Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Cand spunem copilului ca este adoptat?


147 raspunsuri la acest subiect

#41
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 14:26

Citat:
citat din mesajul lui gabriela42

ma bucura foarte mult povestile voastre,ma regasesc in unele din ele.eu si sotul meu avem un pui de crescut si suntem foarte fericiti pentru minunea ce ne-a daruit-o dumnezeu.m-am framintat pe tema a spune a nu spune si saptamina trecuta m-am hotarit si am procedat.ma gindeam ca va fi mai greu dar nu!micutul a reactionat extraordinar de frumos.mi-a spus ca el ne iubeste f mult pe noi ca ii place totul aici si ne-am luat iar cu joaca.eu in sinea mea ce-mi zic ,mmm poate nu m-a inteles .vorbeste la telefon cu buni sii spune toata povestioara foarte senin firesc .mi-am dorit sa-i spun eu adevarul pt ca nu-mi place sa mint,el stie lucrul acesta si m-am temut de prostia celor ce ne inconjoara.am o fam de vecini care sunt f nerabdatori de-o birfa si sigur l-ar fi executat .micutul are 5 anisori si domnele de la dpc m-au tot presat spune-i spune-i.uneori mai au si ele drptate .suntem parca si mai atasati si mult mai gospodin.am curatat deja ridichii cartofi si morcovi cu aparatul...e mari bucatari vom fi.ginduri bune si ma bucur de placuta intilnire[yami][



gabriela sa va traiasca flacaul. e normal ca asistentele sociale sa insiste pentru ca filu tau sa afle adevarul. in felul acesta se asigura ca sunteti protejati de multe suparari cauzate de oameni binevoitori

#42
simona14

simona14

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 01:52

Mi-a placut povestioara voastra Mariaa,sa va traiasca steluta voastra norocoasa.Pot sa imprumut si eu povestioara pentru steluta mea?[pup]
Gabriela e mai bine ca i-ai spus din timp,asa sunteti pregatiti pentru binevoitorii de ocazie.

#43
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 15 februarie 2010 - 18:44

[flo] Simona, daca doresti da-mi un PM cu adresa ta de mail si iti trimit varianta originala pe care o poti modifica dupa cum e situatia la voi [:)]



[pup]



[flo] mamica de Alexandra Ioana [olala] nascuta din inima, crescuta in suflet [9cer] [flo]


_______________________________________________________________________________________



“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”


Emma este IUBIRE ******[copil] un copil a crescut in inima mea [:)] ****** am un inger pazitor [pic]


#44
raisa5

raisa5

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 14 august 2010 - 15:26

Acest subiect este foarte delicat, si copilul nu trebuie sa afle prea repede dar nici prea tarziu. Varsta ideala de a-i zice cred ca este 10-12 ani. Parerea mea.

reclama mascata

#45
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 17 august 2010 - 22:23

RAISA NU-I CHIAR ASA ,SCUZE 10 12 ANI DEJA TEMELE SUNT....MULT EVOLUATE FATA DE VIRSTA NOASTRA CIND ERAM MICUTI!BAIETELUL MEU SA INFORMAT CU SITUATIA O ARE IN GIND O SUSTINE CU MINDRIE CIT DE FERICIT ESTE CA A GASIT O MAMI SI UN TATI SA IL AJUTE PINA VA CRESTE...ESTE IMPORTANTA INCREDEREA SI DRAGOSTEA SI AFLA CA AM INTILNIT ,,FIINTE,, CARE ACUM MARE CIND INTELEGE TOT AU DESCHIS SUBIECTUL CLAR CU GURA MARE DESPRE SITUATIA CA ESTE ADOPTAT,DE FATA CU MINE CARE SUNT OCHII SI COPILUL...TREBUIE SA STIE DE MIC.MINCIUNA II VA AFECTA MULT MAI MULT.OAMENII SUNT...DIFERITI SI DACA NU VOR AFLA DE LA ,,PARINTII NOI CUM ZICE ANDEIUT,,VOR AFLA DE LA RAUTACIOSII CU SUFLETELE STAFIDITE !DE MICI NU CONSTIENTIZEAZA REALITATEA DAR...STIU ADEVARUL[pup][pup][pup]

#46
nana_sim

nana_sim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 622 mesaje

Postat 16 februarie 2011 - 11:39

[^] [flo][flo][flo]
Citat:
citat din mesajul lui Mariaa
Mishule, primeste aici si de la mine multe, multe imbratisari!! [grup] sa aveti parte de tot binele din lume [pup] La multi ani, mamica frumoasa! [pup]Noi ii spunem Alexandrei 'povestea ei' cum ca era odata o planeta unde mamicile care nu puteau sa aiba grija de copilasii lor, le trimiteau pe un cer unde acestia deveneau stelute. Toate fetitele si baieteii erau stelute iar fiecare steluta avea o buni care avea grija de ea sa straluceasca pana-si gaseste mamica. Tot pe planeta aceea mai era o zana buna bunaaa, care asculta toate rugamintile parintilor care nu aveau copilasi. Mami si tati au cautat steluta de fetita Alexandra peste tot in lumea asta pana au ajuns la zana buna care le-a ascultat dorinta si a transformat steluta de pe cer in fetita speciala Alexandra care si-a gasit mamica si taticul! Am redat cumva povestea in forma scurta ca sa nu insir aici cearceaful la ceas de seara...Cert e ca ne spune de 'n' ori pe zi - 'mami/tati, mi-a fost taaareeee dor de tine!!! ' initial am luat-o ca pe o concluzie de-a ei dupa o iesire de-a noastra din casa/curte. Repede insa ne-am dat seama ca ea se refera mult mai tare la trecut decat ne imaginam noi...De atunci ii raspundem ca ne-a fost dor unii de altii pana acum, dar de acuma nimic nu ne mai desparte si vom fi impreuna o viata intreaga! Dupa un moment de tacere, raspunsul ei a fost dezarmant: - ...o ce ma bucur!!!! Intr-o zi a recunoscut hainele cu care am fost imbracati cand am mers la ea in vizita prima data, cand am cunoscut-o practic! Am ramas efectiv fara replica amandoi!Inteleg mai multe decat credem noi si eu una sunt convinsa ca ei 'stiu' in fiecare clipa cum au intrat in viata noastra! enik [flo]
[flo] mamica de Alexandra Ioana [olala] nascuta din inima, crescuta in suflet [9cer] [flo]
_______________________________________________________________________________________
“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”
Emma este IUBIRE ******[copil] un copil a crescut in inima mea [:)] ****** am un inger pazitor [pic]
... cu inalte calificari de nasa si matusa.

#47
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 29 aprilie 2011 - 19:22

Maria mea are 4 ani si jumatate si a aflat deja toata povestea adoptiei ei.



Mai intai nu m-am ferit niciodata sa spun de fata cu ea ca e o fetita adoptata, pe un ton normal, firesc. Chiar ea imi spunea "mami, nu-i asa ca eu sunt o fetita adoptata? Ii spuneam "Da", apoi OBLIGATORIU ne declaram cat de mult ne iubim, ne strangeam in brate, ne pupaceam... Apoi, Maria a venit intr-o zi sa ma intrebe daca atunci cand s-a nascut eu am fost la spital. I-am spus "Nu, Maria, cand te-ai nascut tu eu eram acasa, ma rugam la doamne Doamne sa te trimita in sufletul meu!"



Ce a urmat, cititi mai jos:



Maria: mami, cand m-am nascut, ai fost la spital?

Eu: Nu, Maria, cand te-ai nascut tu, eu eram acasa, ma rugam...

Maria: sa ma trimita Doamne-Doamne in inima ta?

Eu: da, Maria, pentru asta ma rugam din tot sufletul!

Maria: te iubesc, mami! Ma duc acum sa ma uit la desene animate...



Maria: mami, ai fost fericita cand m-ai nascut?

Eu: Maria, nu eu te-am nascut, eu te-am chemat in inima mea! Dar da, am fost foarte fericita cand am stiut ca te-ai nascut!

Maria: si eu sunt foarte fericita ca esti mama mea!

EU: te iubesc, Maria!

Maria: si eu te iubesc, mami! Imi dai niste biscuiti?



Maria: mami, cum a fost cand m-am nascut eu?

Eu: cand ti s-a dat viata, a fost muuuuuuulta iubire la mijloc.

Maria: adica eu m-am nascut din iubire? cum asa?

Eu: da, Maria, te-ai nascut din iubire! Un baiat si-o fata s-au iubit si din marea lor iubire te-ai nascut tu.

Maria: adica nu m-ai nascut tu?

Eu: nu, Maria, nu te-am nascut eu, eu...

Maria: stiu! tu l-ai rugat pe Doamne-Doamne sa ma trimita in inima ta, dupa ce m-am nascut!

Eu: asa e, Maria, ai dreptate!

Maria: si Doamne-Doamne te-a ascultat!

Eu: da, m-a ascultat pentru ca Doamne-Doamne ma iubeste si TE iubeste.

Maria: adica tot din dragoste m-a trimis in inima ta?

Eu: da, Maria, tot din dragoste!

Maria: te iubesc, mami!

Eu: si eu te iubesc, Maria!

Maria: atunci in seara asta imi dai pijamaua roz cu Barbie?



... povestea continua. Firesc, linistit, cu emotii MARI (pentru mine), dar cu iubire multa si cu credinta ca va fi bine pana la capat!



ASTAZI, IN PARC:

O doamna: Maria, cat esti de frumoasa!

Maria: Daaa, seman cu mama mea!

Doamna: Dar cu tati, nu?

(eu, galbena la fata....)

Maria: Nu, pentru ca eu nu am tata!

Doamna: Cum asa?

Maria: Pentru ca asa a ales mama mea: sa nu se casatoreasca!

Doamna (galbena de-acum ca mine): Inteleg....

Maria: Dar a vrut sa fie mamica si eu am venit in inima ei s-o fac mamica!

Doamna (total bulversata): Aaaa...in inima?

Maria: Da, nu stiati? Sunt o fetita adoptata si mama ma iubeste cel mai mult pe mine. Abia apoi o iubeste si pe Pisu. Pisu are 11 ani, e tigrata....



Sunt realmente FASCINATA de mintea ei, de felul in care ia lucrurile si informatiile...



Doamne-ajuta sa fie bine pana in clipa in care va intelege cu adevarat sensul cuvintelor!

Si dup-aia....

Te iubesc, Meri a mea!



In fiecare seara, dupa rugaciunea cu ingerasul, repetam impreuna:

"Niciodata nu ne vom desparti orice s-ar intampla, ne iubim pana la Cer si inapoi de zece ori plus un milion, oricine orice ar spune, Ela este mamica mea!"

Important in viata este sa iubesti si sa te simti iubit! Iar noi o simtim din plin!



Aici o puteti vedea pe Maria mea









THAT's ME

#48
gabi_99

gabi_99

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 269 mesaje

Postat 01 mai 2011 - 00:32

tzuni- cum crezi tu ca pot io sa itzi laud fata daca vad monitorul in ceatza, din cauza lacrimilor de emotzie???e micutza maria noastra, dar tot ne mai uitam la desene animate cartzile junglei shi ii tot zic ca mowgli este adoptat, avem shi noi catzel - shi o sa incep sa ii spun ca e shi el adoptat...pe voi care atzi depashit etapa asta, a aducerii la cunoshtintza catre copilashi ca sint adoptzatzi, va felicit ptr modul in care atzi facut-o!!! poveshtile voastre hranesc mintea shi imaginatzia noastra!! fata ta e frumoasa shi deshteapta ptr ca tu o creshti asha!![flo][flo][flo]

gabi, mami fericita

#49
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 01 mai 2011 - 02:22

Multumesc frumos, Gabi![pup] Doamne-ajuta sa fie bine si la voi!

Eu am ales calea sinceritatii absolute. Pentru ca e la varsta la care ia lucrurile asa cum i se spun, le accepta si nu le diseca.... Merg pe principiul ca adevarul spus frumos si asezonat cu dragoste muuuuulta, fac minuni. Cand va veni varsta sa inteleaga, va vedea ca n-am mintit-o si nu i-am ascuns nimic.



Cat despre biologici... Ma astept sa vina si ziua cand va intreba despre ei. Si mai ales acel "DE CE?" Am ales inca de-acum sa-i spun adevarul: nu stiu nici eu de ce! Dar daca va vrea sa afle, cand va creste vom merge impreuna sa aflam raspunsul.



Am citit undeva ca asta este cel mai bine sa-i spui copilului. Daca ii spui ca "femeia care te-a nascut n-a putut sa te creasca pt ca nu avea bani, era saraca, era prea tanara... etc", risti sa trezesti in copil mila fata de biologica si undeva in adancul lui dorinta de a merge si a o ajuta pe cea care i-a dat viata. Daca ii spui ca a fost lasat in maternitate sau dat spre adoptie de cea care l-a nascut, iar nu e bine, pt ca sadesti in sufletul puiutului ideea de abandon.

Asa ca, mai bine spunem realitatea. Pana la urma cine stie cu precizie ce a fost in inima amaratei care a nascut si apoi n-a mai vrut sa-i fie mama?



THAT's ME

#50
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 01 mai 2011 - 04:26

[pup][flo] Tzuni si un [pup] pt Maria ta.



Intr-o zi poate imi voi spune povestea si eu,despre cum este sa nu stii ca ai fost adoptat.





Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2



Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!









Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -