Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (13)


159 raspunsuri la acest subiect

#11
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 09:05

Andrushka , lemnoase adica sunt tulpini chiar lemnoase, groase, nu verzi.Eu am invatat din revista "Practic" care apare in fiecare 1 a lunii multe lucruri despre flori.Eu am 11 jardiniere cu muscate si anul trecut le-am tuns lasand doar ramurele de 10cm.Cele "batrane"(lemnoase) le-am aruncat si am "prins" muscate noi din ramurile care le-am taiat.Anul acesta de ex cand voi baga muscatele in casa imi mai cumpar jardiniere(ca imi mai trebuie deocamdata inca 9 pe anul viitor) si pun ramurele taiate in ele.Iarna le ud cam o data la 3 saptamani.

Magda [ispita] si [zana] Bianca

http://community.web.../user/danut1965



#12
alexia28

alexia28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 09:55

quote:
Originally posted by maggda

Buna gradinereselor, nu am mai scris pe aici de vreo 2 luni ca suntem tare ocupati cu finisajele din casa avand in vedere ca le facem noi.
In legatura cu muscatele curgatoare se pot tine afara pana la 2-3 grade noaptea, nu mai jos.Trebuie tunse iar cele lemnoase aruncate(chiar daca ne pare rau) pt ca altfel in anul urmator nu vor mai avea flori multe.
Trandafirul japonez daca nu are soare nu infloreste indiferent ce-i faci.Si eu am 2:unul galben(l-am dus in camera ca arata bine la camera galbena) si unul rosu care e inca in terasa si e plin de flori.
Chestia aceea lipicioasa sunt excrementele de la paduchele testos(sigur il vei vedea pe frunze si tulpina).E tare pacatos.Si eu am avut la 2 lamai si la leandru in vara si i-am stropit cu Mospilan si gata, s-au dus!
Alexia la begonii s-ar putea sa ai fainare dar nu stiu cu ce trece, intreaba la magazinul de ierbicide.
Pt a vedea meteo(99% sigur) uitativa de aici de pe DC.


Magda [ispita] si [zana] Bianca

http://community.web.../user/danut1965






Multumesc mult pentru raspuns. O sa caut Mospilan.
In legatura cu trandafirul cred ca aveti dreptate, la primavara o sa-l pun pe balconul dinspre sud pt ca acum il am pe Nord si este mai umbra. imi aduc aminte ca la mama acasa avea trandafirul pe balconul asezat la sud si cu toate ca era vara o caldura de mureai acolo el era plin de flori.

Pupici si o zi buna

#13
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 09:56

quote:
Originally posted by IoanaM
Am primit si niste frunze de la Cristina din Husi, si au ajuns cu bine!
Frunze de violete? Pai...ai o intreaga colectie![:D] Cum le-a ambalat?Siminaalbum foto1 si album foto2

#14
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 13:19

posesoarele de gardenii...rog niste sfaturi din experienta voastra, cum le place si ce le place....

am cumparat de circa o luna una...avea o floare...a mai dat una...acum incepe sa se ofileasca floarea si desi e plina debobocei nu da nici unul semne sa se deschida... si nu as vrea sa mi se usuce/strice si asta...caci cu una am dat deja chicx...luandu-ma dupa niste sfaturi dintr-o carte







peca si [copil] Niko

_______________________



#15
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 16:14

Magda, inca o intrebare despre muscate si gata, va dau pace :))) Iarna le tii intr-o camera luminoasa sau, dimpotriva, mai in semiintuneric? Temperatura sa fie normala? Mi-ai dat o idee foarte buna cu ruptul ramurelelor si multiplicarea muscatelor. Mai intai se tin in apa sa le dea "mustatile", tin eu bine minte?

*****************
I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

#16
maggda

maggda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 513 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 16:36

Andrushka ramurelele rupte le pui direct in pamant si ai grija sa uzi doar cand pamantul e uscat ca sa nu putrezeasca.Eu le tin intr-o camera f putin incalzita si f bine luminata.

Magda [ispita] si [zana] Bianca 7 anisori

http://community.web.../user/danut1965



#17
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 18:44

Maggda,multumim de sfaturile referitoare la muscate. Si eu am inceput sa le inmultesc de pe acum am pus altoaie direct in pamnant in ghivece mai mici si vad ca s-au prins. Eu la iarna am sa le tin pe holul de la intrare(la bloc)si acolo sper sa le fie bine, pentru ca au multa lumina si este potrivit de cald, defapt am inteles ca nu le trebuie prea multa caldura.
Dar muscatele normale, am cateva si cresc foarte inalte, are ceva daca le tund dar imi e sa nu le stric, ca asta iarna au stat inflorite mai toata iarna.

#18
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 19:24

quote:
Originally posted by peca
posesoarele de gardenii...rog niste sfaturi din experienta voastra, cum le place si ce le place....am cumparat de circa o luna una...avea o floare...a mai dat una...acum incepe sa se ofileasca floarea si desi e plina debobocei nu da nici unul semne sa se deschida... si nu as vrea sa mi se usuce/strice si asta...caci cu una am dat deja chicx...luandu-ma dupa niste sfaturi dintr-o cartepeca si [copil] Niko_______________________
Citeste aici cateva sfaturi despre gardenie.Eu am avut una dar am pierdut-o tocmai din cauza ca n-am stiut ca e o floare destul de pretentioasa si are conditii speciale de ingrijire.Siminaalbum foto1 si album foto2

#19
ardit

ardit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 20:31

relya draga me multam fain de sfat, este grozav japonezul asta, l-am primit cado' acum un an jumatate si are o ditai tulpina groasa, nici nu vreau sa ma gandesc cat a costat, cert este ca era sa-l pierd era aproape mort nu stiu de ce si i-am schimbat locul si i-am pus ingrasamant lichid si si-a revenit miraculos, ascultati-ma pe mine: japonezii astia sunt imprevizibili



alexia eu am balcon spre sud dar este ferit si bate soarele numai dimineata pe el adica de la est

adi uite-l aici, o sa incerc sa-l 'surprind' si ziua, problema este ca nu prea ajung ziua acasa

japonezu' by night



flori si pisici





[biz]



#20
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 21:00

quote:
Originally posted by ardit

adi uite-l aici, o sa incerc sa-l 'surprind' si ziua, problema este ca nu prea ajung ziua acasa.




E foarte frumos! Sa-ti infloreasca in continuare! Asa ceva imi doresc si eu, mai ales ca e culoarea mea preferata. Am sa caut la anul unul ca al tau.

Hibiscul meu arata asa:

poza1,poza2,poza3,poza4

Toate florile apartin aceleasi plantute, dar au nuanta de rosu diferita.



Simina

album foto1 si album foto2






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -