Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Crestinismul intre credinta si indoctrinare


178 raspunsuri la acest subiect

#151
lily

lily

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 12 octombrie 2005 - 19:21

Originally posted by impreuna
Toti care spunem ca avem credinta, mi-ar place sa si demonstram lucrul acesta. Aceasta se bazeaza pe o relatie personala cu Dumnezeu, nu pe credinta pe care o au altii sau inaintasii nostrii, iar cand e sa ne spunem parerile, sa copiem ceea ce spun ei. Ca atunci nu mai e nimic personal.
Eu personal prefer sa ma bazez pe credinta personala in Dumnezeu si pe Cuvantul Lui. Ca sa poti spune ca unu lucru este bun sau rau, mai intai trebuie sa il cercetezi. Nu te poti baza pe cercetarile altora, caci atunci aceste pareri nu mai sunt personale. Iar cand am spus ca aceasta se cunoaste dupa roade, imi pare rau ca nu am dat pasajul din Biblie unde este vorba despre asa ceva. Nu-i nimic, nici acum nu e tarziu :) "Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, facerea de bine, credinciosia, blandetea, infranarea poftelor" Galateni 5:22,23 Reversul medaliei este urmatorul: "Si faptele firii pamanesti sunt cunoscute si sunt acestea: preacurvia, curvia, necuratia, desfranarea, inchinarea la idoli, vrajitoria, vrajbile, certurile, zavistiile, maniile, neintelegerile, desbinarile, certurile de partide, pizmele, uciderile, betiile, imbuibarile si alte lucruri asemanatoare cu acestea. Va spun mai dinainte, cum am mai spus, ca cei ce fac astfel de lucruri nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu". (Galateni 5:19-21). Fiecare se poate cerceta singur sa vada de ce parte a baricadei este. Si fiecare sa judece in dreptul lui, nu pe ceilalti. Nu o spun eu, ci Biblia, ca cine instiga la ura, certuri, neintelegeri, dezbinari, manie, nu mosteneste Imparatia lui Dumnezeu. Cu atat mai mult cei care raspund acestor instigari!
Si tot Biblia mai spune ceva: "Nu va vorbiti de rau unii pe altii fratilor! Cine vorbeste de rau pe un frate sau judeca pe fratele sau, vorbeste de rau Legea sau judeca Legea. Si daca judeci Legea, nu esti implinitor al Legii, ci judecator. Unul singur este datatorul si judecatorul Legii: Acela care are puterea sa mantuiasca si sa piarda. Dar tu cine esti de judeci pe aproapele tau?" (Iacov 4:11, 12).
As vrea ca toti care ne numim credinciosi, sa si aratam lucrul acesta (incepand cu mine).
[/i]

Asa cred si eu. Degeaba exista traditie, daca nu crezi si nu traiesti Cuvintul lui Dumnezeu. Traditia e frumoasa, e emotionanta, dar credinta intr-un Dumnezeu personal, ne da siguranta mintuirii.
Fara legatura directa cu Isus, Fiul lui Dumnezeu, fara rugaciune si citirea Bibliei nu cred ca mi-as fi revenit din prapastia depresiei, nerealizarii planului de a urma o facultate, nesigurantei gasirii unui loc de munca, singuratatii in lipsa propriei familii-sot/copil.
Domnul fie laudat ca peste tot El are oameni care fac voia Lui! [asia][flo]


Doar gindul care trece prin inima are putere (H. Miller)

#152
mate

mate

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 12 octombrie 2005 - 23:07

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by denizel
Stiu cit de mult risc scriind asta. Da'...[pic].asadar, pt. prima data in viata mea, m-a ajutat un "sectant indoctrinat". Este vorba de Jocelyn, datorita careia am reusit si eu sa ma lamuresc in legatura cu pazirea Sabatului(mi-am exprimat nedumerirea la alt topic).Imi trimisesera link-uri atit Irina, cit si Jocelyn. M-au convins, dupa lungi studii, ultimele.Merci, Joce, cu toate ca voi ramine tot in biserica ortodoxa!" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Draga Denizel,eu iti sugerez sa mergi sa vorbesti cu un preot.Atunci cand ai o credinta(in speta,cea ortodoxa) nu poti sa alegi din ea ce sa crezi si ce nu.Ori o primesti in totalitate,ori o respingi in totalitate.Nu te poti numi ortodox si sa crezi ca sambata e ziua Domnului,cand Sf. Scriptura si practica crestina milenara ne invata altfel.Binenteles ca tu faci cum crezi,dar cu toata dragostea iti spun,ca surorii mele in Hristos,nu te lasa amagita de invataturi eretice si sectare,caci te poti pierde.Nu poti gusta din otrava si sa nu te vatemi.Dumnezeu sa te lumineze![ruga]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA
...deci Conchita,cine ziceai ca improasca cu noroi si venin la topicul asta???Aud???Pai in conditiile astea Jocelyn si impreuna au fost chiar decente draga mea...Stii, se repeta aceeasi "problema":hai sa dam o raita prin ograda proprie si dupa aia sa ne lungim gaturile sa vedem si pe la altii cum e...Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)ChristinelNew Zealand...wish you were here...

#153
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 15 octombrie 2005 - 14:11

Jocelyn, vreau sa zic ceva si, recunoaste ca asta nu era in explicatiile pe care le-ai dat tu pe-aici[:D].
Mai, am sa intrec adventistii in sustinerea Sabatului[batcap].
Irina, de fapt mesajul iti este adresat. Ti-am mai zis eu ca mi-e frica de sabia aia a ta si tare nu as vrea sa o abati asupra mea[:D].
Asaadar, m-am gindit la urmatorul lucru: se stie din VT ca evreii au fost alesi de Dumnezeu pt. a-I fi mostenitori. Lor le-a fost incredintata legea. Lor le-a fost predicata mai intii Evanghelia si ei au fost primii care au crezut in Evanghelie(cei care au crezut, desigur). Bineinteles, nu au vreo superioritate crestinii iudei in fata celorlalti crestini.

Ma intreb, ce credibilitate ar fi avut Domnul Iisus si mai apoi apostolul Pavel daca ar fi zis ceva de genul: "Oameni buni, e o mica neintelegere! Da, Dumnezeu S-a intrupat si a venit printre noi, dar sa stiti ca din toate, porunca a4a, pe care El insusi a sapat-o in piatra, nu mai e de fapt valabila. A fost o toana de moment"
Se stie cit de rigurosi erau evreii in pazirea sabatului. Cum ar fi privit ei la Domnul Iisus-Dumnezeu, care si-ar fi retras una din porunci? E drept ca Iisus le-a atras atentia in leg. cu pazirea sabatului, dar numai la modul in care ajunsesera sa o faca, nu la ziua in sine.
Stiu ca fariseii L-au tras de mineca pe Domnul Iisus ca facea vindecari in sabat. Dar El ce le-a raspuns? - "Nu am venit sa stric Legea..."
Cam asta cred eu!

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#154
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 15 octombrie 2005 - 15:42

Hmmm... ce mai rezolvare teologica la dilema zilei de odihna tocmai s-a postat... va fi dureros iar pe aici probabil...iar va curge sss... [blabla] ...suc de mere !!! [audinti]

Macar sa contribui si eu la tambalau imi zic, daca la ceva bun nu este posibil [?]

INTREBARE !

Vreau sa va supun atentiei un caz real pe care sa-l cantareasca cineva (era sa pui "judece"[jamaica]) si sa-mi ofere o estimare in limitele doctrinei, adica persoanelor care au/respecta o doctrina crestina ma adresez -oricare ar fi aceea,nu conteaza,cum nici nu conteaza pentru mine daca cine-mi raspunde este "indoctrinata" sau nu e,este treaba fiecareia- nu persoanelor care sunt dincolo de doctrina crestinismului ma adresez!

Asta o fac pentru ca-mi pare cu muult mai folositor a discuta pe exemple practice cel putin la fel de mult ca in termeni generali,în notiuni,in principii si reguli si dogme si canoane si doctrine...adica vorbiri teoretice, cum abunda in "zona" aceasta. [pic]

Recunosc ca raspunsul eu deja il stiu la chestiune,dar vreau sa ma verific cu ajutorul vostru si vreau pe urma sa va expun "concluzia" mea, sa va supun atentziei "morala fabulei".

Se poate ????[patut]

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]

#155
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 15 octombrie 2005 - 15:47

Denizel, eu n-am citit linkurile pe care le-ai primit tu despre sabat, asa ca s-ar putea sa spun ceva ce stii deja.
Ziua Domnului se respecta in continuare (adica porunca a 4-a), doar ca a fost schimbata cu ziua invierii lui Iisus (care e ideea revolutionara fata de VT, nu?) Cred ca importanta poruncii a 4-a consta in aceea ca iti impune un ritm al muncii/odihnei si gindului la Dumnezeu, participarii la slujba.
Apoi, la problemele care au fost cu calendarul de-a lungul timpului, sint sigura ca zilele saptaminii au fost "gresite" de multe ori. Ia gindeste-te numai la stilisti. [alcool]

PS.1. Manyhope, se poate [;)]
PS.2. am si eu o problema: de unde vine expresia "a se duce pe apa simbetei"?[:D]

#156
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 15 octombrie 2005 - 16:29

CAZ REAL


Iata:

- este vorba despre o femeie, destul de in varsta azi, care si-a dus viata pe pamantul asta cum a stiut ea mai bine si ca sa-i fie mai bine, o femeie ca toate femeiile,
- n-a avut ea prea multa treaba cu Biserica sau cu bisericile sau cu credinta, s-a tinut de treburile si viata ei, de familie,
- dar iata c-a lovit-o necrutatoarea boala .... si a ajuns in stadiu terminal,
- iar cum durerile numai cresc in intensitate cu toata morfina cu care se 'trateaza', cum durerile si neptintele si penibilitatile sunt atat de mari, "ieri" daca ar fi aflat vreun medic gen celebrul "doctor Death", i-ar fi zis "va solicit urgent serviciile"...daramite azi...
- ceva...o situatie pe plans si de plans si de plans....
- INSA ! in situatia asta super-critica ajungand, femeia se roaga la Dumnezeu in cel mai serios mod cu putinta (cam pentru ce presupun ca va imaginati singure...) o rugaciune sincera, totala, deplina, din tot sufletul, serioasa...nu stiu cum sa spun sas intelegeti, o rugaciune asa cum cred si eu ca trebuie sa fie o rugaciune.


Asta este "cazul", astea sunt "datele problemei".
Intrebarea mea catre cine va voi sa-mi raspunde este:
- rugaciunea asta din ultimele ceasuri a unei persoana care viata-i toata nu s-a ocupat cu rugaciunea sau cu altele ce tin de credinta, rugaciunea asta care este clar foarte intentionata si motivata, este "auzita" sau "ascultata" de Dumnezeu?
- primeste EL rugaciunea asta?
-in ce fel o primeste daca o primeste ?
- daca o primeste si o asculta care este "Raspunsul" LUI ?
- ce valoare are rugaciunea asta Inaintea Lui Dumnezeu ?
- unde o "pune" EL rugaciunea asta ?
- ajuta rugaciunea pe femeia asta ?
- iar daca o ajuta la ce sau cat ?
- ajuta oare vrun pic la salvarea sufletului (ca de trup nu mai poate fi vorba) rugaciunea asta intreaga ?


... in fine,de fapt intrebarea insumata din cele de mai sus este asta la care solicit un raspuns,o parere,o evaluare, o "judecata" daca vreti,dar precizez = in lumina doctrinei voastre:

Pe o scala de la 1 la 10, cam care ar fi dupa priceperea voastra 'nota' pe care o acorda Dumnezeu acestei rugaciuni?
Pe o "scala a Lui", Care Este Desavarsit! Care Este Sfant! Care Este Duh! rugaciunea asta pretuieste inaintea Lui zece puncte sau cinci sau zero sau cate credeti voi ?


.




--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]

#157
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 15 octombrie 2005 - 16:32

Cu apa sambatei stiu pana si eu: de la evrei devine expresia, de la una din modalitatile lor de-a 'dribla' Legea lui Moise, sa poata sa zica c-o si respecta, dar sa-si si faca voile lor neconforme ! ...e "anecdotica"[alcool]

--------------------------
"Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am obisnuit cu ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!
Las-o ba ca merge-asa,
Ne-am indragostit de ea!
Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]

#158
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 15 octombrie 2005 - 19:09

Pai daca tu le stii deja pe toate, cum am putea noi sa te ajutam cu un raspuns ?

#159
ManyHope

ManyHope

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 15 octombrie 2005 - 19:50

Nu le stiu eu pe toate...as vrea eu sa [biz]

...iar cu un raspuns ma ajuti daca mi-l dai, oricare ar fi, in primul rand ca vorbesti cu mine si chiar numai atat sa sti ca face [i]



--------------------------

"Las-o ba ca merge-asa,

Ne-am obisnuit cu ea!

Las-ooooo! Las-ooooo!

Las-o ba ca merge-asa,

Ne-am indragostit de ea!

Las-ooooo! Las-ooooo!"
[cusca]

#160
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 15 octombrie 2005 - 20:06

Zice cam asa in Biblie : celui caruia i s-a iertat mult, mult va iubi, celui caruia i s-a iertat putin, putin va iubi. Nu cred ca Dumnezeu iubeste si iarta cu portia sau dupa un orar. El iubeste oricum, aprioric ca sa spun asa, doar asteptind sa-i intorci iubirea. Numai ca noi sintem meschini in iubire (unul fata de altul si fata de Dumnezeu), adica iubirea noastra e egoista, chiar si atunci cind ne batem cu pumnul in piept ca nu-i. Daca un om invata iubirea adevarata pe patul de moarte, ferice de el ! Daca se roaga doar de frica, atunci nu stiu...doar Dumnezeu stie.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -