cand eram acolo am ajuns sa regret ca sunt in Canada.In fine..asta e, nu va mai stresez si pe voi.

Trimit mesajul cat il mai am....



filmuletze si alte filmuletze



Teo si Andrea



Mariana (Andrea 25.10.2003 si Teodor 1.09.2006)

#15
sympa

sympa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 22:39

Ven si Ileana....multa sanatate la nazdravani dupa operatie.

Valeria....Jos palaria pentru ritmul tau, nici nu ma mir ca ai luat tichet la vitezele care trebuie sa le prinzi intre drumuri.Copilasii sunt frumusei foc!Si Andrea merge la un curs de inot care se desfasoara cam in acelasi fel.Sper ca pana la vara sa ruseasca sa invete cat de cat sa inoate singura.Ii place la nebunie in apa si ei!Bafta mai departe cu scoala...

Carmen...pai si eu cand le-am povestit educatoarelor la gradinita, au zis ca au mers totusi prea departe.Intai ar fi trebuit sa actioneze foarte repede sa cerceteze terenul si pe urma sa-l tina in spital daca ar fi constatat ca ceva nu rimeaza.Ele ziceau ca sunt obisnuite cu procedeele astea ca de cate ori se intampla ceva la gradi sunt cu toti astia pe cap.

Elena...nasol cu tichetul.dar daca mergi in curte poate scapi de el si de puncte, dar trebuie sa-ti pregatesti bine povestea.Mai gandeste-te cu plecarea .Eu zic sa-l pastrezi pe David cu tine sau sa pleci si tu cu ei ca daca nu veti suferi mult amandoi.V-am vazut pozicile..Alvarica a devenit un adevarat flacau, parca mai ieri ca si David.Imi aminteam cum era cu Andrea cand inca nu mergeau decat in 4 labe.

Trebuie sa inchei ca am musafiri..

Va pupic...



filmuletze si alte filmuletze



Teo si Andrea



Mariana (Andrea 25.10.2003 si Teodor 1.09.2006)

#16
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 23:28

Sympa, mai, nu stresezi pe nimeni cu cele scrise, dimpotriva... Eu sunt foarte interesata, am citit si subiectul cu copiii romani care au fost luati de statul italian tot pe baza unui denunt stupid. E atat nedreptate ca nu mai stiu ca sa zic[:(].. Spune-ne ce te intrebau in spital, ce fantazau, mai degraba, ca astia vin cu tot felul de scenarii... Doamne fereste de asistenta sociala, a devenit un fel de monstru ingrozitor.. [pup]Of, iti doresc sa treci cu bine peste momentul asta, si puiul mic la fel, sa nu-si mai aminteasca..Ciuf, si mie mi-e frica de anatomia moarta[:D], oribila materie, succes.. na ce sa zic..Deci si ai vostri merg la inot.. Nici instructorul lui O nu face prea mult, sta doar 30 de min cu amandoi, nu prea e timp, zic eu.. Foarte frumos au evoluat in Romania cand i-am dat la o tipa Sultana nu-mai-stiu-cum, si avea fiecare copil instructor propriu.. Atunci s-au vazut imbunatatiri spectaculoase, Codrin aproape invatase sa inoate...

Ajutati-o pe Sabina- un suflet curat!
Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006
[colegi]


#17
sympa

sympa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 01 martie 2008 - 00:14

Adriana...sa stii ca si eu am mai auzit de multe cazuri de astea dar niciodata nu m-am gandit ca o sa ajung sa fiu direct implicata.Cu atat mai mult cu cat violenta e departe de stilul care ma caracterizeaza atat pe mine cat si pe sotul meu.Le-am spus si lor ca ar fi ultimul lucru care s-ar intampla in familia mea.Sincer va spun, nici peste manute sau fundulet nu le dau.Imaginati-va daca Andrea ar fi spus ceva de genul asta cand au luat-o la puricat.Eram clar bagata pana in gat.Eu nu am fost acasa cand au venit "in control", dar cica in momentul in care au iesit din camera de la Andrea si-au si cerut scuze, ca a fost o eroare...si gata.Au mai facut poze la locul faptei...Un lucru e sigur, ca nici eu nu stiu cum si-a putut fisura osul orbital din cazatura aia fara sa aiba nimic la arcada.Ei au presupus ca a avut un obiect totusi in manuta, probabil nu dur ca altfel i-ar fi lasat zgarietura si pe piele, lucru care ar exlica si lipsa apararii cu mainile in momentul in care a cazut.Pai ce fantezii sa tot spuna?Ne-a luat pe rand la puricat cu intrebari de cand ne-am cunoscut....in legatura cu copiii, incepand cu alimentatie, igiena si mai tot ce tine de copii.Asta probabil sa vada daca stiu sa-mi cresc copiii[bang][bang][bang].

In legatura cu inotul eu am impresia ca ar fi invatat mai repede sa inoate daca intram si eu cu ea in apa, dar nu asculta deloc, si facea numai ce si cand vroia ea asa ca am renuntat.Deci cand intram cu ea in apa facea mult mai multe exercitii, pe cand acum face un exercitiu cu fiecare copil, timp in care ceilalti stau pe margine si se uita la el.Dar, daca e capoasa n-am ce sa-i fac.O sa invete ea pana la urma!

O zi buna la toate!!!!!!!!!



filmuletze si alte filmuletze



Teo si Andrea



Mariana (Andrea 25.10.2003 si Teodor 1.09.2006)

#18
Elenalove27

Elenalove27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 01 martie 2008 - 04:49

Mariana draga de tine !!! INCREDIBIL![bang][bang][bang]
...eu il mai ating pe Alvaro pe fund cand este EXAGERAT de nazdravan...dar dupa povestea ta nu mai am pic de curaj! Doamne fereste sa vina cineva sa il intrebe pe Alvarica daca il bat eu sau tacsu ca asta zice: YES! my MAMA & Dady kick my ass[:D]

Adriana, eu acum am avzut videoul cu mine [:D]THANKS<

ciuf,[:D][:D][:D] si eu care te credam viteaza!!!!

#19
carmen77

carmen77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 999 mesaje

Postat 01 martie 2008 - 21:36

Mariana, eu as fi facut scandal mare pe la spital ... [bang], dar pana la urma bine ca s-a terminat cu bine .. cred ca ati ramas cu gust amar dupa toata povestea.



Am mai pus cateva poze cu baietii .. care imi fac parul mai cret decat e el de obicei [:D].





[aerob] POZE NOI [foto]



Carmen [mamica]si [copil] Matei Gabriel + Marc






#20
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 02 martie 2008 - 00:20

Salutare! Sympa, li f-o fii luat de la idiotii astia americani, si la canadienii vostri. Ca numai astia intervin unde nu trebuie, si nu intervin cand trebuie.

Happy 1 martie, mey! Nimeni nu da nici un martisor azi? Ale mele sunt puse frumos pe board in bucatarie, tocmai ce le-am primit azi de la ai mei. Cate unul pt fiecare. Si cu ocazia sositii primaverii a inceput din nou sa ninga [alcool]. Iata o poza de saptamana trecuta, cand am crezut ca ne inzapezim. http://share.shutterfly.com/action/welcome?sid=8CctnDds0atAI¬ag=1




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -