Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu am eliminat placenta in timpul nasterii!


22 raspunsuri la acest subiect

#1
Saralexia

Saralexia
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 23 februarie 2008 - 23:12

buna fetelor,
Am trecut printr-o situatie supernasoala in momentul travaliului, din cauza ca eram ff obosita si nici nu stateam f bine pe masa de nasteri nu am reusit sa imping cum trebuia in momentul expulziei bebitei mele, de bine de rau a iesit intr-un final cu ajutorului medicului care a fost de nota 10 ( dr. Filipescu de la Elias), dar apoi cand credeam ca m-am linistit si ca atrecut marea furtuna, a venit marea bomba si anume nu expulzasem si placenta, iar in clipa aceea am crezut ca mor, efectiv a fost trauma vietii mele, durerea durerilor, iar dr a trebuit sa bage mana dupa ea si sa o smulga cred ca cu tot cu inima mea:((
intrebarea este, ati mai trecut vreuna dintre voi prin asemenea chinuri, eu nu stiam ca se poate intampla asa ceva, acum voi fi pregatita psihic la a 2 sarcina.!!!


#2
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 24 februarie 2008 - 09:34

quote:
Initial creeata de Saralexia
buna fetelor,Am trecut printr-o situatie supernasoala in momentul travaliului, din cauza ca eram ff obosita si nici nu stateam f bine pe masa de nasteri nu am reusit sa imping cum trebuia in momentul expulziei bebitei mele, de bine de rau a iesit intr-un final cu ajutorului medicului care a fost de nota 10 ( dr. Filipescu de la Elias), dar apoi cand credeam ca m-am linistit si ca atrecut marea furtuna, a venit marea bomba si anume nu expulzasem si placenta, iar in clipa aceea am crezut ca mor, efectiv a fost trauma vietii mele, durerea durerilor, iar dr a trebuit sa bage mana dupa ea si sa o smulga cred ca cu tot cu inima mea:((intrebarea este, ati mai trecut vreuna dintre voi prin asemenea chinuri, eu nu stiam ca se poate intampla asa ceva, acum voi fi pregatita psihic la a 2 sarcina.!!!
Doamne, ce horror! N-ai avut anestezie? Offf, bine ca ai scapat si n-au fost alte complicatii...sa va traiasca bb si sa fiti sanatosi!Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007[url="http://clio78val.hi5.com"]

#3
ramyteo

ramyteo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.256 mesaje

Postat 24 februarie 2008 - 10:35

Da si eu am patit la fel numai ca eu intre timp am vorbit si la telefon [:D] si cand a venit dr. si a tras placenta din mine mi s-a taiat respiratia. Se mai intampla si din astea[:D][pup] si bine ca a trecut.



Teo [pup]

Perlute

o viata...

#4
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 24 februarie 2008 - 15:06

nasolica treaba...stiu ca si bunica mea a patit asa ceva si exact astea au fost si cuvintele ei...ca i-au smuls placenta cu tot cu inima...

Refacere rapida si bebe sanatos iti doresc!

Doar 7 saptamani pana cand o vom strange in bratzuca pe
[copil]fetitza noastra iubita, Honey Ioana [biz]!


mami_papatot[gravi] +33 Honey Bunny


http://community.web...er/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

#5
carpatina

carpatina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 24 februarie 2008 - 23:38

Wow... fara anestezie? Ce barbarism..



Eu am nascut in Belgia.. si placenta mea a iesit dupa 1 ora de la nastere.. tocmai cand se pregateau sa-mi faca enestezie generala pentru a mi-o scoate...



=====================

Mami de Ioana (27.09.2007)

#6
Saralexia

Saralexia
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 25 februarie 2008 - 00:40

ce anestezie fetelor??? mi-au facut o asa-zisa peridurala care nici macar nu a prins, dar credeti ca a interesat pe cineva...eu le tot spuneam ca simt totul pe viu dar pe cine interesa...la a doua sarcina sigur ma duc sa nasc intr-un spital particular. poate intr-adevar in spitalele din strainatate medicii se ingrijesc si de confortul fizic si psihic al mamicii. Multumim lui Dumnezeu ca Sara a iesit bine sanatoasa. Multumesc pt raspunsurile voastre, vad ca nu sunt singura traumatizata...pupicei la fetite si baietei!!!

#7
ellymer

ellymer

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 07 martie 2008 - 22:31

Draga Saralexia....imi pare rau de ce ti s-a intamplat...inca o dovada ca in unele spitale actul medical lasa mult de dorit.In mod sigur nu asa trebuia sa se intample, chiar si cineva fara pregatire stie ca asa ceva nu se face fara anestezie, Doamne, nici nu-mi vine sa ma gandesc prin ce ai trecut....Eu am avut aceeasi problema, nu am eliminat placenta dar mi-au facut anstezie generala si ultimul lucru de care imi amintesc e vocea doctoritei (o minune de dr!!!) care spunea "cheama anestezistul....si sa vina urgent" Cand m-am trezit aveam tuburi peste tot, perfuzii, sange, sonda....si imi clantaneau dintii de frig, la propriu si nu intelegeam ce naiba s-a intamplat, de ma simt asa de rau.Adica ma gandeam eu ca nu va fi chiar joaca de copil, da' nici chiar asa.Era 4 dimineata si apoi a venit doctorita sa ma vada si mi-a zis ce s-a intamplat...Abia pe la pranz mi-au adus fetita, dar nu ma puteam ridica ptr ca perdusem mult sange....Oricum, orele alea au fost cumplite...

#8
ramyteo

ramyteo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.256 mesaje

Postat 10 martie 2008 - 00:22

Doamne Ellymer, pai si la tine a fost nasol. Poate acum ma bucur ca ca am simtit orice intepatura[:D] ca apoi m-am ridicat din pat singura, bine am fost cam ametita dar...a fost bine. Si ai fost norocoasa ca ti-a adus fetita langa tine, eu am nascut seara la ora 20 si a doua zi pe la 10 dimineata m-am dus ca sa o vad si nu am gasito nici unde[:D] am cautato cu inca o asistenta am luat patuturile la rand si nici unde ,pana cand intr-un colt era un incubator acoperit cu scutece si cand a ridicat , ficamea dormea acolo si era rosie la obraji . Si mi-a aduso dupa vreo doua ore .

Va [pup] ,sa cresteti mari si sanatoase



va ofer cate o [cafea] de relaxare si cate o [flo]



[zana]

Perlute

O viata traita de pe o zi pe alta

Filmulete

#9
ellymer

ellymer

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 10 martie 2008 - 20:05

Mersi ramyteo de urari....esti draguta....
Ca bine zici....nasol..sau cel putin unele aspecte.dar vezi, putea fi si mai rau, macar nu mi-au scos placenta pe viu, ca sareialexia.Frate, unde-i mila sau compasiunea sau...daca tot nu putem vorbi de profesionalism?Adica ti-e mila de un animal care sufera dar unei femei care tocmai a nascut ii faci pe viu o astfel de manevra extrem de dureroasa si traumatizanta......Dr mea zicea ca asa ceva in nci un caz nu se poate face fara anestezie.Dar nu ma mai mira nimic in ziua de azi.
Si noi va pupam si va trimitem multe, multe [flo][flo][flo]

#10
mariana_1976

mariana_1976

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 10 martie 2008 - 21:15

Aici imediat dupa ce se naste copilul se da o injectie cu oxitocina pentru a stimula contractiile uterului care ajuta la eliminarea placentei.
Moasele dupa ce administeaza injectia asteapta un pic si apoi gentil apasa pe uter sa faciliteze eliminarea placentei.

(Aici se asteapta doar 45 de minute sa se elimine placenta, dupa aceea intram urgent la operatie daca nu se reuseste sa se scoata altfel).

Mereu mi-a fost teama ca nu se elimina si numai gindul la anestezie generala si operatie ma facea sa tremur.Tot cu frica stau si acum...[bang] desi atit moasa cit si doctorul mi-au spus ca este ceva rar...

Mariana [gravi]23+
mami de Monica, Matei, Markus si Magda



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -