Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce sinteti atei (3)


139 raspunsuri la acest subiect

#1
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 27 septembrie 2005 - 19:01

Va rog sa excludem total discutiile offtopic,

Andrada (participanta la discutie)



L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#2
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 27 septembrie 2005 - 19:24

quote:
Initial creeata de Andrada

Va rog sa excludem total discutiile offtopic,
Andrada (participanta la discutie)




Puteti sa ma ajutati va rog? Nu vad pina in fund la doamna? E cu cruce rosie in calendar azi?

http://www.libertate...fata_z_4810.jpg

*segmentation fault*

#3
annie_xtreme

annie_xtreme

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 352 mesaje

Postat 27 septembrie 2005 - 20:07

Conchi, io te rog frumos ca pentru o zi din viatza ta sa renuntzi la toate artefactele nenorocite rezultate in urma cercetarii stiintifice. O zi. Fara apa de la robinet, fara buda, fara TV, fara haine, fara nik.
Cum sa zic io, da cand faci ai net 24/7 si compu la 3GB io cred ca trebuie sa ah...cum sa zic, ai un pic de respect si pentru stiinta. Sau nu?
As mai avea chestii de spus, din pacate sunt in faza mea de maxima stangacie oratorica si vad ca aici se discuta la alt nivel.


Editat ca sa : lol @ Xeno[pk]



Cine pleaca ultimu' sa stinga lumina
[alcool]Scandinavii stiu de ce


#4
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 27 septembrie 2005 - 21:59

quote:
Originally posted by annie_xtreme

Conchi, io te rog frumos ca pentru o zi din viatza ta sa renuntzi la toate artefactele nenorocite rezultate in urma cercetarii stiintifice. O zi. Fara apa de la robinet, fara buda, fara TV, fara haine, fara nik.
Cum sa zic io, da cand faci ai net 24/7 si compu la 3GB io cred ca trebuie sa ah...cum sa zic, ai un pic de respect si pentru stiinta. Sau nu?


si cine crezi tu ca nu are respect pentru stiinta, cel putin dintre participantii la discutie? probabil nu am fost destul de explicita: nu stiinta exacta in sine ma enerveaza (o idolatrizez chiar), ci exclusivismul fanilor ei care dispretuiesc orice alta forma de stiinta si de cunoastere. altfel nu i-as da inainte cu apeluri la interdisciplinaritate si la putin respect pentru stiintele sociale&umaniste.

computer avem, in esenta, datorita nevoii de comunicare rapida. or comunicarea tine de limbaj, poftim o redundanta partiala. deci Myrrha chiar nu merita sa fie trimisa la plimbare cu stiinta ei, ca si cum faptul ca vorbim, exprimand idei (unii dintre noi), e un fel de marfa second hand vis a vis de importanta pe care o are dinozaurul in incercarea de auto-definire umana. asta este opinia mea la extremismele pseudo-stiintifice de pe topic. oamenii de stiinta adevarati se exprima altfel, vedeti extrasele oferite de Adrienne. adica fara preconceptii si fara ideologii amatoristice.

#5
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 27 septembrie 2005 - 22:01

myhrra, merci, am notat in lista cu + [:)] (glumesc, sper sa nu te superi)
xeno [:-)))]

Andrada, n-am prea inteles ce vrei sa spui.
1. Nu am spus ca eu cred ca viata e creatie divina, am spus ca nu stiu ce sa raspund la aceasta intrebare (dar pot sa accept ca pana la proba contrarie nimic nu poate fi exclus).

2. N-am spus nici ca 'suflet' n-au decat credinciosii sau ca ma astept la 'oferte' ca la piata. Am facut doar o insiruire de presupuneri si am pus o intrebare foarte simpla: pe ce criteriu alegem o religie sau alta?! presupunand desigur ca am vrea sa ne 'convertim'.

O sa incerc sa reformulez excluzându-ma pe mine din ecuatie, oricum nu are nici o relevanta ce cred eu personal (si deja incep sa ma simt ca pe masa de disectie [:D]):

Presupunem ca sufletul este 'ceva' (sa zicem o forma de energie?!) ce exista la toata umanitatea. 'Ceva' la care (iarasi presupunem) stiinta nu poate ajunge insa religia are definitia si 'modul de folosire/salvare'.
Un ateu/agnostic afla intr-o zi dintr-o sursa neutra ca are si el acel 'ceva', ca 'ceva'-ul asta a fost creat de o forta superioara, ca i s-a insuflat si lui la nastere si ca daca respecta niste reguli 'ceva'-ul asta din el va trai vesnic intr-un loc minunat. Nu-si mai pune alte intrebari despre Big-Bang, Univers, proteine, supa organica etc, nu-l intereseaza, gata, el e convins, vrea si el in Paradis (nu asta este 'scopul vietii' despre care se tot vorbeste aici?)
Trebuie deci neaparat sa-si aleaga o religie ca doar ea are raspunsul la ce si cum se intrebuinteaza sufletul asta.

Pai si atunci intervin problemele: o sa constate ca sunt o multitudine de religii si toate dau alt mod de 'salvare' a sufletului, alte reguli de respectat pentru asta, alta descriere a Paradisului. El nu vrea sa creeze nimic, de ce ar crea propria religie cand doar exista atatea, vrea doar un criteriu cat de cat obiectiv pentru a spune: "da, religia asta stie cel mai bine ce e sufletul si ma invata cel mai corect ce trebuie sa fac ca sa il salvez!"

De ce e asa de complicat de raspuns la intrebarea asta?

Afirmatia asta cum ca "toate sunt bune" nu-l multumeste ca vede si el ca nu e adevarata, nici macar intre cultele crestine nu au aceleasi opinii/reguli/metode de salvare a sufletului, se cearta, se paruiesc si se acuza reciproc de erezii si blasfemii darmite intre crestini/musulmani/evrei/budisti/scientologi sau altceva, pai unii sunt chiar in razboi de-a binelea, cu arme adevarate!
Numai vazand unele discutii de pe aici si-ar lua talpasita si cel mai motivat ateu, ar uita si de suflet si de Paradis si de tot cand ar vedea atata intoleranta! [:D]

Ceea ce voiam sa spun (total on-topic caci raspunde la intrebarea din titlu): un ateu/agnostic este asa pentru ca oricum nu mai are de ales, nu mai poate sa fie altfel chiar daca ar vrea.
QED

#6
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 27 septembrie 2005 - 22:10

quote:
Originally posted by annie_xtreme
Editat ca sa : lol @ Xeno[pk]



acuma vad. deci ce ziceai tu mai inainte? aaa, da, pretindeai respect, asa e. dar nu si de la Xeno, corect? el "le zice bine", nu? Xeno e okay sa isi bata joc de credinta altora, el e ateu, el isi permite, el e de-ai nostri. la el nici legea cauzala nu functioneaza, ca vad ca nu ii e teama de consecinte. dar daca a studiat stiinta la cinematograf, e clar ca o popularizeaza la randul sau cu limbajul academic de ferentari.

Xeno[8] esti un om fericit azi, ai gasit gasit veriga lipsa "in fund la doamna". pacat ca la nivelul comunicarilor tale stiintifice, numa catavencu ti le-ar publica, la barfe smenuri sushanale.

#7
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 27 septembrie 2005 - 22:25

io daca as fii atee nu cred ca m-as apuca sa studiez toate religiile (asa is io mai superficiala [:)])ca sa-mi aleg una. m-as multumi sa cred. sa cred ca exista Dumnezeu, suflet [:)], sa ma rog (in felul meu), sa intru in biserica sa ascult o liturghie sau doar sa "meditez" ... si incetul cu incetul probabil mi-as alege o religie (sau poate nu), as avea in continuare dileme la care as gasi raspunsul/raspunsuri prin stiinta sau prin religie si as trai cum as crede de cuviinta (exact asa cum facem cu totii, atei ca si credinciosi) ... si mai ales as avea rabdare (prin asta nu spun ca as sta si as astepta o revelatie sau mai stiu io ce, ci as cauta in continuare raspunsuri la intrebarile care ma framanta, dar as avea rabdare pana as gasi raspunsul) ... ei, nu stiu io daca m-am facut inteleasa, dar io asta am facut si fac in continuare: caut raspunsuri (cu toate ca nu mi-am facut un scop din asta) si am rabdare ... doar-doar m-oi lumina [:)]
PS acum sa nu ma intrebati cum ajungi sa crezi, ca nu pot sa va raspund (din pacate)


#8
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 27 septembrie 2005 - 22:36

quote:
Originally posted by Adela99

io daca as fii atee nu cred ca m-as apuca sa studiez toate religiile (asa is io mai superficiala [:)])ca sa-mi aleg una. m-as multumi sa cred. sa cred ca exista Dumnezeu, suflet [:)], sa ma rog (in felul meu), sa intru in biserica sa ascult o liturghie sau doar sa "meditez" ... si incetul cu incetul probabil mi-as alege o religie (sau poate nu), as avea in continuare dileme la care as gasi raspunsul/raspunsuri prin stiinta sau prin religie si as trai cum as crede de cuviinta (exact asa cum facem cu totii, atei ca si credinciosi) ... si mai ales as avea rabdare (prin asta nu spun ca as sta si as astepta o revelatie sau mai stiu io ce, ci as cauta in continuare raspunsuri la intrebarile care ma framanta, dar as avea rabdare pana as gasi raspunsul) ... ei, nu stiu io daca m-am facut inteleasa, dar io asta am facut si fac in continuare: caut raspunsuri (cu toate ca nu mi-am facut un scop din asta) si am rabdare ... doar-doar m-oi lumina [:)]
PS acum sa nu ma intrebati cum ajungi sa crezi, ca nu pot sa va raspund (din pacate)



[asia]

#9
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 00:21

Se vorbea despre "suflet"...ei bine, si eu cred ca sufletul exista in dualitate cu ceea ce este corpul uman. Faptul ca anumite senzatii, sentimente, stari sint explicate functional de activitatea unei parti sau alteia a creierului, nu face decit sa-mi intareasca aceasta convingere. Cred insa ca explicatiile fiziologice reprezinta doar mecanismul de producere, nu si cauza. Dupa mine, Aristotel explica cel mai bine ce este "sufletul": o esenta a fiintei umane si nu o fantoma a corpului fizic; corpul omenesc este necesar unor activitati rationale, iar "potentialul" acestor activitati este sufletul..(ma gindeam mai adineauri ca insasi piramida necesitatilor umane a lui Maslow, atit de uzitata in lumea oamenilor de afaceri, pare construita pe aceasta explicatie!!!). Si revin iarasi la Tomas Aquinas care spunea ca daca Dumnezeu este o trinitate, omul este dualitatea suflet-vointa !!



Mi-am intrebat astazi sotul (protestant nepracticant) daca el crede in existenta lui Dumnezeu sau, ma rog, a unei forte creatoare. Dupa ce i-am demontat raspunsul de accident chimic (asta pentru ca mi se pare irationala existenta unui accident din moment ce sintem genetic programati, viata noastra este un ciclu care se repeta si se repeta, totul este mult prea ordonat pentru un "accident") mi-a replicat exact ca xenocid: "Daca D-zeu exista, atunci ne-a abandonat!!!" (o fi asta tipar de gindire??? [:D])



Adelinskaia, cum gasesti raspunsuri fara sa studiezi?? Te intreb la modul cel mai serios cu putinta; sub forma de revelatii sau cum??? Intrebarea asta ma framinta de multa vreme, fiindca am citiva prieteni foarte buni care au devenit religiosi nu prin studiu si nici prin revelatii, ci in urma unor evenimente dramatice din viata lor, iar religia, spun ei, le-a oferit raspunsuri si explicatii la durerea lor!!!





pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#10
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 00:30

myrrha, io vin din urma la subiectul asta...[:D] Mi-a placut ideea ta de "inteles al cuvintelor", ca inspiratie divina...te contrazic din perspectiva unui scoler care invata cu sirg o limba inca vorbita...si nu numai. Cred ca limba reprezinta, de fapt, un cod. Cuvintele care desemneaza obiecte, ceva material, palpabil sint recunoscute...insa acele cuvinte care exprima senzatii, sentimente, abstractiuni, in general, e mult ma dificil sa le intelegi...ca sa nu mai vorbesc de matricea exprimarii sau a expresiilor colocviale, care au intelesuri greu de patruns citeodata...si atunci "intelesul cuvintelor" nu mai este inspiratie, ci exercitiu...





pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -