Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crestinismul intre credinta si indoctrinare


178 raspunsuri la acest subiect

#41
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 11:59

quote:
Originally posted by amuleta

Adica oricine crede cu tarie in credinta lui si incearca sa explice de ce crede, e un indoctrinat ? Dar atunci tu ce raspuns ai vrut ? Cred ca Irina C isi pierde vremea aducind argumente, n-are rost, aici e alt of, vaz eu bine.



Cred ca Andrada si Simina au dat deja raspunsul.


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#42
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 17:36

Aici da, Andrada are dreptate, asta le-am spus si eu iehovistilor care mi se tot impingeau prin usa.[:D]

#43
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 17:54

Irina, ma dai exemplu negativ de cate ori ai ocazia si sa stii ca m-am cam saturat si eu de "castanele" de la tine.

si nu prea ai venit cu texte, ci cu speculatii din traditie, sa-mi fie cu iertare.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#44
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 18:36

quote:
Originally posted by Jocelyn
Irina, ma dai exemplu negativ de cate ori ai ocazia si sa stii ca m-am cam saturat si eu de "castanele" de la tine.si nu prea ai venit cu texte, ci cu speculatii din traditie, sa-mi fie cu iertare. If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]
Iar roada Duhului este [...]indelunga rabdare(Galateni 5:22)[flo]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#45
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 21:16

quote:
Originally posted by Jocelyn
si nu prea ai venit cu texte, ci cu speculatii din traditie, sa-mi fie cu iertare.


interesant. deci Sfintii Parinti (caci ei sunt traditia) erau niste speculanti. nu ma tulbura ca zici asta, caci si preferatul meu, Socrate, a speculat pana n-a mai putut si ia uite ce traditie a lasat, ma refer la metoda maieutica de cunoastere.

#46
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 00:08

quote:
Originally posted by Andrada
quote:
Originally posted by lucia_cs
Eu inteleg din spusele tale ca toate credintele din afara Ortodoxismului sunt credinte ratacite. [:)]
Nu chiar toate ortodoxe ca Irina considera toate 7 sinoadele si atunci exclude ceva biserici ortodoxe vechi (egiptene coptice, siriene...etc). Din credinta ajungi pe calea cea buna, din indoctrinare ii impingi, turtesti, tragi, opintesti pe altii pe calea ta.Credinta are grija de relatia ta cu Dumnezeu, indoctrinarea vorbeste de relatia pe care cred altii ca neaparat tu trebuie nu numai sa o ai cu Dumnezeu dar sa o si impui altora mai departe.Intrebare ptr Irina. Intre vreo doua sinoade (unul era cel la care Constantin cel mare salvase icoanele aruncate pe jos, parca) nu aveai voie cu icoane (iconoclastii). Intre timp (ultimul sinod parca) situatia s-a reglementat. Intrebarea e, ce se intimpla daca sa zicem sinodul 8 spune ca si coptii is ortodcsi. Si apoi sinodul 9 in 2010 sa zicem ca e tot unul cu sinodul 23 la catolici, o mare biserica unita. Atunci ii vei accepta si pe copti si pe catolici? AL#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. Camera lui Marcu
Andrada,eu accept orice om,indiferent de credinta lui,adica nu-i trantesc usa-n nas daca are nevoie sa-l ajut cu ceva.Dar daca incepe sa-mi spuna ca ortodoxia consta de fapt in obiceiuri pagane,n-am sa tac din gura,pentru simplul fapt ca nu e adevarat.Si aici deschid o paranteza.Misiunile de evanghelizare adresate de americani(baptisti,penrticostali,etc.)ortodocsilor poarta in sine tot bagajul de ignoranta culturala specific acestui popor care se crede centrul lumii civilizate.Aceste misiuni nu au adus in Romania Evanghelia(care,apropo, s-a propovaduit aici inainte de descoperirea Americii [xx(] )ci obiceiurile si traditiile anglo-saxone(vezi Thanks Giving pe care o tin unele adunari np).Ei sunt incapabili sa inteleaga ca oamenii se pot inchina lui Hristos altfel decat in stilul evanghelic-import SUA.Pentru ei,icoanele care-l infatiseaza in mod sobru pe Hristos sunt idoli,in timp ce Hristosul vesel si cu fata de Holywood de pe pliantele lor este un mijloc de evanghelizare.Probabil ca sustinatorii din America n-ar mai trimite bani daca ar sti ca aici Hristos e cunoscut,si exista Evanghelia de sute de ani.In buletinele lor de misine citesti de ca romanii nu stiu de Hristos,ca au credinta pagana si idolatra,ca nu stiu de Biblie si trebuie "evanghelizati" ca sa ajunga la o "relatie personala cu Hristos",de parca aceasta relatie nu exista si nu este posibila in cadrul ortodoxiei.[xx(]Inchei paranteza.Referitor la Sinoadele Ecumenice ,un alt Sinod n-ar putea hotara ceva contrar celor 7 recunoscute si nu ar putea hotara ceva contrar invataturii statornicite de Sfintii Parinti in primele 8 secole.Aici mai deschid o paranteza ca sa adaug o explicatie referitor la Sfintii Parinti,ca poate multi citesc dar nu stiu despre cine este vorba.Sfintii Parinti sau Doctorii Bisericii au trait in sec I-VII.Ei sunt:1. Parintii Apostolici, adica acei Parinti care au fost ucenici ai Apostolilor: Hermas, Sf. Papa Clement I (ucenic al lui Sf. Petru), Sf. Ifantiu de Antiohia, Sf. Policarp de Smirna (discipol al Sf. Ap. Ioan), Papias din Hieraplis, Sf. Irineu de Lyon, Sf. Iustin Martirul, Tertulian , Origene (sec I-II)2. Sfintii Parinti propriu-zisi: Sf. Atanasie, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Grigore de Nazianz, Sf Ioan Gura de Aur, Sf. Ambrozie3. Sfintii Teologi (din sec VIII incoace): Sf. Maxim Marturisitorul,etc.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#47
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 00:21

quote:

Misiunile de evanghelizare adresate de americani(baptisti,penrticostali,etc.)ortodocsilor poarta in sine tot bagajul de ignoranta culturala specific acestui popor care se crede centrul lumii civilizate.



Ah...te'ai fript. Roaga'te sa nu citeasca asta Conchita desi cred ca prea tarziu :)


*segmentation fault*

#48
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 00:25

quote:
Originally posted by xenocid
quote:
Misiunile de evanghelizare adresate de americani(baptisti,penrticostali,etc.)ortodocsilor poarta in sine tot bagajul de ignoranta culturala specific acestui popor care se crede centrul lumii civilizate.
Ah...te'ai fript. Roaga'te sa nu citeasca asta Conchita desi cred ca prea tarziu :)*segmentation fault*
[xx(] Evanghelistii americani or avea cultura in alte domenii,dar habar n-au de ortodoxie.Ca si prozelitii pe care ii fac,de altfel.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#49
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 01:09

Revin la descriptia intolerantei pe care am scris-o mai inainte sa adaug ca indoctrinare inseamna si sa incerci sa-ti ridici biserica rapunindu-le pe celelalte.

Ortodoxia nu este calea cea buna pentru ca celelate sint rele (asta ar putea fi un rezultata nu o cauza), cum Iisus nu e lumina pentru ca ceilalti aduc intunericul

E un paradox prin faptul ca indoctrinarea isi ajunge siesi ca scop in atit de mult incit il indeparteaza pe individ de scopul intial. Nu poti demonstra ca exista Dumnezeu afurisindu-i pe atei, cum nu poti crede ca Iisus e calea numai pentru ca ai exclus celelate cai. Cumva iti dai peste opinca,

A



L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#50
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 07 octombrie 2005 - 01:56

quote:
Originally posted by Andrada
Revin la descriptia intolerantei pe care am scris-o mai inainte sa adaug ca indoctrinare inseamna si sa incerci sa-ti ridici biserica rapunindu-le pe celelalte.Ortodoxia nu este calea cea buna pentru ca celelate sint rele (asta ar putea fi un rezultata nu o cauza), cum Iisus nu e lumina pentru ca ceilalti aduc intunericulE un paradox prin faptul ca indoctrinarea isi ajunge siesi ca scop in atit de mult incit il indeparteaza pe individ de scopul intial. Nu poti demonstra ca exista Dumnezeu afurisindu-i pe atei, cum nu poti crede ca Iisus e calea numai pentru ca ai exclus celelate cai. Cumva iti dai peste opinca,AL’amore che move il sole e l’altre stelle. Camera lui Marcu
Andrada, [asia] [flo][flo][flo]_________________________"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -