Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

555-OB-GYN (2)


19 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 29 iunie 2008 - 01:31

Dupa un topic de 140 de pagini.



Continuam aici.



[flo]






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
raluka.miss

raluka.miss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 07 iulie 2008 - 18:09

Stimate domnule doctor Teo Leonte,

Va rog sa nu ignorati nici intrebarea mea. Va rog mult de tot.
Iata care este situatia.
In urma unui contact sexual fara ejaculare (tentativa nereusita de dezvirginare), am luat totusi Postinor 2. La o saptamana am avut o sangerare redusa, maronie, mult mai redusa decat menstruatia si care a tinut cu 2 zile mai putin decat menstruatia obisnuita.
Menstruatia propriu-zisa a aparut numai dupa 3 luni jumatate. Atunci cand am luat pastila nu mai avusesem menstruatie de 56 de zile.

De curand am aflat ca am SOPC (la analizele hormonale a iesit un raport FSH/LH in faza foliculara de 1/3, testosteron peste limita maxima, progesteron in ziua 21 sub limita minima).

Intrebarea mea este daca in mod normal, daca ar fi existat ovulatie, ar fi trebuit sa apara mai repede si menstruatia mai abundenta (avand in vedere ca la o saptamana dupa pilula au fost eliminat f. putin).
Se poate sa fi fost un ciclu anovulator?
Postinorul subtiaza endometrul? Altfel, ce s-ar fi eliminat ar fi reprezentat endometrul din ziua 21-22.

Va multumesc pentru intelegere, pentru mien e o problema de constiinta.

#3
carpediem

carpediem

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 14 iulie 2008 - 14:27

Arian,
Vad ca nu ai mai raspuns la mesaje cam de 2 luni, probabil esti ocupat. Am sa postez si eu problema si intrebarile mele aici, poate imi vei raspunde...
Am SOP, diagnostic dat de endocrinolog si de ginecolog, deci nu prea am ovulatie, adica cred ca nu am deloc. In urma stimularii ovariene cu Clomifen, din prima luna am ramas insarcinata. Am fost super fericita, nu ma asteptam sa raman atat de repede si imi doream enorm un copil! Au urmat analize, toxoplasma, CMV, de sange, VDRL, HIV, urina, o groaza de analize. Au iesit toate bune, doar o usoara anemie mi-a iesit, hemoglobina a iesit sub limita minima. Dr. ginecoloaga mi-a dat sa iau elevit 1/zi si duphaston am luat de cand am aflat ca sunt insarcinata 2/zi. Si inainte de a fi insarcinata luam 1 duphaston dar doar cateva zile pe luna, ca sa-mi vina ciclul. Am fost periodic la control, am facut ecografii la fiecare control, adica uneori la 2 sapt, la 3 sau 4 sapt cel mai mult. Totul era bine si apoi la 16 sapt cand eram progrmata pt triplu test si acea echo care se face sa se vada organele bebelui si eventual si sexul, unde ne-am dus amandoi fericiti si nerabdatori, mi s-a spulberat toata lumea...Era oprit din evolutie de doar cateva zile, la 15 sapt si 4 zile, cam asta era varsta aproximativa la care s-a oprit.Acum astept analiza de la anatomie patologica, dar nu stiu de ce simt ca nu o sa ma lamuresca...Dr mea ne-a recomdat sa facem o analiza cariotip pe fat la o clinica particulara si nu stiu cum am reusit sa ma las convinsa de familie sa nu o fac pt ca o sa-mi fie mai rau apoi dupa ce o sa aflu rezultatul...Acum regret enorm ca nu am facut-o...Simt ca nu o sa aflu niciodata poate de ce i s-a oprit inimioara bebelui meu care era sanatos si se dezvolta normal pana atunci??
Intrebarile ar fi urmatoarele:
Sa fie o cauza hormonala pierderea sarcinii?Pt ca am obtinut-o prin tratament, am mentinut-o prin tratament si totusi hormonii mei dezaxati sa nu mai fi facut fata situatiei si sa-i fi daunat fatului?
Sa fie si de la anemie?pt care am luat elevit doar. oare trebuia si altceva?desi stiu ca supliment de fier nu se ia pe sarcina pana in luna 4.
Sa fie si stresul de vina?Ca m-a stresat rau seful la serv, acum imi dau demisia, sa nu-l mai vad ca-mi vine sa-l strang de gat...si poate a daunat si stresul bebelui meu...
Cauza genetica, adica vreo aberatie cromozomiala pe care am fi aflat-o din acel test genetic pe care din nefericire nu l-am facut, am inteles ca ar fi responsabile pt pierderea sarcinii in mod spontan in primele 3 luni, si mai putin in trimestrul 2, cand deja ii bate de mult inima si deja il simteam ca un fluture in burtica...
Crezi ca poti sa-mi dai cateva ipoteze pt oprirea din evolutie a bebelui meu la 15 sapt in conditiile scrise mai sus si in conditiile in care nu am avut niciun simptom??? Nu am avut nicio picatura de sange in aceste 4 luni, nu am avut dureri decat mici si asta la inceputul sarcinii, din luna a doua nu m-a mai durut nimic. Decat ca vomitam destul de mult si mi-era greata. Cu o sapt inainte de a merge la triplu test mi s-au oprit varsaturile si cica atunci s-a oprit si el din evolutie. Dar nu mis-a parut ciudat sa se opreasca varsaturile pt ca eram aproape de sapt 16 si era normal sa se opreasca la un moment dat, toata lumea mi-a zis ca trebuie sa se opreasca varsaturile. Mi s-a facut chiuretaj, dupa ce mi s-au pus mai multe perfuzii cu oxitocin sa-mi provoace nasterea si contractii, dar corpul meu nu a reactionat deloc la ele, n-am avut nimic...
Si pt a ramane din nou insarcinata, in afara de stimulare cu clomifen, mentinere cu duphaston, ce mi-ai mai recomanda pt a micsora poate riscul de a se repeta tragedia??Ce ar trebui sa mai iau?Analize oricum voi face la greu iinainte de a ramane din nou, inclusiv vrem sa facem amandoi analiza cariotip, sa vedem daca avem noi ceva defecte cromozomiale...Ti se pare ca dr mea mi-a dat tot ce trebuia sa iau?Ea mi-a dat si medical si mi-a spus de la inceput sa stau potolita, sa nu fac efort, ca e posibil sa pierd sarcina care e obtinuta prin stimulare.Si am stat cuminte.Iar chiuretajul l-a facut impecabil, deoarece nu am dureri, sange mi-a curs putin in fiecare zi, si au bagat o tona de antibiotic si antiinflamator in spital si acasa in mine.Acum iau tradyferon 1/zi timp de o luna pt anemie.
Am scris o tona, stiu, dar vroiam daca vei citi ce am scris eu aici, sa intelegi situatia bine si sa poti sa-mi dai un raspuns pertinent...Ca simt ca innebunesc ca nu voi afla cauza si mi-e frica sa raman din nou, desi imi doresc enorm, sa nu cumva sa trec din nou printr-o noua tragdie...Toate astea s-au intamplat acum fix 2 sapt.
Multumesc mult si sper din suflet sa poti sa-mi scrii ceva, un raspuns...Te rog...

"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"

#4
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 17 iulie 2008 - 23:02

citat din mesajul lui Grecia
quote:

D-lui dr. Teo Leonte

Buna Ziua,

Sunt un membru nou al acestei comunitati si bineinteles ca va deranjez si eu cu o problema.
Am 38 ani si doi copii nascuti pe cale vaginala.
In urma primei nasteri am ramas cu o sensibilitate sa-I zicem mai ridicata la comisura posterioara a vulvei, in sensul ca se rupe imediat, nu numai la contact sexual cat si la un control ginecologic (oricat de bland ar fi facut acesta). Ca sa fiu mai exacta, dr. meu ginecolog a zis ca am un fel de prag pe care ar incerca sa il rezolve chirurgical, insa eu am anumite rezerve, si mi-e teama sa nu fie mai rau ulterior. Puteti sa imi spuneti daca ati mai intalnit astfel de cazuri si daca (statistic vorbind ) rezultatele au fost imbucuratoare?
Si inca o problema. In ultimul timp (desi o constientizez de cativa ani, dar cu aparitii mai rare) dar de aprox 1 an de cand am inceput sa acord mai multa atentie problemei, lunar mi se intampla ca , din aproximativ a 8 zi a ciclului menstrual sa ma umflu in partea dreapta a vulvei, pe interiorul labiei mici, (uneori mai mult, alteori mai putin), sa am o senzatie de iritare (usturime si arsura, uneori este mai puternica, alteori mai domolita), oricum deranjanta –doar pe partea interioara dreapta a vulvei, care uneori capata un aspect mai“varicos“(asa imi sugereaza mie, pentru ca parca s-ar vedea niste vase de sange mai umflate dedesubtul mucoasei). Partea stanga este in general bine mersi, doar in cazuri in care dreapta este foarte imflamata sa ma simt iritata si pe stanga. Toata povestea asta se „dezumfla“ si trece in aprox 1 saptamana, urmand ca peste o luna sa o iau de la capat. In restul perioadei iritatia zonei este usoara. Si sesizez tot timpul diferenta fata de partea stanga care e ca si cum nu ar fi, pe cand pe dreapta simt un vag prurit combinat uneori tot cu o senzatie vaga de usturime.
Am fost la medicul meu ginecolog, dar am fost intr-o perioada “calma” si mi-a zis ca ce se simte la palpare ar fi cicatricea lasata de epiziotomie. Cicatrice, cicatrice, dar sa se mai si umfle regulat, mi se pare ciudat. Aveti cumva o idée ce ar putea provoca asa un comportament ?

Multumesc foarte mult,




#5
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 01 septembrie 2008 - 16:15

Grecia, nu cumva "umflatura" de care zici tu este un chist de glanda Bartholin? Am si eu asa ceva, insa dr.meu mi-a spus ca e mic, nu ridica probleme. Stiu ca un asemenea chist apare in urma unei infectii si se poate drena daca te deranjeaza, numai sa fie asta. Mie mi se pare cam dezinteresat medicul tau, nu mai poti cere o alta opinie?

#6
serbanica

serbanica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 12 septembrie 2008 - 14:31

Buna desi sunt asistenta medicala nu am reusit sa inteleg ce s-a intimplat cu mine in sala de operatii.Acum 3 saptamini am fost supusa unei operati de cezariana.Tin sa spun ca operatia s-a facut seara dupa ce eu am mincat la ora 14 dar am mincat cit pt o gravida ,iar clisma nu mi s-a facut.Imediat dupa anestezie care a fost rahi am simtit ca totul se invirte cu mine si ca sunt asa ca o planta ca nu pot vorbi ca nu imi pot misca miinele,auzeam pe doamna anestezista ca sa mai imi administreze adrenalina si pina la urma dupa 3 fiole de adrenalina am simtit ca imi revin.Eu pun intrebarea sa fi fost o reactie anafilactica sau doar o cadere brusca de tensiune?
Multumesc anticipat poate o sa aveti timp si pentru intrebarea mea!

#7
Grecia

Grecia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 septembrie 2008 - 19:55

Multumesc Alma pentru mesaj. Dupa ce l-am trimis am intrat destul de des la inceput, dar apoi vazand ca nu imi raspunde nimeni nu am mai intrat.
Asa este, ai dreptate si m-am gandit si eu la un chist bartholin. Am sa ma duc la alt doctor, dar in aproximativ 1 luna si am sa revin cu amanunte.
Oricum, in ultima luna si pentru prima oara de nu stiu cat timp, ma simt mai bine, fara sa iau un medicament anume, doar ca am baut zilnic (de 4 luni incoace)aprox. 1,5 l de ceai de coada soricelului si am mai facut cateva bai de sezut cu ceai de salvie (pe care nici nu le-as pune la socoteala, ca au fost doar 3 in 4 luni - din lipsa de timp, bineinteles).
Inca o data multumesc si sper sa am mai mult noroc cu noul medic.

#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 16:21

Citat:
citat din mesajul lui serbanica
[Eu pun intrebarea sa fi fost o reactie anafilactica sau doar o cadere brusca de tensiune?
Multumesc anticipat poate o sa aveti timp si pentru intrebarea mea!



mai degraba a fost o cadere de tensiune, datorata in principal anesteziei.

Roxana

#9
raluka.miss

raluka.miss

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 21 octombrie 2008 - 16:13

Vad ca domnul doctor din primavara nu mai raspunde la intrebari. Scriu totusi, poate este cineva care stie. In care parte a ciclului menstrual se ingroasa mai mult endometrul? Stiu ca se ingroasa si dupa ovulatie, dar cel mai mult se ingroasa in prima parte a menstruatiei?

#10
Grecia

Grecia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 octombrie 2008 - 20:06

Buna raluka.miss

Poate te ajuta sa te uiti tot in acest forum, am incercat sa copiez linkul, e cam complicat si sper sa mearga:

http://209.85.135.10...clnk&cd=1&gl=ro

Daca nu merge, uite ce scria cineva de acolo:

"Iata ce am gasit recomndat de Teo :
Endometrul se ingroasa in permanenta pe parcursul ciclului endometrial, incepand imediat dupa menstruatie si incetand cresterea la cca 3-5 zile inaintea urmatoarei menstruatii. Inainte de ovulatie, endometrul creste oarecum in progresie aritmetica, sau chiar mai lent, stimulul fiind constituit de cantitatea in crestere de estrogeni. Imediat dupa ovulatie, odata cu formarea corpului galben, se produce o noua crestere in grosime a endometrului, de tip oarecum diferit primeia, datorita dublului stimul hormonal: estrogenii si progesteronul. Deci da, endometrul creste si in faza postovulatorie a ciclului.

Ca ar fi prea subtire in faza foliculara (proliferativa), nu mi se pare. De fapt, 6-6,5 mm grosime preovulator (in ziua 13) este dimensiunea ideala. Ulterior (postovulator, in faza secretorie) mai creste cu cca 2-4 mm, ajungand la 8-10 mm grosime totala. Daca endometrul are macar 8 mm grosime in ziua 21, nidatia (cuibarirea oului) este perfect posibila, in absenta altor factori care sa o impiedice (adica daca nidatia nu se produce, NU grosimea endometrului este responsabila)."


iar aici mai sunt vreo 22 de pagini, daca le gasesti interesante:
http://forum.desprec...TOPIC_ID=127166

aici alte 2 pagini:
http://forum.desprec...&TOPIC_ID=76149

Sper sa te ajute.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -