Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan


249 raspunsuri la acest subiect

#221
28061982

28061982

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 18:37

Maernitatea din spital se inchide pe 27. Intra in zilele fara plata. Eu aveam DPN 29 dec, dar pt ca se inchide maternitatea si dna dr. intra in concediu dupa 27 si o parte din ianuarie (nu stiu exact pana pe cat, dar ar trebui sa o intrebi) voi naste pe 23. Azi am fost la control. Totul este bine, dar inca nu s-a deschis colul pe cat ar trebui. Asa ca luam calciu ca sa avem contractii si sa se inmoaie colul. Am luat azi, dar pana acum niciun rezultat. Si daca pana pe 23 nu se intampla nimic ma duc sa imi declanseze nasterea ca sa avem timp sa stam si internate. Asa ca poate mai multe despre spital va scriu dupa. Oricum pana acum am auzit numai de bine. Eu vreau sa iau o rezerva de doua persoane sa poata sta mama cu mine internata. Sunt doua nopti practit.... deci pe 25 suntem acasa ... sa vedem ce ne aduce Mosu' [:I]

#222
cixinica

cixinica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 19:27

28061982 nastere usoara! [flo] Asteptam sa ne povestesti cum a fost. Cu dna dr Dragu nu a mai nascut nimeni? As vrea sa stiu daca vine de acasa la nastere (chiar si noaptea).

#223
nicolcris22

nicolcris22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 12:12

Citat:
citat din mesajul lui 28061982

Maernitatea din spital se inchide pe 27. Intra in zilele fara plata. Eu aveam DPN 29 dec, dar pt ca se inchide maternitatea si dna dr. intra in concediu dupa 27 si o parte din ianuarie (nu stiu exact pana pe cat, dar ar trebui sa o intrebi) voi naste pe 23. Azi am fost la control. Totul este bine, dar inca nu s-a deschis colul pe cat ar trebui. Asa ca luam calciu ca sa avem contractii si sa se inmoaie colul. Am luat azi, dar pana acum niciun rezultat. Si daca pana pe 23 nu se intampla nimic ma duc sa imi declanseze nasterea ca sa avem timp sa stam si internate. Asa ca poate mai multe despre spital va scriu dupa. Oricum pana acum am auzit numai de bine. Eu vreau sa iau o rezerva de doua persoane sa poata sta mama cu mine internata. Sunt doua nopti practit.... deci pe 25 suntem acasa ... sa vedem ce ne aduce Mosu' [:I]


Tot cu d-na dr Parpalici nasti? Stiu ca se intoarce pe 5 ian la spital.Stii daca acum spitalul este dotat cu ceva sau cumperi tu tot ce e nevoie? Ti s-a dat o lista in cazul asta?[pup]
Mult succes si nastere usoara.

[gravi] 34+ [baietel] ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
AMR 6 saptamani!!!
http://community.web...ser/nicolcris22

#224
Comi99

Comi99
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 18:12

Buna ziua scumpe viitoare sau actuale mamici. Am descoperit si eu azi forumul si as avea cateva intrebari.
Sunt o viitoare mamica de ianuarie 2010 ( termenul fiind undeva pe 10 ian). Sunt viitoare mamica de fetita ( Catalina) si am 36 saptamani. Voi naste la Spitalul Judetean Ilfov cu dna doctor Craciun Alina care a fost mai mult decat incredibila pana acum.
Legat de problema ventilatoarelor pt bebe pot sa va spun ca eu am intrebat-o pe dna doctor de sistemele de prim ajutor si mi-au spus ca spitalul este bine dotat.
Am inteles ca asistentele si medicii sunt f ok insa as dori sa stiu si eu mai multe despre partea financiara.

#225
AysTea

AysTea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 00:43

Nu prea stiu ce sa de partea financiara per total, dar nu stau bine deloc cu materialele. Fina mea a nascut acolo in noiembrie si nu aveau de nici unele, adica au cumparat pana si branula de la farmacie. Iti zic asta ca sa fii pregatita. Bafta si nastere usoara!

#226
anusca_a88

anusca_a88
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 01:45

buna fetelor,sunt si eu o tanara in devenire mamica.am citit toate comentariile voastre si m-am convins si eu ca spitalul e super.am fost acolo in august cand am aflat ca sunt gravida si m-a preluat doamna dr Racu Silvia despre care se scrie numai de rau.m-ati cam speriat pentru ca nu stiu cum va fi.chiar nu este nici o mamica care a nascut cu dansa?am termen pana pe 15 martie si deja ma gandesc cum va fi.ms

#227
dragonitza

dragonitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 04:29

Citat:
Stii daca acum spitalul este dotat cu ceva sau cumperi tu tot ce e nevoie? Ti s-a dat o lista in cazul asta?

Nu cred ca intre timp au primit fonduri. Asistentele care lucreaza acolo de ani de zile spuneau ca nu a fost niciodata o asemenea criza, sa nu aiba nici macar seringi, branule, vata. Inainte de operatie eu am stat cateva ore intr-o camera de la gravide unde m-a intampinat un afis: "Nu avem: seringi, branule, vata, ser fiziologic", asa ca va imaginati ce criza e. Nu cumparati nimic inainte pentru ca oricum nu stiti ce sa cumparati. Vi se va da o lista, dar ar fi bine ca persoana care va insoteste sa stea pe aproape; e posibil sa mai uite sa treaca pe lista unele lucruri si sa mai fie nevoie de inca o runda de "shopping" [:D].


#228
nicolcris22

nicolcris22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 10:48

Ier am fost la control la d-na dr Parpalici si am intrebat-o daca trebuie sa cumpar ceva si mi-a dat o mica lista cu : manusi, matase pt cusut( cea care se topeste)care se gaseste doar la tehnico-sanitare si oxitocina-macar o fiola, 2( care nu se gaseste in farmacii). In rest au zis ca au si ca oricum dk mai e nevoie de ceva se gaseste mai usor.Bine, si manusile chirurgicale se gasesc....

[gravi] 34+ [baietel] ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
AMR 6 saptamani!!!
http://community.web...ser/nicolcris22

#229
28061982

28061982

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 16:06

Buna nicolcris22
Tot cu dna dr Parpalici nasc. Eu am reusit sa fac rost de oxitocina si dupa ce nasc iti zic cu cate fiole mai raman pt ca noi am alertat pe toata lumea si am facut rost de vreo 8 fiole (5 bulgaresti si 3 romanesti). Asa ca dupa ce nasc, daca mai ai nevoie.... vorbim.
Altceva nu mi-a zis sa cumpar, decat cele neceare pt bebe.... adica hainute, Bepanthen sau crema de galbenele si vata pt mine.
In rest cred ca ne zice atunci si se duce sotzu si cumpara. Oricum eu ma internez de dimineata cand e dansa la spital si dupa se duce la Hiporat si se intoarce la pranz. Intre timp poate avem dilatatia care trebuie.... sper.

#230
nicolcris22

nicolcris22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 20 decembrie 2009 - 00:21

Citat:
citat din mesajul lui 28061982

Buna nicolcris22
Tot cu dna dr Parpalici nasc. Eu am reusit sa fac rost de oxitocina si dupa ce nasc iti zic cu cate fiole mai raman pt ca noi am alertat pe toata lumea si am facut rost de vreo 8 fiole (5 bulgaresti si 3 romanesti). Asa ca dupa ce nasc, daca mai ai nevoie.... vorbim.
Altceva nu mi-a zis sa cumpar, decat cele neceare pt bebe.... adica hainute, Bepanthen sau crema de galbenele si vata pt mine.
In rest cred ca ne zice atunci si se duce sotzu si cumpara. Oricum eu ma internez de dimineata cand e dansa la spital si dupa se duce la Hiporat si se intoarce la pranz. Intre timp poate avem dilatatia care trebuie.... sper.



Iti doresc nastere usoara si refacere rapida dupa!! Bebe sanatos si mult laptic!
Daca o sa ai timp dupa poate intri si ne povestesti si noua cum a fost totul.Eu s-ar putea sa fac cezariana( desi nu vreau sub nici o forma), mi-a spus ca s-ar putea sa nu poata trece bebe de bazin ca eu sunt mai micuta si bebe al meu e maricel....totusi sper sa se insele si sa incerc natural.Inca nu mi-a confirmat 100% ca trebuie cezariana...iar eu imi doresc tare mult sa nasc natural si fara epidurala ca am frica mare de anestezie. Tu o sa faci epidurala?Stiu ca dansa nu e deacord cu epidurala ( cel putin asa mi-a zis o prietena care a nascut cu ea in feb).
Pupici.


[gravi] 34+ [baietel] ANDREI ....ne mai gandim la al doilea prenume...
AMR 6 saptamani!!!
http://community.web...ser/nicolcris22


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -