Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Team Building - ma supara!


181 raspunsuri la acest subiect

#1
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 00:16

Sotul meu a lucrat mai multi ani la o mare firma americana. O data pe an aceasta firma organiza un "team building" unde angajatii erau invitati cu familia. Era vorba de un week-end, undeva in afara orasului. Pentru noi, care suntem o familie "mai deosebita" (cel putin cantitativ...) faceau un efort suplimentar, ne rezervau apartament in loc de camera. Poate ar fi important de mentionat ca, desi era o firma foarte mare, in Romania nu avea foarte multi angajati. Si mai vreau sa spun ca si angajatii necasatoriti erau invitati cu prietena/prietenul.

De doi ani sotul meu s-a mutat la o alta mare firma, europeana de data asta. Tot mare. Si aici se face "team building" o data pe an, dar salariatii sunt invitati nu numai fara familie, dar si fara sotii. Sincer, mie nu mi se pare normal. Este invitat un week-end la munte (de vineri pana duminica), la o petrecere, fara sotie. Daca o persoana ar face o asemenea invitatie ar fi considerat foarte nepotrivit. De ce ar fi altfel pentru o firma?

Este o firma cu foarte multi angajati, presupun ca efortul financiar pentru organizarea acestui team-building este mare, dar, daca ar invita si sotii/familii nu ar fi efort dublu, presupun ca oricum fiecare are camera lui, asa ca cel putin cazarea nu ar costa dublu. Probabil este si o problema de bani, dar cred ca mai este si altceva, un mod de-a vedea lucrurile, un mod de a arata angajatilor ce bine se pot distra cu firma si fara familie.

Eu m-am opus sa se duca sotul meu, l-am intrebat daca este "sarcina de servici" si a zis ca nu si apoi l-am intrebat daca i-ar placea sa ma duc la o petrecere la o prietena care m-ar invita explicit "fara sot".

Eu sunt[alcool]?


#2
Leta

Leta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 00:45

Mi se pare foarte normal ca la un team-building sa se mearga fara partener. Se cheama 'team-building' nu 'team&families-building'.



Firma unde lucrez eu nu organizeaza tb-uri insa compania la care a fost angajat sotul meu cu niste ani in urma organiza de 2 pe an asa ceva si era strict pentru echipa (angajati), faceau tot felul de jocuri - excursii, scufundari, orientare turistica - pe echipe, intre ei.



In plus, de ce ar fi firma obligata sa suporte cheltuielile pentru intreaga familie? E totusi o deplasare, nu petrecerea de Craciun.



Cele mai multe companii procedeaza asa, adica 'employees only', cred ca firma americana a fost exceptia.



Nu m-a deranjat absolut deloc ca sotul a fost singurel, mi s-a parut absolut firesc si nu mi-am pus problema 'ce face el acolo fara mine'.



Leta [titanic] si un bebe

poze 2005

poze 2006 si 2007



#3
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 00:45

Majoritatea team-building-urilor la care am participat s-au organizat doar pentru angajati, nu si familiile lor. (chiar si organizate de firme tot americane, tot mari)

Nici macar la Petreceri de Craciun nu-mi amintesc sa fi trebuit sa mergem cu sotii.

Mie mi se pare cam dura abordarea ta fata de sot - in fond nu el a stabilit conditiile team-building-ului, ci firma. Sa nu se duca zici? Ok, no pb, el are de pierdut. Nu este foarte bine vazut cineva care refuza participarea din motive subiective.

Mai gandeste-te.

Adina + Olivia Q1.04

#4
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 00:54

mama mia, dar nu e ok deloc cum vezi tu lucrurile.

mie mi se pare ciudat team-buildingul cu familia, mi se pare normal cel doar cu colegii.

t-b sint organizate pt socializarea angajatilor, daca vin cu partenerii s-a dus socializarea, tb sa stea cu sotul/sotia.

e un bun prilej sa descoperi ca poate ai aceleasi gusturi in materie de sporturi nautice (sa zicem) cu Gigel de la departamentul X, pe care de altfel nu prea il inghiti. si incepi sa te uiti mai frumos la el.

daca vii cu partenerul, nu te mai intereseaza parerea lui Gigel, ai cu cine discuta.

nici daca m-ar invita nu m-as duce cu colegii sotului in t-b si nici pe el nu l-as lua.

si a avut dreptate cine a zis ca sotul tau are de pierdut daca nu merge.

cum frate sa n-ai incredere in el ca pleaca un we fara tine?



@

#5
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 00:56

Pai are dreptate femeia, parca nu stie toata lumea cu ce betii/flirturi/etc-uri se lasa pe la team-buildinguri... CUm bine zice, sa le arate oamenilor ce bine se pot simti ei intre colegi..[alcool]



Laura si minunile





Lara, printesa de catifea

Louisa, cea mai scumpa Craciunita

#6
fannna2003

fannna2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.642 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 01:06

eu consider ca aceste tb sunt pentru salariatii firmei/companiei...tu daca ai fi patron ai organiza petreceri pt toata familia salariatului?nici la petrecerile de craciun nu vine familia...
in afara de asta tb se adreseaza companiilor care vor sa stimuleze si sa imbogatesca lucrul in echipa .
Si al meu sot pleaca de 3,4 ori pe an...singur...sa stii ca nu se distreaza non stop...nu e numai relaxare,dar vine acasa cu bateriile incarcate.
Pe tine ce te deranjeaza mai mult? probabil ca firma la care lucrezi nu organizeaza aceste"iesiri"...nu te intrista mai devreme sau mai tarziu cam toate firmele vor face...daca vor sa-si creasca profitul.

beau [cafea] in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele


#7
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 01:16

quote:
Originally posted by Lauraa
Pai are dreptate femeia, parca nu stie toata lumea cu ce betii/flirturi/etc-uri se lasa pe la team-buildinguri... CUm bine zice, sa le arate oamenilor ce bine se pot simti ei intre colegi..[alcool]Laura si minunile Lara, printesa de catifea Louisa, cea mai scumpa Craciunita
[:-)))][:-)))]Laura[flo], e o vorba: de ce ti-e frica nu scapi. Sa stii ca si daca il tii inchis in casa 24/24, daca are de flirtat o face cu planta de pe geam si de baut, bea apa de la pesti.Adina + Olivia Q1.04

#8
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 01:21

Cand doi iti spun ca esti [alcool], du-te si te culca....

Vreau sa specific totusi faptul ca nu este vorba de gelozie. Nu cred ca sotul meu este prea usor de agatat. Mie mi-a trebuit o luna sa ma observe (sau sa observe ca ii plac sau, mai exact, sa se decida ca ii plac) si trei ani sa il iau de barbat. Si atunci era un baietas... Nu il agata nimeni in trei zile. Nu zic ca e exclus in general, dar nu s-ar intampla doar din cauza de team-building. Nu despre asta e vorba. Este vorba de faptul ca sta 9 ore pe zi la servici, cu "Gigel" si inca doua ore pe drum. Macar in week-end il vreau pentru noi!

Si cu "bine vazut" lucrurile stau cam asa: acum un an la firma s-a facut o noua echipa, formata dintr-un mic sef si doi ingineri. Sotul meu a fost chemat si i s-a oferit postul de sef (mic). Dupa ce a ascultat despre ce este vorba a spus ca el doreste unul din cele doua posturi de inginer. Deci, chiar nu il intereseaza sa avanseze. Daca ar fi mers cu siguranta nu ar fi incercat "sa-si faca relatii", sa cunoasca persoane importante din firma...

Da' repet, daca toate imi ziceti, eu ma duc la culcare...

#9
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 01:23

quote:
Originally posted by fannna2003

eu consider ca aceste tb sunt pentru salariatii firmei/companiei...tu daca ai fi patron ai organiza petreceri pt toata familia salariatului?nici la petrecerile de craciun nu vine familia...
in afara de asta tb se adreseaza companiilor care vor sa stimuleze si sa imbogatesca lucrul in echipa .
Si al meu sot pleaca de 3,4 ori pe an...singur...sa stii ca nu se distreaza non stop...nu e numai relaxare,dar vine acasa cu bateriile incarcate.
Pe tine ce te deranjeaza mai mult? probabil ca firma la care lucrezi nu organizeaza aceste"iesiri"...nu te intrista mai devreme sau mai tarziu cam toate firmele vor face...daca vor sa-si creasca profitul.

beau [cafea] in cea mai tare cafenea alaturi de zuzele mele




#10
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 01:29

Na, ca m-am incurcat. Am vrut sa raspund cu citat si nu mi-a iesit.

Eu nu lucrez. Am lucrat destul de putin si atunci la stat. Am lucrat pana acum trei ani si ceva, dar aveam mari probleme, chiar si la stat, pentru ca acordam o importanta mult mai mare familiei fata de servici. Adica, nu mergeam nicaieri, nu faceam nimic in afara programului. Sigur, nu vrem sa-si piarda si sotul meu serviciul, dar nu cred ca este cazul.

Repet, ceea ce nu-mi place este ca vor sa "mi-l ia" si in week-end...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -