Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan


249 raspunsuri la acest subiect

#21
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 25 mai 2008 - 19:25

simona, in primul rand vreau sa iti zic sa te linistesti! urmeaza tratamentul si vb cu dr. ori de cate ori e nevoie!

si eu am avut risc de nastere prematura si uite ca teo a venit la 40 de saptamani fara 3 zile (exact de ziua surioarei lui)...

din cate stiu eu, spitalul nu era pregatit pt nasteri premature, dar cel mai bine e sa vb cu dr. ta, sa-ti spuna ea ce e de facut in caz ca ...Doamne fereste!



mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE ALEX SI TEO:[foto]

alexutza 2003-2004,alexutza2005,alexutza2006,alexutza2007

povestea lui TEO



#22
simona_27

simona_27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 28 mai 2008 - 22:17

Multumesc ariel,ai drepatate, spitalul nu este pregatit pentru copilasi mai mici de 2200g ... sper sa nu fie cazul...Intre timp am cam stat prin spital si am trecut pe gyprinal dar inca mai am speranta ca voi trece cu bine peste toate, mai ales ca vad ca sunt multe fete in situatia mea.
Doamne ajuta!

#23
cristina_21

cristina_21
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 31 mai 2008 - 00:19

Buna Ariel, as avea si eu niste intrebari despre spital. Am vazut ca ai scris ca asistentele sunt dragute, poti sa imi spui daca bebelusii stau cu mama in salon, cate paturi sunt intr-un salon? Bebe poti sa il imbraci cu hainutele tale? Si sunt binevenite orice alte informatii... Iti doresc numai bine si tie si tuturor mamicilor si viitoarelor mamici.

#24
gopo29

gopo29
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 02 iunie 2008 - 20:20

quote:
Originally posted by cristina_21

Buna Ariel, as avea si eu niste intrebari despre spital. Am vazut ca ai scris ca asistentele sunt dragute, poti sa imi spui daca bebelusii stau cu mama in salon, cate paturi sunt intr-un salon? Bebe poti sa il imbraci cu hainutele tale? Si sunt binevenite orice alte informatii... Iti doresc numai bine si tie si tuturor mamicilor si viitoarelor mamici.



Buna Cristina!
Spitalul (sectia unde este maternitatea de fapt) este curat, iar asistentele mie mi s-au parut OK. Eu am nascut in oct. 2007 acolo si pot sa spun ca am fost tratata bine de catre asistente, chiar daca am 'cotizat' sau nu la ele. Eu am nascut prin cezariana si mi s-a facut tratamentul de dupa operatie, adica am primit analgezice si celelalte medicamente regulat. Eu am nascut intr-o zi de luni si am fost mutata la neo-natologie miercuri dimineata pentru ca nu au avut paturi libere pe sectie (asta fiind singurul inconvenient, sectia de neo-natologie este mica; am stat fara bebe aproape 2 zile). Dar cand am fost mutata mi-au adus copilul in camera. La neo-natologie sunt camerele cu 2 paturi, TV, frigider si o toaleta cu dus. Deci sunt conditii bune. Pe bebelusi ii imbraca doar cu lucruri de la spital pana iesi din maternitate; lucrurile tale le vei folosi cand vei pleca din maternitate. Mie asistentele de la bebelusi mi-au cerut sa le aduc pampersi, servetele umede si o cutie cu crema de galbenele pt fundulet, atat. Asistentele de la bebelusi sunt foarte atente cu bebeii, in special cu cei nascuti prin cezariana; cu mamele... hmmm... trebuie sa le rogi tu mai insistent daca ai nevoie de ajutor sau un sfat din partea lor.
Cat priveste "scorurile" din maternitate, eu i-am dat doctoritei mele 600, anestezistei 150, iar la asistente cate 5-10 RON. La doctorita de la bebei nu am mai apucat sa dau nimic pentru ca m-am intalnit cu ea doar la externare.
Cam asta e, in mare, experienta mea din acest spital. Daca as mai face inca un bebe, tot acolo as merge sa-l nasc, chiar daca acum eu m-am mutat in alt oras.

#25
cristina_21

cristina_21
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 05 iunie 2008 - 17:59

Buna Gogo,

Multumesc mult pentru informatii, imi sunt de mare folos, mai ales ca mai am putin pana la clipa cea mare si am mari emotii![biz]

#26
gopo29

gopo29
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 iunie 2008 - 20:39

Cristina iti tin pumnii sa ai o nastere usoara si fara probleme [flo]
Cum vei naste, natural sau prin cezariana? La mine a fost cezariana fiindca depasisem termenul cu 2 sapt. si bebelul intrase in suferinta fetala cand m-a internat pe mine ca sa-mi declanseze nasterea; dar doctorita mea a hotarat sa facem cezariana de urgenta.

#27
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 11 iunie 2008 - 04:01

cristina, din pacate eu nu te pot ajuta cu aceste informatii, deoarece, eu am avut nesansa de a naste inainte de deschiderea sectiei de neonato, care a fost renovata la inceputul acestui an. pe mine m-au internat in spital pe data de 9 apr. , avand dilatatie 2. din cauza ca a 2 a zi aveau vizita de la "cei de sus"(primar, trebui asi ministru, dar le-a tras teapa) pt inaugurarea sectiei de neonato, NU M-AU LASAT SA NASC!!!! (mi-au facut injectii cu amestec litic:nospa, scobutil si diazepam, ca sa stopeze contractiile) si mi-au dat LIBER numai dupa petrecerea de inaugurare, adica pe 10 apr. la ora 15...[bang][bang]. TRAIM IN ROMANIA!!!!

dr. mea a fost excelenta, asistentele la fel, MANAGERUL a fost de 2 lei, cu, scuzati limbajul, pupincurismul de care a dat dovada. era sa murim si eu si copilul meu din cauza acestui nemernic!!!

asa ca, sectia lor renovata si frumoasa, pt care am ales acest spital, nu mi-a folosit nimic. am nascut joi, am fost externata duminica, iar sectia a fost deschisa abia in cursul sapt. urmatoare...

am vazut ca ti-a raspuns gopo mai detaliat, cred ca te va ajuta mai mult raspunsul ei...eu am fost un caz atipic.

iarasi m-a mirat faptul ca pt bebe am adus noi hainute, cosmetice...tot. eu stiam ca nu e voie cu lucruri de acasa, dar....in cazul meu, a fost!

"scoruri": la dr. 6 mil. (nastere naturala), anestezista: 1 mil. (am avut trusa mea), asistenta care a asistat la nastere:500 mii, a 2 a nu vrut sa primeasca, tinand cont ca era sa murim in tura ei...(am prin ambele ture), dr. neoanato, la fel, nu a vrut sa primeasca din acelasi motiv....la asistente am dat cate 100 mii, la infirmiere care 50 mii. erau dragute si daca nu cotizam.

repet, personalului nu am ce sa-i reprosez, conditiile din spital nu au fost prea "roz" , dar era o situatie temporara, ghinionul meu!!!. conducerea e de KKO!!! daca nu as fi fost atat de afectata de experienta aceasta si de faptul ca am vazut moartea cu ochii, l-as fi tarat pe nemernic prin tribunale! dar.....daca vreti detalii despre nasterea lui teo, jos, la semnatura, am scris povestea...nici macar acolo nu am putut sa exprim in cuvinte aceasta experienta.

eu ii multumesc lui Dumnezeu ca suntem bine amandoi!



sa-ti dea Domnul tot binele din lume si nastere usoara si sa ai parte de cea mai frumoasa experienta din viata ta!



mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE ALEX SI TEO:[foto]

alexutza 2003-2004,alexutza2005,alexutza2006,alexutza2007

povestea lui TEO



#28
simona_27

simona_27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 11 iunie 2008 - 13:37

Ariel, povestea ta m-a tinut cu sufletul la gura. Felicitari si sa ai doi copii sanatosi care sa-ti aduca numai bucurii.
Referitor la atentiile pentru doctori si personal as avea o intrebare: cand anume ai dat plicurile? :D

#29
gopo29

gopo29
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 11 iunie 2008 - 17:50

ariel [flo]
ai toata admiratia mea. Ti-am citit povestea cu nasterea lui Teo si sa stii c-ai fost foarte curajoasa ca ai putut razbate peste clipele prin care ai trecut. Nu ma asteptam ca asa ceva sa se intample in spitalul acela [bang].
E un dulce puiul tau, am vazut pozele cu el si surioara lui. Sa va bucurati de ei ca sunt tare frumosi impreuna.
[pup]

#30
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 12 iunie 2008 - 01:36

multumesc simona si gopo. si voi sa va bucurati de puiutii vostri!

simona, "atentiile" le-am dat dupa...de fapt l-am pus pe sotul meu sa o faca. eu i-am dat doar asistentei care a fost langa mine la prima tura, chiar la iesirea ei din schimb. cred ca a apreciat gestul, pt ca a ramas cu mine si peste program:)



gopo, nici eu nu m-am asteptat la asa ceva...si inca nu inteleg DE CE este manager un individ care este pe langa tot ce inseamna medicina...am inteles ca este economist ca profesie...poate ca daca era medic intelegea gravitatea situatie....oricum ,bine ca s-a terminat cu bine!!! si cum nu cred ca vor mai fi prea curand inaugurari de genul asta...sinu-si va mai baga ala nasul...nu cred ca vor mai fi probleme cu nasterile ...



mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE ALEX SI TEO:[foto]

alexutza 2003-2004,alexutza2005,alexutza2006,alexutza2007

povestea lui TEO




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -