Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

nasterea la Spitalul judetean Ilfov, fost Titan


249 raspunsuri la acest subiect

#201
28061982

28061982

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 21 noiembrie 2009 - 23:06

Multumesc pentru raspuns Valentyna8. Eu chiar imi doresc sa ma asiste dna dr Parpalici pt ca am incredre in dansa. Am inteles ca s-a purtat f frumos cu toate pacientele in timpul nasterii si le-a sustinut moral, insa tare mi-e frica de provocarea nasterii. Plus mai am o problema ...trebuie sa gasesc oxitocina fiole pt ca in spital nu au si am inteles ca nici pe piata nu se gasesc. Eu vreau sa merg pe mana dumneaei si sa declansam nasterea, insa sotul meu e impotriva si ma tot roaga sa ma mai gandesc si sa caut alt doctor sa astept pana cand vrea bebelutza sa vina pe lume. Off... nu stiu ce sa fac. Sper doar ca pana la urmatorul control sa se inmoaie cat de cat colul ca sa il conving ca o sa fie totul bine. Multumesc inca o data si daca stie cineva unde pot gasi oxiton sau oxitocina fiole va rog sa imi spuneti pt ca am mare nevoie.

#202
Adinutzzu

Adinutzzu
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 22 noiembrie 2009 - 22:46

Si mie mi-au provocat nasterea, o alta doctorita, dar tot la acest spital. Si a fost totul ok. In saptamana 38 esti la termen si daca medicul zice ca e ok, n-ai de ce sa te temi. Tot ea decide cum anume sa procedeze, ceva pastile, calciu injectabil sau altceva. Mie mi-au facut calciu pe la 10 dim si contractii foarte usoare am inceput sa simt pe la 4, intre timp m-am tot plimbat pe hol, poate ajuta si gravitatia. Si apoi totul a decurs normal. Membranele mi le-a rupt doctorita, ca tot nu cedasera, n-am simtit nimic. Oxitocina da, iti trebuie neaparat. Mie mi-au facut la un moment dat, pentru tot nu aveam contractiile cum trebuie. Te ajuta mult, altfel se poate prelungi travaliul.

#203
28061982

28061982

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 23 noiembrie 2009 - 13:42

Am o speranta. Am vorbit cu cineva in Ungaria sa vad daca imi poate lua de acolo oxitocina. Sper sa se poata cumpara de acolo fara reteta si saptamana viitoare sa mi-o aduca. Acum imi doresc sa trec de saptamana asta sa fie totul bine si sper ca pana la momentul X sa se inmoaie colul si sa am dilatatie sa nu ajung la cezariana. Am inteles ca fara dilatatie nici oxitocina nu ajuta. Oricum pana atunci mai avem 3-4 saptamani deci mai e timp.

#204
valentyna8

valentyna8
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 noiembrie 2009 - 15:50

Buna.
Ma bucur ca reusesti sa faci rost de oxitocina. Aceeasi problema o am si eu, incerc sa fac rost. Am reusit doar de o fiola de 1 ml si trebuie 5 ml,deci, mai caut[:)]
Eu zic sa stai linistita, caci fetitele sunt mai grabite, nu stau ele pana la 40 de sapt.( desi nu e o regula[:)]\)Poate la 38 va iesi de buna voie[:D]

#205
dragonitza

dragonitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 13:12

Fetelor am nascut ... indata ce ma pun pe picioare si ne intram un pic in ritm va povestesc. Pana atunci va spun sa mergeti linistite, absolut toata lumea se comporta frumos acolo, fie ca dai, fie ca nu dai. Trebuie insa cumparat absolut tot (perfuzoare, branule, seringi, medicamente, mancare ... tot tot). Inainte sa intrati in operatie (eu am avut cezariana) o sa i se inmaneze sotului o lista cu tot ce trebuie sa cumpere de la farmaciile din imprejurimi (nu gasiti tot ce e pe lista la o singura farmacie).

[gravi] 38+ [fetita]

#206
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 21:43

Felicitari dragonitza!! sa fiti sanatosi si tu si bebe.... Imi pare rau ca nu ne-am intalnit in spital, intre timp au aparut probleme si m-au programat si pe mine la cezariana pt joi la prima ora !! Sper sa fie totul bine cum a fost si in cazul tau !

#207
dragonitza

dragonitza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 22:00

AlinaEmi daca ai vreo intrebare iti raspund cu placere. Singura problema pe care am avut-o a fost faptul ca a doua zi dimineata dupa operatie imi era foarte foame si nu am primit nimic din partea spitalului, asa ca pana a sosit sotul meu cu papica am simtit ca lesin de foame. Ai voie sa mananci o banana dimineata una seara, iaurt simplu, branza dulce si supa strecurata (facuta numai din radacinoase), ceai pt alaptat.Deci ai grija sa ii spui sotului sa cam soseasca devreme la tine, pana in 9, ca deja pe la 10 incepe mobilizarea si e mare lucru sa prinzi un pic de forta.

[gravi] 38+ [fetita]

#208
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 14:09

Dragonitza, ma bucur ca a iesit totul bine si ai scapat deja!!

Da, as avea cateva intrebari daca apuci sa-mi mai raspunzi :
- daca intru in operatie maine (joi) la 7 dimineata, cand voi avea voie sa mananc ce ai spus ? (ca sa stiu cand le spun sa vina exact cu papa)
-pana la urma ai stat in rezerva cu insotitor ? daca da, presupun ca insotitorul poate veni abia dupa ce te muta de la terapie intensiva in rezerva, nu ? - ai idee cam cand ar putea fi asta in cazul meu, abia vineri dimineata ? sau il lasa dinainte ? insotitorului ii fac internare sau cum ?
- cum la mine cezariana a aparut ca o solutie de ultim moment, eu m-am interesat mai mult de tarifele pt. naturala. Mi-ar prinde bine si un sfat de la tine (pe PM): mana 1, 2, anestezist

Mersic mult, poate apuci sa-mi raspunzi [flo]


#209
valentyna8

valentyna8
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 17:11

dragonitza, felicitati! Sa fiti sanatosi si mancaciosi[:)]
Deci ai plecat cu impresii bune de la spital..aste e bine de stiut si pentru noi[:D]
Sa ne zici si noua de rezerve..
Multumim de info[:D]

#210
krys_nico

krys_nico

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 30 noiembrie 2009 - 13:46

Buna fetele!

Si eu voi naste la spit. Titan, dar cu dl dr Tarig, mai am pana atunci oricum dar deja ma intereseaza diversele aspecte legate de ce si cum se mai intampla prin spital.
Dragonitza, felicitari pentru fetita! Sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea!
AlinaEmi, vad ca si tu trebuia sa faci joi ceza, ce faci, esti ok? Cum a fost?
Puteti sa imi trimiteti si mie va rog pe pm, sau aici direct daca e, cat ati dat pe la doctori, asistente etc.

[gravi] 24+ cu [fetita]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -