Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinarit (13)


159 raspunsuri la acest subiect

#111
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 09:34

quote:
Originally posted by delutza

Draga PECA am vazut ca iti doresti foarte tare seninte de flori de piatra.Daca vrei,la vara dupa ce infloresc iti trimit eu seminte



daca din cele deja adunate de mine din recolta necajita de toamna trecuta .... nu voi obtine anul acesta plantute....atunci cu placere voi accepta oferta ta
dar bine spus ....mai vorbimpana atunci ....
ce m-ar interesa ar fi cele de culoarea rosie si mov....caci am vazut intr.o revista si aratau bine: eu am /sau am avut rosu si portocaliu

peca si niko(23 iulie '05)
_______________________


#112
moana

moana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 12:17

quote:
Originally posted by peca

quote:
Originally posted by delutza

Draga PECA am vazut ca iti doresti foarte tare seninte de flori de piatra.Daca vrei,la vara dupa ce infloresc iti trimit eu seminte



daca din cele deja adunate de mine din recolta necajita de toamna trecuta .... nu voi obtine anul acesta plantute....atunci cu placere voi accepta oferta ta
dar bine spus ....mai vorbimpana atunci ....
ce m-ar interesa ar fi cele de culoarea rosie si mov....caci am vazut intr.o revista si aratau bine: eu am /sau am avut rosu si portocaliu

peca si niko(23 iulie '05)
_______________________





mei, io mi-am cumparat la plic si sunt toate culorile....si mov si rosu si galben si alb si....nu mai stiu; si simple si batute

oana

#113
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 22:15

Initial creeata de Bianca_C79

Fetelor...am si eu o intrebare...poate ma puteti ajuta voi...am o planta frumoasa rau...dar in ultimul timp s-a cam "pleostit"...se numeste "chinese palm tree"....am observat ca frunzele incep sa se cam ingalbeneasca si sa se lase in jos ...stiti voi vreo cura de infrumusetare pentru astfel de plante.....am luat-o de la IKEA la un pret super bun si nu as vrea sa o pierd ca e frumusica rau si si-a gasit locul perfect la mine in living room.....Astept sfaturi....multumiri!!!!


#114
kisstherain999

kisstherain999

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 390 mesaje

Postat 20 februarie 2006 - 20:46

In week-end am fost la expozitia de azalee si camelii de la gradina botanica din Iasi. Priviti ce frumuseti!



In apartament se poate tine o azalee sau o camelie? Sunt greu de intretinut?




kiss [pup]



"Nu fi trist daca nu ai fost remarcat. Fii trist daca n-ai facut ceva remarcabil." Confucius

#115
carola

carola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.085 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 12:15

mi-am luat ieri o zambila si o narcisa in ghiveci. ce trebuie sa fac cu ele? sa le pun in ghivece mai mari,sunt in unele foarte mici,sau le las asa? cat de des le ud?

Bau!
"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie


#116
carola

carola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.085 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 12:26

"Zambila infloreste de doua ori in ghiveci dupa care trebuie plantata in gradina.

Ca oricare alta planta bulboasa este sensibila la umiditate. Inainte de achizitionare zambila a fost puternic ingrasata, asa ca in cazul neadministrarii corespunzatoare de ingrasaminte bulbul devine anemic. Ingrasarea se recomanda in faza de preinflorire. "

mi-am raspuns singura.

oare daca nu o plantez in gradina (ptr. ca nu am) si intr-un ghiveci mai mare o fi vreo problema?

Bau!
"Pentru orice femeie exista un barbat care s-a saturat sa se culce cu ea" Alfie


#117
carla2005

carla2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 837 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 17:33

Gradina mea de 10 ghivece pe balcon dintre care unul mare in care am sadit duminica patrunjel, tarhon si rosmarin se pune ? Asa sunt foarte incantata de cele din urma mai ales ca tarhonul a si rasarit! Le-am facut straturi cu gardulet din scobitori si plancarte pe care scrie fiecare strat cu ce e sadit [:D]! Dabea astept sa vad ce iese!

#118
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 24 februarie 2006 - 15:33

Dragi iubitoare de flori,

Mai arunc si eu din cand in cand cate un ochi pe la voi si parca simt un suflu de primavara cand vorbiti de seminte, rasaduri... [flo]

Am si eu cateva flori prin casa, recunosc ca nu le acord cea mai mare atentie, dar imi sunt dragi si le merge bine.

Ieri am avut o mare surpriza, am gasit o planta inflorita - nu stiu cum se numeste, poate ma ajutati voi. Culmea e ca nu am auzit in viata mea ca planta asta face flori! Si am constatat in plus ca ziua florile stau inchise, iar seara se deschid si miros destul de frumos si de puternic. Voi ce stiti despre planta asta, ati mai vazut floare la ea? Imi spuneti si mie cum se numeste?

Va multumesc. Uitati aici poze cu ea: floare





Ela si [8**] Cristina (21.04.2004)

Albumele noastre


#119
Himmelsduft

Himmelsduft

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 25 februarie 2006 - 00:08

Am primit in sfarsit trandafirul japonez dar nu stiu mai nimic despre cum trebuie sa am grija de el, in afara ca ii place soarele. Am mai primit si o aloe si o limba soacrei, despre care iar nu stiu nimic. Ma puteti ajuta voi cu informatii? Mersi mult. Eu ma bucur deocamdata de ghioceii ce ii am in gradina si de zambilele si narcisele ce dau din pamant.

Weekend placut la toate va doresc,





Himmelsduft[biz]



calut



#120
Ela76

Ela76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 25 februarie 2006 - 14:12

Calutule - uite ceva in engleza despre trandafirii astia: http://www.exotic-hi...es/hibiscus.htm [flo]



Ela si [8**] Cristina (21.04.2004)

Albumele noastre



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -