Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat...adoptie (21)


143 raspunsuri la acest subiect

#131
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 19:15

Patri, fii tare. Undeva este fetita ta si va veni pe strada voastra. Trebuie doar sa speri si sa nu te lasi doborita de pedici si greutati.
Sigur este pe undeva. Poate va fi EA, poate va fi alta patri.
Cu Dumnezeu inainte.
Oricum sunt cu gindul si sufletul alaturi de tine si ma rog sa fie bine.
Sunt convinsa ca Dumnezeu va veghea asupra ta si a lui Patri. O sa vezi ca va fi bine.
Succes in continuare.

Silvia _pui, FELICITARI pentru FINALIZARE. Sa dea Domnul ca toate aspirantele la titlul de mamica sa scape asa de repede ca tine.
Please, nu ma uita cu intrebarea pusa ceva mai sus.

Succes tuturor care nu au inca bebicii acasa.

#132
nely2

nely2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 22:52

Felicitari Silvia pui!!!![bis][bis][bis][bis]!!!!

Mi-am incarcat bateriile cand am citit ca exista si cazuri fericite!!!

Fetele io mi-am facut analizele.M-am invoit..mi-am luat inima in dinti am inchis ochii i-am spus ca mai am din concediu m-am invoit mi le-am facut si maine cu putin noroc luam certificatul.Asta este daca o sa se razbune pe mine ca m-am invoit ,nu este decat un servici.Oi vedea eu, trebuia sa o fac si pe asta...Luni abia ne ies cazierele la urgenta si apoi fuga fuga la DPC cu ele...


Nely

#133
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 02:24

Felicitari, Silvia!

Patri, ai incredere ca va fi totul bine si-o sa vina soarele si pe strada ta.



Pozele noastre

Poze noi

#134
pashosha

pashosha

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 02:35

felicitari pentru reusita...acum respirati cu adevarat

http://bella.netfirms.com/ro.htm

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

#135
patri

patri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 10:54

Buna dimineata! M-am bucurat azi cand am vazut ca a scris si Pashosa un mesaj , eu o admir f mult pt ceea ce face pt alti copii care au nevoie de ajutor, nu stiu de unde are atata energie!
Daca stii o fetita care are nevoie de parinti, si poate fi adoptata, Pasho, ca stiu ca tu ai acces pe la spitale, peste 20 de zile sper sa am si eu atestat, si atunci ma si urc pe tren si vin la Bucuresti...
Nely draga, ma bagi in boala, tu deja iei atestatul? sau certificatul medical, ca mie-mi vine sa [bang]de cat de veche sunt pe calea atestatului...

patri

#136
Silvia_Pui

Silvia_Pui

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 12:32

Irina , legea spune asa :
ART. 35
(2) Cererea de încuviinþare a adopþiei este însoþitã de urmãtoarele acte:
a) certificatul de naºtere al copilului, în copie legalizatã;
b) certificatul medical privind starea de sãnãtate a copilului, eliberat de cãtre unitãþi publice nominalizate de cãtre direcþia de sãnãtate publica;
c) atestatul valabil al adoptatorului sau familiei adoptatoare;
d) hotãrârea judecãtoreascã irevocabilã de încredinþare în vederea adopþiei;
e) certificatele de naºtere ale adoptatorului sau ale soþului ºi sotiei din familia adoptatoare, în copie legalizatã;
f) certificatul de cãsãtorie al adoptatorului sau al soþilor din familia adoptatoare, în copie legalizatã;
g) cazierul judiciar al adoptatorului sau, dupã caz, al fiecãrui membru al familiei adoptatoare;
h) certificatul medical privind starea de sãnãtate a adoptatorului, eliberat de medicul de familie pe lista cãruia este înscris;
i) documentele doveditoare cu privire la exprimarea consimþãmântului pãrinþilor fireºti, în mãsura în care nu s-a pronunþat anterior o hotãrâre judecãtoreascã de încuviinþare a deschiderii procedurii adopþiei interne a copilului;
Noua ne-au depus certificatele medicale depuse pentru atestat care erau din sept 2004 dar DPC a spus ca nu este o problema , asa era atunci legea .
Noile certificate au fost cele dupa legea noua(primite de la DPC) , completate de medicul de familie cu :nu este suferind si..... alte povesti . Ca sa fim insa mai siguri am facut si certificate model vechi ( cele cu consulturi de specialitate ) la Policlinica Judeteana .
Problema este ca daca vrea sa te intoarca te intoarce . Am inteles ca dupa noi a fost alt caz care a facut certificate noi (stie acum juristul de la DPC) , si procurorul s-a luat de caziere . Si ale noastre erau mai vechi de 6 luni dar nu a zis nimic de asta .
Partea buna este ca desi mai face mutre , procurorul nu cere respingerea actiunii , ci doar alt termen pentru depunerea actelor sau sa ramana in pronuntare cu depunerea actelor .
Astea se intampla pentru ca nicaieri in lege nu scrie care este perioada maxima de valabilitate pentru fisa medicala si pentru caziere . Macar stim ca la atestat este 1 an .
Si cu atestatul este o problema ca nu se poate elibera altul pana cand nu expira cel vechi si dureaza vreo luna eliberarea altui atestat . Daca ai norocul ca tocmai atunci sa se programeze procesul esti aranjat . Eu i-am batut la cap pe tema asta si era sa mi-o faca ametitii de juristi .



http://pg.photos.yah...m/ph//my_photos

#137
Costi

Costi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 12:34

Ce bine te-nteleg Ilinca.
Cu ceva timp in urma am patit ca si tine.
Acum astept si sper sa vin cu vesti bune.



quote:
Originally posted by ilinca_tomescu

O saptamana buna tuturor!
Patri si eu astept, cred ca toate fetele in situatia noastra asteapta. Din pacate trebuie sa asteptam mai mult decat sa facem. Eu ma tot duc pe furis sa vad fetita mica, dar mi se intampla sa dau si de zgripturoaice. Am facut foarte multe ca sa fie bine, ma intelegeti, si cu toate astea am fost si data afara. Cand s-a intamplat asta dupa ce am incercat de trei ori sa vad bebita in aceasi zi si nu am reusit, am reactionat asa de prost, ca s-a suparat tare barbatul meu si mi-a interzis categoric sa mai incerc sa vad fata pana nu am o hartie in mana. Si am promis ca nu mai incerc sa o vad. Bineinteles a doua zi nu m-am putut abtine si am dat fuga la spital. Si am avut noroc.

Acum astept. Astept atestatul, astept sa am voie sa fac cerere de vizitare, astept apoi sa pot face cerere de plasament, astept sa se faca dosarul copilului, astept sa nu se intample nimic rau, astept fiecare seara si fiecare dimineata sa mai vad inca o data fetita.
Atatea emotii si atatea greutati trebuie sa intampinam! Nu-mi vine sa cred ca exista oameni care se impotrivesc lucrurilor bune sau firesti, fara sa aibe macar nimic de castigat imediat. Am avut de a face pana acum pe acest drum cu oameni de care sper sa nu ma mai lovesc niciodata in viata mea. Chiar ma gandeam, oare cum este mai bine, sa te faci frate cu dracu, pana treci puntea, sau sa ramai credincios principiilor si valorilor tale, cu riscul de a pierde ceea ce iti doresti, sau cu riscul de a nu misca chiar nimic in jurul tau, nici macar aerul pe care il respiri. Traim intr-o lume total anapoda, in care trebuie sa fii rau ca sa poti sa faci bine!


Ilinca



Ultima speranta!



#138
nely2

nely2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 14:05

Patri nu scumpa este vorba de certificatul medical m-am sfortat destul sa ma invoiesc parca sunt la puscarie.O sa iasa soarele si pe strada ta iubita o sa vezi si atunci probabil o sa-ti dai seama ca a meritat asteptarea si probabil o sa te simti tare norocoasa!

Nely

#139
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 17:48

Corina (briantis), mersi mult pt informatii
Pupici si multa fericire alaturi de puiul tau.
Acum ati scapat de griji.

#140
ilinca_tomescu

ilinca_tomescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 05 octombrie 2005 - 17:54

Dragele mele

Sa va spun ceva foarte foarte frumos, ce am descoperit recitind din urma ce s-a mai scris pe forum...
Mi-am dat seama ca prima oara cand am fost la spital, fetita mea deja se nascuse, cu cateva ore in urma! Si eu v-am scris ca am un feeling ca o sa-mi gasesc foarte repede copilul, desi la spital nu am reusit sa trec de scari...
Am fost dimineata sa o vad pe draguta mica si era uda si plangea de foame. Am luat-o in brate si a inceput sa caute papa... Am fost asa de suparata ca nu reusesc sa o iau mai repede... Si m-am tot gandit la ea si asa mi-a venit sa caut pe forum ce scriam eu cand ea s-a nascut si am descoperit ce v-am spus...
Mama mi-a spus ceva care m-a miscat foarte tare, ca are ea cercei pentru aia mica, sa nu-i cumpar. Oare de cand ii are pregatiti? Eu cred ca de mai demult... Nu cred ca i-a cumparat acum.

Va pup si va doresc multe bucurii!

Ilinca


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -