Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

travaliul declansat prematur


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Roxie

Roxie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 24 iunie 2008 - 16:57

Buna. Ma adresez tuturor mamicilor la care s-a declansat travaliul prematur, si care au urmat tratament pentru oprirea acestuia. As dori sa stiu ce tratament ati urmat, in ce conditii, cu ce medicamente, in ce spital, cat ati reusit sa amanati nasterea, orice informatie puteti oferi. O buna prietena a pierdut o sarcina de curand, au inceput contractiile cand avea un jur de 22-23 saptamani, si am inteles ca la ea nu s-a mai putut face nimic. Ce se poate face in aceste cazuri pentru a opri contractiile si a salva sarcina? Sunt proceduri pe care le poate face orice medic, sau trebuie experienta pentru a sti cum sa tratezi astfel de cazuri? Ce medicamente se administreaza, ce perfuzii? Cerclajul cand se face, in ce situatii? Eu am o banuiala care imi tot trece prin cap de cate ori ma gandesc la aceasta prietena si prin ce a trecut ea, si anume ca medicii nu si-au dat interesul, sau poate nu erau suficient de bine pregatiti. Daca mi-ati putea impartasi din experientele voastre sa inteleg mai bine ce anume se intampla cand apare travaliul prematur, va multumesc.

Roxie, bubulutza Denisa [zana](23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian [copil](11 ianuarie 2007)

#2
anca_vlad

anca_vlad

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.901 mesaje

Postat 25 iunie 2008 - 22:16

draguta mea, eu am trecut prin asa ceva dar din fericire s-a intervenit la timp si am ajuns cu sarcina de la 25 de saptamani pana aproape de 35, nu stiu ce s-a intamplat cu prieten ata dar probabil nu s-a putut face nika daca s-au fisurat membranele.



eu am stat la pat cu scobutil papaverina si diazepam injectabil, no spa la inceput, apoi sulfat de magneziu injectabil si in perfuzie apoi ginipral in pergfuzie in combinatie ci ginipral pastiluta=la final de perfuzie cu ginpral intravenos sulfat de magneziu, asa am ajun cu sarcina aproape de termen si acum am unbaietel minunat de 4 ani jumatate, am mai scris despre asta la "de ce ati nascut perematur"



POZE VLADUT







"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

#3
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 01 iulie 2008 - 20:18

Imi pare tare rau pt prietena ta.
Si mie incepuse sa mi se deschida colul exact pe la 22-23 sapt, si am facut cerclaj. Si apoi am stat in pat pana pe la 36-37 sapt, cu no-spa, si am nascut la 38 sapt si 5 zile.

Insa parerea mea e ca indiferent cat de (ne)pregatiti erau dr care s-au ocupat de prietena ta, sigur erau mai bine pregatiti decat noi, cei de pe forum, care nu suntem medici.
Eu zic ca cea mai buna solutii e sa faca investigatii, sa se duca la alti 5 medici sa intrebe, si cu siguranta va afla de la unul din ei ce s-a intamplat, sau macar ce sa faca la sarcina viitoare.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -