Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credeti in viata vesnica?


53 raspunsuri la acest subiect

#1
mariaanna

mariaanna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.056 mesaje

Postat 25 februarie 2008 - 19:29

Suntem in vremuri tulburi din toate punctele de vedere...
Vietile se curma uneori prea devreme sau prea fulgerator.As vrea sa aflu parerea voastra:exista sau nu exista ,,viata " de dupa moarte?
Exista viata vesnica?
Si , daca da, unde credeti ca veti ajunge?Rai sau iad?

Mariaanna

#2
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 25 februarie 2008 - 20:32

Da cred in viata vesnica, pt ca Dumnezeu spune asta, si am convingerea ferma ca El nu minte.Ceea ce cred eu pe seama celor citite in Biblie, e ca viata vesnica ne va fi daruita in momentul revenirii lui Isus... pana atunci cei morti dorm unde au fost ingropati de cei dragi ai lor.
Nu stiu unde voi ajunge, asta depinde de decizia fiecarei zile....imi place sa cred ca in fiecare zi sint impacata cu Dumezeu.Nu perfecta, caci asta ar fi o incumetare din partea mea, ci om obisnuit, cu greseli si neajunsuri, care insa sint aduse si recunoscute la cruce pt a fi iertate.
Numai bine si pace de Sus.



#3
mariaanna

mariaanna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.056 mesaje

Postat 25 februarie 2008 - 22:13

quote:
Originally posted by Stefanna

Da cred in viata vesnica, pt ca Dumnezeu spune asta, si am convingerea ferma ca El nu minte.Ceea ce cred eu pe seama celor citite in Biblie, e ca viata vesnica ne va fi daruita in momentul revenirii lui Isus... pana atunci cei morti dorm unde au fost ingropati de cei dragi ai lor.
Nu stiu unde voi ajunge, asta depinde de decizia fiecarei zile....imi place sa cred ca in fiecare zi sint impacata cu Dumezeu.Nu perfecta, caci asta ar fi o incumetare din partea mea, ci om obisnuit, cu greseli si neajunsuri, care insa sint aduse si recunoscute la cruce pt a fi iertate.
Numai bine si pace de Sus.





Dar pana la venirea lui Isus, chiar dormim?Se zice ca sufletul merge acolo unde meriti si se bucura sau se chinuie, dupa caz...

Mariaanna

#4
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 26 februarie 2008 - 06:40

Da, pana vine Isus,Dumnezeu ne spune ca doar dormin.Iti dau cateva versete din traducera Cornilesu a Bibliei, care pe mine m-au convins ca moartea e un somn.
ECLESIASTULcap 9, cu verset 10 "tot ce gaseste mana ta sa fac, fa cu toata puterea ta!Caci in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuinta, nici stiinta, nici intelepciune"( decai daca ajungi fie in rai fie in iad imediat dupa moarte, nu vad cum pot sa lipseasca activitati care tin de viata in sine)
In evanghelii se povesteste despre Lazar din Betania care moare.Isus stie si se duce in Betania sa implineasca minunea invierii.Iata cum relateaza evanghelia lui Ioan acest eveniment.
EVANGHELIA DUPA IOAN cap 11 verset 11 "Lazar, prietenul nostru, doarme.Dar MA duc sa il trezesc din somn"
Iar in Intaia Epistola catre Tesaloniceni cap 4 cu verset 16 se spune" Caci insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va pogora din cer si intai vor invia cei morti in Hristos"( ma intreb acum, daca cel credinscios dupa ce moare merge direct la cer, despre invierea caror morti in Hristos , mai vorbeste Dumnezeu aici?!)
Si apoi asa doar ca opinie a mea personala,luand exemplu ca sint pacatoasa si ajung in iad... ok, eu am trait sa zic 60 de ani.De la moartea mea pana la revenirea lui Isus sa spun ca trec 100 de ani.Eu am pacatuit 60 de ani da?! Cum poate un Dumnezeu care este drept sa ma pedepseasca mai mult decat anii traiti efectiv de mine si in care am pacatuit.Io una nu pot sa cred intr-un astfel de Dumnezeu si nu mai vad nici cum dreptatea si mila ar putea exista in caracterul Sau.Atunci care mai e diferenta intre Dumnezeu si Satan, daca acest Dumnezeu poate ingadui suferinta mea la nesfarsit?!
Cu drag,
Stefanna

#5
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 03 martie 2008 - 02:20

In "viata vesnica" asa cum e descrisa de crestinism, islamism sau alte religii, cu siguranta nu cred.
Ca e ceva dupa moarte, probabil.

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

#6
capra cu trei iezi

capra cu trei iezi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 03 martie 2008 - 13:35

sper din tot sufletul sa existe ceva dupa moarte, o alta dimensiune, o alta stare...viata vesnica. mie mi se pare absurd ca odata cu moartea fizica sa se termine totul.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

#7
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 03 martie 2008 - 17:04

Nu cred!Chiar daca doar cei virtuosi ar merge in rai sau intr-o alta dimensiune ar fi o aglomeratie...Cred in alte lucruri-cred ca exista Dumnezeu,cred ca unii din noi au ingeri pazitori dar viata vesnica...nu,sunt sceptica.

#8
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 25 martie 2008 - 18:53

Cred ca exista ceva dupa moarte.
Nu cred in "viata vesnica" cea descrisa de religia crestina. Nu am cunostinte despre alte religii (budism de exemplu) deci nu pot spune daca cred sau nu ce zic ele.
Nu cred in Rai si Iad.
Unde voi ajunge dupa moarte .... hm .... poate ma reincarnez?

Sorana si Monica (5 ani)

#9
pisix

pisix

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.557 mesaje

Postat 30 martie 2008 - 22:44

Da in reincarnare credeti ?



PisiX,

Viitoare Mami (O data si-o data)

Cel mai tare film !

#10
Laura XXX

Laura XXX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 246 mesaje

Postat 31 martie 2008 - 21:55

DA cred in viata vesnica exact asa cum e descrisa de Biblie. Altfel nu mi-o inchipui decat langa Dumnezeu.




AJUTOR SI RUGACIUNE PT. CRISA www.crisa.ro


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -