Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Team Building - ma supara!


181 raspunsuri la acest subiect

#11
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 01:34

la noi se face team building anual, la care daca vrei sa vii cu sotul/sotia ii platesti locul tu (angajat), eventual poti sa iei si copiii, dar platesti in plus daca vrei spatiu in plus pentru ei (in functie si de ce accepta hotelul); locul angajatului il plateste compania

eu cred ca asta ar fi un compromis rezonabil pentru toti: companie, angajati si soti/sotii

nu am fost pusa in situatia de a trebui sa vin fara sot, mi-ar fi tare greu sa mi se spuna ca nu e pentru soti/sotii, mai ales ca e weekend, timpul meu liber, pe care ar trebui sa-l petrec cum vreau eu - si cel mai mult imi place timpul pe care il petrec cu familia

dar nu stiu daca as putea spune: daca nu ma lasati sa vin cu sotul, eu nu vin in team-building, desi mi-ar sta pe limba [:D]

si va pot spune din experienta mea mica de team buildinguri ca pot descoperi ca am pasiuni comune cu gigel de la marketing chiar in prezenta sotului - sau poate sotul poate descoperi ca are pasiuni comune cu maricica de la contabilitate in prezenta mea [:D] ma rog, in anumite limite [:D]

m-as simti un pic exclusa sa vina sotul sa-mi spuna ca sotiile sunt dez-invitate de la TB de la ei, dar m-ar deranja mai tare daca ar fi decizia lui ... asa ca o as privi-o ca pe o deplasare pe care o face in we si m-as "alina" cu un shopping nebun si un coafor trendy... apoi o iesire cu fetele seara in oras [:D] - asta daca am cu cine lasa copiii, daca nu, e bun si DC-ul, apoi o carte, o muzica, un pahar de vin, o baie aromata... cine are nevoie de team building-ul lor?

povestea nasterii:
http://forum.desprec...TOPIC_ID=104532

#12
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 01:48

Ei, vedeti, de aceea e moderatorul moderator, fiindca stie sa exprime lucrurile mai frumos.

Multumesc, Dani, exact asta am vrut sa zic: nu vreau sa ma simt exclusa si din week-end-urile sotului meu. E timpul lui liber si vreau sa-l petreaca alaturi de noi. Si imi place cand sta dimineata in pat si se catara astia mici pe el si imi place cand mergem impreuna si....asa mi se pare normal.

#13
danaA

danaA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 03:27

Nici mie nu mi se pare normal sa invite doar angajatii si mai ales in week-end. Si la sotul meu la companie se organizeaza de cateva ori pe an tot felul de iesiri din astea, dar niciodata, absolut niciodata fara familie. Familia e invitata si se pune mare pret pe asta. Toata lumea stie ca week-endul e pt familie, iar daca vor team buildind, atunci se include si familia.
La una dintre iesiri, marele boss al companiei, a tinut sa multumeasca familiilor pt sustinerea parterilor care lucreaza in companie.

Dana, mamica de 2 baieti--Andrei(18 august-2000) si Stefan(21 Mai--2004)http://ca.pg.photos....atent/my_photos

#14
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 03:35

La firma la care am lucrat inainte de a pleca din Ro se faceau petreceri de Craciun NUMAI cu invitarea partenerilor (nu toti erau casatoriti, dar erau intrebati cu cine vor veni, si isi aduceau prietenul/prietena). Nu si a copiilor, evident, pentru ca petrecerea de Craciun dura foarte mult in noapte si de obicei avea loc la vreun cazinou/restaurant care numai pentru copii nu era potrivit. Mi s-a parut ceva de bun simt sa nu inviti numai angajatii. Team building - slava Domnului - nu s-a facut, ca eram destul de uniti prin natura serviciului si oricum timp liber nu aveam mai deloc, deci nu s-ar fi putut gasi un week-end liber pentru toti deodata.

#15
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 03:50

Fomalhauti, eu zic ca ai dreptate. In ce ma priveste sunt satula pana-n gat sa gandesc "asa cum trebuie" Ma enerveaza la culme marile firme care incep sa ne "manance" si timpul liber, sub diferite pretexte. In orice caz eu nu m-as simti prea bine ca sotul meu sa petreaca un sfarsit de saptamana la munte iar eu sa stau acasa cu copilul. Cu siguranta inainte de a avea copilul as fi gandit altfel, dar acum timpul meu liber a devenit foarte pretios si nu sunt dispusa sa pierd nici o secunda :)
[flo]

#16
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 05:42

Si mie mi se pare lipsa de respect sa inviti doar unul din soti si sa faci abstractie de celalalt.

Dar eu zic ca acesta este una din conceptele acelea in care pe primul loc e serviciul, apoi familia, deci ce daca esti casatorit, ai copii, o viata familiala a ta, da-le pe toate laoparte si integreaza-te in curentul general care spune "traieste-ti viata, ai muncit mult, ai nevoie de o pauza binemeritata.. de sotie, de copii..." [zz]

Eu zic ca cei care fac asta (firmele care propun asa ceva) au o buba la cap. Sau valorile le sunt inversate...[^]

#17
tlaura

tlaura

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 12:40

Mie nu mi se pare normal ca partenerul sa mearga la team-building un week-end intreg! Nu din motive de incredere, ci pur si simplu pentru ca este perioada in care putem sta cu familia (mai ales daca sunt si copii)! Dupa ce ca joburile ocupa din ce in ce mai mult timp in viata noastra, nici macar sfarsiturile de saptamama sa nu le petrecem impreuna?

ca sa nu mai zic de sarbatorile in care companiile isi invita angajatii fara familii![xx(]

Nu am nimic impotriva sa iasa intr-o seara la un restaurant, poate o zi la pescuit (ori alte activitati), dar nu sa ma lase pe mine si copil acasa un week-end intreg, ca sa socializeze cu colegii!

Nici eu nu as face asta! Oricum, unde am lucrat eu se mergea cu familia!



Laura, mama lui Andrei



Poze





#18
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 14:16

Nici eu nici sotul nu lucram pentru companii unde se fac tb, insa foarte multi cunoscuti au parte de asa ceva, de regula fara partener. Si din cate am inteles, sunt cam obligatorii aceste deplasari. Asta chiar nu mi se pare normal: adica nu-mi petrec deja jumate de viata cu gigeii de la birou, trebuie sa-mi dicteze tot firma ce sa fac in weekend?

Cred ca aceste tb ar trebui ori sa fie cu adevarat facultative, ori sa aiba angajatii posibilitatea de a veni cu partenerul, macar asa te alegi cat de cat cu ceva.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#19
IreneCAM

IreneCAM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 754 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 15:19

Fomalhauti, e normal sa vrei sa fiti impreuna un week-end, dar totusi spuneai ca t-b se organizeaza o data pe an, nu? Nu e un capat de tara, eu l-as "lasa" sa se duca, poate nu-i place[:D] si apoi scapi de griji!
Unde lucrez eu nu se organizeaza t-b...din fericire, cred ca m-as sufoca daca ar trebui sa imi petrec si week-end-urile cu colegii.

"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

#20
kokiy

kokiy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.365 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 15:57

Fomalhauti eu pot sa-ti spun ca lucrez(acum stau cu bebe acasa) impreuna cu sotul la aceeasi companie si au fost TB-uri cand nu am mers impreuna.Eu nu ti-o spun cu rautate , doar asa cum vad eu lucrurile.Acum tu treci prin faza aia cand ti s-a dat un bun si te-ai invatat cu el,iar cand nu se mai poate esti suparata si-ti versi nervi . Gandeste ca nu tine de sot aceasta optiune de a aduce si familia , iar daca v-a lipsi (o poate face) s-ar putea sa nu dea bine la imagine.Si in fond este doar un weekend.
Mai am o intrebare la tine. La training te duci cu el ?
Eu si sotul aveam training-uri(in alte localitati sau tari) si mergeam separat de cele mai multe ori.Acolo stateam cateva zile si iti pot spune ca seara sigur iesea cu dezmat [alcool]si [bum], existau si colegi care o puneau de un [sex].
Sau ce mai spui ca in vara , eu fiind gravida urmand sa nasc in cateva zile , sotul meu a plecat intr-o excursie in Grecia de 7 zile oferita de unul din furnizori.M-am sacrificat am adus-o pe mama la mine si am scos bani in eventualitatea ca trebuia sa nasc cand nu era el. Aveam programata cezariana cu trei zile dupa ce venea , dar mai stii ca nu se intampla ceva mai inainte.
Eu din postarea ta inteleg ca tie frica ca nu cumva sotului sa-i placa sa petreaca timpul cu colegii mai mult decat cu tine.
Acum depinde si cum va intelegeti voi , daca el ti-ar interzice sa mergi sa petreci o noapte la prietene , bineinteles ca ai dreptate sa te superi .In locul tau ,l-as lasa sa mearga, in ideea ca alta data cand vei vrea tu sa faci ceva ce el nu ar accepta ,sa il ai la mana cu iesirea asta.

Sorry daca am fost incoerenta , dar bebe e marait si-mi bruiaza neuronu'.


Kokiy[roker],mami de [iepu]Claudia (12dec.2001)si [copil]Razvan (8 iunie 2007)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -