Sari la conținut

Sari la conținut


Prejudecati vestimentare...


214 raspunsuri la acest subiect

#21
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 07 iulie 2008 - 18:37

am o rochita albastra(de vara) pe care o combin cu sandale verzi si poseta verde!
nu port fusta decat in ocazii rare...
am asortat pantaloni verzi, trei sferturi, de vara, cu camasuta roz, cu cela bulinute tot roz-transparet!
nu port culoarea maro, nici la imbracaminte nici la incaltaminte!
nu suport bluzele mulate pe corp, pantalonii din care se vad chiloteii, fustele scurte, nu din motive estetice, mai mult din cauza slujbei...
a, si nu folosesc machiaj decat de doua ori pe an, in rest un ruj culoarea buzelor! bijuterii foarte discrete! palarie vara, aproape zilnic...(mania palariilor o am de la mama si bunica!!!)

si iarna, nu agreez hainele de blana....desi sunt unele care imi plac...dar nu port!



Kari

#22
IreneCAM

IreneCAM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 754 mesaje

Postat 07 iulie 2008 - 19:43

Nu port sandale negre si poseta neagra vara.
Ma enerveaza daca poseta si incaltamintea nu au aceeasi culoare si nu sunt acelasi stil (ex. geanta sport la incaltaminte sport, fara toc).
Nu port 2 tipuri de imprimeuri in acelasi timp.
Tinuta se asorteaza cu evenimentul, NU haine super elegante la serviciu sau tinuta eleganta la piata.
Nu port bijuterii de aur si de argint in acelasi timp, sau bijuterii valoroase cu accesorii simple din metal sau lemn.
Asortez rujul la culoarea parului (ex. daca sunt vopsita roscat nu folosesc ruj cu reflexe roz).
...cam atat imi aduc aminte acum, cred ca mai am:))...aaa, si inca ceva, desi nu e prejudecata, e descoperit in timp, dupa ani de experimente:): nu port tricouri, decat f rar, prefer camasile, musai cambrate, sport sau elegante, toate culorile. Tricourile, mulate sau largi, ma dezavantajeaza, data fiind greutatea si conformatia mea. Din acelasi motiv, la fuste prefer o anumita lungime, de la care ma abat rar (putin mai jos de genunchi).


"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

#23
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 07 iulie 2008 - 21:49

Auzi, Susur, apropo de ce ziceai tu: imi zicea o colega, care s-a mutat in Canada, ca acolo iti dai seama si pe strada care e romanca: aranjate, machiata de dimineata pana seara, imbracata frumos, feminin, cu tocuri de 10...asa e?
referitor la subiect: abia anul acesta am avut tupeul sa imi cumpar sandale rosii, mov si galbene! Am stat si m-am gandit la magazin sa imi iau negre, albe sau...rosii? Zic: lasa ca 32 de ani am purtat numa' negru, maro, alb si bej! Makar acu' sa port ce imi place! Si stiti ceva? cand ma incalt in sandalele mele rosii, imi pun rochita galbena scurta si gentuta mov ma simt cea mai frumoasa femeie! Nu pot pricepe cum se imbraca unele femei numa' in blugi, adidasi si tricou! Si se mai mira ca arunca barbac-su okeade in stanga si-n dreapta! Chiar am numarat odata impreuna cu al meu cate femei purtau rochie/fusta pe faleza. Stiti cate? DOUA! Eu si cu inca una! Mi s-a parut foarte trist! Mai ales cand barbatii lor se uitau dupa mine...

"sky is the limit!"

#24
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 07 iulie 2008 - 22:20

Nu-mi place sa port bijuterii care sa atarne la cantar,imi place sa port ceeace ma face sa ma simt fericita in acel moment;nu vreau sa par [hippi] dar s-a intamplat sa fiu uneori aranjata sub varsta mea reala si ..culmea sa nu par ridicola!
Trebuie sa va analizati pt. a un aranjament potrivit poate sa va aduca f. multa fericire;secretul:sa va aranjati dupa varsta si starea de spirit pe care vi se pare ca o aveti in acel moment.

#25
susur

susur

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 07 iulie 2008 - 22:25

quote:
citat din mesajul lui ellej




Hm, de aia toti strainii dau navala cand e vorba de femei din est :)

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
[/quote]

Da aici ai dreptate,s-or fi saturat saracii de sleampate in saboti si cu sosete .Femeile din est au ceva al lor, am observat , parca-s mai ingrijite si mai atente la vestimentatie.Cat despre romance , eu una imi dau sema de cele mai multe ori ca-s romance ,uneori ma insel si descopar ca-s rusoaice dar in general le recunosti.Nu-s machiate si gatite ca in Ro dar au un ceva ,felul de a asorta culorile poate, pana si o vestimentatie sport sau de plaja o poarta cu stil ...de asta fug ochii barbatilor in est [amoras]

#26
printesa_roz

printesa_roz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 08 iulie 2008 - 23:11

quote:
citat din mesajul lui rory76
Auzi, Susur, apropo de ce ziceai tu: imi zicea o colega, care s-a mutat in Canada, ca acolo iti dai seama si pe strada care e romanca: aranjate, machiata de dimineata pana seara, imbracata frumos, feminin, cu tocuri de 10...asa e? referitor la subiect: abia anul acesta am avut tupeul sa imi cumpar sandale rosii, mov si galbene! Am stat si m-am gandit la magazin sa imi iau negre, albe sau...rosii? Zic: lasa ca 32 de ani am purtat numa' negru, maro, alb si bej! Makar acu' sa port ce imi place! Si stiti ceva? cand ma incalt in sandalele mele rosii, imi pun rochita galbena scurta si gentuta mov ma simt cea mai frumoasa femeie! Nu pot pricepe cum se imbraca unele femei numa' in blugi, adidasi si tricou! Si se mai mira ca arunca barbac-su okeade in stanga si-n dreapta! Chiar am numarat odata impreuna cu al meu cate femei purtau rochie/fusta pe faleza. Stiti cate? DOUA! Eu si cu inca una! Mi s-a parut foarte trist! Mai ales cand barbatii lor se uitau dupa mine..."sky is the limit!"
Rory, scuza-ma, dar daca purtai sandale rosii, rochitza galbena si gentutza mov, inteleg de ce se uitau toti la tine. Cred insa ca nu cu admiratie.......POZE

#27
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 09 iulie 2008 - 00:42

Stai, ma, printesa roz, ca nu mi le pun toate deodata asa pe mine! Am lucruri asortate la toate-la mine asortat inseamna de fapt complementar, adica gasesc o culoare care sa o puna in evidenta pe cea dominanta, intelegi? Eu cred ca e vorba de atitudine, chiar daca m-as imbraca aiurea dar eman feelingul ala de "ma simt bine in pielea mea" voi suci destule capete...si nu numai de femei!

"sky is the limit!"

#28
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 09 iulie 2008 - 02:53

Si eu am inradacinate o serie de prejudecati de care scap greu si numai cu vointa si muuuulte incurajari din partea prietenelor. Asadar:

- Daca am un articol ne-uni (carouri, dungi, buline, etc) celelalte tre sa fie uni.

- geanta asortata cu pantofii. Greu ma conving sa fac altfel. Din cand in cand mai merge, pun geanta rosie si bijuuri rosii da' greu cu piticu din creer

- abia anul asta am inceput sa port pantofi colorati

- nu pot purta (decat tot asa cu un efort de vointa) incaltari cu degete la vedere. Nu pot si pace.

- in ocazii elegante tre sa am dresuri, tocuri, machiaj. Sub nici o forma nu ma simt eleganta fara dresuri. Bine ca asta e si din cauza ca am ceva kg in plus, dar asa era si inainte de a ma ingrasa.

- cercei care atarna (desi mi se spune in mod repetat ca imi stau bine)

- machiaj la tinuta sport

- unghii date cu rosu ( nu rosul ma deranjeaza ci aspectul jalnic imediat ce sare oja)

- ruj care sa se ia si sa ramana doar pe contur

- haine asimetrice (un umar cazut, o poala mai lunga, laterale atarnate la bluze...)

- bluze cu guler pe sub sacouri sau sacouri fara guler. Regula e clara: sacoul are guler, bluza nu are guler :D

- asortarea culorilor iarasi mi-a ramas de la bunici, gen nu merge rosu cu verde sau verde cu albastru, nu faci abuz de combinatia alb negru, nu asortezi negru cu bleumarin sau cu maro ca e trist si tot asa.

- bluze cu imprimeuri pe sub sacourile costumelor elegante. Bine, asta o cam duc in extrema de a ajuns si bluza rosie considerata destrabalare.....



Cam astea ar fi...



Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

http://community.web...m/user/vizigotu

http://community.web...zigotubaiatmare



[url="[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url]"]cronica vizigotului[/url]



Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

#29
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 09 iulie 2008 - 12:11

quote:
citat din mesajul lui susur

quote:
citat din mesajul lui ellej




Hm, de aia toti strainii dau navala cand e vorba de femei din est :)

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.



Da aici ai dreptate,s-or fi saturat saracii de sleampate in saboti si cu sosete .Femeile din est au ceva al lor, am observat , parca-s mai ingrijite si mai atente la vestimentatie.Cat despre romance , eu una imi dau sema de cele mai multe ori ca-s romance ,uneori ma insel si descopar ca-s rusoaice dar in general le recunosti.Nu-s machiate si gatite ca in Ro dar au un ceva ,felul de a asorta culorile poate, pana si o vestimentatie sport sau de plaja o poarta cu stil ...de asta fug ochii barbatilor in est [amoras]
[/quote]

Eu nu zic sa fie femeia obsedata de aparente, dar nici ce-am vazut in occident nu-mi place. Sunt nesarate si sleampete. Parca tot mai bine cu prejudecati :)

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#30
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 09 iulie 2008 - 13:23

Trebuie sa recunosc ca anul acesta, pentru prima oara, am purtat fusta conica cu pantofi fara toc si e o mare eliberare!!
Si inca ma chinui (mi-e foarte greu) sa-mi cumpar haine colorate! Sunt blocata a proastelea in culori neutre. Cand merg cu pretenele la cumparaturi de haine ele ma numesc "pensia" sau "parastasu'" - foarte greu sa-mi scot prostiile astea din cap, cred ca au fost bagate prea devreme, plus ca epoca mea de glorie s-a suprapus cu era grunge.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -