Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat...adoptie (21)


143 raspunsuri la acest subiect

#121
patri

patri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 11:01

Buna dimineata!
Sper sa am ceva vesti azi, si nu stiu cum sa le astept, daca le vreau bune si nu vor fi voi fi dezamagita!Ei, am trecut prin atatea incat ... ma astept la orice! va spun dupa! Tot astept vesti ca au mai ajuns bbici acasa, si nu apar! I-mi vine sa scutur judecatorii care nu misca nimic in cazul dosarelor copiilor, e inuman ce se intampla! Sa se solutioneze 3 dosare in 10 luni...oare nu putem face o campanie, in presa poate, ca sa simta si ei ca trebuie facut ceva...Defapt aici e problema, ca nu le pasa de situatia copiilor. Putem trimite o scrisoare undeva, stie cineva? Sau sa stam pana se desteapta singuri?

patri

#122
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 11:19

Felicitari Silvia pentru finalizare, am operat in lista.



Deci vedeti fetelor, se poate. Copilul Siviei e nascut in martie a.c. si a finalizat deja.



Cristina si [copil] Alexandra (30.09.2004)
[foto]


Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God


#123
Silvia_Pui

Silvia_Pui

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 11:43

Trebuie sa aveti mare grija cand se depune dosarul pentru ca cei de la DPC (in cazul meu juristii ) sunt foarte ametiti . Eu am invatat legea si am avut norocul ca am judecatori in familie care mi-au mai explicat anumite aspecte . Asa ca am putut noi la proces (juristul abia a deschis gura ) sa ne sustinem foarte bine cauza . Chiar si procurorul a ramas uimit de inversunarea noastra . Se legase de certificatele medicale ca nu sunt foarte recente, si nu sunt conform noii legi , adica de la medicul de familie . Problema am rezolvat-o rapid , in aceeasi zi am depus la dosar noile certificate medicale si a doua zi pronuntarea a fost :Se incuviinteaza adoptia .
Repet inca o data , nu va lasati bza prea mult in cei de la DPC , mai bine cititi cu atentie legea si mai intrebati . Nu s-au judecat prea multe adoptii pe noua lege . Aici , noi am fost primul dosar pe legea noua .

http://pg.photos.yah...m/ph//my_photos

#124
carmens

carmens

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 12:48

Felicitari Silvia! O adevarata reusita in conditiile actualei legi.

Coincidenta : ati obtinut atestatul in data de 21.09.2004 si ati finalizat dosarul pe 21.09.2005.

Ai dreptate cu juristii de la DPC, cu unii, ca sa nu generalizez si sa deranjez pe cineva[:D]. La noi nici macar nu s-a prezentat la primul termen si cand m-am dus la directorul DPC acesta mi-a spus ca nu sunt obligati [bang]. Daca nimeresti si o judecatoare "mai ciudata" ai toate sansele sa te plimbi mult si bine prin tribunal. Si daca mai dai si peste o grefiera incompetenta ( ca mine ) ai toate sansele sa faci, in loc de certificat de nastere, direct buletin [bang][:D].

In rest toate bune si frumoase.



carmen

Otilia

#125
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 13:19

Silvia_pui, spune-mi si mie cate ceva legat de certificatele medicale. Inteleg ca tb facute la medicul de familie? Noua DPC ne-a spus ca putem sa le facem oriunde si...ca urmare ni le-a primit. Noi le-am facut la o clinica privata si nu au fost probleme cind le-am dat DPC. Voi unde le-ati facut si cam de cind?
Noi le-am facut in iunie anul acesta.
Da-mi mai multe detalii. Tb mers la medicul de familie al nostru? Odata ajunsi acolo, ce tb facut, ce acte tb duse, etc?
Mersi mult

#126
Silvia_Pui

Silvia_Pui

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 13:20

A fost un dar pentru tati , 21.09 este ziua lui de nastere . Am avut mare noroc cu judecatoarea ,o femeie cu suflet de aur ,Dumnezeu sa-i dea putere sa se comporte la fel in toate cazurile de adoptie . Cat despre juristi , eu le-am spus in fata ce am avut de spus , iar procurorul de fapt cu ei avea ce avea . Vroia sa-i atentioneze discret: mai baieti , cititi si voi legea noua , ce naiba .
Noroc cu sufletelul nostru minunat , numai gandul la el ne-a ajutat sa nu ne pierdem cumpatul si sa reusim sa terminam totul . In ziua in care grefiera mi-a citit l-a telefon pronuntarea am plans ca in momentul in care l-am adus acasa . De fapt si grefiera a fost foarte simpatica . A inceput astfel : Felicitari , copilul poarta numele dumneavoastra .

http://pg.photos.yah...m/ph//my_photos

#127
valiburu

valiburu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 16:34

Silvia, din partea noastra numai felicitari si ganduri de bine pt tine, familia ta si pt bebe. Sa va dea Dumnezeu sanatate ca de restul va ocupati voi. Imi pare bine cand vad ca se misca ceva in bine, sunt fericita si asta ajuta si pe altii. Nu in mod special pe mine (cu toate ca sunt aproape de finalizare) dar pe cei ce citesc acest forum si care isi pun in gand sa adopte dar vad numai piedici. Esti un exemplu bun pt noi si pt ei

Noua tot ne spune ca in octombrie se va finaliza totul, dar cine stie...ma duc peste ei la DPC sa vedem ce mai zic. Am intrat in a 4 a luna de plasament si ei tot spun de judecatorie. Sa ma ierte Doamne, Doamne dar se misca ca melcii, nu stiu ce fac, ce dreg pe acolo...
inca odata felicitari si mai asteptam vesti din cand in cand...

#128
patri

patri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 17:49

Azi am fost la fundatie-casa de tip familial-unde e maria, am mai fost de 2 ori in ultima vreme, dar azi aveam intalnirea cu asistentul de acolo, si am discutat...nu am sanse pt ca acum se incearca sa convinga mama-care au ajuns la concluzia ca e neserioasa si desi spune ca vrea copilul nu vine, sau nici macar un telefon nu da--deci sa convinga mama sa declare tata si apoi tata sa primeasca fetita in familie, pt ca oricum a crescut si pe fratele ei...Deci asta e! Si cand eu am intrebat daca el chiar considera ca e mai bine pt ea asa, mi s-a spus ca nimeni nu-si asuma raspunderea sa dea alta solutie, ca acum se merge pe reintegrare...Am un gust amar, am sa incerc sa fiu voluntar in centru acolo, m-am legat de toti cei 7 copii si ma gandesc ca ei sunt oricum mai privilegiati ca altii, desi au mare nevoie de afectiune...va pot spune ca la un mom dat unul din baietei-nu are inca 4 ani-se uita pe geam si spune: vine tata tau dupa tine!--cu asta se joaca ei! Simt foarte mult nevoia unui parinte!
Silvia, ma bucur fff mult pt tine, esti o norocoasa si-o fericita, ma gndesc ca si sufletelul meu e pe undeva, si sper sa vina cat mai repede acasa!

patri

#129
ilinca_tomescu

ilinca_tomescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 18:17

Silvia Pui FELICITARI!!![bis]

Ilinca

#130
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 04 octombrie 2005 - 18:33

Felicitari Silvia !Aveti un copil superb .Sa va bucurati de el !




Mama lui Andreiutzu


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -