Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crestinismul intre credinta si indoctrinare


178 raspunsuri la acest subiect

#31
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 00:05

quote:
Originally posted by mate
quote:
Originally posted by DARAEL
Nu vreau sa deranjez stradaniile celor ce au postat la acest subiect, dar eu am o nelamuire:Care e totusi rostul acestui subiect ?Cu stima,Singur, DARAELRatacitor prin Lumehttp://www.geocities.com/dara2el/“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT
asaaaa,sa ne mai dam in petec pe inca tzshpe pagini[bang][bang]Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)ChristinelNew Zealand
Mdah....si ca sa se faca diferenta intre credinciosi si indoctrinati. Cu exemple concrete [alcool]Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#32
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 00:08

quote:
Originally posted by Andrada

Din credinta ajungi pe calea cea buna, din indoctrinare ii impingi, turtesti, tragi, opintesti pe altii pe calea ta.
Credinta are grija de relatia ta cu Dumnezeu, indoctrinarea vorbeste de relatia pe care cred altii ca neaparat tu trebuie nu numai sa o ai cu Dumnezeu dar sa o si impui altora mai departe.





Super [cool]

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#33
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 00:13

quote:
Originally posted by impreuna
quote:
Originally posted by irina.c.Toate credintele care incalca hotararile celor 7 Sinoade Ecumenice sunt credinte ratacite/eretice.E mai clar asa?[flo]
Te ratacesti :) Asta ii exemplu de indoctrinare [:)] Nu mai conteaza ce zice Biblia, doar ce zic ortodocsii..., poate ne aduci si ceva argumente Biblice referitor la subiect. Atata timp cat asa ceva nu scrie in Biblie, pentru mine nu are nici o valoare. Sunt reguli facute de oameni, care probabil l-or crezut pe Dumnezeu incompetent si s-au gandit sa completeze...ca ce a zis El in Biblie nu a fost destul...La fel cu toate obiceiurile pagane care ortodocsilor li s-au parut mai interesante decat ce spune Biblia despre calea cea dreapta...Si mai cred ca indoctrinarea il desparte pe om de Dumnezeu in loc sa il apropie.Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara
Asa este, Flavia! Conteaza indoctrinarea ortodoxa (putea fi si catolica sau protestanta, etc), nu mai are importanta ce spune Biblia!!! Doar ce au spus unii oameni, dupa mintea lor...Nu pot fi de acord cu cuvintele oamenilor, doar cu Cuvintul lui Dumnezeu!Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burticaVirsta bebe2Virsta DeiuHome, wherever you are...Excursie la Lake ArrowheadLaguna BeachBeach Cities

#34
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 00:14

Irina draga, ne invartim in jurul cozii [:)]
Daca erau argumente biblice mai ziceam, da mie mi-e lene sa copiez materiale de pe net [fuga]

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#35
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 00:19

quote:
Originally posted by Siminaf







Asa este, Flavia! Conteaza indoctrinarea ortodoxa (putea fi si catolica sau protestanta, etc), nu mai are importanta ce spune Biblia!!! Doar ce au spus unii oameni, dupa mintea lor...

Nu pot fi de acord cu cuvintele oamenilor, doar cu Cuvintul lui Dumnezeu!







Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica



Virsta bebe2

Virsta Deiu





Home, wherever you are...



Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities






Da Simina, bine zici. Indoctrinati sunt in toate religiile ca nu exista padure fara uscaturi.



Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#36
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 01:01

quote:
Originally posted by impreuna
Mdah....si ca sa se faca diferenta intre credinciosi si indoctrinati. Cu exemple concrete [alcool]


Din acesta impartire in credinciosi / indoctrinati nu inteleg in ce categorie sa bag Sfintii Troscanitorii de Palinca de Zalau....

Si, ce este mai grav, nu inteleg totusi la ce iti foloseste aceasta diferentiere si exemplele concrete ? Faci o lucrare de doctorat, un studiu, ceva ?

Daca iti dam aici exemple "concrete" o sa fii mai multumita, mai fericita, mai aproape de Divinitate ???

Chiar, de ce ai deschis acest subiect ?

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#37
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 02:21

Adica oricine crede cu tarie in credinta lui si incearca sa explice de ce crede, e un indoctrinat ? Dar atunci tu ce raspuns ai vrut ? Cred ca Irina C isi pierde vremea aducind argumente, n-are rost, aici e alt of, vaz eu bine.

#38
lucia_cs

lucia_cs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 06:17

quote:
Originally posted by DARAEL
Chiar, de ce ai deschis acest subiect ?
Darael, care este scopul intrebarii tale? [:)]_______________La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!Lucia sotia lui CsabaPoze Bunny [iepu]

#39
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 09:05

DARAEL am fost chiar asa de profunda si nu ai inteles? [:D]

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#40
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 06 octombrie 2005 - 10:20

quote:
Originally posted by amuleta
Adica oricine crede cu tarie in credinta lui si incearca sa explice de ce crede, e un indoctrinat ? Dar atunci tu ce raspuns ai vrut ? Cred ca Irina C isi pierde vremea aducind argumente, n-are rost, aici e alt of, vaz eu bine.
Da,asta am realizat si eu,desi un pic cam tarziu.[:)]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -