Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura biserica? (9)


139 raspunsuri la acest subiect

#121
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 11:51

quote:
Originally posted by Elena
[hia]Ingrid, da, ma intereseaza pozitia oficiala. Eu am cautat cu google, dar n-am gasit [:I].....asa ca daca cineva gaseste informatia asta, sa dea fara teama teama copy-paste, ca nu ma supar [;)]Iar daca vreti sa-mi spuneti si simtamintele voastre cu privire la secte, cu atit mai bine ![flo]_________________________"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Elena,uite ce spune Scriptura despre eretici(secte):10.De omul eretic, dupã întâia ºi a doua mustrare, depãrteazã-te, 11. ªtiind cã unul ca acesta s-a abãtut ºi a cãzut în pãcat, fiind singur de sine osândit. (Tit 3)Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#122
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 12:00

Irina, sincer, cine vrea sa creada ca "scriptura are loc in traditie" (deci traditia e deasupra) si ca "traditia a generat Scriptura" asa cum sustii tu, n-are decat. Biblia a fost scrisa de evrei, de tot felul de oameni, regi, pastori, oameni umili, oameni f culti (o diversitate), la inspiratia Duhului Sfant si Biblia nu se supune nici unei traditii omenesti. Iisus este foarte clar cu privire la ce trebuie si ce nu trebuie sa pazeasca un crestin. Nu am nevoie de traditie pe deasupra Biblie ca sa imi spuna cum sa ma comport si sustin in continuare argumentele pe care le-am dat cu alte ocazii si anume ca foarte multe din traditiile bisericii nu au nici o legatura cu ceea ce este scris in Biblie. Sorry, da asta e, daca nu vrei sa vezi ceea ce e evident, e alegerea ta.
Asa oricare alta biserica spune ca propovaduieste adevarul, dar care sunt principiile dupa care verifici acest lucru, daca tu sustii ca traditia are intaietate in fata Scripturii?


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#123
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 12:19

"De ce nu s-au pus la unison inainte sa inceapa discutiile cu Bc?"
------------------------------------------------------------------

Myrrha,din cauza liberului arbitru,cum de n-ai inteles pana acum?[:D]

--------------------------------------------------------------
"Cu impartirea in cele 3 ramuri as putea fi de acord, desi e o impartire simplista, referitoare numai la pozitia ortodocsilor fata de ecumenism, cu toate variantele logic posibile, si evident cu cea mediana cea mai tulbure. De ce mi se pare tulbure "aripa" mediana? Pentru ca autorul, care se considera parte din aceasta, o si aplica in continuarea articolului citat de Adela: prin urmare, linia mediana inseamna pentru el acceptarea divergentelor/diversitatii de opinie cit timp acestea sint inauntru, si nu in afara ortodoxiei. Deci e o pozitie rigorista in exterior si relativista in interior. Nu mi se pare o pozitie de mijloc, ci un melanj al celor doua extreme."
----------------------------------------------------------------
Aici aproape ca-ti dau dreptate,cu o singura exceptie:pozitia de mijloc nu-i un amestec intre doua extreme?

--------------------------------------------------
..."e un lucru ciudat, e ca si cum ai tine de o secta, mergi acolo in fiecare duminica si te indoctrineaza cu ceva strain tie. E o lipsa de intelegere a caracterului formativ/educativ al religiei."
---------------------------------------------------------
Asta eu o pun pe seama mai multor "intamplari" nefericite.o sa-ti spun doua dintre ele:poporul s-a "pierdut" in obiceiuri din lipsa, prin ingradire,atata amar de vreme,a exercitiului credintei.Cu alte cuvinte,tanti Mita merge la biserica dumninica,nu pentru ce tot vorbim noi aici,ci ca sa vada lumea,ca sa vada ea cate prosoape,cate pomeni,cate bomboane are coliva,cat de mare e lumanarea...Ea cand iese din biserica,nu stie nimic din cuvantul preotului,adica,vorba bunica-mii,a plecat bou si-a venit vaca[:D].Si parerea mea este ca pentru "tanti Mita" nu mai e nimic de facut,dar pentru generatia care-i urmeaza,da.Ei,si aici se pune ce-a de-a doua problema de care voiam sa vorbesc,anume felul in care preotul transmite mesajul.Din asta deriva si lipsa de intelegere de care spuneai tu.Necazul este ca
la teologie se vine mai des,nu din chemare spirituala,asa cum ar trebui,ci din "chemare" financiara...si sigur,asta se poate dezvolta daca vrei pana ajungem la situatia economica a Romaniei[:D]

Si,da,Myrrha draga,mersul la biserica nu te niveleaza,nu are cum,de vreme ce el te inalta...
Mi-ar placea grozav ca fie-mea(care ghicesc ca-ti este oarecum apropiata ca varsta) sa aiba puterea ta de credinta,chiar cu "riscul"
convertirii ei...
-----------------------------------------------
Nu diferenta de opinii separa pe catolic de ortodox ci insistenta in a il judeca pe celalalt.
-----------------------------------------------------
Lasa-ma sa cred,Andrada [flo]ca asta a meritat efortul celor 1000 de neuroni ai tai[:D]
Cele 8(sau 9?)capitole nu fac cat aceasta fraza!

Elena[flo],e exceptionala semnatura ta!Ce pacat ca n-a apucat toata lumea s-o citeasca!
Cat despre intrebarea ta,spus pe sleau,pozitia BOR(ca despre celelate
biserici ortodoxe nu ma pronunt)este cea "forte",chiar daca e invaluita in matasuri.Daca ma intrebi pe mine,poti sa ma pui undeva intre "relativisti" si "moderati",asta probabil din cauza liberului meu arbitru[:D].

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#124
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 12:28

Irina.c. si Jocelyn, hai sa va spun cum ma incurca pe mine Traditia. Am aflat ca, in afara de evrei si adventistii tin simbata ca zi de odihna. La inceput, asa din curiozitate, m-am interesat in legatura cu asta. Ortodocsii spun ca asta e o aberatie si o sminteala. Adventistii spun ca Dumnezeu S-a odihnit in ziua a saptea si a sfintit-o, ca porunca a 4 a vorbeste despre obligativitatea respectarii Sabatului, ca Domnul Iisus S- a odihnit in Sabat. Eu nu mai inteleg nimic. De aceea, va rog sa ma credeti ca eu tin si simbata si duminica. Mi- e frica sa renunt la una din ele[alcool]

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#125
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 12:58

denizel, in caz ca nu stiai, eu sunt adventista [:D]

Si am explicat foarte clar, cu argumente biblice si istorice faptul ca tinerea duminicii ca zi de odihna nu are de fapt fundament biblic. Daca ai rabdare si te intereseaza, sa citesti tot la topicul o singura biserica dar la capitolul 8 cred, daca vrei, o sa caut sa-ti dau link-ul direct ca sa nu te mai chinui.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#126
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 13:08

In sfarsit am gasit: prima argumentare, care nu e completa, o gasesti aici http://www.desprecop...45&whichpage=10 si continuarea e la pagina 1 din capitolul 8 al aceluiasi topic la care discutam si acum.





If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#127
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 13:52

quote:
Originally posted by denizel
Irina.c. si Jocelyn, hai sa va spun cum ma incurca pe mine Traditia. Am aflat ca, in afara de evrei si adventistii tin simbata ca zi de odihna. La inceput, asa din curiozitate, m-am interesat in legatura cu asta. Ortodocsii spun ca asta e o aberatie si o sminteala. Adventistii spun ca Dumnezeu S-a odihnit in ziua a saptea si a sfintit-o, ca porunca a 4 a vorbeste despre obligativitatea respectarii Sabatului, ca Domnul Iisus S- a odihnit in Sabat. Eu nu mai inteleg nimic. De aceea, va rog sa ma credeti ca eu tin si simbata si duminica. Mi- e frica sa renunt la una din ele[alcool]" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Serbam duminica pentru ca:-Domnul Hristos a inviat in zi de duminica-Duhul Sfant a fost trimis in zi de duminica-Sfintii apostoli respectau duminica Fapte 20, 7-8 Fapte 20,16-Primii crestini respectau duminica Cor. 16 1-2-in Vechiul Testament se prefigureaza serbarea duminicii Levitic 23, 9-17, 36-39, Iesire 12,16-Psalm 117 "Aceasta este ziua pe care a fãcut-o Domnul, sã ne bucurãm ºi sã ne veselim întru ea.25. O, Doamne, mântuieºte! O, Doamne, sporeºte!26. Binecuvântat este cel ce vine întru numele Domnului; binecuvântatu-v-am pe voi, din casa Domnului.27. Dumnezeu este Domnul ºi S-a arãtat nouã. Tocmiþi sãrbãtoare cu ramuri umbroase, pânã la coarnele altarului. "-Sfintii Parinti serbau duminica: sf. Ignatie 107 d.Hr. "Daca cei ce traiesc in lucrurile cele vechi au ajuns la o noua credinta nemaitiind sambata, ci traind dupa Duminica, in care a rasarit si viata noastra prin moartea si invierea lui Iisus Hristos"-Sf. Varnava 96-98 d.Hr. "Serbam Duminica cu bucurie fiindca aceasta este ziua in care a inviat Iisus din morti"-Clement al Alexandriei 194 d.Hr. "Vechea zi a saptea n-a ajuns decat o zi de lucru si in locul ei serbam Duminica cu totii"-noi crestinii stam pe temelia Invierii: Evrei 8, 7-13 "7. Cãci dacã (testamentul) cel dintâi ar fi fost fãrã de prihanã, nu s-ar mai fi cãutat loc pentru al doilea;8. Ci Dumnezeu îi mustrã ºi le zice: "Iatã vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel ºi cu casa lui Iuda, testament nou,9. Nu ca testamentul pe care l-am fãcut cu pãrinþii lor, în ziua când i-am apucat de mânã ca sã-i scot din pãmântul Egiptului; cãci ei n-au rãmas în testamentul Meu, de aceea ºi Eu i-am pãrãsit - zice Domnul....13. ªi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheºte ºi îmbãtrâneºte, aproape este de pieire.Informatiile provin din "Calauza cunoasterii si combaterii sectelor" - arhim. Mina ProdanDenizel,daca esti ortodoxa respecta duminica,asa cum ne invata Scriptura si Traditia,si Sfintii Parinti.Noi ne inchinam lui Hristos si sarbatorim Invierea Lui,ca si primii crestini,ca si Sfintii Apostoli,ca toti crestinii de la Rusalii incoace.Noi nu suntem evrei,ca sa tinem Sabatul.Asta e ratacire adventista,aparuta in sec 18.Alte invataturi gresite ale adventistilor: Între rãtãcirile specifice acestei secte se numãrã: învãtãtura despre Mileniu, credinta cã nu existã ias si nici suflet nemuritor, obligativitatea legilor Vechiului Testament privind tinerea sâmbetei si mâncãrurile necurate, credinta cã împãrãtia de 1260 de zile a Antihristului (conf. Apoc. 12:16) reprezintã perioada de 1260 de ani dintre 538 si 1798 (dominatia papalitãtii).Conform acestei secte, toate denominatiunile crestine sunt stãpânite de diavol iar preotii sunt slujitorii acestuia. În consecintã, toti crestinii trebuie sã pãrãseascã bisericile lor si sã intre în singurul adãpost adevãrat - secta adventistã. Dupã credinta lor, sâmbãta ar fi pecetea si semnul lui Dumnezeu, iar duminica, serbatã de toti crestinii, ar fi pecetea Fiarei (a diavolului). De aceea, dupã pãrerea lor, cel mai important lucru si semn cã esti de partea lui Dumnezeu este sã tii sâmbãta.mai multe despre adventisti aiciIrina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#128
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 14:26

Irina, imi pare rau ca BO este atat de inversunata impotriva bisericii adventiste. Sunt multe lucruri neadevarate (precum faptul ca biserica noastra considera toate celelalte religii stapanite de diavol- o MARE ABERATIE!) pe care biserica ortodoxa vad ca le imputa fara nici un argument.

Argumentele cu Sabatul nu stau in picioare, am zis de ce de mai multe ori, nu are rost sa ma repet.

Mi se pare urat ce face biserica ortodoxa (faptul ca incearca sa denigreze celelalte religii), dar ma bucur ca pe site-ul oficial al bisericii adventiste si in conceptia bisericii mele, nu vei gasi niciodata asemenea lucruri spuse despre unii sau altii.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#129
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 14:34

quote:
Originally posted by Jocelyn
Irina, imi pare rau ca BO este atat de inversunata impotriva bisericii adventiste. Sunt multe lucruri neadevarate (precum faptul ca biserica noastra considera toate celelalte religii stapanite de diavol- o MARE ABERATIE!) pe care biserica ortodoxa vad ca le imputa fara nici un argument.Argumentele cu Sabatul nu stau in picioare, am zis de ce de mai multe ori, nu are rost sa ma repet.Mi se pare urat ce face biserica ortodoxa (faptul ca incearca sa denigreze celelalte religii), dar ma bucur ca pe site-ul oficial al bisericii adventiste si in conceptia bisericii mele, nu vei gasi niciodata asemenea lucruri spuse despre unii sau altii.If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]
Jocelyn,iarta-ma,dar stiu si eu sa citesc.Mi-a picat demult in mana o carte a E. White in care scria ca papa e antihristul,etc.Uite,imi pare rau ca n-am pastrat-o,ca as cita nitel din ea.Normal ca pe situl oficial al cultului nu vom citi asa ceva,trebuie pastrata "imaginea".Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#130
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 14:54

Dar nu-i nimic,ca am gasit pe net o carticica adventista,se chreama "Studiind Impreuna".Citez din ea:

Desfrânata din Apoc. 17 reprezintã biserica decãzutã, apostaziatã.Culorile acestui sistem bisericesc apostaziat sunt purpuriu ºi stacojiu, chiar culorile bisericii Romane. Sediul ei este situat în Cetatea celor ªapte Colin

( munþi ) , adicã Roma ( vers 9 ).Acest sistem apostaziat este o reânsufleþirea Babilonului din Vechiul Testament.Apoc. 18:2 =Ultimul apel al lui Dumnezeu de a ieºi din Babilon





Deci,dupa cum vezi,BO nu i-a denigrat pe adventisti,ci a spus exact care este invatatura lor.



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -