Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (13)


159 raspunsuri la acest subiect

#121
geba2001

geba2001

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 25 februarie 2006 - 16:18

Salutare, fetelor
Abia azi v-am descoperit si sunt super-incantata. Si eu locuiesc la bloc si am flori ornamentale si prin frunze si cu flori. Dar am o problema care ma framanta de ceva vreme: stiti vreo floare care sa nu aiba nevoie de multa lumina? Adica vreau sa spun ca vreau sa pun niste flori pe holul apartamentului care e intunecat - ajunge lumina doar prin usile camerelor, cand sunt deschise. Ma puteti ajuta cu o idee sau o sursa de idei?

#122
geba2001

geba2001

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 26 februarie 2006 - 14:25

Salutare, florilor !
DIn mesajele voastre am vazut ca ati folosit MOSPILAN pt combaterea daunatorilor la florile de apartament
Am cumparat si eu mai de demult un plic, dar am vazut ca se dilueaza diferit, in fct de planta, iar pt flori nu scrie. Vanzatoarea mi-a spus, dar am uitat....[bang].
In plic sunt 1,5 g substanta. In cata apa tb sa dizolv ca sa pot uda florile?
Ma puteti ajuta?
Sa va traiasca florile, sa va umple sufletele de bucurie !!!

#123
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 26 februarie 2006 - 17:26

e
quote:
Originally posted by Himmelsduft

Am primit in sfarsit trandafirul japonez dar nu stiu mai nimic despre cum trebuie sa am grija de el, in afara ca ii place soarele. Am mai primit si o aloe si o limba soacrei, despre care iar nu stiu nimic. Ma puteti ajuta voi cu informatii? Mersi mult. Eu ma bucur deocamdata de ghioceii ce ii am in gradina si de zambilele si narcisele ce dau din pamant.
Weekend placut la toate va doresc,
Himmelsduft[biz]



Hibiscusul, sau trandafirul japonez, are nevoie de soare, da, dar si de fertilizare lunara. trebuie sa ii pui un pamant amestecat cu manure 1/3 si putin nisip, ca sa asigure drenajul. intra in categoria semi-moist, adica il uzi, dar nu zilnic, poate de doua ori pe saptamana, ca depinde unde il tii si cat de repede se usuca pamantul. cea mai joasa temperatura la care rezista e de 4 grade Celsius, deci iarna il aduci in casa. primavara ii tunzi, ca sa ai flori multe si sa creasca frumos. iti zic astea din experienta, al meu in 3 ani a crescut inalt cat casa si e plin de flori.

aloe si "limba soacrei" (Sansevieria) sunt plante carnoase, deci au nevoie de soare direct, apa nu prea multa (o data pe saptamana e suficient) si pamant nisipos. ingrasaminte o data pe sezon, exceptand iarna. aloe isi extinde radacinile la suprafata, deci ai grija sa o pui intr-un ghiveci mai mult larg decat adanc. cu "limba soacrei" e taman invers, desi tot ai nevoie de un ghiveci larg, ca se inmulteste rapid.

#124
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 13:35

Conchita - [flo] pt informatii. Te-as intreba ceva referitor la tunderea trandafirilor japonezi: eu am capatat unul, dar e "chel", abia are cateva frunze prin varful ramurelelor (e mai batran, cred ca are vreo 2 ani); as putea sa ii scurtez ramurile in caz ca nu mai ramane decat cu vreo 2-3 frunze mici? Nu moare?

Multumesc anticipat!



Ela si [8**] Cristina (21.04.2004)

Albumele noastre


#125
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 14:32

Ela [flo], de tuns se tunde primavara, dar daca zici ca are doar cateva frunzute in varf, incearca sa pastrezi doar crengutele astea cu frunze - ca prin frunze se hraneste planta si nu e bine sa le tai. daca nu-i merge bine, cerceteaza sa vezi care e cauza. il tii in ghiveci? daca da, l-ai pastrat de doi ani in acelasi ghiveci? daca da, atunci incearca sa-l transplantezi intr-un ghiveci mai mare si sa-i schimbi pamantul, adaugand ingrasamant. altceva ce-ar mai putea fi? il tii in lumina directa si il uzi regulat? poate are daunatori. frunzulitele cum arata? sunt verzi, sanatoase sau...? ca daca nu sunt si planta are daunatori la radacina, o stropesti si dupa aia poti sa o tunzi cu totul asa cum faci cu trandafirii normali, lasand doar 10 cm de tulpina+crengute, ca sa ii dai un nou start. mai verifica si sa vezi daca pamantul are mucegai...da mai multe detalii, poate il salvam pe trandafirasul tau, ca e pacat sa nu te bucure cu floricele. [flo]

#126
nana_sim

nana_sim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 622 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 16:02

Dragele mele

Intru prima oara la acest subiect si la o cercetare scurta si nu prea in profunzimi, recunosc, nu am gasit ce ma interesa asa ca vin si va intreb direct.
Am primit un ghiveci cu lalele, acum florile sunt pe aproape trecute si incep sa se usuce si frunzele. Stiu ca ar trebui scosi bulbii si replantati la toamna, asa este? Daca da, in ce ii pastrez pana atunci? Avand in vedere ca in gradini nu le-a trecut vremea as putea sa ii mai pun in pamant acum?

[flo]



... cu inalte calificari de nasa si matusa.

#127
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 16:48

Conchita - eh, asa l-am capatat. Cred ca ai dreptate cu ghiveciul, cred ca e prea mic, chiar o sa ii cumpar unul mai mare. Bietul de el, e chiar dragut, caci cu cele cateva frunzulite ale lui a facut si o floare [:)] Daunatori nu cred ca are. Deci faza 1: ghiveci nou, mai mare, cu ingrasaminte. Sar'naaaaaaa de sfaturi! [flo]

nana-sim - daca au inflorit acum, nu cred ca vor mai inflori inca o data anul acesta, punandu-le afara. Parca abia prin august se scot bulbii si se tin undeva, intr-o cutie, mai la umbra si racoare. Dar poate te ajuta fetele mai experimentate. Parintii mei, la curte, nu au scos niciodata bulbii de lalele si le merge foarte bine si asa, doar le-au mai rarit, caci se inmultisera.



Ela si [8**] Cristina (21.04.2004)

Albumele noastre


#128
Himmelsduft

Himmelsduft

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 19:26

Ela76 & Conchita [flo] la amandoua si mersi mult de informatii.



Himmelsduft[biz]



calut



#129
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 12:48

lalelele:

daca le-a trcut floarea deja.....si daca ai gradina....le poti lasa in ghiveci pana este mai cald afara si apoi puse in gradina .... in cazul asta nu e nevoie sa le scoti din pamant peste iarna: unii dunt de parere ca nu ingheata deci ramana colo, alti ca ingheata si trebuie scosi, unii sunt de parere ca bulbii se scot nu fiindca ingheata ci fiindca daca raman in pamant isi pierd puterea de inflorire, adica infloresc tot mai putin si flori mai mici

sau daca ii ai in ghiveci ii uzi moderat pana cand frunzele s-au topit singure de tot, apoi ii scoti din pamant si ii lasi sa se usuce si ii replantezi in ghivece in toamna....sau iarna .... caci daca ii ti in casa unde e mai cald decat o iarna in gradina, s-ar putea sa ai de craciun lalele [:)]

eu am luat anul trecut in ghiveci, i-am tinut in casa li se trecusera floarea si s-au topit si frunzele apoi cand a dat caldura, prin aprilie cred i-am pus in gradina....si saptamana trecuta am vazut ca deja sunt in cateva locuri de cca. 3-5cm afara.

peca si niko(23 iulie '05)
_______________________


#130
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 28 februarie 2006 - 13:02

quote:
Originally posted by geba2001

Salutare, fetelor
Abia azi v-am descoperit si sunt super-incantata. Si eu locuiesc la bloc si am flori ornamentale si prin frunze si cu flori. Dar am o problema care ma framanta de ceva vreme: stiti vreo floare care sa nu aiba nevoie de multa lumina? Adica vreau sa spun ca vreau sa pun niste flori pe holul apartamentului care e intunecat - ajunge lumina doar prin usile camerelor, cand sunt deschise. Ma puteti ajuta cu o idee sau o sursa de idei?




pentru zonele "umbroase" din apartament sunt indicate flori ca:
-cyclamen persicum
-begonie
-centradenia
-hedera helix
-fatshedera lizei
-spathiphyllum
-impatiens neuguinea
-platycerium alcicorne
-coelogyne
-hydrangea macrophylla
-howeia fosteriana
-cissus rhombifolia
-kohleria
-aglaonema
-calathea crocata
-microlepia speluncae
-selaginella
-blechnum gibbum
-polystichum
-doryoptris palmata
-tradescantia

ti-am dat denumirea il latina, caci eu le am numai in latina si germana si "gugaliind" cred ca ti-e mai bine cu cele latine decat germana

spor la cautat si decis!

peca si niko(23 iulie '05)
_______________________



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -