Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura biserica? (9)


139 raspunsuri la acest subiect

#11
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 00:37

------------
Myrrha:
edit ca sa adaug: da, papalitatea nu a renuntat la titulatura Bc, singura in care poti obtine sigur mintuirea. Cum ar putea face asta? In ce termeni am mai vorbi atunci de Bc? Ca despre o uniune, in care daca ai chef intri, daca nu, nu?
In schimb, considera valide toate tainele ortodoxiei rasaritene. Mie mi se pare foarte mult. Si gindeste-te la diferenta dintre a considera o biserica "incompleta", si a o judeca drept "eretica". E mare nu?

--------------------------------------------------------------------------------

Stii ce ma mira pe mine? Pana acum, pe aproape toate subiectele cu tematica religioasa, si nu numai, am auzit critici ca BO considera ca doar ortodocsii se mantuie, ca ii privesc de sus pe ceilalti, samd...
Desi stiu ca ortodocsii sunt sfatuiti sa caute la mantuirea lor, ca cine se va mantui sau nu, nu sta in puterea omului sa cunoasca. Dar, peste tot, BO considerata incuiata si exclusivista.
Atata a fost laudata deschiderea de orizont in BC, ca chiar incepusem sa cred ca in ea. Pana am dat cu nasul de forumurile catolice, in care discuta catolici de toate felurile, multi dintre ei fara nici o leghatutra de sange cu ortodoxia.
Iar BC ce face de fapt? Considera ca doar prin BC si papa poti ajunge la Iisus, altfel esti, cel mult, second-hand.
Pai, ce mai criticati fratilor, BO ca e asa si pe dincolo, cand in BC situatia e mult-mult mai rea?

Unde e liberul arbitru al catolicului, pentru care participarea la serviciul duminical este OBLIGATIE, iar absentarea pacat deosebit de grav? (Asta am aflat-o de pe forumul catolic)

BO nu ii considera pe catolici eretici, recunoaste ca toate cele 7 taine sunt valabile. Papa si patriarhul au participat la liturgie ortodoxa si catolica. L-a afurisit patriarhul pe papa? De unde ideea ca ortodocsii ii considera eretici pe catolici? Nu este adevarat. Dar ortodocsii nu vor cauta niciodata mantuirea prin intermediul papei.


#12
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 00:39

quote:
Originally posted by impreuna
quote:
Originally posted by irina.c.Asta fiindca,in primul rand in biserica e semiintuneric,in al doilea rand e foarte aglomerat,in al treilea rand,barbatii stau separat de femei si ei nu observa chestiile astea,si in al patrulea rand,toti(sau aproape toti) se concentreaza la Liturghie si nu prea se uita in jur.[:)]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA
Irina, unde-i biserica asta faina? [flo]Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara
Ma refeream la BO in general,nu la biserica unde merg eu.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#13
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 00:48

Casandra, pozitiile oficiale se pare ca nu concorda cu ce se intimpla de fapt printre credinciosi. Din ignoranta.
Da, exista obligatia de duminica, nu stiam ca nu stii. E pacat de moarte pentru un catolic sa nu mearga duminica la biserica. Am citit intr-un catehism ca poti merge si la ortodocsi la liturghie, daca nu ai o Bc in apropiere. Nu mi se pare o recunoastere a liberului arbitru, daca se te duci sau nu la biserica si sa te numesti catolic[alcool]
Eu nu stiam ca Bo recunoaste tainele catolice. Poti sa imi arati ceva, un link? Eu citesc peste tot pe siteuri ortodoxe de erezia catolicilor. Poate s-a schimbat si habar n-am. Am prieteni in aceeasi situatie cu noi care se cununa la ortodocsi pentru ca sa aibe cununia recunoscuta de ambele biserici, desi ei frecventeaza Bc.



#14
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 01:01

quote:
Originally posted by casandra



Unde e liberul arbitru al catolicului, pentru care participarea la serviciul duminical este OBLIGATIE, iar absentarea pacat deosebit de grav? (Asta am aflat-o de pe forumul catolic)








Casandra,asa e si la ortodocsi,un pacat deosebit de grav sa nu mergi duminica la Liturghie.Dupa 3 duminici lipsa esti sub afurisania Bisericii(adica sub blestem)si nu te poti impartasi.Numai ca la noi nu zice nimeni ca e obligatie,si nici consecinta absentarii nu se prea cunoaste.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#15
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 01:07

Eu cred ca ar trebui sa deschidem un subiect sau sa vorbim acum despre diferentele culturale dintre biserici. Se vorbeste de dogma, dar de fapt chestii substantiale sint trecute cu vederea.



Biserica Catolica nu, nu este mai ingaduitoare decit biserica ortodoxa decit poate in aparenta. Adica in privinta posturilor, a accesului la impartasanie, a rolului femeii in biserica (poate intra imbracata in pantaloni, fara par acoperit, fara restrictii la menstruatie).

Dar altfel, toate tainele sint foarte stricte. Inclusiv taina spovedaniei. Uitati o lista cu pacatele de moarte si una cu pacate veniale. Si preotii sint destul de stricti, se dau penitente etc. Dar vorbim despre crestinism, nu?

NU, daca a inteles cineva asta, biserica catolica nu e relativista, nici toleranta. Daca Papa a sarutat Coranul, a facut-o intr-un gest individual de iubire, n-o sa gasiti Coranul in biserici catolice.



Pai, atunci, Mariuta, eu am disperat. Habar n-am cum sa mai inteleg diferentele dintre catolici si ortodocsi.

S-o luam de la capat cu filioque?



#16
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 01:13

Un articol interesant:

http://www.chebucto....ys/unifying.htm

Irina, una e sa fie obligatoriu, si altceva indreptar. In ortodoxie, e la latitudinea preotului sa te atentioneze daca lipsesti de la liturghie. Se personalizeaza fiecare situatie, in functie de context.
Doar pentru ca esti obligat sa participi, esti fizic prezent, dar cu mintea in alta parte, nu devii un crestin mai bun.
Si eu stiu ca Duhul Sfant lucreaza cu acceptarea benevola a omului. Omul trebuie sa vina catre Dumnezeu, din propria-i vointa, nu din obligatie.

#17
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 01:14

quote:
Originally posted by mariuta
Sunt pline bisericile de oameni care nu se pot impartasi din diferite motive: pacate care te opresc de la impartasanie, incepand cu fumatul si terminand cu adulterul, hotia, crima si altele asemenea.



Ai de capu' meu, si daca fumezi nu te poti impartasi?[bang] Inseamna ca eu imi fac mari pacate, preotul care ma impartaseste pe mine nu mi-a spus asa ceva, mi-a spus numai "bineinteles ca te poti impartasi, noi suntem ai lui Dumnezeu si avem nevoie de Dumnezeu". Interesanta chestie. Si crede-ma ca era vorba de pacate mai grele decat fumatul.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#18
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 01:19

Alte diferente care fac biserica catolica sa para mai ingaduitoare: liturghia mai scurta (o ora), si la mai multe ore ale zilei (ca sa nu ai scuze sa lipsesti, nici sa intirzii sau sa pleci mai devreme, sau sa nu fie loc in biserica), preotii care oficiaza cu fata la credinciosi, relatia cu duhovnicul care nu e atit de strinsa ca la ortodocsi, adica te poti spovedi la orice preot, oricind, in confesional nu esti (teoretic) identificat. Preotii nu arata diferiti de restul oamenilor in afara bisericilor, in afara gulerasului acela alb.
Ma mai gindesc.
Dar daca biserica catolica e ingaduitoare in aceste privinte, nu e deloc (adica nici nu se discuta) in cele substantiale, care tin de pacatele de moarte. Pai ori esti in biserica, ori in afara ei.
Dar nu vi se pare normal?

#19
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 01:24

Flavia,cat ti s-ar parea de ciudat,sa stii ca inca mai sunt preoti care reusesc sa faca un lacas sa arate asa cum l-a descris Irina!
Ce-i drept,si din pacate,din ce in ce mai rar.

Catalina,ma tem ca te cramponezi de niste extreme si in felul asta risti sa pierzi esenta,asta pe de-o parte.
Pe de alta parte,dragoste cu sila nu se poate!Cand intri intr-o biserica in care nu te poti ruga,sau nu te mai poti ruga,nu-i ok.
Si mie mi se-ntampla sa-i admir pe catolici,la nivel intelectual,din toate motivele expuse de tine si inca altele.Dar nu mi-am simtit niciodata sufletul implinit si impacat decat "acasa".
Si cred ca asta-i ceea ce conteaza in relatia ta cu Dumnezeu,nu "mostenirea de familie"(care,in absenta unei reale comuniuni,lesne poate deveni o forma goala de continut).
Si fiindca tot veni vorba de prietenii,eu am avut parte de cele mai ciudate:cea mai buna prietena,o catolica (si unguroaica pe deasupra[:D]),cel mai bun prieten,un musulman ,cea mai cea(ca era prima[:D])iubire,transformata intr-o "prietenie peste vreme si peste ocean"-cum ne place sa-i spunem ,un evreu.Acuma,oamenii astia mi-s mult mai mult decat prieteni,sunt parte din mine!Si sunt oameni cu care intotdeauna am putut discuta orice,absolut orice,fara sa ma simt "smintita" in vreun fel,dimpotriva ma simt mai bogata spiritual.
Si-i multumesc lui Dumnezeu neincetat ca mi-a oferit asemenea comori nepretuite.
Insa am avut-pana de curand,din pacate-si un extraordinar si adevarat duhovnic(Dumnezeu sa-l odihneasca in pace).

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#20
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 30 septembrie 2005 - 01:27

Mie mi se pare normal sa fii obligat sa participi la viata in Biserica in fiecare duminica.
Esti liber sa nu fii catolic, da, asta e benevol. Dar daca esti catolic, trebuie sa fii prezent in Biserica de facto.
Sigur ca sint situatiile speciale, cu bolnavi la pat etc. Astea sint exceptii. Dar nu ai sa intilnesti catolic practicant care sa lipseasca de la biserica.
Ca se gindesc la slujba sau nu, asta e partea a doua.
Eu personal astept cu nerabdare slujba de duminica. Toate lecturile + cintarile se gasesc in niste carticele atasate la scaune, asa ca pot urmari foarte usor totul (chiar si in engleza). De un an de cind merg aici, la oricare din cele 5 slujbe de duminica, nu exista locuri care sa ramina libere, si e o biserica destul de mare.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -