Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (13)


159 raspunsuri la acest subiect

#21
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 21:47

adi multam fain, sper sa reziste, in urma cu multi ani am incercat sa prind japo' galben dintr-un fir si nu am reusit, pe urma am aflat ca astia cu culori mai deosebite se prind mai greu, solutia este sa-i iei de-a gata crescuti un pic, de ex cum este ala al tau corai, am avut si eu unul identic dar tot asa a chelit complet si el la un moment dat, i-am schimbat locul si acum i-a dat neste frunzisoare micute deci traieste. E superba colectia ta, din ala frez n'am vazut niciodata!

va doresc un we fain plin de soare

[biz]


#22
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 08 octombrie 2005 - 09:42

De asta zici ca n-ai vazut pana acum? Pai creste la discretie in gradini, pe strazi, sub forma de pomisor sau tufa. Eu la mare am vazut tufe intregi. Si aici sunt destui de multi.



Simina

album foto1 si album foto2





#23
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 08 octombrie 2005 - 10:46

@adi....mersi mult de pontul cu seit-ul....cautasem ceva despre plante/flori.....dar nimic concret...dar se pare ca nu am fost destul de minutioasa in cautarile mele





peca si [copil] Niko

_______________________



#24
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 08 octombrie 2005 - 14:04

Da, Simina, am o intreaga colectie, da din astea nu am...[:)]
uite, din astea:
http://community.web...404287264KIBHiC


http://community.web...om/user/imester

#25
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 08 octombrie 2005 - 16:25

E foarte frumoasa! Asta da!



Simina

album foto1 si album foto2





#26
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 09 octombrie 2005 - 11:10

Am o petunie curgatoare superba, mov inchis cu mov mai deschis, mirositoare, care a scapat de la moarte sigura datorita voua. Era plina de paduchi si mai daduse in ea si fainarea. Am tratat-o cu Mospilan si cu Topsin, am curatat-o de frunzele moarte, si acum, dupa o luna, a luat-o razna. Da o gramada de lastari si de boboci.
As vrea sa incerc sa o pastrez pana la anul, dar nu stiu cum. Daca atunci cand vine frigul o tund foarte mult, astfel incat sa ramana doar cu radacina si cu cateva frunze, credeti ca o pot lasa in casa peste iarna, sau sa incerc sa o tin la rece, fara sa o ud decat foarte putin?

http://community.web...om/user/imester

#27
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 09 octombrie 2005 - 11:36

Ioana petuniile nu se tin de la un an la altul ca muscatele, ele sunt de un sezon.Culege seminte si prin ianuarie iti pui seminte in casa, cand cresc plantutzele un pic le pui cate una in cutiutze de iaurt sa pahare unifolosibile si in aprilie-mai depinde de vreme le pui afara.

Magda [ispita] si [zana] Bianca 7 anisori

http://community.web.../user/danut1965



#28
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 09 octombrie 2005 - 12:19

Da, in mod normal asa as fi facut, doar ca nu orice petunie face seminte. A mea e hibrida, cumparata de la unguri. Am incercat sa o polenizez, sa obtin seminte, dar nu face. O tin afara, si nici contributia mea, nici a albinutelor nu au convins-o sa imi dea cateva seminte. Da aia ma intreb, poate ca voi ati reusit sa pastrati o petunie de la un an la altul. Oricum eu o sa incerc, ca nu am nimic de pierdut. Vom vedea ce iese...
Uite aici poze:
http://community.web...471697463dEPpXE
http://community.web...471697040BUiijI
http://community.web...om/user/imester

#29
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 11 octombrie 2005 - 18:14

fetelor cand se scot bulbii de gladiole si cum ii pregatim pt. anul viitor? flori nu mai fac...frunzele mai sunt inca verzi...as scos ieri vre-o 10 bulbi...caci am pus in locul acela radacina de levantica....am lasat bulbii cu tot cu frunze pe terasa sa se usuce...pot sa tai deja frunzele jos?

si restul bulbilor inca vreo 100 [:)]...cand ii pot scoate....acum cat sunt frunzele verzi sau cand sunt uscate de tot?



va rog sfaturi



peca si [copil] Niko

_______________________



#30
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 12 octombrie 2005 - 00:10

Eu am vazut ficusi impletiti de vinzare... Chiar la Ikea, nici macar nu erau prea scumpi, doar citiva euro. Din pacate nu mi-am luat si acum e cam departe Ikea de mine.



Mie mi-a inflorit o clematita mov ca nebuna!!! Numai una din doua, nu stiu ce a apucat-o!!! [alcool] E splendida!!!



Violetele sunt inflorite toate (am roz si mov) si am achizitionat si 3 orhidee, si ele sunt inflorite si le merge bine pina acum.



Floarea-soarelui am taiat-o sa-i recuperez semintele pentru la anu', ca incepusera sa cada pe jos...



Am incercat sa fac niste buturi de smochin cind am taiat niste ramurele si de liliac de la vecinu' (depaseau niste ramurici pina la mine) si... cred ca am reusit. [biz] Asa pare ca au facut mugurasi!!! [8D]



Va pup si va urez o toamna inflorita. Chiar acum citeam intr-o revista ca toamna trebuie curatata gradina si pregatita pentru iarna, strinse frunzele uscate, taiate florile uscate cit mai scurt, tunsi arbustii, smulse buruienile, sapat si aerat putin pamintul... La treaba fetelor!!! [hop]



Eu mi-am cumparat multi bulbi de lalele si zambile de toate formele si culorile (pestrite), trebuie sa-i plantez cind oi fi in forma... [hippi]

Ma enerveaza pisicile (am doua adulte si 4 pisoiasi mititei aciuiti pe linga casa) ca-si fac nevoile prin ghivecele mele si-mi mai si dezgroapa lavanda de e una acum cu radacinile la soare! [:(] Degeaba tot pun pamint peste ea ca [pis][pis][pis] au grija sa se joace si s-o rupa! Dar am gasit eu o reteta de repulsiv pentru pisici natural (cica merge si la veverite) si miine le alung!!! [pk]



[pup]



~Otilia&LaAdelita~ [fetita]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -