Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura biserica?(10)


52 raspunsuri la acest subiect

#1
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 17:45

continuarea la http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58556

#2
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 18:36

@irina
quote:
Elena,uite ce spune Scriptura despre eretici(secte):
10.De omul eretic, dupã întâia ºi a doua mustrare, depãrteazã-te,
11. ªtiind cã unul ca acesta s-a abãtut ºi a cãzut în pãcat, fiind singur de sine osândit. (Tit 3)

Irina, da, stiam si eu ce spune Scriptura despre eretici, pe mine ma interesa sa stiu cinesunt acesti eretici, conform BO (respectiv, BC).
Cat priveste citatul de sus, nu ma pot opri sa nu constat ca tocmai tu esti cea care nu-l respecti; de exemplu, in discutia ta cu Jocelyn, care conform bisericii tale este eretica, i-ai cam zis mai mult de doua, ba chiar spre zece ori asha....[hot]

@Ingrid
quote:
Elena,e exceptionala semnatura ta!Ce pacat ca n-a apucat toata lumea s-o citeasca!

Ba eu cred ca a cam citit-o lumea, daaar....

quote:
Cat despre intrebarea ta,spus pe sleau,pozitia BOR(ca despre celelate
biserici ortodoxe nu ma pronunt)este cea "forte",chiar daca e invaluita in matasuri.Daca ma intrebi pe mine,poti sa ma pui undeva intre "relativisti" si "moderati",asta probabil din cauza liberului meu arbitru.

Ingrid, [asia][flo][flo][flo]
Daca n-ar exista si ortodocsi ca tine, iti spun sincer ca m-as fi indepartat de mult de ortodoxie !!

@myrrha
quote:
Mie mi-a facut o mare placere sa discut cu voi si mi-a limpezit multe zone tulburi. Acum, nu prea am incotro, ca am cam somat in ultima vreme la cititul pentru cursuri (si mi-a zis Adrienne ceva, ca n-are rost sa astept de la Doamne-Doamne sa-mi dea diploma), trebuie sa ma retrag. Stiu ca n-am terminat istoria cu protestantii, Elena, care mi se pare fff interesanta, dar nici nu prea am timp sa citesc despre asta. Mai apar eu prin zona.

Myrrha, un buchet mare de flori pentru toata contributia ta aici (si la subiectul despre atei)!! [asia] nu cred sa fie cineva, indiferent de convingeri religioase, care sa nu te fi indragit [:I].
Nu stiu cum e la tine, dar pe mine forumul asta m-a ajutat foarte mult sa-mi cunosc limitele si mai ales sa ma inving pe mine si sa pot spune: STOP.
Istoria protestantilor poate sa mai astepte :o)) , asa ca eu iti doresc spor la invatat si binecuvantari de toate felurile !!![flo]

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#3
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 19:13

quote:
Originally posted by Elena
@irina
quote:
Elena,uite ce spune Scriptura despre eretici(secte):10.De omul eretic, dupã întâia ºi a doua mustrare, depãrteazã-te, 11. ªtiind cã unul ca acesta s-a abãtut ºi a cãzut în pãcat, fiind singur de sine osândit. (Tit 3)
Irina, da, stiam si eu ce spune Scriptura despre eretici, pe mine ma interesa sa stiu cinesunt acesti eretici, conform BO (respectiv, BC).Cat priveste citatul de sus, nu ma pot opri sa nu constat ca tocmai tu esti cea care nu-l respecti; de exemplu, in discutia ta cu Jocelyn, care conform bisericii tale este eretica, i-ai cam zis mai mult de doua, ba chiar spre zece ori asha....[hot]
Interesant,Elena...conform Bisericii mele?Credeam ca si tu esti ortodoxa.[:D]Acum stii care sunt ereticii.Te vei departa de ereziile lor sau le vei frecvanta in continuare adunarile,unde predica aceste erezii?[hot]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#4
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 20:01

quote:
Interesant,Elena...conform Bisericii mele?Credeam ca si tu esti ortodoxa.[:D]

Uf, Irina, nush de cate ori trebuie sa mai repet lucrul asta aici.....da, sunt (si) ortodoxa si respect DREAPTA CREDINTA lasata de Domnul Iisus, dar cand vad pe unii ortodocsi ca tot dau citate pe care ei insisi nu le respecta, mai ca imi vine sa.....[fuga]
Credinta crestina inseamna trairea si implinirea Cuvantului, caci daca doar dam citate si vorbim vorbe, cu ce ne deosebim de ceilalti ??

quote:
Acum stii care sunt ereticii.Te vei departa de ereziile lor sau le vei frecvanta in continuare adunarile,unde predica aceste erezii?[hot]

Cu tot respectul,Irina, dar asta ar trebui sa fie ultima ta grija ce biserici frecventez eu !

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#5
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 20:27

erezie - Doctrina sau credinta religioasa care ia nastere in sanul unei biserici, abatandu-se de la dogmele consacrate si care este condamnata de biserica respectiva ... inteleg ca de la schisma incoace (daca nu si mai devreme) mai toti suntem eretici ...

"Se spunea pentru avva Agathon, ca s-au dus oarecari la dansul, auzind ca are dreapta si mare socoteala. Si vrand sa-l cerce de a sa manie, i-au zis lui : tu esti Agathon ? Am auzit pentru tine ca esti curvar si mandru. Iar el a zis : ei bine, asa este. Si i-au zis lui : tu esti Agathon barfitorul si clevetitorul ? Iar el a zis: eu sunt. Au zis iarasi : Tu esti Agathon ereticul ? lar el a raspuns: nu sunt eretic. Si l-au rugat pe el, zicand: spune-ne noua, pentru ce atatea cate ti-am zis tie le-ai primit, iar cuvantul acesta nu l-ai suferit ? Zis-a lor: cele dintai asupra mea le scriu, caci este spre folosul sufletului meu. Iar cuvantul acesta eretic este despartire de Dumnezeu si nu voiesc sa ma despart de Dumnezeu. Iar aceia auzind, s-au minunat de dreapta lui socoteala si s-au dus ziditi, adica folositi." ... daca eretic e despartire de Dumnezeu, atunci nu multi sunt eretici



#6
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 20:38

Draga Elena,nu poti sa fi (si)crestina ortodoxa.Ori esti crestina ortodoxa,ori esti altceva.Poate ca ar trebui sa te convingi intai despre adevarul ortodoxiei ,ca sa stii cu siguranta care Biserici apartii.Ne deosebim de ceilalti prin faptul ca pastram credinta dreapta si curata,transmisa noua de la Apostoli si aparata de orice erezie de catre Sfintii Parinti.Credinta ortodoxa inseamna participarea la viata Bisericii si impartasirea de har,prin Tainele Sale,si nu Sola Scriptura.Sfintii Parinti ne vestesc :"Celor care tãgãduiesc soboarele Sfinþilor Pãrinþi si cele predanisite de cãtre dânºii, ce împreunã-glãsuiesc cu dumnezeiasca Descoperire, fiind pãzite cu evlavie de Biserica drept slãvitoare si soborniceascã: anatema".Dumnezeu sa ne lumineze!



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#7
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 20:46

quote:
Originally posted by Adela99
erezie - Doctrina sau credinta religioasa care ia nastere in sanul unei biserici, abatandu-se de la dogmele consacrate si care este condamnata de biserica respectiva ... inteleg ca de la schisma incoace (daca nu si mai devreme) mai toti suntem eretici ..."Se spunea pentru avva Agathon, ca s-au dus oarecari la dansul, auzind ca are dreapta si mare socoteala. Si vrand sa-l cerce de a sa manie, i-au zis lui : tu esti Agathon ? Am auzit pentru tine ca esti curvar si mandru. Iar el a zis : ei bine, asa este. Si i-au zis lui : tu esti Agathon barfitorul si clevetitorul ? Iar el a zis: eu sunt. Au zis iarasi : Tu esti Agathon ereticul ? lar el a raspuns: nu sunt eretic. Si l-au rugat pe el, zicand: spune-ne noua, pentru ce atatea cate ti-am zis tie le-ai primit, iar cuvantul acesta nu l-ai suferit ? Zis-a lor: cele dintai asupra mea le scriu, caci este spre folosul sufletului meu. Iar cuvantul acesta eretic este despartire de Dumnezeu si nu voiesc sa ma despart de Dumnezeu. Iar aceia auzind, s-au minunat de dreapta lui socoteala si s-au dus ziditi, adica folositi." ... daca eretic e despartire de Dumnezeu, atunci nu multi sunt eretici
Erezia te desparte de Dumnezeu,deci cine e eretic este despartit de Dumnezeu.Sf.Ignatie Briacianinov spune;Pãcatul hulei împotriva lui Dumnezeu, care alcãtuieºte miezul tuturor ereziilor, este pãcatul cel mai greu, care este propriu duhurilor cãzute ºi alcãtuieºte însuºirea lor cea mai aparte. Duhurile cãzute se strãduiesc sã acopere toate pãcatele cu o mascã plãcutã, numitã în scrierile ascetice ale Pãrinþilor îndreptãþiri. Ele fac asta cu scopul ca oamenii sã fie amãgiþi mai lesne, sã se învoiascã mai uºor la primirea pãcatului. La fel fac ele si cu hula împotriva lui Dumnezeu: se strãduiesc sã o acopere cu nume mãreþe, cu o retoricã pompoasã, cu o filosofie elevatã. Cumplitã armã sunt în mâinile duhurilor ereziile! Ele au pierdut popoare întregi, rãpindu-le fãrã ca acelea sã bage de seamã creºtinismul, înlocuind creºtinismul cu o învãþãturã hulitoare, împodobind aceastã învãþãturã ucigaºã cu numele de creºtinism purificat, adevãrat, restaurat. Erezia este un pãcat sãvârºit, în primul rând, cu mintea.Acest pãcat este cu greu bãgat de seamã si anevoie priceput pentru cei care nu cunosc bine creºtinismul, si ca atare prinde lesne în cursele sale simplitatea, neºtiinþa, mãrturisirea nepãsãtoare si superficialã a creºtinismului. Au fost prinºi de erezie pentru o vreme Preacuvioºi Ioanichie cel Mare, Gherasim de la Iordan si alþi câþiva bineplãcuþi lui Dumnezeu. Dacã sfinþii bãrbaþi care ºi-au dus viaþa numai ºi numai cu grija mântuirii nu au putut pricepe dintr-o datã hula ascunsã sub o mascã frumoasã, ce sã mai spunem de cei care-si duc viaþa în griji lumeºti, având despre credinþã o concepþie neîndestulãtoare, cu totul neîndestulãtoare? Cum sã recunoascã aceºtia erezia aducãtoare de moarte, dacã ea li se înfãþiºeazã sub masca înþelepciunii, dreptãþii si sfinþeniei ? Iatã pricina pentru care obºti creºtine întregi si popoare întregi s-au plecat lesne sub jugul ereziei! Din aceeaºi pricinã este foarte anevoioasã întoarcerea din erezie la Ortodoxie, cu mult mai grea decât întoarcerea din necredinþã si idolatrie. Ereziile care sunt mai aproape de ateism sunt mai lesne recunoscute si oprite decât cele mai puþin îndepãrtate de credinþa ortodoxã ºi, ca atare, mai ascunse.Adevãrul dumnezeiesc S-a înomenit spre a ne mântui prin Sine pe noi, cei pierduþi în urma primirii si însuºirii minciunii aducãtoare de moarte. De veþi rãmâne în cuvântul Meu, vesteºte El, de veþi primi învãþãtura Mea si veþi rãmâne credincioºi ei, cu adevãrat ucenici ai Mei sunteþi; ºi veþi cunoaºte Adevãrul, ºi Adevãrul vã va slobozi pe voi (In. 8,31-32). A rãmâne credincios învãþãturii lui Hristos poate numai acela care leapãdã si va lepãda cu hotãrâre toate învãþãturile care au fost, sunt si vor fi nãscocite de duhurile lepãdate si de oamenii lepãdaþi, învãþãturi vrãjmaºe învãþãturii lui Hristos, învãþãturii lui Dumnezeu, care pun în primejdie întregimea si curãþia ei. în neºtirbitã întregime este pãstratã învãþãtura de Dumnezeu descoperitã numai ºi numai în sânul Bisericii Ortodoxe de Rãsãrit. AminIrina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#8
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 21:26

Stii, Irina, de aproximativ doua luni corespondez cu Parintele recomandat de Anca si pot sa spun ca datorita lui si a credinciosilor ortodocsi precum Ingrid, m-am apropiat muuuult, mult de ortodoxie. Vorbind cu dansul nu m-am putut opri sa nu fac comparatie intre felul cum vorbesc ortodocsii de pe acest forum si acest Parinte ! Oh, cata diferenta !!!!!!! CITA DRAGOSTE, CITA BLANDETE, CATA RABDARE, CITA INGADUINTA CRESTINEASCA fatza de mine, cea "ratacitoare", dar care altceva nu-si doreste decat a Lui sa fie !.....caci dansul stie bine
ca eu am fost prin mai multe biserici, dar nu mi-a vorbit niciodata pe tonul pe care tu, Irina, imi vorbesti si ma pui "la zid" : "ori esti crestina ortodoxa, ori esti altceva". Caci nu asa, Irina, ma convingi tu sau altcineva sa devin 100 % crestin ortodoxa, ci convingerea trebuie sa vina din interiorul meu. Daca eu vreau sa ma consider ortodoxa si in acelasi timp sicatolica si protestanta si tu imi spui ca asa ceva nu se poate, atunci esti libera sa ma consideri eretica, eu nu ma supar, dar cu tot respectul si cu tristete iti spun ca prin atitudinea ta, tu faci mai degraba un deserviciu ortodoxiei, cel putin in ochii mei asa apare : mesajele tale mai mult m-au indepartat de ortodoxie decat m-au apropiat ! poate o sa zici ca asta este din cauza mea, ca ma smintesc prea usor si poate ca ai dreptate, poate asa este, dar asta este nivelul meu de credinta, nu toti sunt asa tari si pot mesteca "bucate tari" !
Si sa nu iti inchipui ca dansul a fost de acord mereu cu ce-i spuneam eu, nu, nici vorba !! dar felul cum mi-a spus ce a avut de spus aa fost intotdeauna plin de dragoste si ingaduinta crestineasca si apoi nici nu mi-a venit cu citate interminabile, ci mi-a vorbit cel mai mult din credinta lui TRAITA si din experienta proprie !!



_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#9
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 21:31

Nu ma pot abtine sa nu fac o comparatie a vremurilor noastre cu cele in care a fost Domnul Isus pe pamant.
Si El a avut de luptat contra sistemelor "religioase", si El a fost considerat de preoti ca fiind eretic, ca hulea impotriva lui Dumnezeu. Faptul ca nu le-a luat in seama "dreapta credinta" pe care o aveau mostenita de la parintele lor Avraam, a fost o ofensa destul de mare la adresa lor cat sa fie condamnat la moarte. Daca a venit sa incerce sa ii intoarca de la calea lor, sa ii ajute sa se apropie din nou de Dumnezeu, a fost criticat si nimeni dintre marii "religiosi" nu i-a recunoscut autoritatea oficial. Si ei se bazau pe tot felul de traditii si obiceiuri, datini strabune, originare..., pe care Isus spune clar ca nu le e de nici un folos. El a venit sa le arate oamenilor calea cea dreapta care duce la mantuire, insa mereu pentru ei, obiceiurile si originea lor a fost mai importanta si asta i-a indepartat de Dumnezeu si i-a dus la pierzare.
S-au poticnit in traditie, s-au pierdut in detalii si s-au indepartat de esenta (Dumnezeu).
Prefer sa fiu considerata eretica de oameni, in loc sa fiu de Dumnezeu.
Si nu cred ca Dumnezeu m-ar considera eretica atata timp cat viata mea se bazeaza pe Biblie si pe invatatura Domnului Isus.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#10
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 21:32

Poate ca ar trebui sa ne amintim cu totii cei care ne consideram crestini si participam la subiectul asta, cuvintele Sfantului Apostol Pavel:

1. Primiti-l pe cel slab în credintã fãrã sã-i judecati gândurile.
2. Unul crede sã mãnânce de toate; cel slab însã mãnâncã legume.
3. Cel ce mãnâncã sã nu dispretuiascã pe cel ce nu mãnâncã; iar cel ce nu mãnâncã sã nu osândeascã pe cel ce mãnâncã, fiindcã Dumnezeu l-a primit.

5. Unul deosebeste o zi de alta, iar altul judecã toate zilele la fel. Fiecare sã fie deplin încredintat în mintea lui.
6. Cel ce tine ziua, o tine pentru Domnul; si cel ce nu tine ziua, nu o tine pentru Domnul. Si cel ce mãnâncã pentru Domnul mãnâncã, cãci multumeste lui Dumnezeu; si cel ce nu mãnâncã pentru Domnul nu mãnâncã, si multumeste lui Dumnezeu.



_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -