Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (13)


159 raspunsuri la acest subiect

#151
adusca

adusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 01:24

hai sa ma laud, deocamdata cu ce-am cumparat. m-am dus in metro si m-o scos de acolo barbatu-miu pe sus ca vroiam sa plec cu tot raftu' de seminte:

pt inceput mi-am luat bulbi de begonii, apoi seminte de scanteiuta, dimorfoteca, panselute, banutei, flori de piatra (asa scrie pe pliculet) , frumoasa noptii, gazania, pansele (iar), inca un plic pe care scrie flori pt gradini pietroase (amestec), limbusoara, mixandre, siiiiiii trandafir de madagascar.

sincer nu stiu nimic despre ele, dar pe pliculete aratu supeeeer, m-am imbolnavit. au ceva indicatii pe plic, insa sunt foarte vagi. mi-am mai luat 10 kile de turba, poate pun cateva seminte in casa, ca afara nu am cum ca e zapada inca.



fetele de pe DC



Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

#152
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 01:34

quote:
Originally posted by adusca
pt inceput mi-am luat bulbi de begonii, apoi seminte de scanteiuta, dimorfoteca, panselute, banutei, flori de piatra (asa scrie pe pliculet) , frumoasa noptii, gazania, pansele (iar), inca un plic pe care scrie flori pt gradini pietroase (amestec), limbusoara, mixandre, siiiiiii trandafir de madagascar.
sincer nu stiu nimic despre ele,


io de jumate din lista asta nici n-am auzit, daramite sa stiu cum arata si cum se ingrijesc! :-)) abia astept sa iti vad poze cu gradina la vara, cred ca o sa arate superb. si hai sa iti zic nitel despre begonii, pui bulbii cam la 5 cm in pamant gras si il mentii umed, la umbra (foarte important).

florile astea de piatra sunt cactusi? si frumoasa noptii e cumva regina noptii?

cu semintele stii sa te descurci?

#153
adusca

adusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 01:56

quote:
si hai sa iti zic nitel despre begonii, pui bulbii cam la 5 cm in pamant gras si il mentii umed, la umbra (foarte important).



florile astea de piatra sunt cactusi? si frumoasa noptii e cumva regina noptii?






begoniile tocmai de asta le-am cumparat, am o zona umbroasa si cred ca se potrivesc.

florile de piatra nu-s cactusi, pe pliculet sunt ceva de vis, inflorite in toate culorile posibile. iata ce scrie pe pliculete:



Flori de piatra (portulaca grandiflora) - planta anuala, inaltime 10-15cm, prefera locurile insorite, necesita soluri usoare (?) bine structurate, utilizare: stancarii, borduri, jardiniere, etc.



Flori pt gradini pietroase (amestec) - sunt un amestec de flori pitice, perene, potivite mai ales pt formatiuni de grupuri inflorite si pete de culoare, pt gradini pietroase, pereti, povarnisuri si covoare de flori. (compozitie: limbusoara, pufuleti, nu-ma-uita, aubrieta, ciucusoara)



Frumoasa noptii (amestec) - planta anuala, perena, sub forma de manunchi, inalta de 70 cm cu flori in forma de palnie, de diverse culori, ce se deschid dupa-amiaza tarziu si se inchid dimineata urmatoare. prefera terenuri racoroase, infloresc vara- toamna. planta potrivita pt ronduri si pete de culoare. prefera locuri umbrite unde florile dureaza un timp mai indelungat.



e singura planta mai inalta, am incercat sa tin cont de sfaturile tale privind aranjarea dupa inaltime si culoare.



mi-ai zis cate ceva despre insamantare, am si ceva instructiuni pe plic, insa marea majoritate le pot pune direct in pamant in perioada februarie martie (abia astept conditii afara). cel mai greu mi se pare la panselute, cica se sadesc pe toata perioada verii in samantar. se repicheteaza si se sadesc definitiv din august pana in octombrie. infloresc primavara-vara viitoare.



fetele de pe DC



Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

#154
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 02:54

quote:
Originally posted by conchita
Otilia, si tie ti-am dus dorul. [pup] cum e cu peluza japoneza? prima oara cand aud...despre flori care sa infloreasca pana in iulie, pai sunt unele care deja au inflorit si ar ramane asa tot anul - pentas, petunii, margarete, garoafe, iris african, azalee, begonii...
Conchita [flo], peluza japoneza... sunt doua pliculete de seminte pe care scrie: amestec compus din graminee de gazon si de seminte de flori anuale de cîmp cu inaltimi intre 20-60 cm. Permite sa constituim o agreabila pajiste inflorita :)). La pliculetele astea mai amestec si alte seminte de floricele si poate si alea de maci-pavot de anul trecut, cine stie... poate am mai mult noroc anul asta! [8D]Sa va explic mai bine: bucatica asta de pajiste inflorita o fac in locul fostei gradini de zarzavat (am renuntat la ideea cu zarzavatul, nu-mi iese deloc, am pe-acolo numai buruieni acum). Tot in locul acestei foste gradini am pus lavanda, trandafiri, crini etc. O sa mut si zmeura tot aici si nu mai pun decit citeva ridichi si... dovleac (mmm!) [pofta]Mai am 3 portiuni unde trebuie sa pun flori, in una am deja bulbii de anemone, lalele si brînduse dar astea sunt flori de primavara, pentru vara cred ca o sa pun tot ceva seminte de anuale. Celelalte doua... le pregatesc sa primeasca tot felul de floricele. Una e cam napadita de iarba si trefla, stiti vreo metoda sa fac curatenie rapid (e greu de smuls iarba cu radacini cu tot!!!) astfel incit sa pot planta destul de repede??? Am incercat cu sare si apa fiarta, sa vedem daca merge...Si apoi mai am terasa... Asta va fi plina-ochi de muscate si petunii curgatoare in jardiniere si ghivece suspendate! Am si o mimoza de 4 anotimpuri care e pe inflorite, si leandru mult la intrare, si trandafiri, clematite... Ma mir si eu de cite am, poate la vara particip la concursul caselor inflorite! [cool] Ah, mai am si-un liliac care infloreste primavara, deci pina-n vara nu mai avem floricele... Si ce ma bucur c-am taiat anul trecut crengute de liliac alb care depaseau de la vecin si s-au prins butasii la mine! [hop] (ce gradinareasa priceputa-s! [8D])In orice caz sunt hotarita sa am gradina plina de floricele frumoase si parfumate, daca nu-mi ies pasentele asa cum vreau o sa cumpar rasaduri gata-inflorite! [;)]Va pup gradinareselor! [pup]Spor la treaba si la floricele! [flo2][flo2][flo2]
"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière." [i]

#155
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 04:46

aaaaa, Adusca, m-am uitat la floarea aia de piatra dupa numele in latina, e o nebunieee, o stiu, e superba! se intinde ca un ground cover, o sa acopere frumos locurile intre florile mai inalte si da, e pefecta pentru gradina de pietre. tot nu ma prind care e frumoasa noptii, dupa descriere parca tot cu regina noptii seamana. dar nu-s experta in gradinarit, trebuie sa dau pe search sa vad poze, altfel dupa nume nu prea le cunosc nici eu. dintre celelalte numai de nu-ma-uita stiu :-)) o sa iasa de nu se poate gradina ta, succes si intreaba tot ce vrei sa stii, ca gasim noi raspunsurile cumva.

Otilia, vai ce idee grozava mi-ai dat cu peluza japoneza, tot pentru parcela unde am abandonat si io zarzavaturile si am plantat Lantana in schimb, ca alta idee n-am avut. :-) cand aud planul la gradina ta, care si-asa era frumoasa foc inainte si ma intreb cum o sa arate dupa planul asta, ma apuca iar dorul se lopata si grebla sa schimb si la mine. si tocmai am terminat gradina si imi propusesem numai sa ma bucur de ea de-acum inainte, gata cu sapa si grebla. in fata casei am schimbat tot, am parcelat extrem de simplu, americaneste si am pus cam aceleasi flori peste tot, cu tema de culoare rosu+portocalui si bordura albastru inchis. numa in curtea din spate mi-am permis sa fac o mica jungla si sa ma joc cu culorile si florile. asta din cauza ca m-a cam speriat experienta de anul trecut cand am scos gazonul aproape tot in fata casei si am pus sute de bulbi pe care i-au mancat iepurii si am ramas cu spatii imense goale, cu nisip si-atat. o sa fac si io niste pozici noi sa vi le arat.

sa va zic si voua, poate va inspira, o idee pe care am citit-o intr-o revista ieri cand asteptam la Service sa schimbe aia uleiul la masina. despre cum sa cultivi flori de apa, o idee foarte simpla: se ia un butoias de lemn si se acopera pe interior cu plastic de-ala negru special, se umple cu pamant de plante acvatice pe jumate, restul cu apa si asta e. poti sa cultivi cativa nuferi asa! arata tare dragut, ma gandeam sa aplic ideea, dar a venit sotul meu cu ideile lui sa punem si pesti, si daca punem pesti, atunci punem si pompa sa curete aerul, si uite asa din idee in idee am ajuns la concluzia ca tot mai bine ar fi un lac artificial in curte, eventual si-un munte, de mi s-a luat de nuferii mei cu totul. [:D]

#156
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 06:54

Peca, multumesc mult pentru sfaturi si de site-uri!!!![bis]
Nu mai cauta! Multam pentru cate ai cautat. Am dat si eu cautare si am mai citit una alta pe acele site-uri, dar parca mai bine ini sunt venitesfaturi de la cineva care ingrijeste si are o asemenea floare.
Pe cutia in care era butasul, erau cateva indicatii de intretinere si recomandau pamantul de flori amestecat jumi-muma cu nisip. M-am conformat si vad ca nu-i este rau. O tin sunt observatie in fiecare zi!iti dai seama !

Conchita,Otilia, multumesc si voua pentru urari. Si eu ma bucur ca v-am regasit pe toate ca pe niste prietene vechi , dragi.

La toti numai bine!

#157
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 07:06

quote:
Originally posted by conchita
[....
sa va zic si voua, poate va inspira, o idee pe care am citit-o intr-o revista ieri cand asteptam la Service sa schimbe aia uleiul la masina. despre cum sa cultivi flori de apa, o idee foarte simpla: se ia un butoias de lemn si se acopera pe interior cu plastic de-ala negru special, se umple cu pamant de plante acvatice pe jumate, restul cu apa si asta e. poti sa cultivi cativa nuferi asa! arata tare dragut, ma gandeam sa aplic ideea, dar a venit sotul meu cu ideile lui sa punem si pesti, si daca punem pesti, atunci punem si pompa sa curete aerul, si uite asa din idee in idee am ajuns la concluzia ca tot mai bine ar fi un lac artificial in curte, eventual si-un munte, de mi s-a luat de nuferii mei cu totul. [:D]



De inspirat ideea asta m-a inspirat pe mine si anul trecut cand am gasit in magazin undeva, butasi de nuferi si o idee asemanatoare alturi. Dar m-i s-a luat si mie(vorba ta) , anul trecut cand am vazut ca nu gasesc pamant sperial pentru plantele de apa. Bine ca nu am cumparat nuferii ca erau destul de scumpi. Eu ca romanul: intai calul dupa aia hamurile !

LA mine au fost zile insorite, cam reci dar in fata soarelui era Ok. si drept urmare mai toate lalelele mele si-au facut aparitia. Sa va acum cum voi sta la capitolul specific mie "veveritele"! Deja mi-am pregatit punguta cu bile de naftalina si le aplic tratamentul de anul trecut ![box]

Oare este prea devreme sa scot vasul cu begonii si sa incep sa le ud in casa bineinteles???!?!?

Fresiile, necesita scoaterea bulbilor in fiecare an ?

Pana una alta, va pup si va doresc spor la gradinarit!

La toti numai bine!

#158
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 07:23

quote:
Originally posted by peca

ah am uitat uite aici alt sait f. bun despre plumeira:

http://www.plumeria101.com/

sau aici:
http://forum.egradin...opic.php?t=1103

sa mai caut [:)] ?

peca si niko(23 iulie '05)
_______________________




foarte faine site-urile!!!

La toti numai bine!

#159
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 20:10

Otilia, fie-ti mila si arata-mi si mie niste poze cu peluza asta japoneza ca daca n-am cautat de mi-a venit rau si am gasit numai siteuri cu gradina japoneza tipica - pietre, pomisori si atat. am cautat inclusiv in franceza. :-) [pup]

#160
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 20:51

quote:
Originally posted by conchita
Otilia, fie-ti mila si arata-mi si mie niste poze cu peluza asta japoneza ca daca n-am cautat de mi-a venit rau si am gasit numai siteuri cu gradina japoneza tipica - pietre, pomisori si atat. am cautat inclusiv in franceza. :-) [pup]
Am cautat "gazon japonais" si am gasit citeva poze aici:http://semences-graines-jardinage.com/catalog/product_info.php?cPath=21_116&products_id=484sau aici:http://www.plantes-et-jardins.com/catalogue/catalogue4.asp?id_variations=2392&w1=962Idéal pour garnir rapidement un coin de jardin ,sans soins particuliers... Créez facilement une pelouse fleurie à l'aspect naturel ou sauvage, un gazon japonais...Adica: Ideal pentru garnisirea rapida a unui colt de gradina, fara ingrijiri speciale. Creati usor o peluza inflorita cu aspect natural sau salbatic, un gazon japonez.Daca vrei iti scanez pliculetele mele cu gazon japonez. E usor de facut, amesteci seminte de flori anuale diferit colorate cu aspect "natural" cu seminte de gazon fin (pe undeva am vazut ca se pun si seminte de trifoi rosu)[pup]PS: Am deschis un capitol nou aici: Despre gradinarit (14)
"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière." [i]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -