Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ma umilesc sau nu?


41 raspunsuri la acest subiect

#1
tibiuta

tibiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 15:03

N-am ce face Deocamdata!Dupa 2 luni in care am trimis zeci de CV -on line sau fax -f. .descurajata si dezamagita de promisiuni-am fost nevoita sa accept un post inferior pregatirii mele ,contabilitate si gestiune la o editura de carte,si depozit in acelasi timp ,pe un salariu de 750 RON.Programul este lejer ,conditiile bunicele.Am lucrat inainte de a naste intr-o companie unde aveam salariul de 4 ori mai mare,si ma doare sufletul ,dar si buzunarul,cand ma gandesc ce-am fost si ce am ajujns.Prietena mea (care a lucrat 1 an in viata ei!)imi spune ca ea n-ar accepta sa faca o munca inferioara., ca ma umilesc.Eu consider ca decat sa stau degeaba ,mai bine si cu putin.Asta e capitalismul,azi esti mare maine mic!Voi ce parere aveti?

#2
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 15:55

Nu te umilesti deloc dupa parerea mea. In schimb nu-ti pierde speranta si nu inceta sa cauti ceva mai bun. Ai pregatire, ai experienta, continua sa trimiti cv-uri si trebuie sa gasesti ceva pe masura pregatirii tale.

Si eu sunt de aceeasi parere ca deact sa stai acasa pe nimic mai bine mergi la un job cu conditii bunicele dar cu salariul mai mic. Prietena ta o sa-si schimbe parerea dupa ce o sa capete mai multa experienta in campul muncii [:D] stiu eu sigur, ca si eu am avut perioade cand am zis ca pe un anumit salriu mai bine stau acasa si nu fac nimic.



Andreea mama de Filip si Georgia

#3
miki68

miki68

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.314 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 15:56

Salariul e mic, insa nu cred ca e o umilinta sa tii contabilitatea/gestiunea unei firme, chiar daca ai studii superioare. La firma la care lucrez eu sunt destule persoane cu studii superioare care prefera sa lucreze pe posturi cu studii medii din varii motive: raspundere mai putina, comoditate, program fix, posibilitatea de a-ti lua CO cand doresti... Vanzatoarea de la bufetul firmei e absolventa de drept, cel care se ocupa de biblioteca tehnica e inginer, un alt absolvent de drept e gestionar in depozitul de materiale...



cristina d.

Motaneii mei

#4
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 17:07

cat ai stat acasa? te intreb pt ca am auzit aici de o mamica ce a stat 3 ani acasa si apoi, cand s-a intors la banca unde inainte era sefa de departament, a trebuit sa inceapa de la secretara/asistenta. Nu a fost surprinsa si cred, nici umilita, intrucat afirma ca nici nu mai are incredere in ea sa lucreze pe acelasi port, in 3 ani s-au schimbat multe si are de invatat. Insa era destul de convinsa ca nu va ramane mul pe postul asta, ca va promova.

Eventual accepti ce ti se ofera dar in acelasi timp trimiti mai departe, altfel suna cand trimiti un CV stand acasa, si altfel cand lucrezi dar cauti ceva mai aproape de ce ai facut inainte de a intra in concediu.





cristina

-----------------------------------------------

Michidutza: "Du bist meine Lieblingsmutter"

Un strigat de ajutor:

Andrei/ Teo / Ionut

#5
Iubika

Iubika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.554 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 18:35

Se numeste munca cinstita, nicidecum umilire. Si oricat de mic ar fi salariul, tot e ceva.... decat nimic si stat acasa, nu?



In plus intri in contact cu oameni noi si nu se stie niciodata de unde apare a doua sansa pentru un post mai bun si mai bine platit.



Eu zic sa ramai optimista! Succes!



Secret monologues

I could give up chocolate but I'm not a quitter...

Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!



#6
tibiuta

tibiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 18:40

Am stat 3 ani acasa.2 in CIM si anul trecut am avut numai probl.de sanatate si eu si copilul.Asa sper si eu ca nu voi sta mult aici,imi voi gasi in timp alt job mai satisfacator,caci in interiorul meu nu stiu parca imi e putin jena cand ma intalnesc cu prieteni si ma intreaba unde "prestez".Insa important e sa nu-mi pierd speranta,caci sunt f.dezamagita.Nu ma simt batrana (am 36) si stiu ca sunt receptiva la tot ce e nou,dar angajatorii au instituit o regula vor numai tineri fara obligatii ,cu disponibilitate la program prelungit stiti si voi cum e.Te duci la interviu si inevitabila fraza care ti se serveste"va contactam noi.."[bang]Vezi sa nu!

#7
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 18:46

eu sunt curioasa ce mai muncesc contabilii cu studii superioare (adevarate: ASE/ISE, nu cantemir &comp) prin Romania, din ce moment contabilitatea este considerata munca inferioara? toata lumea buna face audit, directorat sau finante pe acolo, si tot boborul fara facultate face balante, impozite si viramente?[:D]


http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

#8
tibiuta

tibiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 19:03

Ana Stroe tot respectul pt. meseria asta ,n-am vrut sa jignesc pe nimeni.Contabilii cu studii adevarate cum le spui tu (cei care si-au luat diploma la privat au studii false?)lucreaza in banci ,firme sau tin contab.mai multor firme sau institutii ,nu intr-un depozit si nu sunt platiti cu min.pe economie.Dar ce te faci ca angajatorii se multumesc sa angajeze contabili cu studii medii?(ca-i platesc mai putin)eu ,printre alte cursuri am si o calificare de contabil,pt. ca mi-a placut ,dar calificarea mea e alta.

#9
tibiuta

tibiuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 19:09

A, si eu sunt dezamagita nu pt. ca fac contabilitate la firma asta ci pt.ca in cartea de munca va scrie gestionar .Deci m-ai inteles putin gresit Ana.Am inceput sa ma simt prost cand prietena mea m-a intrebat daca nu ma simt umilita ,dintr-un loc de munca super cochet sa ajung intr-un depozit.Dar asta e

#10
tlaura

tlaura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 02 februarie 2008 - 19:43

De cand e munca o umilinta?



Laura, mama lui Andrei



Poze






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -