Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

TROMPE INFUNDATE -OPERATIE LAPAROSCOPICA?


19 raspunsuri la acest subiect

#1
airam20

airam20
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 iunie 2008 - 18:46

Buna.Sunt noua pe aici.Am si eu o problema si poate ma ajuta cineva.Am fost diagnosticata cu sterilitate secundara.am facut investigatii si in concluzie medicul meu curant mi-a spus ca trebuie sa fac operatie laparoscopica ptr desfundarea trompei drepte la Giulesti.Mi-a recomandat -o pe dr.Codreanu Dorina.STIE CINEVA CUM ESTE ACEASTA OPERATIE SUNT FOARTE SPERIATA STIE CINEVA DE ACEASTA DR? VA MULTUMESC ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE AIRAM


airam20

#2
tusce

tusce

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 05 iulie 2008 - 18:41

buna airam20,
sa stii ca operatia laparoscopica este destul de usoara, se face cu anestezie totala si recuperarea este destul de rapida.Nu are de ce sa-ti fie frica.Operatia propriu zisa dureaza foarte putin timp si nu vei simti nimic,ce e mai neplacut e ca se face cu internare cateva zile.In rest sa nu te sperie ca nu e nimic de speriat.

#3
cami30

cami30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 05 iulie 2008 - 19:20

operatia usoara.. recuperare rapida.. dar nu m-as baza pe rezultate dupa operatie. Chiar mi-as dori sa aud cate fete au ramas gravide natural dupa operatia pe trompe. Eu personal nu mai cred ca o interventie pe trompe ajuta cu ceva. Daca as fi un medic cu cap as recomanda direct FIV.

Nu stiu ce sa-ti spun. Eu am facut-o in 2005 si de atunci nu s-a intamplat nimic, deci tot la FIV ajung. E drept ca doctorul a fost un artist si nu am nici un semn insa nu m-a incalzit cu nimic. Vb clar cu medicul care te va opera vizavi de ce inseamna "desfundarea" asta. Pentru ca la mine a insemnat salpingectomie bilaterala partiala( ambele au fost taiate ) cu neosalpingostomie ( refacerea orificiilor tubare). NU-i lasa sa-ti faca asta ca tot la FIV ajungi.

Sau poate sunt eu pesimista, nu stiu. Cel mai bine este sa-ti intrebi medicul de 10 ori si sa te lamureasca in detaliu vizavi de interventie si de sansele de a ramane gravida dupa operatie.
success

cami






#4
aris26

aris26

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.049 mesaje

Postat 05 iulie 2008 - 20:42

operatia in sine este chiar ushoara. ramane totushi o operatie cu tot ce inseamna ea. adica ceva dureri dupa, imposibilitatea de a te deplasa normal cateva zile, un tratament cu antibiotice...etc. despre internare, nu stiu cum este la acest spital. eu una am intrat dimineatza in operatie si imediat dupa pranz eram acasa. poate ca e mai bine sa stai in spital cateva zile, acasa mai greu sa suporti sa stai non-stop in pat, dar depinde de la caz la caz...eu una nu stiam cum sa plec mai repede. dar una peste alta nu e nimic de speriat. eu la 4 zile eram la birou(bine, doar cateva ore pe zi) si la 10 zile uitasem ca m-am operat. ideea e ca laparo e un pas pe care trebuie sa il faci. mai devreme sau mai tarziu tot la asta ajungi. este singura metoda de diagnostic clar a cauzelor infertilitatii, asha ca parerea mea e sa nu o mai amani, mai ales daca ai incredere in doctorul care te va opera. si chiar daca pana la urma tot la fiv ajungi cum spunea una dintre fete, macar excluzi si alte cauze posibile pentru infertilitatea ta.se fac trei incizii, una exact sub buric si doua pe laterale, cam in zona ovarelor sunt f mici si se vindeca ushor, la o luna dupa nici nu o sa le mai vezi.
mult noroc si rezultate bune.
p.s. despre doctor da o cautare si vezi ce gaseshti, eu una nu o cunosc. oricum e bine sa vb cu ea inainte sa vezi daca iti inspira sau nu incredere, e cam aiurea sa te duci direct in operatie, pe mine una m-a operat acelash medic la care mergeam de ceva timp si aveam si am incredere in el.

bafta tuturor!

#5
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 06 iulie 2008 - 10:08

buna dimineata,airam

acelasi diagnostic l-am avut(si din pacate inca il mai am). Am mers la spital , cica "m-au desfundat" dar totusi trompa dreapta e infundata. Fiind din Vaslui ,aici nu exista interventii laparoscopice,astfel ca "desfundarea" mea s-a facut prin meteodele clasice .Nu ti le-as recomanda in nici un fel.De la solutia de contrast am intrat in stop cardio respirator... Unde mai pui ca astia de la Vaslui n-au auzit inca de anestezie...fie ea si partiala.In concluzie, trompa e infundata bine -mersi,gravida nu raman si inafara de Dzeu nu mai pot crede in nimeni.
Iit doresc sanatate multa si operatia sa fie cu SUCCES!


#6
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 06 iulie 2008 - 10:16

INE IMI POATE DA UN SFAT?
am diagnostic de infertilitate secundara, uter retrovers dreapta si ceva aderente de la o mica cezariana. in concluzie,bebe nu se stie DACA si cand va veni,iar ptr mine timpul e presant,am 38 ani......... Unde sa ma mai duc si ce sa fac?! Am incercat toate metodele pamantului ,si medicale si naturiste,am baut tot ce se poate bea,pana am ajuns si la laptele de capra -in conditiile in care nici de vaca nu beau- in ceea ce priveste medicatia ,cred ca sunt farmacie ambulanta.
va multumesc ptr orice raspuns mi l-ati da !
pupici

#7
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 06 iulie 2008 - 14:17

quote:
Originally posted by cami30

operatia usoara.. recuperare rapida.. dar nu m-as baza pe rezultate dupa operatie. Chiar mi-as dori sa aud cate fete au ramas gravide natural dupa operatia pe trompe. Eu personal nu mai cred ca o interventie pe trompe ajuta cu ceva. Daca as fi un medic cu cap as recomanda direct FIV.

Nu stiu ce sa-ti spun. Eu am facut-o in 2005 si de atunci nu s-a intamplat nimic, deci tot la FIV ajung. E drept ca doctorul a fost un artist si nu am nici un semn insa nu m-a incalzit cu nimic. Vb clar cu medicul care te va opera vizavi de ce inseamna "desfundarea" asta. Pentru ca la mine a insemnat salpingectomie bilaterala partiala( ambele au fost taiate ) cu neosalpingostomie ( refacerea orificiilor tubare). NU-i lasa sa-ti faca asta ca tot la FIV ajungi.

Sau poate sunt eu pesimista, nu stiu. Cel mai bine este sa-ti intrebi medicul de 10 ori si sa te lamureasca in detaliu vizavi de interventie si de sansele de a ramane gravida dupa operatie.
success

cami









eu sunt una dintre ele [cool]

#8
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 06 iulie 2008 - 14:49

Multumesc ptr. raspuns,April. Dar prin ce am trecut acum un an vis-a vis de "desfundarea" mea ,n-as mai avea curajul sa trec a doua oara. Dincolo de o durere imensa, lesinuri si senzatia ca totul a tinut o vesnicie, cu urmarile mentionate intr-un post anterior, a ramas "gustul "amar ca ,chiar si cu un sac de bani dati doctorului, nimic din profesionalism si daruire nu mai exista.
S-au purtat mai frumos cu cele care faceau intrerupere decat cu noi,cele venite macar cu speranta ca putem aduce pe lume un copil. Nu sunt un om bogat, nu m-am casatorit cu un om bogat (si nici nu stiu daca as fi putut sa fac asta daca n-ar fi existat "scanteia"), si eu si sotul meu suntem bugetari. Cum pot sau cum vom putea plati un FIV?!cum?!ca nimic nu e pe gratis in tara asta,nici macar aerul respirat.(noroc ca sunt slabuta si nu-mi trebuie prea mult aer:)).
In rest, cu Dumnezeu si cu speranta vom trece peste toate. Eu inca mai cred in minuni!
Multumesc tuturor ptr ajutor si sfaturi.
pupici

#9
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 06 iulie 2008 - 15:40

quote:
Originally posted by gabriella1

Multumesc ptr. raspuns,April. Dar prin ce am trecut acum un an vis-a vis de "desfundarea" mea ,n-as mai avea curajul sa trec a doua oara. Dincolo de o durere imensa, lesinuri si senzatia ca totul a tinut o vesnicie, cu urmarile mentionate intr-un post anterior, a ramas "gustul "amar ca ,chiar si cu un sac de bani dati doctorului, nimic din profesionalism si daruire nu mai exista.
S-au purtat mai frumos cu cele care faceau intrerupere decat cu noi,cele venite macar cu speranta ca putem aduce pe lume un copil. Nu sunt un om bogat, nu m-am casatorit cu un om bogat (si nici nu stiu daca as fi putut sa fac asta daca n-ar fi existat "scanteia"), si eu si sotul meu suntem bugetari. Cum pot sau cum vom putea plati un FIV?!cum?!ca nimic nu e pe gratis in tara asta,nici macar aerul respirat.(noroc ca sunt slabuta si nu-mi trebuie prea mult aer:)).
In rest, cu Dumnezeu si cu speranta vom trece peste toate. Eu inca mai cred in minuni!
Multumesc tuturor ptr ajutor si sfaturi.
pupici



eu era sa nu ma mai trezesc din anestezia, asa ca, crede-ma n-as mai vrea sa trec prin ce-am trecut

de FIV nu stiu ce sa-ti spun, n-am facut si nici nu stiu cam ce costuri ar insemna.
vezi ca este un topic cu FIV, intreaba fetele cam cat ar fi.

e bine ca inca crezi in minuni....o sa ai si tu parte de una...doar crede [flo]

#10
alinaalex

alinaalex

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 548 mesaje

Postat 06 iulie 2008 - 15:56

eu am ramas gravi la 6 luni de la operatia laparoscopica, dupa ce mi s-au desfundat amandoua trompele. in alea 6 luni am facut tratament pt. endometrioza, din cauza asta au fost infudate trompele, si imediat dupa trat., la primul CM am si ramas.

Acum incerc din nou, de un an si ceva si vad ca fara succes inca. Mi-e groaza sa nu se fi infundat iarasi trompele, ca alte probleme nu cred sa am. Din toamna o sa reiau investigatiile, sper sa nu fie necesara o alta laparoscopie.



Alina si [bonjovi] Marc Alexandru (28.03.2006)

pozele noastre










Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -