Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (13)


159 raspunsuri la acest subiect

#131
nana_sim

nana_sim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 622 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 17:25

Ela, Peca multumesc frumos si [flo]!

... cu inalte calificari de nasa si matusa.

#132
geba2001

geba2001

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 20:50

multumesc, Peca, deja m-am apucat de gugalit ca sa vad si ce se gaseste pe la noi
Pupici si sa vina mai repede primaavara
A, era sa uit: un martisor cu cosar pt 1 Martie, tuturor fetelor, sa va poarte noroc tot anul!
Geba2001

#133
moana

moana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 01 martie 2006 - 11:25

sunt indragostita de cyclamen....mi se par atat de decorative si frunzele...de flori ce sa mai zic!

intrebarea este urmartoarea: as putea creste una intr-un dormitar aflat pe nord? si cand ma refer la crestere ma gandesc sa traiasca si sa infloreasca mai mult de un an. am mai citit si am vazut ca e destul de greu decrescut dar m-as baga (ca sa zic asa).

deci, fetele care avetzi o asa floare....ce sfaturi imi datzi? pot sau nu sa o tzin mereu intr-o camera pe nord?

multumesc. oana

#134
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 02 martie 2006 - 17:45

Oana - eu am avut o astfel de floare (primita cadou), dar dupa ce s-au trecut florile, incet-incet am pierdut-o de tot. Habar nu am ce nu am facut bine. Si mie imi place cyclamenul si voi urmari cu interes eventualele rapunsuri de la fete - poate data viitoare reusesc sa-l tin in viata.

[flo]



Ela si [8**] Cristina (21.04.2004)

Albumele noastre


#135
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 02 martie 2006 - 19:04

Am o passiflora de vreo 2 ani, avea flori cand am luat-o, dar la mine n-a inflorit niciodata. Este infasurata pe o coronita, nu stiu sa o tai asa scurt? Am auzit sa s-ar taia asa ca vitza de vie, dar nu stiu? Voi aveti aceasta floare?

#136
Salina

Salina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 03 martie 2006 - 00:47

[hia]Fetelor, am si eu mare nevoie de sfaturile voastre

Ieri am primit un trandafiras in ghiveci, este absolut superb, sunt topita dupa el. Dar vreau sa-l pastrez cat mai bine si mai mult timp. Si, mai ales, vreau sa incerc sa-l inmultesc. Stiu ca se face prin butasi, parca. Dar nu stiu exact cum. Acum e inflorit tot. Va spun, e minunat. Nu stiu nici daca trebuie mutat intr-un ghiveci un pic mai mare deoarece stiti ca cele in care se cumpara planta de la florarie sunt micute. Vad ca azi i-a mers bine, l-am udat si-l privesc de fiecare data cu mare drag.
Va rog din suflet, daca aveti pe-acasa asemenea minunatie, impartasiti-mi si mie secretele ingrijirii si inmultirii[help]

Va pup

ALINA



"Adevarul nu e intotdeauna acelasi lucru cu propria-ti parere." -H.Sienkiewicz

#137
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 03 martie 2006 - 03:07

Conchi, cum fac cu "japonezul" meu?

de cand l-am adus din ro (2 ani), infloreste nonstop!!!!!

toata iarna asta a avut flori, acum iar e plin de boboci.

te intreb pt. ar trebui sa-l "aranjez" cumva, arata cam dezordonat cu ramurile lungi golase si frunze doar in varf.

asta pt. ca spui ca primavara trebuie tuns si iaca, azi e 2 martie[bis]

tu ce zici, sa-l tund ori nu?

[pup]Vio



ps. are 7 boboci





Tina catelus de catifea



#138
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 03 martie 2006 - 09:54

quote:
Originally posted by Christel

Am o passiflora de vreo 2 ani, avea flori cand am luat-o, dar la mine n-a inflorit niciodata. Este infasurata pe o coronita, nu stiu sa o tai asa scurt? Am auzit sa s-ar taia asa ca vitza de vie, dar nu stiu? Voi aveti aceasta floare?




passiflora: .... daca a fost obtinuta din seminte...nu e musai sa infloreasca...caci nu toate semintele sunt "purtatoare/facatoare" de flori

conditile optime pt. inflorire sunt caldura/ lumina si umiditate (in aer) si de obicei infloresc dupa 2 ani, altii sunt de parere ca minim 4

passiflora este si planta medicinala;are o gramada de calitati pricipalele fiind acelea de calmant,eliminarea anxietatii,relaxare psihica,somn linistit, asta in functie de specie, caci sunt peste 500 de feluri de passiflora, unele de partament, care nu depasesc 2 m, altele de sera caci ajung si pana la 5 -10 m, unele fac frute care se mananca altele se rezuma doar la flori, chiar si dintre specile de apartament...


peca si niko(23 iulie '05)
_______________________


#139
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 03 martie 2006 - 10:02

quote:
Originally posted by Salina


un trandafiras in ghiveci,.... Dar vreau sa-l pastrez cat mai bine si mai mult timp. ....., vreau sa incerc sa-l inmultesc. ...se face prin butasi, parca.
Va pup

ALINA




da inmultirea se face prin butasi dar este f. greoaie de aceea se recomanda sa se la se asta pe seama profesionistilor....dar asta nu trebuie sa te descurajeze si poti incerca

le place locurile liminoase, aerisite dar sa nu fie direct in bataia soarelui; poate sta pe pervaz sau in lunile de vara pe balcon sau terasa...in orice fel sa nu il atinga razele de soare direct
ar trebui ca lunile de iarna sa le petreaca in sera unde nu e asa de cald, asta fiin unda dintre conditile necesare pt. inflorire in anul urmatoar; face flori in perioada martie -septembrie
daca il lasi la iernat in gradina trebuie protejat de inghet

in lunile de vara se uda des dar sa nu balteasca apa in tavita, si tot 1 la 2 saptamani ingrasamant, pe cand in iarna nu se va mai administra ingrasamant deloc si udarea se face mai ras si putin

sper ca te-am putu ajuta cu ceva

peca si niko(23 iulie '05)
_______________________


#140
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 03 martie 2006 - 10:15

quote:
Originally posted by Ela76

Oana - eu am avut o astfel de floare (primita cadou), dar dupa ce s-au trecut florile, incet-incet am pierdut-o de tot



ii plac locurile mai racoroase si umbroase...dar totusi sa aiba lumina; de preferinta un dormitor mai racoros sau un hol
in timpul perioadei de inflorire are nevoie de o temp. intre 12 -15°C, caci o temp. de camera normala duce la distrugerea ei
in timpul perioadei de inflorire are nevoie de multa apa, si se va uda in tavita si nu pe deasupra; bulbul...care trebuie sa stea putin peste suprafata pamantului nu are voie niciodata sa fie udat de acea udarea nu se face de sus si nici frunzele nu e bine sa se ude.;
are nevoie de o umiditate a aerului mare dar asta nu inseamna ca se va stropi cu apa, caci florile si frunzele se vor umple de pete, ci mai degraba un vas cu apa asezat in apropierea ei
are de asemenea nevoie de ingrasamant, frunzele si florile trecute nu se taie ci se rup; dupa ce perioada de inflorire a trecut, in mai, se va uda tot mai putin, pana cand frunzele incep sa se usuce si se usuca treptat, trebui, caci apoi urmeaza o perioada de 2-3 luni de pauza, timp in care se umpe de energie pt. o noua perioada de vegetatie
in aceste 2 -3 luni planta se poate ajeza in umbra in aer liber /balcon/gradina/terasa si se va uda f. putin doar cat sa nu se usuce bulbul
dupa cele 3 luni, bulbul se va transfera in alt chiveci cu pamant nou si mai mare si se va incepe iarasi treptat udarea mai deasa si mai multa
daca ati tinut planta peste vara afara in septembrie e timpul s ao aduceti in casa; la un loc racoros; cand frunzele s-au dezvoltat si incepe sa infloreasca veti incepe iarasi sa adiminstrati ingrasamant

se inmulteste prin seminte sau bulb .... pt. a obt. seminte de la ele e nevoie ca sa aveti la un loc mai multe plante si sa stea in aer liber pt. a se putea poleniza (de albine /insecte de ex) daca nu trebuie sa o ajutati cu polenizarea

mult succes

P.S. planta ta intrase in pauza de vegetatie nu ai pierdut-o ....si banuiesc ca ai aruncat-o.....ca si mine de altfel ....ca atunci nu stiam nimic de ea [:(]



peca si niko(23 iulie '05)
_______________________



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -