Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura biserica?(10)


52 raspunsuri la acest subiect

#11
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 21:34

quote:
Prefer sa fiu considerata eretica de oameni, in loc sa fiu de Dumnezeu.

Flavia, [flo] [pup]

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#12
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 21:38

quote:
Originally posted by Elena



quote:
Acum stii care sunt ereticii.Te vei departa de ereziile lor sau le vei frecvanta in continuare adunarile,unde predica aceste erezii?[hot]


Cu tot respectul,Irina, dar asta ar trebui sa fie ultima ta grija ce biserici frecventez eu !



_________________________



"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)










Da,Elena,ai dreptate,te rog sa ma ierti.A fost o remarca deplasata din partea mea.Tu stii mai bine ce faci.Cu voia voastra,ma retrag de pe acest subiect,dupa sfatul

Scripturii.[recevere]Dumnezeu sa ne lumineze![flo]



Myrrha,spor la invatat si Doamne ajuta la examen![flo]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#13
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 21:53

quote:
Originally posted by Elena
Stii, Irina, de aproximativ doua luni corespondez cu Parintele recomandat de Anca si pot sa spun ca datorita lui si a credinciosilor ortodocsi precum Ingrid, m-am apropiat muuuult, mult de ortodoxie. Vorbind cu dansul nu m-am putut opri sa nu fac comparatie intre felul cum vorbesc ortodocsii de pe acest forum si acest Parinte ! Oh, cata diferenta !!!!!!! CITA DRAGOSTE, CITA BLANDETE, CATA RABDARE, CITA INGADUINTA CRESTINEASCA fatza de mine, cea "ratacitoare", dar care altceva nu-si doreste decat a Lui sa fie !.....caci dansul stie bineca eu am fost prin mai multe biserici, dar nu mi-a vorbit niciodata pe tonul pe care tu, Irina, imi vorbesti si ma pui "la zid" : "ori esti crestina ortodoxa, ori esti altceva". Caci nu asa, Irina, ma convingi tu sau altcineva sa devin 100 % crestin ortodoxa, ci convingerea trebuie sa vina din interiorul meu. Daca eu vreau sa ma consider ortodoxa si in acelasi timp sicatolica si protestanta si tu imi spui ca asa ceva nu se poate, atunci esti libera sa ma consideri eretica, eu nu ma supar, dar cu tot respectul si cu tristete iti spun ca prin atitudinea ta, tu faci mai degraba un deserviciu ortodoxiei, cel putin in ochii mei asa apare : mesajele tale mai mult m-au indepartat de ortodoxie decat m-au apropiat ! poate o sa zici ca asta este din cauza mea, ca ma smintesc prea usor si poate ca ai dreptate, poate asa este, dar asta este nivelul meu de credinta, nu toti sunt asa tari si pot mesteca "bucate tari" !Si sa nu iti inchipui ca dansul a fost de acord mereu cu ce-i spuneam eu, nu, nici vorba !! dar felul cum mi-a spus ce a avut de spus aa fost intotdeauna plin de dragoste si ingaduinta crestineasca si apoi nici nu mi-a venit cu citate interminabile, ci mi-a vorbit cel mai mult din credinta lui TRAITA si din experienta proprie !!_________________________"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Da ,Elena,ai dreptate,n-am destula dragoste,nici pocainta,nici rugaciune.Poate ca n-am stiut cum sa zic unele lucruri,ca asa sunt de felul meu,mai aspra,de aceea am incercat sa-i citez mai mult pe Sfintii Parinti si pe altii care s-au intors la credinta ortodoxa si sa nu spun din gandurile mele,ca sa nu gresesc si sa smintesc.Poate am gresit ca am intervenit in aceasta discutie..Va rog sa ma iertati!Dumnezeu sa ne lumineze!Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#14
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 22:40

Irina[flo], iti spun sincer ca as prefera de o mie de ori sa ramai pe subiectul asta si sa incerci, sa incercam, noi doua si noi toate, asa imperfecte cum suntem, sa avem mai multa ingaduinta crestineasca una cu alta, dupa cum ne indeamna Apostolul Pavel si sa aratam lumii ca suntem intr-adevar "lumina lumii" si "sarea pamintului", nu doar un grupuletz care vorbim vorbe !

Oricare iti va fi decizia, sa stii ca eu iti urez din toata inima ca Domnul sa te binecuvanteze pe tine si casa ta, iar de ti-am gresit si te-am suparat, te rog mult sa ma ierti !! [flo]

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#15
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 12:52

quote:
Originally posted by Elena
Irina[flo], iti spun sincer ca as prefera de o mie de ori sa ramai pe subiectul asta si sa incerci, sa incercam, noi doua si noi toate, asa imperfecte cum suntem, sa avem mai multa ingaduinta crestineasca una cu alta, dupa cum ne indeamna Apostolul Pavel si sa aratam lumii ca suntem intr-adevar "lumina lumii" si "sarea pamintului", nu doar un grupuletz care vorbim vorbe !Oricare iti va fi decizia, sa stii ca eu iti urez din toata inima ca Domnul sa te binecuvanteze pe tine si casa ta, iar de ti-am gresit si te-am suparat, te rog mult sa ma ierti !! [flo]_________________________"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Draga Elena,cum vezi tu ca ar trebui sa se manifeste practic,pe acest topic,ingaduinta crestineasca?Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#16
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 17:35

Irina, as putea sa-ti raspund eu la asta. Sunt noua pe aici si intru destul de rar sa vad ce s-a mai scris la acest subiect. Nu ca nu m-ar interesa, dar ma intristeaza tare incrincenarea intre ortodocsi si restul lumii. Neingaduinta f. accentuata este din pacate a noasra,a ortodocsilor.Celelalte fete nu sar asa la gitul nostru. Cel putin, protestantele sunt jignite si admonestate in fel si chip - le admir pt. ca au totusi taria sa-si mai sustina ideile.
In fond, asta ar tb. sa fie un subiect in care sa se dezbata anumite principii, idei, nu sa se dea cu rosii in cei care nu sunt de acord cu ce spunem noi.Daca ar citi cineva din afara, care sa nu stie de existenta vreunei religii, cred ca ar fi f. mirat sa afle ca cei ce scriu aici sunt crestini, oameni care il au ca model pe Iisus Hristos.
Ca sa iau acum in discutie problema mea, probabil ca multe fete de aici ma considera cu un picior in groapa, datorita semnelor de intrbare pe care mi le-am pus in capitolul trecut. Cum credeti ca ma influenteaza inversunarea cu care ati atacat-o pe Jocelyn care, nu a facut altceva decit sa-mi prezinte convingerile ei? Bineinteles ca voi nu aveti nimic de-a face cu mintuirea mea si de ce parte voi alege sa stau( sau poate ca da?)
Ca sa inchei in alt registru...acu' daca pe Jocelyn ati alungat-o, cine imi mai raspunde la nelamuririle legate de sabat?[:D]


" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#17
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 17:55

eeee, denizel, stai linistita ca nu fug asa repede [:D]
si-ti dau cate lamuriri vrei, chit ca-mi sare lumea-n cap [alcool]

dupa cum se vede, sunt foarte bine dispusa, acum o sa plec de la serviciu asa ca... ne auzim maine[;)]


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#18
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 18:55

Fetele [pup]
Cred ca topicu asta a trecut prin toate fazele si dezbaterile.
Si ma gandesc totusi ce spune Biblia despre Biserica, pana la urma e una singura, alcatuita din toti copiii lui Dumnezeu.
Biserica = Trupul lui Cristos, Mireasa Lui...
Nu spune in Biblie ca Biserica este reprezentata de o anumita religie, asa ca noi nu suntem in masura sa ne judecam unii pe altii.
Cu cat ne straduim sa ramanem in "lumina" Bibliei si sa traim o viata de rugacine si partasie cu Dumnezeu, cu atat ne vom apropia mai mult de El si vom putea alcatui "o singura Biserica".
[flo]

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#19
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 09:53

Desigur insa ca m-am intrebat si eu : Dar ce e cu oamenii care s-au nascut intr-o alta cultura si civilizatie, care n-au cunoscut crestinismul, fie inainte de Iisus Hristos, fie in zilele noastre ? -- O incercare de raspuns la aceasta intrebare a dat un Parinte al Bisericii, care a zis : "Stim unde este Biserica, dar nu stim unde nu este". Carevasazica : pentru ca suntem in aceasta cale primita de la Apostoli, stim ca suntem pe drumul cel bun ; dar nu stim ce este cu cei care nu sunt pe aceasta cale a Bisericii, si nu trebuie sa-i judecam pe cei care nu sunt in ea.

Pr. Iulian Nistea



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#20
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 11:34

Jocelyn, multumesc, da' deocamdata studiez ce mi-a dat Irina. Eu sunt ca aia micii, voiam doar sa te stiu prin preajma[^].

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -