Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Declaratie privind motivul de adoptie


41 raspunsuri la acest subiect

#1
claudia72

claudia72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 22:51

Buna seara,

Sunt foarte bucuroasa ca eu si sotul meu am reusit sa depunem actele pentru obtinerea atestatului, dar avem o problema nu foarte mare, nu stim ce trebuie sa contina declaratia privind motivatia de a adopta si asteptarile noastre in legatura cu varsta, sexul si situatia psihosociomedicala a copilului pe care dorim sa il adptam.

Va rog daca se poate sa imi spuna si mie cinava cam ce ar trebui sa contina.
Analizele am reusit si am gasit o doamna foarte draguta de la policlinica colentina care ne-a indrumat si ne-a ajutat din toate puterile. A fost extrem de ambila fata de doctorul de familie care nici nu stia cu ce se mananca certificatele medicate Tip A5 - asa ca am hotarat sa schimb medicul de familie cu unul de la o policlinica particulara.
Va multumesc mult pentru raspunsurile dinainte.
Acum ii astept pe cei de la asistenta sociala sa vina acasa.
Claudia.
PS astept raspuns urgent.

#2
Alexa Ioana

Alexa Ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 12:56

felicitari pentru depunerea actelor !

in "declaratia" respectiva pur si simplu scrieti cum vreti sa fie copilul pe care doriti sa'l adoptati (fata/baiat/nu conteaza, sub un an sau intre 1-2 ani de exemplu... sanatos/sau cum vreti voi... ). si la motiv... de ex. ca doriti un copil si nu ai reusit sa ramai gravida, sau "dintotdeauna ati dorit sa adoptati un copil"...

eu la primul atestat am scris pur si simplu "dorim sa adoptam pentru ca ne dorim un copil. dorim un copil sub un an."





mami de brotac roacker [pk]




#3
diciu

diciu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 14:16

Claudia72...daca imi dai adresa de e-mail iti trimit un model de motivatie, asa cum l-am facut noi.

Succes!

anda[bis]




"daca dragoste nu e...nimic nu e"


#4
claudia72

claudia72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 01 februarie 2008 - 01:20

Multumesc, adresa mea de mail este claudia_audia72@yaoo.com . Mai am o intrebare tipa de la protectia copilului sector 3 mi-a zis sa scriu in declaratia tip ca doresc un copil intre 1-3 ani. Eu il doresc mai mic. Are vreo importanta?
Eu am sa scriu in cererea mea ca doresc unul mai mic nu cum a zis ea.
Abia astept sa iasa atestatul si sa gasesc un bebe mic sa il pot face fericit.
Claudia

#5
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 03 februarie 2008 - 11:02

poti sa scrii ca vrei unul intre 0 si 3 ani; pe noi ne-au lasat sa scriem asa desi ne-au dat explicatii de ce anume copii adoptabili sub un an nu se prea gasesc. DacA ai norocul sa gasesti un copil de 1 an si o luna sau chiar un copil de aproape 3 ani care sa-ti placa, e bine sa ai o perioada de varsta cat mai larga pe cerere

ioana, mama lui Mihai


#6
claudia72

claudia72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 03 februarie 2008 - 18:39

Multumesc !!!

In cererea mea am scris ca doresc un copil pana intr-un an.
Dupa cat timp te contacteza ceo de la DPC ? Eu am depus dosarul de 2 saptamani si nu ne-a contacta nimeni pana acum.
Dupa atestare pot sa imi caut si eu bebe? Sau trebuie sa merg cu cei de la DPC?

Claudia

quote:
Originally posted by ioanaalice

poti sa scrii ca vrei unul intre 0 si 3 ani; pe noi ne-au lasat sa scriem asa desi ne-au dat explicatii de ce anume copii adoptabili sub un an nu se prea gasesc. DacA ai norocul sa gasesti un copil de 1 an si o luna sau chiar un copil de aproape 3 ani care sa-ti placa, e bine sa ai o perioada de varsta cat mai larga pe cerere

ioana, mama lui Mihai




#7
anaisanais

anaisanais

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 07 februarie 2008 - 16:35

claudia 72,
la sectorul 3 vei avea o surpriza placuta, acolo toate doamnele care se ocupa de adoptie sunt deosebite, spun din experienta, crede-ma!
Dupa depunerea dosarului, in mod normal, mai ai de asteptat cam 6 saptamani, dupa aceea vei fi contactata.
Citeste, ca sa fii in cunostita de cauza, legea adoptiilor, astfel vei gasi si raspunsuri la diferite intrebari, gen : pot adopta un copil sub un an?In lege se explica pasii de urmat in ceea ce priveste declararea unui copil ca ''adoptabil''. Acum, depinde ce doresti tu! In sensul ca vrei sa fie copilul tau crescut in inima, sau vrei sa tremuri cam 2 ani ca, in fiecare zi se poate ivi cineva din familia naturala a copilului care sa vrea sa-l adopte/ sa-l accepte in plasament.
Dupa atestare pe mine m-a ajutat doamna asistent social al cazului meu in gasirea copilului
Bafta!

madalina

#8
claudia72

claudia72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 07 februarie 2008 - 20:50

Buna seara,

multumesc pentru sfaturi, am fost contactata deja si saptamana viitoare am prima intalnire cu psihologul si dupa aceea stabilim intalnirile celelalte.
Poti sa imi dai mai multe detalii, daca se poate. Cat avea copilul pe care l-ai adoptat si cum te-a ajutat?
PLZ ...

Am avut o experienta cam proasta cu actele pentru depunere, nu din partea celor de DPC, ci chiar de la medicul meu de familie.


quote:
Originally posted by anaisanais

claudia 72,
la sectorul 3 vei avea o surpriza placuta, acolo toate doamnele care se ocupa de adoptie sunt deosebite, spun din experienta, crede-ma!
Dupa depunerea dosarului, in mod normal, mai ai de asteptat cam 6 saptamani, dupa aceea vei fi contactata.
Citeste, ca sa fii in cunostita de cauza, legea adoptiilor, astfel vei gasi si raspunsuri la diferite intrebari, gen : pot adopta un copil sub un an?In lege se explica pasii de urmat in ceea ce priveste declararea unui copil ca ''adoptabil''. Acum, depinde ce doresti tu! In sensul ca vrei sa fie copilul tau crescut in inima, sau vrei sa tremuri cam 2 ani ca, in fiecare zi se poate ivi cineva din familia naturala a copilului care sa vrea sa-l adopte/ sa-l accepte in plasament.
Dupa atestare pe mine m-a ajutat doamna asistent social al cazului meu in gasirea copilului
Bafta!

madalina



#9
anaisanais

anaisanais

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 08 februarie 2008 - 17:18

Iata cum m-au ajutat:
- in primul rand, au fost foarte dragute si discrete, in sensul ca m-au lasat pe mine sa spun ce vreau, nu mi-au impus nimic, mi-au raspuns la toate intrebarile, asistenta sociala a cazului mi-a suportat toate nelinistile, mi-a raspuns la telefon chiar si simbata si duminica;
- mi-a procesat actele repede, in sensul ca nu a pierdut timpul;
- mi-a gasit copii pe care sa-i vad, fara s-o sun de un milion de ori, fara sa-mi ceara ceva, jur!;
- mi-a explicat tot ce nu am inteles in privinta pasilor de urmat.

Bubu al meu avea un an si 6 luni cind ne-am intilnit si 2 ani si o luna la momentul in care a iesit hotarirea judecatoreasca de adoptie.


madalina

#10
IreneCAM

IreneCAM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 754 mesaje

Postat 11 martie 2008 - 22:05

Buna tuturor,

Va rog mult sa imi trimiteti si mie pe PM, daca puteti, un model de declaratie privind motivele adoptiei si asteptarile etc. Am eu ceva in cap, dar nu stiu exact cat de extinsa trebuie sa fie si cat de detaliata.

[flo][flo][flo]

"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -